Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Aký Antivirus použít? Ktorý Antivirus je najlepší? Tu sa dozviete vše potrebné.

Keďže sa tu hromadí kopec dotazov ohľadom výberu Antiviru, rozhodol som sa napísať podrobne všetko ohľadom Antivirov, aby ste pochopili prečo odpoveď "žiadny" je správny.

V rokoch kedy PacMan bol najvymakanejší AAA titul sa bezpečnosť moc neriešila. V 70. rokoch sa na Arpanete rozšíril jeden z prvých vírusov zvaný Creeper, nebol to ešte síce vírus v pravom slova zmysle, ale už mal jednu z hlavných schopností vírusov, a to kopírovať sám seba. Tento vírus nebol nejak moc škodlivý, keďže nerobil v podstate nič, len vypísal na vzdialenom systéme správu "I am Creeper catch me if you can!" čož v preklade znamená „Som Creeper, chyť ma, ak môžeš!“ . Prvý neizolovaný vírus bol vytvorený v roku 1981 Richardom Skrentom, vírus sa šíril cez diskety (to boli také veľké štvorcové tmavé bazmeky čo ste strčili do PC a ono ste na to mohli nahrať nejaké kilobajty dát, a na inom počítači je potom prečítať). Následne nasledoval v roku 1986 vznik vírusu "Brain", ktorý vo voľnej prírode už vedeľ nakaziť veľa počítačov. Postupne sa začali množiť ďalšie jak huby po daždi a niekoho napadlo že když je možnosť vytvoriť vírus, prečo nevytvoriť aj Antivirus? To sa udialo v roku 1988.
Začínal rozmach Internetu a tak začala prvá svetová virtuálna vojna, kde bojovali antivírusy s vírusmi. Postupom času sa ale operačné systémy zdokonaľovali a už v sebe implementovali dosť bezpečnostných mechanizmov, zároveň boli opravené rôzne chyby, ktoré sa pri šírení virov využívali, a tak postupne vírusy už bolo problémovejšie dostať do počítačov obetí, lenže niekto rozumný pochopil že načo samostatný vírus mačkať nasilu do skrinky pod stolom, keď môžme škodlivý kód pribaliť priamo k nejakému programu, hre a pod. A teda nechať ať si škodlivinu stiahne sám užívateľ. A to je malware.

Najviac sa posledné roky rozšíril malware typu adware a spyware. Lenže to už nieje vírus. A tak sa museli začať antiviri učiť blokovať aj iný typ nákazy, lenže potom by už taký bezpečnostný software sakra nabobtnal, toľko vrstiev ochrany by už sakra spomalilo počítač. A tak začali vznikať samostatné antimalware programy. Momentálne najrozšírenejší je MBAM. Internet sa rozmohol, prehliadače taky, a keďže prehliadače chceli umožniť mnoho funkcionality, pretože čím viac to vie tým lepšie, avšak boli autori prehliadačov lenivý všetko to programovať sami, vytvorili niečo ako doplnky/rozšírenia, vytvorili jednotné miesto s kade sa dali sťahovať, a nechali ať tam tie doplnky nahrá kto chce. A tu vznikol problém, lebo ich začali byť milióny, a autori prehliadačov už nevedeli ustrážiť ktorý čo robí, začali sa v tom jednotom mieste vyskytovať škodlivé doplnky a tak bolo potreba aj tu niečo riešiť. A hele, tý čo vytvorili MBAM to ceľkom vyriešili, vznikol ADWCleaner.

Dnes je situácia taká že viri tvoria minimum škodnej, a najviac škodnej tvorí práve malware typu adware a spyware. Proti týmto škodným sú antiviry bezradné. Pri tom ale časom autori antivirov prešpikovali svoje programy tuctami nezmyselných funkcií, ktoré sa zavŕtali hlboko do systému, a keďže žiadny program nieje 100% bez chyby, tak hele, samotné antiviry sem tam umožnili spustiť škodlivý kód na počítači, pretože tieto programy majú vysoké oprávnenia a vedia manipulovať v podstate s celým systémom. Stačilo aby niekto poznal jak antivir funguje, a prispôsobiť preň svoju škodnú. Takže čo sú antiviry dnes? Žrúť výkonu, ktorá navyše rozvŕtava systém a ešte sama otvára diery v ňom.

Jediný ceľkom schopný antivir, ktorý nieje prešpikovanými nezmyselnými funkciami je ClamAV/Immunet. Je opensource a vie blokovať aj nejaký ten malware. Inak ale vätšina dnešných antivirusov sú totálne k ničomu. Proč je teda držať v počítači? Vzhľadom k tomu koľko ochrany obsahuje systém samotný, ako sú viri rozšírené a pod. Tak ak ako blbý neklikáte na každý link, nestahujete warez software z pochybných stránok a pod, tak v podstate nemáte šancu dostať škodnú do PC. Ak už nejakú dostanete, zvyčajne je to práve adware alebo spyware. Ten antivirusy nenajdu, na to sú potreba programy ako MBAM, ADWCleaner, pre pokročilejších prípadne odkontrolovať automaticky spúštané procesy skrz msautoruns, odsledovať čo bezí v pamäti pomocou procexp a odsledovať jak a čo komunikuje skrz Internet pomocou TCPView, posledné 3 nástroje sú od sysinternals, ktorá funguje pod Microsoftom. Vätšinu škodnej si do počítača nainštaluje sám uživateľ. Výnimkou môžu byť len doplnky do prehliadača. Takže stačí sa držať pravidla:

Nemať antivirus
Mať MBAM, ADWCleaner a nimi sem tam skontrolovať PC.
A používať rozum!!! neklikať na čokoľvek, nesťahovať čokoľvek.

A máte veľkú istotu že škodnej sa vyhnete, ešte ak pridáte dobre nastavený firewall, tak zaručene môžete byť spokojný. Antivirusi samotné spôsobujú tucet problémov, tak napríklad Avast pri aktualizovaní Windowsu spôsobil BSOD, o niečo pozdejšie spôsoboval iný problém, teraz zas niečo: https://pc.poradna.net/questions/2926703-i-riot-uz-nenavidi-avast-tak-uz-konecne-sa-vysterte-na-tie-antiviry ako vidíte antiviry nie len že sú neužitočné, ale i problematické. Tak sakra prestante používať antiviry.

Ak už ale fakt nutne musíte mať antivir, tak moja odpoveď je ClamAV/Immunet... iný tu radia že stačí Integrovaný defender, i ten je už poslednou dobou problematický, moja osobná skúsenosť: https://pc.poradna.net/questions/2921657-win-defender-tlaciaren-skener-mx725-par-chybovych-hlasok

Antiviri už viac blokujú toho čo nemajú než toho čo majú. Takže už chápete?

Jasná odpoveď: Najlepší Antivir je:

BIBA

Brain Is Best Antivirus (v preklade Mozog je najlepší antivirus)

Len si sem tam skontrolujte PC skutočne užitočnými programami MBAM a ADWCleaner, skontrolujte doplnky v prehliadači a môžete bez stresu si sedieť za monitorom a drtiť toho bronzového Yasua.

loading...

Malwarebytes program ADWCleaner koupili, neni to jejich prace, ale ted uz pokracuji ve vyvoji programu oni. Stejne tak Windows Firewall Control byl koupen Malwarebytes myslim loni.

Na ochranu pocitace dnes doporucuji Windows Defender a Windows Firewall, coz jsou vestavene nastroje ve Windows. K tomu doporucuji stahnout a nainstalovat prave program Windows Firewall Control, ktery rozsiruje funkce vestaveneho firewallu a zmineny ADWCleaner na cisteni pocitace od adwaru. Nic vic neni potreba a naopak cokoli navic je zbytecne.

Jinak ale bych doplnil dve veci, ktere se mi zda, ze pomijis:

1. Antivir sam o sobe at je od jakehokoli vyrobce neni teoreticky spatny az tak jak to popisujes, ze by byl k nicemu. Tak to neni, antivir skenuje PC proti virum a odstranuje je, to jiste vykonava dobre. Problem je v tom, ze pokud ma byt antivir respektive jeho rezidentni stit efektivne schopen odebrat nakazu ze zavirovaneho pocitace nebo moznou nakazu zablokovat, musi sam bezet ponoren hluboko v systemu s nejvyssima opravnenima a mit pristup k celemu systemu. Pokud by to tak nebylo, nemohl by antivir pracovat. Jenze to zaroven znamena, ze jakakoli chyba v antiviru dava pripadnemu utocnikovi sanci ovladanout cely pocitac. Jestlize teda uz jeden antivir v pocitaci mame (Windows Defender), proc tam pridavat dalsi program s dalsima chybama navic a vystavovat svuj pocitac dalsimu moznemu ohrozeni. (Vychazime totiz z toho, ze kazdy program nejakou chybu obsahuje.)

Nevim jaka panuje situace u tebou zmineneho ClamAV, ale pred lety jsem ho zkousel a ten antivir zadne vyssi opravneni v systemu nepotreboval. Tim se ho predchozi odstavec netyka, chyby v ClamAV nemohou poskodit system, ale zaroven je antivirus zcela neucinny proti bezici nakaze, ktera pokud by byla spustena na urovni systemu, ma vyssi opravneni nez ClamAV a muze se mu "schovat".

Osobne na misto ClamAV doporucuji pouzivat ESET Online Scanner. Tento antivir take nepotrebuje zadna opravneni, ma integrovanu rozsahlou databazi vytvorenou renomovanou antivirovou firmou a je take zdarma. Oba programy vsak budou nejucinejsi, pokud pobezi v nouzovem rezimu, jinak dokazi odhalit jen nakazu, ktera sice v pocitaci je, ale neni aktivni a neschova se jim.

2. Antiviry sami o sobe teda az na zminene vytky jsou v podstate uzitecne programy, ktere ovsem od chvile, kdy Microsoft integroval antivir do Windows, uz nepotrebujeme. Vyrobci antiviru to vedi a proto zacali tlacit sva bezpecnosti reseni. Takovy program jiz neobsahuje jen antivir ale spoustu dalsich funkci, namatkou rodicovska kontrola PC, ochrana proti kradezi, webovy stit, emailovy stit, .... je toho mnoho. Takovy balik programu muze pro uzivatele obsahovat uzitecne a chtene funkce, problem vsak je, ze take obsahuje funkce, ktere uzivatel vubec nepotrebuje, ale casto je nedovoluje vypnout nebo je jen tak slozity, ze uzivatel nainstaluje cely balik a funkce, ktere nepotrebuje neumi vypnout. Logicky teda nastava jedinna vec, balik programu bezpecnostniho reseni je tak narocny na vykon pocitace, protoze tam bezi spousta nastroju, ze zabere vykon temer celeho pocitace a to plati i pro dnesni vykonna PC. Kdyz si uzivatel chce spustit nejaky svuj software, ve kterem pracuje, tak mu pocitac bezi pomalu prave kvuli onomu bezpecnostnimu reseni. Co bezny uzivatel udela? Stahne a nainstaluje si do pocitace program, ktery slibuje zrychleni PC, ovsem za takovym programem se obvykle skryva vir. Tedy zaver je jasny, bezpecnostni reseni od antivirove firmy v podstate prinutilo bezneho uzivatele, aby si do pocitace sam dobrovolne stahl vir. Je zrejme, ze takove bezpecnostni reseni smysl nedava zadny.

S tým ADWCleanerom pravda.

ClamAV si musím zastať, sám mám skúsenosť že dokázal detekovať viri ktoré bežali. Dnes už je virov málo, a z toho mála sú tie viri nie tak premakané ako v minulosti, zvyčajne sa už ani neskrývajú, totiž autorom sa ani nevyplatí tvoriť tak sofistikované viry, když uživateľ sám urobí všetko preto aby ten vir v PC mal, i když nevedomky. Bežný uživateľ stejne ani nevie čo je to Autoruns či procexp. ClamAV však blokuje aj nejaký ten malware.
Defender aspoň čo ja mám skúsenosti (ale už aj iný tu o ňom pochybujú) tak tiež začína byť problématický. Blokuje oficiálne drivery, blokuje naskenované dokumenty, blokuje CLI k Heroku, blokuje tucet iných nezmyslov, ktoré pritom určite nie sú škodná. Pri tom za 4 roky jeho používania mi skutočnú škodnú ešte nezablokoval ani raz (síce ani nemal akú) ale tým chcem povedať že mi neprijde dobrý.

Antiviry by aj boli užitočné, lenže veľa Antivirov má v sebe funkcie, ktoré s ochranou proti vírusom nemajú nič spoločné, a často ani vypnúť nejdú, nie len že ich nevie vypnúť uživateľ. A když aj vypnete, tak potom ten Antivirus furt papuľuje.

K tomu doporucuji stahnout a nainstalovat prave program Windows Firewall Control

Neznám, teď se na to koukám. Myslím si, že od W7 stačí samotný build-in MS firewall. Dají se v něm velmi precizně povolovat a zakazovat spojení jednotlivých programů, tedy funkcionalita "aplikační firewall". Nechci-li něčemu povolit styk se světem, prostě to v něm zakážu a je to (kupodivu třeba Skyrim, původní verze..)

Neštěstím pokročilých FW v rukou BFU je, že čím více vyskakují všeliké hlášky, tím více upadá ostražitost uživatele a skončí to bezduchým odklikáváním ve stylu instalace programu, next, next, next. Zdá se mi, že bezobslužné řešení je nakonec lepší (od W7 aplikační FW nepoužívám, není důvod. A FW mě neotravuje)

Podle mého názoru by měl každý uživatel, který chce používat PC, projít testem a získat nějaký "papír" (něco jako řidičák na auto).
Díky tomu, že se tak neděje, je spousta PC nakažených malwarem a uživatel neví, že se zapojil např. do DDOS útoku nebo těží kryptoměny.

Bohužel spousta uživatelů nemá BIBA "nainstalováno" nebo nemají SW, na kterém by bylo možné tohle provozovat.

Na ridicaku je skvele, ze diky tomuto vynalezu v podstate nejsou nehody, auta do sebe nebouraji, provoz na silnici je plynuly, nikdo nepredjizdi v kolonach, nejezdi na cervenou, kazdy ridic zastavi pred prechodem pro chodce a nesejme je, nikdo se neriti do zatacky v rychlosti dvounasobne oproti bezpecne a nevylitne na druhe strane do pole. Proste kdyby byl ridicak i na PC, tak by bylo na svete krasne a celej rok by svitilo slunicko. :-)

A jeste jednu vec jsem si vzpomnel:

Moji rodice jsou typicti BFU, rozhodne se o nich neda rici, ze by mohli delat a uspesne slozili zkousky na ridicak na PC. Ale jelikoz jsou to lide inteligentni, tak proste kdyz vidi nejakou hlasku, ktere nerozumi, tak klikaji na NE nebo na zaviraci krizek. Zakladni poucka, kterou da kazdy prumerne inteligentni clovek je, ze kdyz necemu nerozumim, tak s tim nebudu vehementne souhlasit a delat jakoze tomu rozumim a v pripade PC nebudu klikat na ANO.

Na druhou stranu v praci mame ajtaka s vystudovanou vysokou skolou v oboru IT, takze zjevne ten tvuj ridicak na PC ma, dokonce k tomu dostal certifikat (diplom) a ten nam furt cpe do vsech PC dva podle nej skvele programky: CCleaner a Kaspersky Security.

A ted mi rekni, v cem je ten ridicak pro PC prospesnej. :?: ]:)

jak máš jednou na něco papír ... i soudružka taťána malá z hnutí odborníků byla asi týden chytrá jak kráva. no kdo z vás to má?

náš korporát si kdysi platil trend micro, dnes mcafee.
oba antiviry nejsou schopné najít ani vir na flashce, vždy čekají až na hloubkový týdenní scan, že tam třeba ta flashka ještě bude. zato mi mažou polovinu sysinternals utilit.
nemohu se zbavit dojmu, že co certifikovaný antivirista, to blbec.

být ve firmě, které jsou preventivně připosrané protože ví že dělají s tupým lidským materiálem, určitě bych tam necpal problematické "internet security" balíky, které nic neřeší. přitom nějaký av by tam musel být kvůli tomu materiálu a korporátnímu zbabělismu. zabudovaný windefender je neschopný a ms moloch příliš neschopný na to, aby se zákazníkem spolupracoval v případě hromadné nákazy novou variantou viru.
s putinem kolaborující kaspersky už dnes má čistý av, dále mě napadá esetův nod.
doma je to volitelné podle úrovně lamerství uživatelů. tam stačí buď tem ms krám, nebo nic.

Mlocik97:
Můj pohled na problematiku antivirů.
Mozek je nejlepší všechno (nejen antivir). Nepoužívám antivir (i defendera ve windows 10 mám doslovně odstraněného), nepoužívám ještě více zbytečné programy jako MBAM nebo Adwcleaner, nepoužívám cokoliv anti*.
Terminologie zmíněných termínů:
Malware - Zkratka z malicious software = škodlivý software (malicious = zlomyslný). Malware jedná proti zájmu uživatele počítače. Mezi malware patří viry, červy, trójské koně, ransomware, spyware, adware atd.
Vir - Typ malwaru, který se šíří například tak, že při přenesení hostitele vir vkládá svůj kód do jiných programů.
Spyware - je program, jehož cílem je shromažďovat informace o osobě nebo organizaci, může je posílat jinému objektu, zobrazovat reklamy. Ne všechen spyware musí být malware.
Adware - advertising-supported software = software podporovaný reklamou. Ne všechen spyware musí být malware.
Antimalware - program používaný k prevenci, odhalování a odstraňování malware.
Antivir - mezi první malware patřily viry a první programy proti virům byly antiviry. Dnešní význam slova antivir je stejný jako antimalware, tedy antivir je program používaný k prevenci, odhalování a odstraňování malware. Každá lamička ví co je to vir (živý) a slovo antivir v lamičkách vyvozuje pocit programu bojujícímu proti něčemu nebezpečnému.
IS - "veľa Antivirov má v sebe funkcie, ktoré s ochranou proti vírusom nemajú nič spoločné" v tom případě se to obvykle jmenuje třeba IS
MBAM - program používaný k odhalování a odstraňování malware a nejspíš i programů nepatřících přímo do malware, například programů, které si lamičky vědomě nainstalovaly, ale lamičkám jsou naprosto k ničemu. Mám takový pocit, že je cílený (v porovnání s antiviry) spíše na méně závažné "hrozby" a nehrozby podobně jako adwcleaner, to je ale jen můj pocit.
Adwcleaner - program používaný k odhalování a odstraňování adware, spyware, pup, nepořádku v prohližeči. Tvůrce je jeden francouz a původně jej naprogramoval v autoitu. Jelikož se zajímám o autoit a programy v něm napsané, tak jsem se zajímal i o adwcleaner (z programátorského hlediska). S tvůrcem adwcleaneru jsem v té době komunikoval a v adwcleaneru byl použit i můj zdrojový kód (protože se programy naprogramované v autoitu dají úplně dekompilovat do původního zdrojového kódu, takže jsem mohl mít poznámky a vylepšení ke zdrojovému kódu). V roce 2016 přešel adwcleaner pod Malwarebytes a od té doby není programován v autoitu.
Co se týče antivirů (= antimalware), jsou zbytečné. Ještě více zbytečný je MBAM. A totálně zbytečný je Adwcleaner.
Pokud někdo umí aspoň trošku používat mozek, tak antivir ani cokoliv anti nepotřebuje.
Ještě poznámka k Defenderu. Původně to byl GIANT AntiSpyware, pak jej přebral Microsoft a byl s názvem Defender jako antispyware ve vistě a win 7, poté jako plnohodnotný antivir/antimalware od win 8, což zahrnuje i antispyware.
"Dnes je situácia taká že viri tvoria minimum škodnej, a najviac škodnej tvorí práve malware typu adware a spyware. Proti týmto škodným sú antiviry bezradné." -> a proto svítí na https://www.virusradar.com/ (patří esetu):
- na prvním místě "JS/Adware.Subprop"
- na druhém místě "JS/Adware.Agent.AA"
- na pátém místě "JS/Adware.Agent.AF"
antiviry taky mažou něco, co je "adware" :-)

antiviry taky mažou něco, co je "adware"

praktická zkušenost: jen zcela náhodně, a zcela nedostatečně. jsou úplně neschopné.

viry či jejich náražky už léta fungují komplexně, kromě vlastního nepřátelského chování fungují taky jako stahovače dalších virů/spyware.
čili když tupý antivir něco smaže, neznamená to, že pc zůstal čistý.
takže: furt ve střehu.

antispywary mají rozhodně více práce než antiviry, založené na postupech z minulého století.

ale ty jsi nekritický obhájce ms postupů, debata s tebou je naprostá ztráta času.

1) To je možné, že antiviry mažou adware zcela náhodně a zcela nedostatečně. A? :-) Já to psal proto, abych vyvrátil toto: "Proti týmto škodným sú antiviry bezradné." To, že jsou neschoplné komentovat nebudu, každopádně jsem psal třeba toto: "Co se týče antivirů (= antimalware), jsou zbytečné." což je myslím ještě něco víc než neschopné.

2a) Já nepsal co všechno viry dělají, já psal jen podle čeho se zhruba poznají a psal jsem to aby to nebylo moc dlouhé a bylo to v kontextu toho, co jsem psal pak

2b) Když tupý antivir něco smaže, tak to neznamená, že to nesmaže i to další, třeba to co stáhne. A pokud se stane, že to nesmaže, tak prostě proto, že je tupý. A stejně tak se může stát, že nesmaže ani to, co to něco mělo stahovat. A toto: "když tupý antivir něco smaže, neznamená to, že pc zůstal čistý" mi nemusíš psát, dyť jsem psal: "Co se týče antivirů (= antimalware), jsou zbytečné. Ještě více zbytečný je MBAM. A totálně zbytečný je Adwcleaner. Pokud někdo umí aspoň trošku používat mozek, tak antivir ani cokoliv anti nepotřebuje." "Nepoužívám antivir"

3) A četl jsi co jsem psal?
(obecně drtivá většina běžných antivirů) antivir = antimalware = (konkrétně ve smyslu pouze na viry) antivir + antičervák +antitrójkoňák + antiransomware + antispyware + antiadware + anti*
antispyware = pouze antispyware
To, že nějaký samostatný antispyware může mít víc práce než antivir (ve smyslu antimalware) je možné, a? Nějak nechápu proč mi to píšeš, to záleží přece na databázi programu, konkrétní hrozbě, chování uživatele atd. Mimochodem podle mě nezáleží tolik na kvantitě, ale na "kvalitě". Proto jsem taky psal, že například adwcleaner je víc zbytečný než antivir (ve smyslu antimalware). Když to přeženu, uživateli asi víc naštve jednou kompletně zašifrované soubory než 20 zobrazených reklam od 5 adware a pokud by zrovna měl antivir, který by zrovna detekoval tu hrozbu...

4) Nějak nechápu jaký nekritický obhájce ms postupů, když zrovna v tomto případě ohledně otázky antivirů mám defendera odstraněného a i ten je podle mě zbytečný jako každý antivir.

5) Jestli máš třeba teď nějakou konrétní "praktická zkušenost", třeba s tím adware, tak sem s tím, rozebereme konrétní příklad :-)

Otázka by mala byť formovaná k širokým masám boľševikmi prevychovávaných paranoikov občanov v kŕčovitej nenávisti všetkého amerického, kapitaľistického, dobyvačného, usáckeho z NSA, U.S.A. vrahov z volstrídu, tiež k produktu z dielne MS v Redmonde, či im pri ich sľušnosti, poctivosti, pracovitosti, inteligencii nevadí sofistikované špicľovanie komplet dát na ich diskoch a PC mašinách v prípade AV, Telemetrie od tretích strán výrobcov SW.

Každý AV hlboko nacpatý v systéme bežiaci na pozadí nielen že permanentne špicľuje, odosiela šifrované súbory typu cookies k sebe na servery, ale brzdí svižný beh Windows, brzdí každý browser, sťahovanie dát, strká svoj zvedavý rypák do čoho mu je trt, škodí, ničí Windows apod. vylomeniny.
-------
Taktiež som od OS Vista po OS W10 bez týchto marketingových gebuzín a ešte sa mi nestalo, aby okrem nejakých neškodných cookies v browseri bol napadnutý Windows vírusom, malicious apod. pri bežnom surfovaní, mailovaní.

Zrejme ma úspešne chráni manuálne nastavený Firewall v interaktívnom režime, ktorý nepustí bez môjho odsúhlasenia v upozornení na monitore ani jeden paket in/out, preruší nepovolené IP, servery, inštalačné exe, dll, odosielanie dát.

Človek bol v časoch W95/98/XP_NT dôkladne osprostený firmami zaoberajúc sa masívnou výrobou AV, redakciami, marketingom AV, kadejakými virusportálmi, vypatlanými používateľmi na fórach o nutnosti používať AV doma či v podnikovej sfére až sa sám presvedčí, že sa nechal osprostiť, ľahko podľahol davovej hystérii.

Našťastie sa objavil na trhu prvý produkt zn.: Ghost od Norton Symantec, určený k bitovým zálohám systémových oddielov, logických oddielov, diskov, ktorý v mojom prípade nahradil všetky AV ako aj pochybnosti o čistom OS a s tým spojené nekonečné kontroly "onániou" na vírusy.

Máj jen pár základních otátek.
Proč článek není v sekci pokec a co řeší jeden článek mezi ostatními, jak to pomůže hromadění se článkům. Na posledních 10 stránkách bych dotazů AV na jedné ruce napočítal.

Autor článků, si při poslední reakci na vlákno "jaký AV zvolit" prošel internet, přečetl pár článků a teď má nutkání se s námi rozdělit. To je honorarní.
A za to mu děkujeme.

Už u druhého odstavce, jsem věděl že je zbytečné se autora článku zeptat, na základě čeho to vůbec napsal. Že nikdy žádné AV reálně nezkoušel, nezkoušel jednotlivé hrozby jak se k nim určité zabezpečení zachová, jak se do operačniho systému pronikají a na jaké vrstvě se škodlivé scripty aplikují (inject), že správná terminologie nakaz jde zcela pres jeho možnosti chápání, že nestrávil déle jak 5 minut v podnikové sítí a realnou hrozbu až na celkovy reset domaciho notebooku nikdy nedělal

O základním zdroji nákazy začinající někde u POP e-mail klientů, nebo o zabezpečení na straně ruteru, jaké hesla používat, co do PC nestrkat a na co neklikat, nepadlo také ani slovo. Operečnich systému je více a nákazy jsou variabilní což nás nutí používat jiné opatření a osetření, jsou použita jiná pravidla o tech jsem také nic nezahlédl. Celkově to na mě pusobí jako něco postavené na tak zvané pokojičkové jak realné zkušenosti.

Podle záporného znamkovaní autora článku ostatních příspěvků, účastníků kteří to asi také pochopili a pokusili se odporovat vím, že i můj příspěvek čeká stejný osud proto bych chtěl zopakovat jedinou věc se kterou souhlasím a tazatelům mohu dát jednu velmi dobrou radu, když čtěte tyto články "používejte opravdu hlavu" a při problémech konsultujte radeji nějakou dospělou osobu.

S pozdravem Máma

nestrávil déle jak 5 minut v podnikové sítí

Netusim, kolik autor vlakna stravil v podnikove siti, ale kdyby ty antiviry byly lepsi nez pise ve svem monologu, tak by tolik podnikovych siti nemohlo byt nakazeno viry. Pokud antivir v podnikove siti dava smysl, proc i do mainstreamovych medii obcas probublaji zpravy, jak nejaky vir v podnikovych sitich zasifroval disky uzivatelu?

Pokud antivir v podnikove siti dava smysl

Já jsem ale nic takového milí Pane nepsal. Více číst méně myslet. Kdyz pominu že v podnikové síti je hlavní využití prevažne firewallu né anti viru.
Jsem si jist, ze o roli bezpečnosti jako updates, firmware se také nezmínil. Pritom patrí mezi nejhlavnejší kroky k bezpecnému užívaní. A to jak na hradwérové straně, od switch, ruterů, procesorů, tak až po samotný operačni systém. Tyto aktualizace patří mezi jeden z hlavních pilířů, bezpečnosti vůbec.

Nemohu se k tomu vyjadrovat misto autora, ale chapu jeho prispevek jako povzdech nad hloupym pouzivanim antiviru domacimi uzivateli, tudiz tve kritiky, co vsechno autor vlakna nezminil, povazuju za mimostavni, neni to prispevek, ktery by mel za cil popsat veskere problemy souvisejici s antiviry.

Nakonec na webu takove zpravy najdes lehce.

Treba jen takova debata odborniku z Mozilly a Googlu dava jasne najevo, ze to s antiviry bude dost spatne a to hodnoti jen chyby antiviru ve vztahu k internetovemu prohlizeci:

https://www.cnews.cz/souboj-bezpecnostnich-expertu-jsou-antiviry-prinosne-nebo-je-mame-zahodit/

Elaborat na tema vsech problemu antiviru, tak jak jsi ho zde naznacil, by vysel minimalne na 20 stran A4, na to zde na poradne obavam se neni prostor.

Pokud psal "sa tu hromadí kopec dotazov ohľadom výberu Antiviru" tak předpokládám, že na poradnu chodí hledat tuto radu "domací" uživatelé a měl na mysli tyto uživatele a proto podle mě není nutně mít zkušenosti třeba s podnikovou sítí.
Co se ale týče terminologie, tak to je to, co jsem se mu taky snažil vysvětlit, když řeší třeba antivir a nevíc co je to antivir, tak jak pak má dávat to co píše smysl...

ahoj,
mne to vase brojenie proti AV pripomina cirkev, ako broji proti prezervativom.
co na tom, ze sa siri aids a deti zomieraju od hladu, hlavne sa nepouziva ochrana.
ludia skratka stahuju warez, pozeraju porno, klikaju na vselico.... nevedia si nastavit firewall a podobne veci, tak im AV treba.
na vase rady som to skusil s defenderom, ale ten sa napr. esetu nevyrovna.to je moja skusenost.

Nuda: tvoje casto relevantne info mas potrebu utopit v tych zvastoch o bolsevikoch a podobnych blbostiach.
to ma aky vyznam prosim pekne?

...a este som si spomenul na zabavny virus ci co to bolo, asi 10-15 rokov dozadu
pri spusteni sa objavilo video, kde sa nejaky hnusaci mydlili, ked ste to chceli vypnut krizikom, tak okno "utieklo"
len tak z recesie, myslite ze sa nieco take da niekde stiahnut? preslo by to dnesnymi AV? je/bolo to nejak nebezpecne?
ď

Ano, uživatelé bezmyšlenkovitě stahují warez, dívají se na porno, klikají na všechno... a řeší jaký je nejlepší antivir = řeší otázku bezpečnosti pc. Jenže co má nejvíc vliv na bezpečnost pc je chování uživatele a antivir má v porovnání s chováním uživatele zanedbatelný vliv na bezpečnost pc. A pokud někdo řeší "jaký je nejlepší antivir" tak se s největší pravděpodobností jedná o uživatele, který právě neřeší chování uživatele. A v takovém případě je v prvé řadě nejdůležitější upozornit takového uživatele, že pokud chce řešit bezpečnost pc, MUSÍ v prvé řadě řešit chování uživatele. A pokud chování uživatele neřeší, řešit nechce nebo není schopen řešit, tak nemůže relevantně ani řešit otázku bezpečnosti pc.
Uvedu jak to s tím vlivem myslím na příkladu. Dejme tomu že antivir je schopný detekovat 25 % malwaru v mailech (údaj wiki). Dejme tomu, že tu máme uživatele 1 jak popisuješ = "klikají na všechno", a tedy klikne i na všechno v mailu a ten bude mít antivir s detekcí jakou jsem uvedl. Pak tu máme uživatele 2 a dejme tomu, že ten je rozumný uživatel, který řeší své chování a je schopný rozeznat na 99.99 % potenciálně nebezpečný mail. Pokud budou tito dva uživatelé dostávat jednou měsíčně mail s malwarem, tak v případě toho prvního uživatele (neřeší chování uživatele, má antivir) je během prvního roku pravděpodobnost nakažení malwarem 99.999994 % a u toho druhého uživatele (řeší chování, nemá antivir) je pravděpodobnost nakažení malwarem 0.12 %.
Pokud píšeš třeba něco jako je toto: "som to skusil s defenderom, ale ten sa napr. esetu nevyrovna" tak pokud ten výrok je vyřčen na kvantitě detekovaných opravdových hrozeb obou antivirů (bez ohledu jak kvalitně v porovnání detekovali hrozby) tak patříš typově do skupiny do jaké patří ten první uživatel a pravděpodobnost nakažení malwarem u tebe je hodně hodně vysoká a nemá s tebou cenu řešit otázku bezpečnosti pc.
Ještě malá poznámka, používat warez se dá i bezpečně (to ale sotva svedou uživatelé, co "klikají na všechno") a na sledování porna nevidím nic nebezpečného :-)

Taky jsem mu to chtel napsat, ale odzbrojil me temi prezervativy. :-)

V dnesni dobe vubec uzivatele pouzivajiciho warez nechapu. Kdyz si vzpomenu na sve zacatky, tak tenkrat nejake free programy vyjimecne, open-source to byli nejaci uhrovati geniove, kterym nikdo okolo nerozumel. Software byl drahy a student si nemohl dovolit koupit temer nic. Navic warez byl hlavne o sehnani instalacky a serialu. Dneska? Spousta softwaru zlevnila, spousta programu je free a jeste vic programu na kolikrat profesionalni urovni je open-source. Hry? Driv silene ceny, dneska kdyz si uzivatel pocka na slevy, tak za pakatel. Neni nejmensi duvod stahovat warez.

A klikat na ano na vsechno co na uzivatele vyskoci, to mi pripomina jako kdyz nekdo rekne skoc z okna a druhy jde skocit, je to nesmysl a neklikaji moji rodice, kteri jsou jen obycejni uzivatele bez hlubsich znalosti, nemusi klikat nikdo.

A co se tyka Defender versus Eset, tak podle testu umi Defender 97% ze vzorku, ze ktereho se s polovinou ani bezny uzivatel nikdy nesetka, takze v realu, jestli Eset da 99%, tak obycejnemu inteligentnimu uzivateli ten Defender bohate staci. Chapu i ze zkusenejsi uzivatel nepotrebuje zadny antivir, protoze sance na nakazu je tak mala, ze dost mozna ani bez antiviru nikdy nic nechytne. Nakonec kazdy muze rict, kolik viru v pocitaci mel za posledni rok. Ja mam statistiku takovou, ze Defender mi nasel presne 0 viru a protoze obcasne pouzivam Eset Online Scanner, tak mohu rict, ze se Defender nejspis nespletl, protoze i Eset mi nasel presne 0 viru.

to prirovnanie som samozrejme myslel tak, ze aj napriek cirkevnym zakazom ludia, cuduj sa svete, sulozit neprestali.
akurat bolo viac deti, chorob a taaak.
rovnako ani pri odstraneni AV sa nezacnu spravat zodpovednejsie, akurat si do PC natahaju viac blbosti, ako keby AV mali.

Ano, souhlasim, proto taky nemam nic proti Defenderu a myslim, ze je to potrebnejsi soucast Windows nez jejich webovej prohlizec. Zakladni ochrana implementovanym antivirem klidne muze byt, dulezite je, aby to nezralo systemove prostredky nebo jen nepozorovatelne.

Jinak z antivirovych firem uznavam jen Eset, v souladu s tim co se tu ruzne psalo, chapu, ze v korporatu se muze zdat nejake bezpecnostni reseni jako potrebne, ikdyz to neni to spravne slovo, spis treba chtene mozna lepsi. Takze pokud Eset proda korporatu svoje Security reseni a nam obycejnym uzivatelum necha zdarma ten Eset Online Scanner na "kvalitnejsi" proskenovani PC jednou za cas, jen tak pro jistotu, taky nemam nic proti tomu. Ale to je tak vsechno, co domacimu uzivateli dava smysl.

Jinak pokud jsou tu lidi co treba se vic zajimaji nez ja, tak dotaz:

Ma jeste nejaka jina antivirova firma podobne kvalitni reseni ala Eset Online Scanner nebo jsou vyjimkou?

Driv mel podobnou vec Kaspersky, ale ten uz ten scanner zrusil a misto toho ma free antivirus, ke kteremu pridava navic neco cemu ja lajcky rikam vir, ale je to PUP potencionalne nezadouci program.