Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Router WL-500

Potreboval by som poradiť s nastavením routra Asus WL-500. Mám veľký problém spojazdniť LAN sieť na tom routri.
Internet mám cez WIFI pripojenú do WAN a dva počítače cez LAN a jeden notebook cez WIFI routra.
Som v sieťových odvetviach nie veľmi zdatný a tak tu je každá rada drahá. Nedostanem sa ani na tlačiareň v routri ani na USB disk.
Vďaka za každú radu.

Podporuje router vas typ tlaciarne? Zoznam podporovanych modelov a typov najdete v manuali. Mimoto v nom najdete aj nastavenie tlaciarne (ako pridat/instalovat sietovu tlaciaren do PC) a FTPcka (kvoli USB). Citajte manual, v nom najdete vsetko na 99%. Ak si nebudete vediet rady, napiste opat.

1. Příliš málo a příliš vágních informací. Nepíšeš ani co ti vlastně nefunguje.
2. budu předpokládat, že internet ti funguje (to bys sem asi nepsal.. ;-))
3. pokud platí bod 2., pak Asus funguje zcela korektně a v pořádku a není třeba nic dalšího v něm nastavovat či měnit, s výjimkou bodu č.4
4. tiskárnu a USB disk (která musí ovšem být podporovaná, ne všechny USB, zejména multifunkce, fungují s printserverem správně) stačí jen povolit v konfiguraci routeru (prosté enabled/disabled), USB disku pak je nutno přidat ještě FTP uživatele a jejich práva. Vše je popsáno v manuálu, ale já bych řekl, že to je úplně triviální. Pro tiskárnu je pak na instalačním CD nástroj, který za tebe vytvoří tiskový port na lokálním PC, pokud to sám nezvládneš (je to triviální, používá se klasický HP RAW port)

Dále:

Pokud ti "nefunguje LAN" - já myslím, že jsi tím chtěl říct, že ti nefunguje sdílení souborů mezi PC - tak toto není záležitost routeru, ten jen fyzicky a síťově propojuje PC, dává jim data z internetu a poskytuje některé malé služby (FTP, tisk). Sdílení vlastních dat si řeší jednotlivá PC samostatně a tam bys měl hledat problémy (pracovní skupina, uživatelské účty, nastavení sdílení, případně díry do osobního firewallu)

Sorry. Neukameňujte ma :-)
Problém je v tom, že nastavím domácu sieť (tak ako som to robil cez svič) na iných sieťach a žiadnu sieť nevidím. Ani na jednom PC. Je mi jasné že by to nemal ovplyvňovať router, no čo spravím keď sieť (zdielanie diskov) nejde a ani sa nedostanem na USB router tlačiareň napriek tomu že v routri sa mi ukáže ako ON LINE a rozpozná i model (Canon iP4200). Šupal som do routra a podarilo sa mi spojazdniť sieť na jednom PC. Videl som tam len "sam seba", nie druhe PC a mal som v sieti položku WL500, no pri prístupe na tlačiareň mi písalo že nemám administrátorské práva. Ale Net mi pri tomto pripojení nešiel. Ak dám v sieťových nastaveniach položku "upraviť bránu firewall" tak nič nezareaguje. Tak som resetoval router do vychodzej pozície.
Ja neviem čo všetko mám v routri nastaviť aby mi išla lokálna sieť medzi mojimi PC.

Vobec nic. Skuste tie PC zapojit do LAN, nastavit pre jeden adresu 192.168.1.3 a na druhy 192.168.1.4 a na obe masku podsiete 255.255.255.0 a skuste ich navzajom opingat. Ak ide, uz ten router nechajte na pokoji.

Ale vazne mam pocit, ze ten manual vam dali zbytocne, vsetko potrebne na nastavenie FTP a sietovej tlaciarne najdete tam. Ale ak kaslete na to sa don pozerat 10minut, tak co tu riesime? :-)

Takto:
IP routra mám 192.168.1.1

Sieť na PC mám nastavenú takto
IP: 192.168.1.3
maska 255.255.255.0
brána 192.168.1.1
DNS 213.151.230.12

Net ide, sieť medzi PC nie. Ak dám prístup do siete, PC dlho dlho rozmýšľa a potom mi sprístupní "meno siete" DOMA. No do DOMA sa už nedostanem.
Ako sa dostanem do nastavovania firewoll vo Win XP ?
Nenadávajte mi prosím že som blbý. Som :-( a preto potrebujem poradiť :-)

Kto vam tu nadava do blbych? Len vy sam. ;-)

Su oba PC v jednej workgroup? Overite to v: pravy klik na Tento pocitac > vlastnosti > zalozka Meno Pocitaca (ci ako sa to pise v CS), tu najdete Workgroup (Pracovna skupina), oba PC by mali byt v rovnakej, ak nie su, dole na rovnakej zalozke mozete toto nastavenie zmenit.

Ako viete, ze siet medzi PC nejde? Skusali ste ping? Pingu by firewall nemal branit, ale napriek tomu ho docasne vypnite na oboch PC. Robi sa to v Start > Ovladaci Panel > Brana Firewall.

ps: ozaj, mate system po cesky ci anglicky?

mam XP cz
ping ide z oboch stran
na firewall sa neviem dostat. V klasickom zobrazení tan branu firewall nemam a ked dam zobrazenie podla kategorii a kliknem na centrum zabespeceni, tak sa nic nestane. Nezareaguje ...

Myslel som to recesne (s humorom) ze som blby. Neurazam sa. Proste neviem a pytam sa.

Takze ako by som sa dostal k firewall pripadne k niecomu co mi brani robehat lan ?

Skupinu mam samozrejme rovnaku.

mam XP cz
ping ide z oboch stran
na firewall sa neviem dostat. V klasickom zobrazení tan branu firewall nemam a ked dam zobrazenie podla kategorii a kliknem na centrum zabespeceni, tak sa nic nestane. Nezareaguje ...

Myslel som to recesne (s humorom) ze som blby. Neurazam sa. Proste neviem a pytam sa.

Takze ako by som sa dostal k firewall pripadne k niecomu co mi brani robehat lan ?

Skontrolujte, ci ste nazov napisal spravne. Nazov piste bez medzier pred a po firewall.cpl. Ak nepojde spustit ani tak, tak skontrolujte existenciu suboru firewall.cpl. Mal by byt na systemovom disku C:\WINDOWS\system32. Ak ho tu nenajdete (dajte zobrazit skryte a systemove subory, pre istotu), tak to moze sposobovat aj vir.

a co má jako mít router s tvými Windows, resp. s tím, že si neumíš nastavit sdílení v síti?

Jak už jsem psal, je potřeba si nastavit Windows, to za tebe žádný router neudělá. Nejlepší praxe pro sdílení souborů je nastavit stejné pracovní skupiny, nastavit na obou PC stejné uživatele a hesla, nasdílet na obou PC alespoň jeden share a uvidíš jak to "samo" pojede.

Keď dám v totalcmd sieť, tak dlho dlho rozmýšľa a potom mi ukáže skupinu "DOMA". No ak kliknem na skupinu, tak dlho dlho rozmýšľa a potom mi napíše že nemám prístupové práva. Ako si spravím maximálne prístupové práva. Prihlásený som ako jedniný užívateľ a ako administrátor. Aspoň si to myslím.

Napíš ako ?
Skúsil som pripojiť sieťovú jednotku priamo cez IP a názov priečinka, tak to ide. To mi čiastočne rieši problém.
Ak by som sa dopátral prečo mi to nešlo, budem ťa informovať. OK ?
Tlačiareň mi tiež ide len "ručným" pridelením cesty IP routra.

Fungovať môžem, len mať nahádzané pripojené jednotky je horšie ako vybrať si len tú ktorú potrebujem :-(

Vďaka za ochotu a snahu pomôcť. lasr

Nastavenie jednoducheho zdielania najdete: Start > Ovladaci panel > Moznosti slozky, druha zalozka Zobrazit. Musite odznacit Pouzivat jednoduche zdielanie (asi na spodku strany).

Co znamena, ze tlaciaren vam ide len rucnym pridelenim adresy? Cital ste ten manual? Ci ste sa ani neunuval.
Tlaciaren pridate podla nastaveni vycitanych z manualu, IP adresy, porty a pod, dodate potrebne ovladace. Potom ju mate zobrazenu medzi ostatnymi tlaciarnami, pri tlaci ju vyberiete a tlacite. Co je k na tom k nepochopeniu? RTFM! Niet lepsej rady.

V manuály píšu že pridám sieťovú tlačiareň a vyberiem ju zo siete priečinka WL500 a ten ja nemám ... hm
Manuál sa odkazuje na prácu so sieťou, nie pridávaním IP adries priamo.
Som v sieťach neznalý. Fakt len samouk a router som nikdy nepoužival. Pri zapojení cez svič som nemal nikdy problém so zobrazením siete. Toto, že môžem vnútiť pripojenie disku alebo tlače priamo zadaním sieťovej cesty som sa dozvedel až dnes od kamaráta.

Tykat: OK.

Jednoduche zdielanie malo vyriesit problem s tym, ze nevidis ostatne PC vo svojej pracovnej skupine. Ani to sa nezmenilo (je potrebny restart pri zmene pracovnej skupiny)?

Na USB budes vediet po spravnom nastaveni prav a pristupovych portov pristupovat cez nejakeho FTP klienta. Ak mas TC, tak idealne cez neho. Ja to mam doma na porte 192.168.1.1:1111 tusim, vycitane to mam z manualu (ja mam Asus wl-600g).

Do žiadnej pracovnej skupiny sa nedostanem. Píše že nemám práva na vstup :-(
PC som reštartoval no nepomohlo. Nič. Zatiaľ môžem fugovať. Chcel som ten disk na sťahovanie dát bez zapnutého PC. Inak ho nepotrebujem ako DATA banku, lebo sieť mám doma a zdielané data týmto spôsobom nepotrebujem.

Tak ešte raz napíšem.
Po preinštalovaní staršieho PC (jdeného z dvoch v sieti) sa sieť sprístupnila. A čo je najzaujímavejšie, na oboch PC. I na tom nepreinštalovanom.
Zasa jedna "záhadná záhada" na PC.

Zatiaľ všetko ide až na ten USB disk. ten musím ešte nastaviť.