Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nastavení zálohování/zrcadlení dat

Ahojky,
Potřebuju radu. Mám server s Windows 2012 r2. Dneska se mi z něho ztratilo pár součástí DLL souborů, což mi ochromilo funkci svých terminálů. Na serveru mám 2 disky.
1. Samsung 860 EVO 500GB (systém, systémové aplikace, drivery atd.)
2 Pevný disk WD Black 1000GB 64MB cache (zde mám veškerá data, fotografie, PDF, word, smlouvy atd.)

Z toho WD bych potřeboval prakticky neustálou zálohu pro případ chyby. (rsp. Nesmím dopustit chybu souboru, která by mi znemožnila práci s programem na sdíleném disku a jeho databází).
Důležitá je pro mne hlavně složka s programem, který pro práci potřebuji.
Složka má cca. 20 Gb a s prací neustále roste předpokládám po měsíci cca. 50-100 MB, dle práce s databází.
Jakým nejlepším způsobem mohu toto vyřešit ?

Ps. V systému mi na pozadí běží clamwin. Podle mě může za to poškození rsp. ztrátu dat. Noc před problémem jsem jej nechal kontrolovat právě tento disk s daty.

2 terminály mi běží skrze sdílený disk a 1 si bere data skrz FTP server.

Ty bys potřeboval nejen zrcadlit, ale zálohovat včetně historie.
Za jak dlouho jsi schopný přijít na to, že došlo k poškození? Týden? Měsíc?
Podle toho musíš uzpůsobit zálohování.

Ztrátu DLL bych viděl na paranoidní antivir, který usoudil, že jde o nebezpečné soubory a přesunul je do karantény nebo je smazal.
Antivir by měl ,mít nastaveny výjimky na systémové soubory a soubory aplikací, aby je nechal na pokoji.

Osobně bych zálohoval celý obraz disku (klidně command line server backup, který je součástí systému). V případě potřeby je součástí zálohy VHD soubor, který se dá připojit jako další disk a vezmeš si z něj, co potřebuješ. Tohle můžeš dělat jednou za několik dnů nebo jednou za týden.

K tomu bych přidal NAS server a zálohoval nějakým softem pro realtime zrcadlení souborů (freefilesync) a na NAS to držel včetně x kopií zpět. Přenášely by se pouze změněné soubory.

Na poškození příjdu prakticky ob den. Databázi využívám cca od 8 - 19 hodin. Poté vypínám terminály se spuštěnými programy. Opět ráno terminály zapínám a spouštím program. V tomto případě se program ani nespustil, jelikož měl poškozenou databázi, kterou se mi naštěstí podařilo spravit, ale v případě, že by se to opakovalo nebo by se poškodilo více souborů už bych si dal velkou práci a bez zálohy ještě více. Server mám zapnutej 24 hodin denně. Dokážu nastavit zrcadlení na těch dvou discích ? Pokud ano jak na to ?

Popř. Byla by tu možnost využít jeden z terminálů pro zálohu. Mám tam 1Tb disk. Dalo by se to nějak zautomatizovat ?

Mno... na to, že to je podle tebe kritická aplikace, tak to máš postaveno z prašivých komponent. Raději pak ani nebudu spekulovat nad tou tajnou aplikací a daty.
Další zajímavý moment je antivir instalovaný na serveru, a ještě v podobě opensource ClamAV.(!!)

Nerozumím tomu, jak si představuješ tu "neustálou zálohu", když podle svých slov tam neustále něco měníš (otázka otevřených souborů a jejich konzistence) a zároveň to proháníš nějakým abrakadabra antivirem?

Nerad zacházím do příliš podrobných detailů. Dejme tomu, že to je např. databáze produktů. V moment, kdy naskladňuje prodavačka zboží. Zapisuje vše do databáze programu. Tedy přidává veškeré potřebné data, aby o všech produktech program věděl. Název, váhu, velikost atd. prostě tvoří databázi. Tu tvoří během svého pracovního dne tedy od 8-19. Naskladněním tuto databázi rozšíří o data, která zadala. To se děje v průběhu dne, může jit o 10,100,1000 položek. Co ale když nastane chyba ? Ztratím tak veškerou práci, které ty příkladné prodavačky udělali. Naskladnění probíhá v různých časech. Není tedy stanovený termín kdy to vše musí být. Naskladňuje se v ten moment, kdy mají práci hotovou.

Nad databází by měl běžet nějaký databázový server a veškeré záznamy do databáze by měly být v transakci - buď se uloží záznam komplet nebo se neuloží.
Databázové subory i vlastní programové soubory databáze by měly být ve výjimkách antiviru.
Obecně na databázový server by nikdo neměl přistupovat souborově, pouze se přistupuje přes klienta k databázi. Pak na to mserveru nemá antivir smysl.

Díky Honzo,
No udělal jsem chybu. Špatně jsem si to rozpracoval. Mám to celý špatně ale finance na nápravu teď nemám. Momentálně je to vlastně takto Server(který jsem popsal) -> 2X terminál na práci, 1x vzdálený terminál na práci rsp. pouze čtení ne zápis.

Teď jak pracovat s tím co mám. Přemýšlím rozdělit to SSD a dát si tam denní zálohu. Nejlépe např. od 22-4 hodin.
Nebo lze nastavit denní zálohování sdíleného disku z terminálu ?

Offline kopie na jiný disk je samozřejmě velmi vhodná, zejména proto, že tvůj "server" nemá redundantní disky (RAID) a případný úhyn disku by byl pro tebe velký problém.
Nicméně proti chybám zpracování dat můžeš použít shadow copies: https://www.petri.com/enable-shadow-copy-on-shared-folder-windows-server-2012-r2

Jen podotýkám, že některé typy databází mají problém se snapshoty (konzistence zapsaných/zálohovaných dat).
Dále podotýkám, že na Win10/Server2016 je tato funkcionalita v současné době nefunkční (ve smyslu že sice zapnout jde, ale zálohovaná data nejsou konzistentní).