Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Aký Antivirus použít? Ktorý Antivirus je najlepší? Tu sa dozviete vše potrebné.

Keďže sa tu hromadí kopec dotazov ohľadom výberu Antiviru, rozhodol som sa napísať podrobne všetko ohľadom Antivirov, aby ste pochopili prečo odpoveď "žiadny" je správny.

V rokoch kedy PacMan bol najvymakanejší AAA titul sa bezpečnosť moc neriešila. V 70. rokoch sa na Arpanete rozšíril jeden z prvých vírusov zvaný Creeper, nebol to ešte síce vírus v pravom slova zmysle, ale už mal jednu z hlavných schopností vírusov, a to kopírovať sám seba. Tento vírus nebol nejak moc škodlivý, keďže nerobil v podstate nič, len vypísal na vzdialenom systéme správu "I am Creeper catch me if you can!" čož v preklade znamená „Som Creeper, chyť ma, ak môžeš!“ . Prvý neizolovaný vírus bol vytvorený v roku 1981 Richardom Skrentom, vírus sa šíril cez diskety (to boli také veľké štvorcové tmavé bazmeky čo ste strčili do PC a ono ste na to mohli nahrať nejaké kilobajty dát, a na inom počítači je potom prečítať). Následne nasledoval v roku 1986 vznik vírusu "Brain", ktorý vo voľnej prírode už vedeľ nakaziť veľa počítačov. Postupne sa začali množiť ďalšie jak huby po daždi a niekoho napadlo že když je možnosť vytvoriť vírus, prečo nevytvoriť aj Antivirus? To sa udialo v roku 1988.
Začínal rozmach Internetu a tak začala prvá svetová virtuálna vojna, kde bojovali antivírusy s vírusmi. Postupom času sa ale operačné systémy zdokonaľovali a už v sebe implementovali dosť bezpečnostných mechanizmov, zároveň boli opravené rôzne chyby, ktoré sa pri šírení virov využívali, a tak postupne vírusy už bolo problémovejšie dostať do počítačov obetí, lenže niekto rozumný pochopil že načo samostatný vírus mačkať nasilu do skrinky pod stolom, keď môžme škodlivý kód pribaliť priamo k nejakému programu, hre a pod. A teda nechať ať si škodlivinu stiahne sám užívateľ. A to je malware.

Najviac sa posledné roky rozšíril malware typu adware a spyware. Lenže to už nieje vírus. A tak sa museli začať antiviri učiť blokovať aj iný typ nákazy, lenže potom by už taký bezpečnostný software sakra nabobtnal, toľko vrstiev ochrany by už sakra spomalilo počítač. A tak začali vznikať samostatné antimalware programy. Momentálne najrozšírenejší je MBAM. Internet sa rozmohol, prehliadače taky, a keďže prehliadače chceli umožniť mnoho funkcionality, pretože čím viac to vie tým lepšie, avšak boli autori prehliadačov lenivý všetko to programovať sami, vytvorili niečo ako doplnky/rozšírenia, vytvorili jednotné miesto s kade sa dali sťahovať, a nechali ať tam tie doplnky nahrá kto chce. A tu vznikol problém, lebo ich začali byť milióny, a autori prehliadačov už nevedeli ustrážiť ktorý čo robí, začali sa v tom jednotom mieste vyskytovať škodlivé doplnky a tak bolo potreba aj tu niečo riešiť. A hele, tý čo vytvorili MBAM to ceľkom vyriešili, vznikol ADWCleaner.

Dnes je situácia taká že viri tvoria minimum škodnej, a najviac škodnej tvorí práve malware typu adware a spyware. Proti týmto škodným sú antiviry bezradné. Pri tom ale časom autori antivirov prešpikovali svoje programy tuctami nezmyselných funkcií, ktoré sa zavŕtali hlboko do systému, a keďže žiadny program nieje 100% bez chyby, tak hele, samotné antiviry sem tam umožnili spustiť škodlivý kód na počítači, pretože tieto programy majú vysoké oprávnenia a vedia manipulovať v podstate s celým systémom. Stačilo aby niekto poznal jak antivir funguje, a prispôsobiť preň svoju škodnú. Takže čo sú antiviry dnes? Žrúť výkonu, ktorá navyše rozvŕtava systém a ešte sama otvára diery v ňom.

Jediný ceľkom schopný antivir, ktorý nieje prešpikovanými nezmyselnými funkciami je ClamAV/Immunet. Je opensource a vie blokovať aj nejaký ten malware. Inak ale vätšina dnešných antivirusov sú totálne k ničomu. Proč je teda držať v počítači? Vzhľadom k tomu koľko ochrany obsahuje systém samotný, ako sú viri rozšírené a pod. Tak ak ako blbý neklikáte na každý link, nestahujete warez software z pochybných stránok a pod, tak v podstate nemáte šancu dostať škodnú do PC. Ak už nejakú dostanete, zvyčajne je to práve adware alebo spyware. Ten antivirusy nenajdu, na to sú potreba programy ako MBAM, ADWCleaner, pre pokročilejších prípadne odkontrolovať automaticky spúštané procesy skrz msautoruns, odsledovať čo bezí v pamäti pomocou procexp a odsledovať jak a čo komunikuje skrz Internet pomocou TCPView, posledné 3 nástroje sú od sysinternals, ktorá funguje pod Microsoftom. Vätšinu škodnej si do počítača nainštaluje sám uživateľ. Výnimkou môžu byť len doplnky do prehliadača. Takže stačí sa držať pravidla:

Nemať antivirus
Mať MBAM, ADWCleaner a nimi sem tam skontrolovať PC.
A používať rozum!!! neklikať na čokoľvek, nesťahovať čokoľvek.

A máte veľkú istotu že škodnej sa vyhnete, ešte ak pridáte dobre nastavený firewall, tak zaručene môžete byť spokojný. Antivirusi samotné spôsobujú tucet problémov, tak napríklad Avast pri aktualizovaní Windowsu spôsobil BSOD, o niečo pozdejšie spôsoboval iný problém, teraz zas niečo: https://pc.poradna.net/questions/2926703-i-riot-uz-nenavidi-avast-tak-uz-konecne-sa-vysterte-na-tie-antiviry ako vidíte antiviry nie len že sú neužitočné, ale i problematické. Tak sakra prestante používať antiviry.

Ak už ale fakt nutne musíte mať antivir, tak moja odpoveď je ClamAV/Immunet... iný tu radia že stačí Integrovaný defender, i ten je už poslednou dobou problematický, moja osobná skúsenosť: https://pc.poradna.net/questions/2921657-win-defender-tlaciaren-skener-mx725-par-chybovych-hlasok

Antiviri už viac blokujú toho čo nemajú než toho čo majú. Takže už chápete?

Jasná odpoveď: Najlepší Antivir je:

BIBA

Brain Is Best Antivirus (v preklade Mozog je najlepší antivirus)

Len si sem tam skontrolujte PC skutočne užitočnými programami MBAM a ADWCleaner, skontrolujte doplnky v prehliadači a môžete bez stresu si sedieť za monitorom a drtiť toho bronzového Yasua.

loading...

ahoj,
mne to vase brojenie proti AV pripomina cirkev, ako broji proti prezervativom.
co na tom, ze sa siri aids a deti zomieraju od hladu, hlavne sa nepouziva ochrana.
ludia skratka stahuju warez, pozeraju porno, klikaju na vselico.... nevedia si nastavit firewall a podobne veci, tak im AV treba.
na vase rady som to skusil s defenderom, ale ten sa napr. esetu nevyrovna.to je moja skusenost.

Nuda: tvoje casto relevantne info mas potrebu utopit v tych zvastoch o bolsevikoch a podobnych blbostiach.
to ma aky vyznam prosim pekne?

...a este som si spomenul na zabavny virus ci co to bolo, asi 10-15 rokov dozadu
pri spusteni sa objavilo video, kde sa nejaky hnusaci mydlili, ked ste to chceli vypnut krizikom, tak okno "utieklo"
len tak z recesie, myslite ze sa nieco take da niekde stiahnut? preslo by to dnesnymi AV? je/bolo to nejak nebezpecne?
ď

Ano, uživatelé bezmyšlenkovitě stahují warez, dívají se na porno, klikají na všechno... a řeší jaký je nejlepší antivir = řeší otázku bezpečnosti pc. Jenže co má nejvíc vliv na bezpečnost pc je chování uživatele a antivir má v porovnání s chováním uživatele zanedbatelný vliv na bezpečnost pc. A pokud někdo řeší "jaký je nejlepší antivir" tak se s největší pravděpodobností jedná o uživatele, který právě neřeší chování uživatele. A v takovém případě je v prvé řadě nejdůležitější upozornit takového uživatele, že pokud chce řešit bezpečnost pc, MUSÍ v prvé řadě řešit chování uživatele. A pokud chování uživatele neřeší, řešit nechce nebo není schopen řešit, tak nemůže relevantně ani řešit otázku bezpečnosti pc.
Uvedu jak to s tím vlivem myslím na příkladu. Dejme tomu že antivir je schopný detekovat 25 % malwaru v mailech (údaj wiki). Dejme tomu, že tu máme uživatele 1 jak popisuješ = "klikají na všechno", a tedy klikne i na všechno v mailu a ten bude mít antivir s detekcí jakou jsem uvedl. Pak tu máme uživatele 2 a dejme tomu, že ten je rozumný uživatel, který řeší své chování a je schopný rozeznat na 99.99 % potenciálně nebezpečný mail. Pokud budou tito dva uživatelé dostávat jednou měsíčně mail s malwarem, tak v případě toho prvního uživatele (neřeší chování uživatele, má antivir) je během prvního roku pravděpodobnost nakažení malwarem 99.999994 % a u toho druhého uživatele (řeší chování, nemá antivir) je pravděpodobnost nakažení malwarem 0.12 %.
Pokud píšeš třeba něco jako je toto: "som to skusil s defenderom, ale ten sa napr. esetu nevyrovna" tak pokud ten výrok je vyřčen na kvantitě detekovaných opravdových hrozeb obou antivirů (bez ohledu jak kvalitně v porovnání detekovali hrozby) tak patříš typově do skupiny do jaké patří ten první uživatel a pravděpodobnost nakažení malwarem u tebe je hodně hodně vysoká a nemá s tebou cenu řešit otázku bezpečnosti pc.
Ještě malá poznámka, používat warez se dá i bezpečně (to ale sotva svedou uživatelé, co "klikají na všechno") a na sledování porna nevidím nic nebezpečného :-)

Taky jsem mu to chtel napsat, ale odzbrojil me temi prezervativy. :-)

V dnesni dobe vubec uzivatele pouzivajiciho warez nechapu. Kdyz si vzpomenu na sve zacatky, tak tenkrat nejake free programy vyjimecne, open-source to byli nejaci uhrovati geniove, kterym nikdo okolo nerozumel. Software byl drahy a student si nemohl dovolit koupit temer nic. Navic warez byl hlavne o sehnani instalacky a serialu. Dneska? Spousta softwaru zlevnila, spousta programu je free a jeste vic programu na kolikrat profesionalni urovni je open-source. Hry? Driv silene ceny, dneska kdyz si uzivatel pocka na slevy, tak za pakatel. Neni nejmensi duvod stahovat warez.

A klikat na ano na vsechno co na uzivatele vyskoci, to mi pripomina jako kdyz nekdo rekne skoc z okna a druhy jde skocit, je to nesmysl a neklikaji moji rodice, kteri jsou jen obycejni uzivatele bez hlubsich znalosti, nemusi klikat nikdo.

A co se tyka Defender versus Eset, tak podle testu umi Defender 97% ze vzorku, ze ktereho se s polovinou ani bezny uzivatel nikdy nesetka, takze v realu, jestli Eset da 99%, tak obycejnemu inteligentnimu uzivateli ten Defender bohate staci. Chapu i ze zkusenejsi uzivatel nepotrebuje zadny antivir, protoze sance na nakazu je tak mala, ze dost mozna ani bez antiviru nikdy nic nechytne. Nakonec kazdy muze rict, kolik viru v pocitaci mel za posledni rok. Ja mam statistiku takovou, ze Defender mi nasel presne 0 viru a protoze obcasne pouzivam Eset Online Scanner, tak mohu rict, ze se Defender nejspis nespletl, protoze i Eset mi nasel presne 0 viru.

to prirovnanie som samozrejme myslel tak, ze aj napriek cirkevnym zakazom ludia, cuduj sa svete, sulozit neprestali.
akurat bolo viac deti, chorob a taaak.
rovnako ani pri odstraneni AV sa nezacnu spravat zodpovednejsie, akurat si do PC natahaju viac blbosti, ako keby AV mali.

Ano, souhlasim, proto taky nemam nic proti Defenderu a myslim, ze je to potrebnejsi soucast Windows nez jejich webovej prohlizec. Zakladni ochrana implementovanym antivirem klidne muze byt, dulezite je, aby to nezralo systemove prostredky nebo jen nepozorovatelne.

Jinak z antivirovych firem uznavam jen Eset, v souladu s tim co se tu ruzne psalo, chapu, ze v korporatu se muze zdat nejake bezpecnostni reseni jako potrebne, ikdyz to neni to spravne slovo, spis treba chtene mozna lepsi. Takze pokud Eset proda korporatu svoje Security reseni a nam obycejnym uzivatelum necha zdarma ten Eset Online Scanner na "kvalitnejsi" proskenovani PC jednou za cas, jen tak pro jistotu, taky nemam nic proti tomu. Ale to je tak vsechno, co domacimu uzivateli dava smysl.

Jinak pokud jsou tu lidi co treba se vic zajimaji nez ja, tak dotaz:

Ma jeste nejaka jina antivirova firma podobne kvalitni reseni ala Eset Online Scanner nebo jsou vyjimkou?

Driv mel podobnou vec Kaspersky, ale ten uz ten scanner zrusil a misto toho ma free antivirus, ke kteremu pridava navic neco cemu ja lajcky rikam vir, ale je to PUP potencionalne nezadouci program.