Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Upgrade počítače

Zdravíčko, prosím o radu ohledně PC komponentů. Potřebuji upgrade počítače, ale absolutně se v tom nevyznám. Něco málo jsem dala dohromady, ale nevím, jestli to lze zkompletovat.

Počítač bude primárně na hraní her. A rozpočet kolem těch 20tis. Kč

seznam: nakupni-seznamy.htm

Grafika: (grafika půjde za nějaký ten pátek taky na upgrade) > MSI GeForce GTX 1050 Ti GAMING X 4G
Zdroj: Corsair VS Series VS450 450W
(zdroj bude zatím pro tuto sestavu stačit? pochopitelně při koupi nové grafiky by šel i nový zdroj)

Nebráním se celkové změně komponentů, pokud máte zkušenosti s podobným procesorem. Případně i levnější MB vč. RAMek, pokud bude dostačující. Tohle jsem jen tak střelila od boku, co jsem našla po internetu. Případně - bude dostačující i case? Jedná se o midi tower (součástí je jeden větrák vzadu).

Předem děkuji za pomoc.

No nevím, v dnešní době kdy stojí 4200Kč výkonově lepší Ryzen 5 2600, a ten předražený Intel 9600K za 7390Kč koupí jen totální cvok.

Dodám, za ty peníze muže výpadat sestava viz zde nabízený odkaz, hned ta první s Ryzen 5 2600+RX 590 celek za stejné peníze. S mnohem větším grafickým výkonem.

Na druhou stranu i Intel musi z neceho zit. A pokud ma clovek dost penez, tak proc by ne Intel.

Nakonec i obycejna i7-6700 se u vetsiny her flaka s GTX1070 a ten tazatel chce hrat s GTX1050Ti, tam muze mit dnes klido i kancelarskou Core i3 a bude to stacit.

Jiste, pokud by mne slo primarne o hry, tak bych si poridil levnejsi procesor od AMD a k tomu upgradoval grafickou kartu, ale co ja vim, jake hry hraje, treba mu to takhle fakt staci.

Nakonec i obycejna i7-6700 se u vetsiny her flaka s GTX1070

No podle testu je výužítí Intel cpu až na 90%, to mě nepřipomíná, že by se flákal. Kdežto Ryzen jede jen na 50%. to spíš Ryzen se fláká, lépe řečeno jeho využítí je lepší, když zbývá 50% výkonu nevyužito.

Kdežto Ryzen jede jen na 50%. to spíš Ryzen se fláká, lépe řečeno jeho využítí je lepší, když zbývá 50% výkonu nevyužito

- Neni to spis proto, ze Ryzen@2600 disponuje vysim celkovym poctem "threads/cores" jak i7@6700 ? :-)
* Kdyz jedno CPU disponuje 4C/8TH a druhé 6C/12TH, tak to celkové zatizeni UCP bude s poctem 12TH nisi. Kdyz rozliju 1L vody do "8" sklenicek a do "12" sklenicek, tak ktery pocet sklenicek bude zaplneny vic ?

jestli má Intel I5 9600K 135 fps a Ryzen 5 2600 125 fps, když to stejně neuvidím.

.
IMHO je v tomto ohledu dulzitejsi hodnota MIN _FPS (které jsou podstatnejsi), nebo 1% & 0.1% LOW jak MAX_FPS, kde rozdil min 20 a min 35 frames/s uz i na FHD@1080p jit v plynulosti videt muze, ale kazdy at si zvoli svou pravdu. (Proto oznacuji jako mimo vlakno, jde jen o muj nazor ktery mi nestoji za dohadovani, nic vic ;-)).

když u Ryzenu vypneš SMT a uděláš z toho 6c/6t se nic moc nestane, co se týče her, dokonce se někde výkon může i zvýšit wtf

Pro Intel plati to same, HT znamena, ze je cast cesty k jadru doublovana a cast je porad jen jedna. Tam, kde je podstatny vykon jadra (nikoliv vykon vlakna), tak potom muze zruseni HT (SMT) vykonu procesoru naopak pomoct a typickym prikladem takovych aplikaci jsou prave PC hry.

---

Jinak tady s komentarema lidi nesouhlasim, protoze delate jakoby procesor mohl ovlivnit nejake FPS, jenze to neni pravda, FPS zasadne resi graficka karta a pokud budu mit hodne vykonou grafiku, tak slabsi versus silnejsi procesor udela rozdil v FPS v radu jednotek (do 5 FPS), vic ne.
Problem nastava, pokud procesor nedokaze zasobovat grafickou kartu daty a ta potom nemuze jet na 100% sveho nominalniho vykonu. A to se v pripade procesoru o kterych se tu vede rec u GTX1050Ti nestane a nestane se to ani u podstatne vykonejsich grafik jako je GTX1070.

---

Jinak ale ja bych si taky koupil RyZen 2600X radeji nez podle meho nazoru zcela predrazeny Intel 9600K.

protoze delate jakoby procesor mohl ovlivnit nejake FPS, jenze to neni pravda, FPS zasadne resi graficka karta

Sorry, ale to je totalni blbost. CPU hraje ve hrach a v FPS svou zasadni roli. Neznamena, ze kdyz GK resi poligony a tiskne frames na obrazovku, renduje a vede do ni video kabel, ze CPU neresi treba logiku hry, polohu predmenu, herni 'threading", scripty a podobne. Podle tebe AI vypocitava asi PC_zdoj nebo grafika ze jo ?
Takle pomalé a slabé CPU brzdi graficky vykon coz ma primej dopad na FPS, protoze nez ta graficka karta vytiskne ten obraz (poligony, vyrenduje), tak musi pockat na CPU aby reklo, dodalo potrebné informace kde se treba nachazi napriklad urcity prednet, vypocitalo logiku nejaké scény, kolize, game input, particle systém, AI.
* Do jaké miry muze byt CPU az vyuzito zalezi exlusivne na pouzitém hernim motoru (Engine), API , knihovach : DirectX, Vulcan, OpenGl etc
( FPS zasadne resi graficka karta : je blbost na entou, takovou zasadni hovadinu napise radce ?)

Multithreaded CPU Game Loop :

[pOHMd.png]

Vykon CPU v Engine:

[webops10945-11304-fig9-particle-improvments-visualized_0.png]

Na Asynchronous Compute v DX12 & Vulkan, jsi taky nejak rychle zapomel :

Ukazka predstaveni a role CPU v UnrealEngine , !! dopad a rozdil CPU ve Frames/s / FPS !!:

[[Zdroj]] : https://software.intel.com/en-us/articles/maximizing-visuals-with-cpu-particles-in-unreal-engine-4?utm_source=ISTV&utm_medium=Video&utm_campaign=ISTV2019_ISTV1901

Pekna teorie, dal jsi si s tim praci. :-)

Ovsem realita je jinde. Vykreslovani grafiky je mnohonasobne narocnejsi nez to co ve hrach dela procesor.

Vem si jenom kdyz uplne pomineme graficky vykon typu renderovani sceny, ale dal mas pocitani fyziky a to se dela taky uz dneska vetsinou pres grafiku nebo treba takove NVidia HairWorks, to nakonec sam moc dobre vis, protoze jsme to spolu tady uz diskutovali a naopak jsi ty o tom mluvil, co vsechno HairWorks umi a tam mas zabudovanou i AI a pocita se to vsechno pres grafiku. Treba ted hraju Far Cry 4 a co myslis treba mlha pocitana kompletne pres grafiku a to tam mas moznost to bud pocitat pres nvidiacky efekt nebo pres vlastni ubisoftacky efekt, kterej to umi nezavisle na vyrobci grafiky, ale taky to pocita prave pres grafiku.

Je toho moc a sance, ze narazis na nedostatek procesoroveho vykonu je mala, to bys musel poridit ke GTX1080 nejake Core i3, abys tu grafiku nedokazal zasobovat daty a proto by se omezily FPS ve hre, coz snad jasne vidis, ze ono to nakonec vzdycky s tou grafikou souvisi.

Uplne nejednodussi je to zkusit prakticky, uvidis nakonec sam, kolik si co bere.

---

Nikde ve svem komentu ale netvrdim, ze do herniho PC neni potreba odpovidajici procesor, jen jsem vysvetloval, ze je uplne jedno, jestli bude mit RyZen 2600X nebo Core i5-9600K, protoze oba procesory si poradi s jeho GTX1050Ti na par uprdnuti.
Apropo kamos ma R5 2400G a k tomu ma GTX1050Ti a v pohode by ten procak snesl vykonejsi grafiku. Druhej ma i5-7500 a GTX1070Ti a idealni kombinace pro hrani PC her.

Tak asi nebudu ztrácet čas čtením tady dohadů, když valná většina si taktéž nebyla ochotna přečíst celý můj požadavek, a následně o pár postů dolů jsem udávala novou sestavu na i7.

Intelák řve na AMDčkaře a naopak. Díky, to mi opravdu moc pomohlo. Možná jsem si pár tisíc připlatila, ale šla jsem do něčeho s čím mám zkušenosti a alespoň lehce se vyznám. U AMD tak maximálně vím, že existuje něco jako Ryzen a tím to pro mne hasne. A co jsem jen tak projela ty odpovědi, asi nikdo by mi nebyl schopný sestavit něco dohromady. To že tady zarytej AMDčkař mi napíše kup Ryzen xxx, tak já z toho vím ale hovno, s prominutím. A další komponenty nejsem schopna dát dohromady, když jsem nikdy s AMD nedělala.

Toto teda uzavírám, stejně posledních 15+ odpovědí byly jen infantilní dohady. I přes to jsem ale dostala plnohodnotnou radu úplně někde jinde. Bravo.

Díky alespoň Lukas1982 za drobnou zprávu o schválení. A zbytku, co se zastávali, když vyžaduji Intel.

Já ti jasně napsal, že Intel nemá cenově co nabídnout, tedy řečeno jinak výkon co má Ryzen 5 2600 za 4200Kč má má podobný výkon I5 9600K ale za 7300Kč. Takže jsem ti dal nabídku (radu) že Intel nebrat, protože výkon/cena je u něj špatně. A ty stále trváš na Intelu. Takže nechápu proč jse tady vubec ptáš.

Jezek ma ale pravdu, tazatelka tu absolutne neposkytla relevantni informace pro dobrou radu, navic ani zadnou radu nechce, rozhodla se predem pro PC s Intelem a po nas chtela jen abychom ji to schvalili. Proc bychom to meli delat, kdyz je to rozhodnuti blbe?
Jo kdyby mela tazatelka rozpocet 50.000Kc a trvala na Intelu, tak prosim. Ale nema, chce pocitac za 20K a presto si nenecha poradit, ze herni PC za dvacku vypada proste jinak.

Me by treba zajimalo z ceho tazatelka upgraduje a jestli je vubec upgrade nutny. Klidne to muze byt tak, ze nejslabsim hernim clankem je uz ted ona GTX 1050Ti, kterou si vsak hodla ponechat. Co kdyz by bylo mnohem rozumnejsi nechat soucasne PC tak jak je, dokud nenasetri na poradnou grafiku. Do te doby muzou komponenty zlevnit a vydelala by na tom. Jenze nevime, neposkytla informace, jeji boj.