Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaky procesor pro hry?

Zdar,

chci se zeptat, vy kdoz hrajete hry. Sledujete vytizeni vaseho procesoru a pokud ano, tak kolik tak v jakych hrach namerite?

Mam doma starsi PC (core i7-950, GTX570, 6GB RAM) a na zkousku jsem rozjel Zaklinace 3, nastavil jsem stredni detaily, vypnul NVidia Hairworks a k memu prekvapeni to na 1920x1200 jelo stabilne na 30FPS. Vytizeni grafiky 85% se spickama 99% a sem tam to slo dolu k 75%, zkousel jsem i vyssi detaily ale to uz neslo, uz to pak byla sekana.
V podstate nejvic me omezoval muj 7200ot. disk Seagate, protoze uz jsem na SSD odvyknul tem dloooouhym loadingovym obrazovkam.
Procesor jel stabilne na prumeru 45% zatizeni, prekvapive jelo vsech 8 vlaken, pricemz na prvnich ctyrech se zatez pohybovala okolo tech 45% s vetsim rozpetim od 30% po 75% sem tam ve spicce, druha ctyri jadra neprelezla pres 50% a casto byla zatez i na 20%.
Na pozadi Windows bezel pouze MSI Afterburner a sluzby Windows 10.

Takze zatimco grafiku jsem docela ocekaval, respektive jsem myslel, ze spis budu muset jit na nizke detaily, takze ty stredni prekvapily. Procesor jsem ale myslel, ze na tom bude podobne jako grafika, ale tim padem bych si klidne mohl dovolit i lepsi GK a staricky procesor by stejne dostacoval.

Co me zajima, jestli to take na svych PC merite, protoze zvlast ted s prichodem novych RyZenu lide vcetne hracu masivne upgraduji procesory, ale proc? Kdyz zvlada celkem narocnou hru i takhle stary procesor, tak novejsi Ivy Bridge, Haswell, Skylake musi mit preci porad paradni rezervu. Na veskere hrani tak musi stacit z aktualnich procesoru i nejlevnejsi RyZen 3600 nebo i jakekoli aktualni core i5?

loading...

No jo, ale grafika vic nez 30FPS nedala. Jenze rozdil 30 a 60 FPS je mnohem vic znat na grafice nez na procesoru, tudiz ikdyz by se jiste hardwarova narocnost na procesor zvedla, furt by to s tou rezervou, co tam mel, dal. A ano, zatimco v nekterych RPG hrach 30FPS staci, v Zaklinacovi 3 mozna proto, ze jsem ho na svem hernim PC hral na 60FPS, jsem to, ze je to malo pozoroval. Nicmene dalo se to, dokazu si predstavit, ze bych si na to i zvyknul byt v tom dele nez hodinku, kterou jsem to zkousel.

Na veskere hrani tak musi stacit z aktualnich procesoru i nejlevnejsi RyZen 3600 nebo i jakekoli aktualni core i5?

- Taky ze ano.

protoze zvlast ted s prichodem novych RyZenu lide vcetne hracu masivne upgraduji procesory, ale proc?

- Protoze jim to nekteri "janci" doporucuji, nebo protoze si mysli ze jim ty extra core ve hrach asi k necemu budou. Ze strany prodejce jde jen o marketingovy tah. (bohuzel nekteri dodnes pouzivaji, veri a spolihaji se na spravce uloh "sak mi ukazuje ze mi jede 32 core ve hrach, tak je to pravda ze jo ..", nevi co jsou a jaky rozdil je mezi systémové "logické procesory pro operacni systém, core, threads, module")
* U vseho nad 6Core je ten narust FPS minimalni. 6Core na 3.5-4Ghz (3.7-4.3) na taktu bez Turbo na vsechny core je na hry idealni. Zbytek je vyhazovani penez za velmi maly herni vykon.

Postavis QuadCore na taktu 4x3.4GHz proti 2x drazsimu SixCore 6x3.7GHz a poukazes ze je lepsi? Ano, má to jistou logiku ..
Zajimavé by bylo mu dezaktivovat dve core a stahnout takt na 3.4Ghz a pak pomerit frames , myslim ze by ten vysledek byl odlisny. Nebo co a jak se tedy porovnava ? ;-)

v te jeho sestave je brzda GPU

No, k tomu se vyjadrovat radeji nebudu. Pujde o technicko recnickou uvahu, co u her v rozliseni 1080p bude mit nejvetsi dopad na FPS. CPU nebo GPU ? Myslim ze CPU v FHD nebude mít problém prakticky v zadné hre a omezeni FPS bude na strane rendingu, vypoctu poligonu pro hru na GPU v zavyslosti na grafickém nastaveni detailu, stinovani a podobne, ale to by jsme mohli pak rict prakticky ke kazdému CPU ze stíha ale grafika uz vic fps neda .. « tak mi to moc politicko korektni  nepripadne» (stacit staci, ale nemyslim ze ho ta GTX@1080 brzdí)

Hele ja tedka taky planuju ugrade (Ryzen 3700X) a proto jsem zacal merit a byl jsem docela "prekvapenej"
Mam starsi i5 4670(non K).
Hry hraju na ultrawide (2560x1080) vesmes vsechno na Ultra krom stinu(high/medium) a AA.
A napr u Deus Ex Mandkind Divided ma CPU dost casto 100%...to same Witcher 3. (a to to mam na 60 FPS).

Problem je v tom ze dneska uz jsou 4 jadra na pomerne male "rychlosti" malo...
Max Boost je tady 3.6Ghz...obcas to na milisekundu skoci na 3.7 ale to asi jen kdy jede jedno jadro.

A jo sice se rika ze dneska je ideal 6 jader...
Jenze se staci kouknout napr u i5 9600K na vytizeni CPU. U hodne her to leze pres 90%.
Navic i5 8400 ktera ma sama o sobe taky "male" turbo(tusim 3.8Ghz?) uz jede v nekterych hrach na 100%

EDIT: https://www.youtube.com/watch?v=Q0_DBUJrWl4
Tohle video mluvi za vse...podle mne blbost brat u tohohle Intel.

Ahoj
V počítači mám i5 9600K s nvidia MSI gtx 2070 a u zaklínače na monitoru AOC QHD s nsync mám vytížení 45-60%, sem tam vyskočí na 75 ale jen když vypnu synchroznizaci.

Ale grafika mi píše že jde na 100% je v tom nákej problém? Mam koupit teda ty grafiky dvě? Nebo v čem je problém že něco funguje jak má? Nebo že hra dokáže efektivně využít hardware je snad problém?
Jak poznám že určitá hra dokáže efektivně využít všechny cores CPU, tak že jsou cores CPU využity na 20%?

DeusEx nemám, ale u her se mi procesor spíš fláka.
Taky jsem mysel že nebude stačit jak ty proto jsem koupil K verzi CPU ale ještě jsem na oc šahnout nepotřeboval.

Předtím jsem měl ryzen 1600, i kdyz měl 12 srdcí s 9600 mi ty hry jedou poznatelně líp a zmizel microshutering.
Jinak je zajímavé, že ty ryzen ukazují a porovnávají na YT proti intelu jen na nějakých 6 hrách stále dokola.
Když normální člověk trochu projde benchmarky na netu, tak rychle pochopí proč. Protože podle jiných výsledků a jiných her jen ten rozdíl buď minimální nebo je v čele intel. Na YT je jen pár her dokola kde se ryzen drží, nebo u 5 her které jsou lépe optimizované na multithreding kde je logicky ve výhodě ten, kdo jich má víc.

Tak kdyz je Sync zapnutej tak hra jede v 60FPS. To je pak jasny ze CPU tolik prace nema.
Poznat to pujde dost jednodusse...az bude hra vyzadovat vic jak 6core na urcitem taktu tak spadnou FPS diky CPU
Ryzen 1600 a i5 9600K jsou ale uplne nekde jinde. To nejde moc srovnavat.
Intel bude mit v auto boostu cca o 1000Mhz lepsi takty.
No spis kdyz "normalni" clovek proleze benche tak zjisti ze je Intel sice o par % lepsi ve hrach ale cenou je nekde jinde...a porad mu schazi HT. Navic mu nema chladic...a kdyz chce clovek taktovat tak musi mit zaroven drazsi desku.

Navic tohle jsou testy s RTX 2080Ti...a to jeste jen na FullHD...staci jit do 1440p. A na 4k uz jsou FPS vyrovnane nebo je Ryzen lepsi. To same kdyz bude horsi grafika...bude rozdil mensi.
I5 9600K je super na hry...ale jen "blazen" by ho ted bral misto Ryzenu 3600/X

Poznat to pujde dost jednodusse...az bude hra vyzadovat vic jak 6core na urcitem taktu tak spadnou FPS diky CPU

- Takové herni motory (engine) které by vyuziti vic jak 6Core (DirectX) umoznili jeste neexistuji. (uvadim "cores" UCP, nic spolecného s informacemi které vidite v SIW sofwtéru na mereni FPS ve hre, ten zobrazuje trochu odlisné informace prevazne logické procesory, né realné vyuziti cores procesoru.)
- V lepsim pripade hre dodelaji podporu na DX12, nebo pridaji podporu "extra_Threads" (.."logické procesory" systému které vidime ve spravci uloh) coz ma na FPS zcela minimalni vliv, spis je to jen pro ulevu hlavnim threads ve hre, které se pocitaji na strane 'Cores' a protoze je "*MD" do cervna neumeli jeste poradne vypinat a aplikovat jejich eco_profily pro usporu energie pri neaktivite vlaken.
* V 4K ten natlak na UCP nebude nejak velky (nejsou to 30% skoky jak pro GPU), kdyz veme na vedomi, ze CPU ve hre pocita treba takové AI, logika zustava stejna, nemeni se zaroven s rozlisenim. Jestli ten procesor osadil jedno vlakno aby vypocital "pozici" a rozmisteni treba objektu v nejaké mistnosti, vypocita to stejne jak v 720p tak 4K. Tento vysledek pak slouzi GPU aby mohl scénu vykreslit (vytisknout poligony). Dokud je tato informace na strane UCP v cas (pod nejaké 26ms pro vypocet scény) zpracovana, tak ji GPU v cas bude nadale tisknout = stejny frame/s

a porad mu schazi HT.

- Myslis ze kdyby mu k tem opravdovym 6xCore pridali 6Th berlicek navic ze by to neco "ve hrach" na strane frames/s zmenilo ? :-) Takové blbiny uz se merily par let zpatky na I7dmickach, jestli ve hre jedou lip s TH nebo bez. Vysledek byl bud stejny, nebo par FPS pribilo kdyz TH bylo OFF.
(vim ze to neni moc korektne napsano a da se tomu lec co vytknout, ale jde mi jen o to, aby jsi muj lépe prispevek pochopil. Momentalni nakup xx core CPU na hry nad -> 6C/12Th je zkratka jen komercialni lakadlo / podvod. 6Core / 12Th procesory zustavaji na hry zkratka zcela nejlepsi volbou. Az na honice v syntetickych testech rozdil neuvids a uz vubec né na obrazovce aniz by jsi pri tom pouzil nejaky SW na mereni vykonu.)

Já to chápu tak, že tím myslel, že RYZENy mívají mnohem lepší minimálni fps - tím pádem se to ve 4K projeví vyššími průměrnými fps, když je bottleneckem GPU, navíc tech 8 vlánek nemusí být uplně tak mimo, když ti běží něco napozadí v OS, tak zase tě ty dvě jádra navíc mohou uchárnít před frame dropy.
Takže docela souhlas.

Hele jako mne staci nestaci....ja jak ted koukam na novej Ryzen atd...a chtel jsem 100% udelat upgrade si ted rikam ze na tom zase tak spatne nejsem.
Jo CPU je nekde na 100 ale ze by to bylo nejaky tragicky?
Deus Ex ano...to obcas klesne kolem 45-50...ale mam skoro vse na Max a navic tahle hra je znama tim ze je narocna. Witcher 3...kdybych nedelal testy tak to ani nevim a hra jede stabilne 60 FPS.
Dneska jsem zkousel RAGE2 a tam kdyz dam soft vsync tak jedu stabilne taky 60fps s tim ze cpu i grafika je nekde kolem 80% max.
Tak si prave rikam ze ten upgrade vazne tolik nechci...zatim neni hra co by nebezela 60fps kdyz nekde neuberu stiny a AA.
Navic moje GTX 980Ti se lechce dostane na OC 1450Mhz a 7900Mhz na pameti.

Navic by mi asi bylo lito "dedka" dat pryc za par korun kdyz zatim staci.
Clovek mozna podlejha tomu "hypu" a super cislum :-)

Zdar, tak jsem po dost silenem tydnu zpatky, nemel jsem cas sem vubec nakouknout, ale se zavery nekterych prispevatelu nemohu souhlasit.

Na tom Core i7-950 (malilinko jsem predtim nevedomky fabuloval, zjistil jsem, ze tam mam totiz kdysi nastaveny drobny pretakt, tudiz mi to jede na 3,4GHz stabilne) jsem odzkousel tu GTX1070 a musim rict, ze to dopadlo nadmiru dobre. Postupne jsem zvysoval naroky, az jsem se dostal na:

nejvyssi detaily na 60FPS VSync, vypnute NVidia Hairworks a dale vypnuta hloubka ostrosti, vypnute vyostrovani a vypnute rozmazani pohybu a obrazu, ktere by na vykon nemely mit zadny vliv a mne se nelibi. Respektive u hloubky ostrosti jsem se spletl, to mohlo zustat zapnute, ale to je detail.

Pri tomto nastaveni jel procesor jeho jednotlive vlakna, presneji receno prvnich 5 vlaken na 50-75% a zbyle se pohybovaly na 30-45% zatizeni.
Graficka karta potom jela na 60-95% sveho nominalniho vykonu.

Nicmene sem tam jsem zaregistroval zaskub, tak jsem se nedival na odmerovani jen na obrazovce, ale vlezl take do grafu a stuttering tam byl, procesor ve spickach nestihal a byly tam obcasne skoky grafu vytizeni procesoru na 100% zatizeni. Nebylo to nijak hrozne, asi bych si tu hru uplne v pohode uzil, ale nam jde o test toho procesoru a je zrejme, ze uz to na nej bylo preci jen prilis.

Na druhou stranu, pokud Core i7-950 (Bloomfield) v teto hre mirne nestiha grafiku GTX1070, ktera ale nejela uplne na maximum, ale blizila se mu (90%), tak mi nerikejte, ze Core i7 Ivy Bridge nebo Haswell neutahne GTX1080. Minimalne tu GTX1070 musi dat oba procesory s prstem v nose.

Pro Zaklinace 3 teda plati, ze ti kdoz nemaji nove Super nebo ne-super grafiky RTX2070 a RTX2080, mohou uplne v pohode setrvat na stavajicich sestavach a nemusi resit upgrade procesoru ani na RyZen ani konkurencni Coffee Lake.

Samozrejme si uvedomuji, ze Zaklinac 3 je preci jen uz take nejaky patek venku a mohou byt a jsou jine hry narocnejsi na procesor. Ja davam sestavu s tim procakem pryc, tak jsem si chtel jen predtim nez ji odnesu overit, jak na tom s vykonem vlastne je. Myslim, ze test dopadl nad ocekavani dobre.