Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Acronis True Image

Dobrý túto alebo podobnú otázku som tu už napísal.Acronis som používal v minulosti.Zálohovanie OK,ale obnova pomooooooooc.Čítal som aj že Acronis je dobrý program,ale si treba najskor preštudovať celý návod a potom niečo podniknúť.Ja som od toho upustil,vrátil som sa k starému zálohovaniu vo windows 10,ako jasné ani tento program neni top,ale zatial bez problémov.Zálohujem cez Historiu súborov,a raz,dva razy do mesiaca vytvorím obraz systemu.Zálohujem na externý disk pls do Onedrive.No a stalo sa mi že si kamarát stiahol Acronis,mal s ním trocha problémy,čo sa týka obnovy systému,chcel vyskúšať obnoviť systém pomocou totho programu,zavolal ma že čo ako,vedel že som v minulosti používal tento program.Vravel som mu,najskor si musíš o tom prečítať a je toho veľa,že on na to.....Taktiež sa vrátil k zálohovaniu vo windows 10 historia súborov.Moj názor Acronis je dobrý program na zálohovanie,ale obnovvať s nim systém,to si najskor človek musí prečítať siahodlhý návod.Aký je váš názor.pekný deň

Můj názor je opačný.

Má to českou verzi, kdo pozná rozdíl mezi zálohovat a obnovit, neměl by to pro něj být nepřekonatelný problém. V angličtině backup/restore. A ještě by měl člověk vědět, co chce KAM obnovit, nepoplést si source a target :-)

Píšu o bootovacím nástroji, jakoukoliv zálohu/obnovu OS (pokud to vůbec jde) z běžícího systému bych neriskoval.

Že by o tom člověk měl něco vědět, je pochopitelné. je to docela zásadní operace.

Jaké CD od kurýra?Normálně se stáhne iso Acronis a vypálí na CD jako bootovací.To snad zvládneš taky.
Používám verzi 2016, jsou i novější,zda a co umí navíc jsem nezkoumal.
http://dl2.acronis.com/s/AcronisTrueImage2016.iso
http://dl2.acronis.com/s/AcronisTrueImage2017.iso
http://dl2.acronis.com/s/AcronisTrueImage2018.iso
http://dl2.acronis.com/s/AcronisTrueImage2019.iso
Dělám pravidelně zálohu systémového disku(nyní SSD,dříve oddíl na HDD) a uložím na datový HDD.

Otázku nepoložils, chceš znát názor - nemělo by to být spíše v Debatách?
No, když už se tady vykecávám - co je pro někoho složité jak mlátička, pro jiného je to brnkačka. Mně třeba připadá složité opravit cokoliv na autu. Naopak Acronis zvládnu levou zadní...

Obnovení systémového disku Acronisem mi trvá cca 6-7 minut.
Dá se to klidně udělat i z běžících Windows.
Mezi těmi zálohami jsou rozdíly, dané verzí Acronisu, použitou při ukládání zálohy.
Takže doporučuji obnovu stejnou verzí Acronisu, jakou byla udělaná záloha (možná to už dnes neplatí).

Všetky záloháče "backuppers" sú založené na rovnakom princípe v prípade obnovy, step-by step, bit-po-bite. Jednoduché ako facka.

Skôr vidím problém v zálohe systémového oddielu, ktorý sa spraví live, za behu OS. V tom prípade na naruší obnova metadát, lebo tá sa neustále mení, zapisuje sa systémom na disk.

Problém tiež vznikne, ak si niekto naruší integritu dát, lebo si zmení dodatočne po vykonanej zálohe veľkosť oddielov, zmení veľkosť blokov so zmenou zápisu v prvom sektore aktívneho oddielu, prípadne zmaže, prepíše nultý sektor, kde sú na pevnom disku zapísané údaje o HW, Bios, programových tabuľkách, MBR/GPT/UEFI s presným delením a veľkosti pevného disku.

http://ivt.wz.cz/vesely/disk.htm
https://thestarman.pcministry.com/asm/mbr/NTFSBR.htm

V tom prípade žiaden zálohovací SW nedokáže retroaktívne vykonané zmeny v prvom sektore napraviť, lebo sú to prakticky dva úkony vykonané po sebe s medzireštartom PC, aby sa najprv napravili zmeny v sektoroch, veľkosť oddielov, zavádzači a znovu sa pokračovalo s obnovou. Jedine klon celého disku.

Skôr vidím problém v zálohe systémového oddielu, ktorý sa spraví live, za behu OS. V tom prípade na naruší obnova metadát, lebo tá sa neustále mení, zapisuje sa systémom na disk.

Acronis běžně zálohuje za běhu Windows (nevím jak to dělá) a s obnovou není problém.

Ak sa rozumieme,ja som acronis v minulosti používal.Samozrejme som si aj preštudoval siahodlhý návod čo sa týka zálohy a obnovy.Záloha ok,zálohovalo mi prúrastkovou metódou,a po 5 zálohach sa mi automaticky vytvorila uplná záloha systemu.Prvá záloha bola samozrejme uplná.Čo sa týka toho obnovenia,zálohoval som na externý disk,opravné usb som vytvoril pomocou acronis samozrejme,bolo tam viac možnosti na vytvorenie,ok vytvorilo.A idem skusiť obnovu,vypol som noťas na vľavo dole štart......Zasunul som usb do notebooku,tlačidlo lenovokey som zapol noťas,bootmenu,nabehol acronis,nejaký ten postup čo ako.......až v polovici obnovy sa to zaseklo a stop dalej ani ň.Samozrejme som pripojil aj disk kde som mal zálohu.Potom som vytvoril disk na opravu aj v inom prostredítuším tam bolo linuxové,windows dalej už neviem nepomohlo,potom som objavil Acronis surival kits záloha aj opravitelne medium na jednom disku,taktiež nepomohlo.A teraz mi príde že to mohlo byť,skoro po každej aktualizáci napr.teraz mám 1803,som zrobil čistú inštaláciu,uplne som odstránil všetky diskové oddiely,to isté aj pri verzii 1703.Neviem možno sa mýlim

Stat se muze vsechno, ale vazne se to zaseklo a do logu to nevyhodilo zadnou chybu podle ktere bys poznal, kde nastal problem? To vypada spis na nejakou chybu hardwaru, kazdopadne divne, ale ne nemozne, U Windows zalohy take muze nastat nejaky problem, jak jiz jsem popisoval, proste na 100% to neni nikdy. Proto maji byt uzivatelska data zalohovana oddelene od systemu, kdyby se nahodou obnova zalohovaneho systemu nepodarila, tak holt cista aktualizace a sva data si stahnu zpet do PC bokem.

Nevim proc, ale zalohovani ve Windows mi nefunguje. Problem je, ze chci zalohovat pouze C:, ale Windows zalohovani mi tvrdi, ze systemove partitiony mam dve C: a D:. Je to samozrejme nesmysl, ale pro jistotu jsem si to overil a opravdu mam vsechny systemove veci na C:. Ovsem kdysi jsem si nejake programy nainstaloval i na D: a je mozne, ze nekde v registru nebo buh vi kde, zustal nejaky zaznam, sice jsem vyhledavanim nic nenasel, ale co jineho by to mohlo byt.

Kazdopadne teda pri nemoznosti pouzivat Windows zalohovani mi zustaly jen moznosti pouzit nejaky dalsi program. Zkousel jsem jich nekolik a Acronis True Image me svym privetivym uzivatelskym prostredim presvedcil, abych ho zakoupil. Nicmene ano, chce to tomu tak hodinku obetovat, projit si program a pochopit zakladni principy zalohovani.
Omezenou a teda jeste jednodussi verzi True Image lze ziskat i zdarma k nakupu hardwaru, urcite to davaji k SSD od Crucialu a Kingstonu. No a z teto verze lze se slevou upgradovat na plnou verzi se vsema moznostma zalohovani, ktere Windows zalohovani vubec nenabizi.

Kdo by chtel nejvic moznych funkci, ale nechtel platit ani korunu, tak vyzkouseny mam i AOMEI Backupper Standard, ktery je zdarma a tez funguje. Obnovoval jsem jiz jak pres tento program tak pres ten Acronis True Image a bylo to uplne v pohode za chvili obnovene, zadny problem se systemem nevznikl. Takze kdo chce sirsi moznosti zalohovani nebo mu z nejakeho duvodu Windows zalohovani nevyhovuje, tak oba programy Acronis True Image i AOMEI Backupper Standard mohu doporucit.

vynechám placenou verzi pro instalaci do windows, která je nenažraná, designově nesmyslná a mám ji jen kvůli generování boot médií.

právě boot verze (stažené .iso nebo vygenerovaná z instalačky) je bezproblémová, skoro samoovladatelná.
dalo by se vytknout, že při obnově image s více oddíly by to mohlo trvale ukazovat o jaké partitions se jedná, místo pouze slovního popisu.

komu to stále připadá složité, může zkusit:
- easeus todo backup free (instalátor do win pak vygeneruje i boot médium),
- aomei backupper má verzi standard do win, nebo extra program pro vygenerování boot média (pod win8+)