Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Špatné fotky z flashky

Ahoj, prosím vás o pomoc. Jsem zastáncem zálohování fotek, dokumentů no prostě všeho co jde zálohovat a jen aby to nebylo v počítači kde je systém. Tak jsem poradil bývalé ženě ať si raději zálohuje fotky z počítače a ona si koupila flashku a dala své fotky na tuto flashku. Co se nestalo po nějaké době se chtěla na fotky kouknout a fotky byly pokažené tím způsobem, že byly třeba v půlce úplně šedé, nebo v menším formátu byly viditelné a když je člověk roztáhl do většího formátu tak fotka nešla vidět. Prosím vás jestli existuje nějaký program který by fotky zpravil nebo je vytáhl z flashky nepoškozené. Děkuji

Zálohovat fotky z počítače = zkopírovat fotky z počítače na spolehlivé médium, takže jsou pak uložené na dvou místech (u obzvlášť vzácných fotek aspoň na třech).
Jestli ty fotky na počítači smazala, tak je NEZÁLOHOVALA!
Fleška není SPOLEHLIVÉ médium! Ty fotky už nikdo nezpraví ani nespraví...
Takže jste jí poradil blbě...

Jdou ty fotky všechny alespoň překopírovat do nějakého PC bez hlášení chyb?Pak teprve dělat pokusy,než to zkoušet na té flashce,která může náhle chcípnout celá a třeba nabízet místo čtení jen přeformátování nebo chybu čtení.A zkusil bych pak i víc prohlížečů fotek,jestli je v tom rozdíl.

Co je to za bábol " jen aby to nebylo v počítači kde je systém" Jako data nebo jen ty zálohy? Zálohy ano, to je přímo definice zálohy, že jsou offline (nejsou připojené, /přimountované/, kde by jim hrozilo smazání) a jsou na nezávislém jiném médiu.

To médium musí vhodné. Flaska se může ztratit, může se zkratovat, můžou se na ní data "ztratit" náhodnou chybou (radiace, šum), ztráta napájení v případě nepoužití journalovacího FS (to ale není nutná podmínka, protože přepisování vyžaduje smazat stránky zbloku) . HDD může dostat otřes, ztráta napájení také vadí (ale můj soukromý odhad je, že se nezapíše jen jeden sektor, záleží také zda je to šindelový mrdník (tam ostatně je prý zóna 256MB)) nebo starší spolehlivější bez překryvu)

Základní další podmínka zálohy, je mít zrcadlový obraz v N kopiích, kdy se mocninně snižuje pravděpodobnost selhání)

> lední brtník: máš v tom mrdník, co bys chtěl spolehlivějšího než disk? Na tom, zda je externí či interní nezáleží tolik (chytrolíni říkají, aby se vyhnuli externím diskům co mají napevno USB převodník, něco pravdy na tom je, ale odejít může všechno, stejně jako USB bridge, tak i třeba čip na disku). A co chování uživatelů? klidně si může udělat zálohu na interní SAS disk v RAID synology, ale mu ta kraskna spadne z 4. patra na beton, má také po datech.

Ako už viacerí tu písali - zálohovať na flešku nie je celkom rozumné.
Kto uvažuje logicky - zistí, že jedna záloha niekedy nestačí, vhodné je mať aspoň dve. Dnešné stroje majú HDD o kapacitách 1TB, takže nie je problém si HDD rozdeliť a urobiť jeden logický oddiel len pre zálohy.
To by mohla byť prvá záloha, potom druhá záloha na ext.HDD. Niektorí však využívajú aj mnohé funkcie synchronizácie a vytváranie zálohy na Cloud (to by bola tretia záloha, navyše dostupná odkiaľkoľvek).
Ale pokiaľ by niekto chcel sa na tie fotky sem-tam pozrieť - ponechať na pôvodnom mieste "pracovnú" verziu (originál) a s tou pracovať. Až po kontrole v originále potom vykonať zálohovanie (buď prepisovaním, synchronizáciou v Cloude, alebo prírastkovým spôsobom na iných zariadeniach).
Ja -napríklad mám pracovnú verziu, s ktorou pracujem, ak je OK, záloha sa urobí na inom logickom disku, k tomu na externom HDD, synchronizáciou v jednom Cloude a v druhom Cloude prepísaním starej zálohy novou. Takže mám 4 zálohy. Takže mám štvornásobnú istotu, že aspoň jedna bude OK.

Ale flešku ako zálohovacie médium by som NIKDY nepoužil - tá mi slúži len vtedy, ak potrebujem niečo niekam dočasne preniesť.

To já vím taky ale když někdo nemá peníze na TB disk tak co udělá? Koupí si flashku (bohužel pro něho) ta je finančně dostupná. To jenom na obranu mé bývalé ženy. To co tady píšete kolem flashky to já vím taky a jestli tady odpovídající umí číst tak jsem jí neradil že si má koupit flahku ale disk. Flashka bylo rozhodnutí mé bývalé ženy z finančních důvodů. Já jen zkouším něco udělat, protože mi to mrzí a zálohování jsem jí poradil já. A každý v téhle republice nemá peníze na TB disk.

To jako nemůže ušetřit 1100,-Kč? Potom ty data za to asi nestojí. Zní to hnusně, omlouvám se, ale je to tak.
Originály smazala? Můžeš zkusit Testdisk nebo Recuvu.
Osobně mám všechny rodinné foto a videa zálohované na 5 místech, protože mně to za to stojí.
2x v PC na jiném disku, 1x na externím disku, 1x v cloudu a 1x u sestry mimo mé bydliště.

Řeším stejný problém... Kamarádka mi dala flasdisk 16GB vyhraný v nějaké soutěži, na kterém má skoro všechny fotky z poloviny, třetiny, nebo i z 90% šedé a z původních fotek jdou vidět jen nepatrné fragmenty v podobě 1-6ti centimetrových proužků. Zajímavé je, že takto kopírované soubory z flašky na disk nehlásí žádnou chybu v kopírování a na disku v PC mají původní velikost. To je ale jen zdání. Fotky jsou poškozené.

Hrál jsem si s tím už dva dny. vyzkoušel kdoví co - placené R-Studio, což je profi nástroj na obnovu smazaných a poškozených dat, pak různé free programy, klonování identické kopie na jiný disk a následné čtení, nakonec i obnovu a opravu disku ve Windows, ale nepomohlo nic... Jde prostě o poškozenou flešku, které nesvědčí vytahování z portu bez kliknutí na bezpečné odebrání zařízení.

Tyto chyby mohou nastat ale i samovolně nekvalitní fleškou. V podstatě jsem se ještě nesetkal s takovouto závadou u flešek značky Kingston a nových flešek od Samsungu. Ukládat ale citlivá data na nějaké noname levné reklamní flešky, ať už vypadají sebekrásněji, je ale sebevražda. Jsou vadné většinou už hned na začátku, nebo se pokazí do pár měsíců... Jestli teď máte v ruce takovou flešku a na ní třeba jedinou kopii diplomky, kterou píšete už půl roku, tak na nic nečekejte a okamžitě si ji zkopírujte ještě do PC nebo telefonu, nebo si ji aspoň pošlete z emailu v příloze na svůj vlastní email.

Nejlepší a nejvíce spolehlivé je zálohování na klasické plotnové disky. Mají velkou kapacitu, netrpí na přepětí jako třeba SSD a např. R-Studio z nich umí vytáhnout plno věcí. A kdyby se Vám náhodou disk pokazil na hardwareové úrovní, za 2-4.000 se z toho dají data stále zachránit ve specializované firmě, která umí vyměnit plotny, čtecí hlavičky nebo elektoniku a data z toho prostě dostat. Obnova dat z pokažených SSD je složitější, nákladnější (cca 10-16.000 Kč) a mnohdy neúspěšná. O flash pamětech a SD kartách ani nemluvě.

Častým neduhem umírajících flešek je mimo jiné podivné snížení přenosové rychlosti na zlomky původní rychlosti. Poslední věcí je třeba se ještě pokusit nějak na flešce obnovit zaváděcí soubor, ale to bohužel neumím.

Nefunkčnost flešek a SD karet může způsobit i to, že jsou to padělky. V systému se tváří, že mají třeba 32GB, ale ve skutečnosti jsou to jen 2 nebo 4GB karty. Jakmile nahrajete více dat než 2 nebo 4GB, původní data se začnou nekontrolovaně přepisovat a ikdyž se může podle názvu a velikosti zdát, že jsou všechny soubory na disku v pořádku, většina už je KO.

Na ověření funkčnosti flešek a zjištění, zda jsou to padělky s menší kapacitou a nebo spolehlivé originály je nejlepší program H2testw. Testuji jím všechny flešky a SD karty, než je začnu používat - i ty z oficiálního prodeje... Člověk nikdy neví...

Asi se mi teď někteří budou smát. :-/ Ale pokud opravdu nemá někdo peníze na ext.HD, tak já jsem, loni na jaře, koupil náhodou v Kaufláči, ve slevě, 20 DVD disků (94 GB dat) za 60,- Kč. Pochopitelně jsou to Kauflanďácký a nebude to nic moc. A přesto, že mám dva zálohovací ext.HD a dva NB, v nichž mám stále vše, tak jsem ještě nejdůležitější rodinné fotky a videa uložil ještě na tyhle DVD, uložil je do vinylových složek a spolehlivého pouzdra. A když jsem nedávno kontroloval, vše OK. A mnoho 10 a více let starých CD a DVD, z dřívějších dob, která mám dobře uložená (a i se přehrávala) tak mi stále ještě fungují. Odešlo jich pouze pár a většinou na mechanické poškození povrchu. A tak si myslím, že pokud se dobře a vhodně uloží, nepřehrávají se a mechanicky se nepoškodí, tak je to poměrně dobrá (a hlavně levná) záloha.;-)
Důležité ovšem je, mít v NB, nebo v PC DVD mechaniku, což už, v současné době, přestává být standart.

Asi se mi teď někteří budou smát.

To ano, pretoze by som nikdy zalohu naumiestnil na vypalovane CD/DVD z Tesca. A o ludoch ktori si vytvaraju zalohu bezcennych dat na 5 miestach (z toho jedna zaloha je ulozena na opacnej strane republiky, aby pripadny atomovy vybuch neznicil vsetko naraz) si tiez myslim svoje...

To můžeš. Čekal jsem, který chytrák se najde.:-D Kam si dáš zálohu Ty to je Tvá věc, já s těmi DVD mám zkušenosti dobré. Byly za pár kaček, takže o nic nešlo. A pro někoho bezcenná data mohou být pro jiného zase cenná. Já mám třeba rodinné filmy na 8 mm filmu, z roku 1939. Nyní už pochopitelně v digitálu. A je to moc zajímavé, vidět své rodiče a prarodiče na filmech. Ale zkrátka, "někdo rád holky, někdo vdolky".:puff:

taky možnost. je to málo pohotové, trvá to, špatně se v tom listuje, ale co se jednou správně vypálí, vydrží skoro nafurt.
(interní mechanika není podmínka, rodinná pučovací externí dvd funguje stejně dobře)

ale záloha není umístění souborů na jediném místě, to je jen krok od ztráty dat.

další možné řešení - když člověk nechce investovat do domácí nasky - je druhý už nevyhovující disk v pc (vyšší desítky až stovky gb) a na něj odkládat pouze fotky do adresářů podle téma nebo podle data, ať se pak dobře vypalují nebo zálohují někam dál.
nastavit mu např. písmeno z: jako záloha, ať si to člověk neplete s pracovním diskem.

a mít přitom na vědomí, že trvale připojený disk v pc není nijak chráněn proti zašifrování ransomwarem.

Sice uz sme trochu mimo vyriesenej temy zachrany fotiek z flashky, ale liekom na tento problem je externa usb-sata redukcia aj s napajanim, ktoru pouzivam ja (hlavne na zachranu dat, ale teda aj na zalohy), HDD sa naplni a odlozi do suplika. Pevnych diskov sa samozrejme moze pouzit aj viac a mozu byt zaslane na rozne kontinenty.