Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ADSL splitter

Donedávna jsem používal ADSL linku v cizině, kde je běžné mít naked ADSL, tedy bez telefonní linky. Měl jsem zapojený ADSL model přímo v telfonní zásuvce. Nedávno jsem četl, že je třeba mít před modemem ADSL splitter. Je to opravdu nutné?

Stěhuji se do Česka a chci si zapojit doma ADSL a potřebuji vědět, jestli musím splitter přikoupit, nebo jestli stačí použít můj stávající modem, který má vstup WAN a výstupy Phone a LAN.

Odhadl jsem to správně, že ADSL modem, který má výstup Phone, má v sobě ADSL splitter vestavěný?

Děkuji moc za odpověď

Honza

Annex A a B se odlišují jen v tom, že "A" je pro analogové linky a "B" pro ISDN a celé to je kvůli šířce pásma "hlasové" části. Žádný jiný rozdíl v tom není. Nicméně se modem může odlišovat použitými komunikačními protokoly (je několik verzí protoklů jen v aDSL, nepočítám různé verze DSL jako takového - vDSL, hDSL, sDSL a různé flavours a kombinace těchto verzí) a hlavně pak parametry "telefonní" části, která musí být kompatibilní s ústřednami, DSLAMy a kabeláží (i toto do jisté míry je schopen zajistit firmware). Dnešní ústředny sice snesou hodně, ale ne úplně vše.

Tak jako tak, když neznáme značku ani typ, je těžké něco radit.

Děkuji moc za reakce. Abych shrnul, k čemu jsme se zatím dostali.

1. Je tedy možné, že splitter je vestavěný. Jaká je situace v Česku, máte vždycky splitter jako samostatný síťový prvek (samozřejmě pokud používáte i hlasovou linku), nebo je v některých ADSL modemech vestavěný?

2. Ohledně homologace pro ČR, nad tím mě nenapadlo přemýšlet. Měl jsem tak nějak za to, že to je podobné jako s normálním schvalováním výrobků pro celou EU. (Můj modem je zakoupený a používaný v EU). Nebo se telekomunikační prvky musejí homologovat zvlášť pro každý členský stát EU?

3. Pokud jde o přesný typ modemu, nemohu momentálně sdělit, protože modem je fyzicky jinde než já.

1. ne, splitter je/může být/ pro každou telekomunikační společnost jiný, podle toho, jaké se používá frekvenční schéma a normy.

1b. tvůj router nejspíše splitter rovněž nemá, ale má port pro IP telefon (pokud je port pro telefon na routeru typu RJ45, tj. má 8 pinů a stejnou velikost jako síťový konektor)

2. telekomunikační vybavení se stále homologuje pro příslušnou zemi a příslušného telekomunikačního operátora.

3. to je vážně škoda ;-)