Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zmatek v kódování?

Zdravím,

vytvořil jsem si klasický .txt soubor, do něj napsal v PhpStormu nějaký text. Soubor otevřu v klasickém Notepadu, zobrazí se správně. Otevřu ho v Notepadu++, zobrazuje se soubor ve špatném kódování, zkusím tedy nastavit každé jednotlivé možné kódování v Notepadu++, ale ani při jednom se nezobrazuje text správně. Pokud v Notepadu++ do souboru napíšu minimálně 2 konkrétní znaky s diakritikou (např. ž, ne se všemi znaky to funguje) a vyberu fotmátování na UTF-8, text se zobrazí správně kromě těch několika znaků (ž).

Co je tohle za bordel?

1. musíš vědět v jakém kódování soubor ukládáš bez ohledu na program
2. musíš vědět, jak se daný program chová a kde to nastavíš

Zbytek je problém (bordel, jak to nazýváš) mezi klávesnicí a židlí. V Notepad++ se ti soubor otevře špatně, protože se jej snažíš otevřít v UTF-8 a on v UTF-8 kódovaný není.

Na PC mám jazyk češtinu. V PhpStormu je výchozí nastavení - globálně UTF-8 a u projektů Windows-1250.
Vytvořím si ve složce .txt soubor, v PhpStormu napíšu text a uložím. Když soubor otevřu v PhpStormu nebo Notepadu, text se zobrazí správně. Pokud soubor otevřu v Notepadu++ a zkouším postupně změnit kódování, ale ať měním, jak měním, diakritika se zobrazuje špatně. A v aktuálním souboru už ani nefunguje ten "hack", jak jsem zniňoval před 2 týdny...

Někdy je to problém mezi klávesnicí a židlí, pravda. Je to ale i v tomto případě?

Já notepad++ nepoužívám. Stáhnul jsem novou verzi a něco jim tam nefunguje.
Podle tohoto by mělo stačit přepnout kódování, ale nijak se to neprojeví.
http://web.archive.org/web/20130530172906/http://web.archive.org/web/20130530172906/http://npp-community.tuxfamily.org/documentation/notepad-user-manual/document-properties/encoding

Budeš se muset podívat po fórech a helpu NP++.
V PSPadu když chceš jiné kódování, tak si ho přepneš a přenačteš soubor (Ctrl+R)
Když edituješ a chceš uložit v jiném kódování, tak vybereš kódování a uložíš.
Kromě toho, PSPad automaticky detekuje nejběžnější kódování, takže tvůj soubor otevřel správně.