Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavba noveho PC

Zdar borci. Uz i na me doslo a asi budu potrebovat nove zelezo. Posledni PC jsem si stavel pred 5 lety a tak nejak doufal, ze uz s nim doziju...bohuzel vyslo Red Dead a prijde CyperPunk a soucasny stroj uz to moc neda.
Ted mam: Procesor i5 4690k, deska Gigabite z97x gaming, 8gb ram cl8 1600mhz, grafika MSI Geforce GTX970 4gb, SSD disk 120gb + klasicky 1TB.

Novy stroj bych chtel do 30tis. Zamereni ciste na hry. Nejak ani nepotrebuju 4k...jen proste si novy tituly zahrat na vysoky detaily.
Ted otazka. Nejak tihnu k procesorum od Intelu.. nicméně jsem si vsiml, ze si lidi hodne chvali Ryzeny..dokaze mi nekdo nezaujate doporucit... Intel nebo AMD? Rozdily, vyhody?
Grafiky mam rad GeForce...MSI...
Hodne se to posunulo a celkove jsem se trochu ztratil. Takze bych si rad nechal doporucit vyladenou sestavu.
Diky.

tak to s tebou teda fakt nesouhlasím. Haswellová i5 na hraní nebyla nikdy noc moc a OC to nespraví, protože HS není pájený. A po posledních "melta" patchích je situace poměrně tristní - sám jsem nedávno upgradoval z brutálně přetočené i7-2600K na Ryzen7 a rozdíl je velmi dobře vidět - hry nestutterují, vzrostly minimální FPS (přitom grafika zůstala původní).

Nevím, co chceš "nezaujatě" doporučovat? Situace je poměrně jasná. Intel má u starších her mírně vyšší výkon (max. jednotky procent), který je ale vykoupený starou platformou (výrobně i návrhem), nulovou upgradovatelností, potenciálními bezpečnostními problémy (tj. u Windows hrozí, že ti MS nacpe patche snižující výkon). A samozřejmě abys dosáhl "inzerovaného" výkonnostního vrcholu, musíš kupovat nejvyšší modely, tj. 9900K. Nové hry budou dříve či později vyžadovat minimálně 6 jader, spíše však 8 - tím je prakticky odepsáno vše mimo poslední modelové řady od coffe lake výše).
U AMD je problém s lehce nevyzrálou platformou, která se vyvíjí (ale zatím k lepšímu) plus virtuálním cejchem "horšího" výrobce. Ale jinak za stejné peníze nabízí víc a hlavně možnost budoucích upgradů (AM4 podle všeho bude podporovat i Zen3). Osobně jsem přešel z Intelu na AMD a je to super.

Ale ty sis podle všeho už vybral (a neomylně nejhůře, podle té RTX2060), takže nemíním plýtvat úsilím.

V podstatě jsi mi částečně odpověděl na všechno, co jsem ohledně procesorů chtěl vědět. Ano..trošku ve mě je ten cejch u AMD, jako horšího výrobce, ale to je jen předsudek člověka, který se o to až tak nezajímá. U nových procesorů mi docela ujel vlak, takže teď právě koukám jak z jara, že Ryzeny od AMD jsou dost chválený.
Ještě jsem si nevybral - takže buď v klidu, plýtvat úsilím nebudeš :-) - nedělám unáhlený rozhodnutí. Samozřejmě je strašně lákavý, zamáznout to investicí 13tis a mít klid...ale zas proč?
Chci to mít efektivní a funkční a ne za rok zjistit, že jsem nakrásně ušetřil, ale vlastně neušetřil, páč jádro sestavy je za zenitem.

Takže držme se varianty Nové PC na Hry do 30tis. Pokud to tedy dobře chápu:
Procesor - AMD Ryzen - volit 5 nebo 7 řadu? asi by mi stačil 5 - 3600..
Deska - tak aby to šlapalo - nějaký tip? Nějak mě trkla Gigabite b450 elite
Grafika - geforce RTX 2060 super armor? nebo mi klidně proti ní něco nadhoď
Paměti - hyperx 16gb ddr4

Intel má u starších her mírně vyšší výkon

Protože v nových hrách AMD nějak výrazně vede a Intel se v nových hrách nechytá ?

Naopak, tam kde dosáhne výsledků Ryzen s 12TH, dokáže intel to samé s 6C/6T, zustaneme-li v herním světě (poměr cena výkon jasně vede Ryzen).
PS : Pak poukazovat na 3 hry které tahají z multithreading, klidně o proti těm 3 ukážu 300 000 těch co ho nepodporují.

Ja teda souhlasim s luciferem.

Kdyz mirne pretocis i5-4690K, coz pujde a koupis novou grafiku minimalne RTX 2060 Super, tak muzes furt hezky hrat. RAM zalezi na zpusobu pouziti, pokud pred hranim povypinas webovy prohlizec a vsechny zbytecne bezici sluzby, tak staci i tech 8GB RAM.

Pokud si ale chces udelat radost a nove PC koupit, tak priblizne jak ti tu radi:

RyZen 5 3600 a vys, vubec bych se nebal RyZenu 3700X, protoze delsi trvanlivost, casem bude 8C/16T znat.
B450 deska MSI Tomahawk Max
16GB(2x8) RAM 3200MHz
1TB SSD
1TB disk HDD muzes nechat ze stareho PC
RTX2060 Super nebo idealne RTX2070 Super
A nezapomen na kvalitni zdroj minimalne 550W Gold (Seasonic, Corsair, EVGA, BeQuiet).

Edit: Grafiku levneji primo od NVidie nebo potom MSI Gaming X, ktera ma poradne chlazeni a je opravdu ticha.

vubec bych se nebal RyZenu 3700X, protoze delsi trvanlivost, casem bude 8C/16T znat.

Polivalentní je Ryzen R3600, který má pro dnešní i budoucí hry nejlepší poměr cena výkon.
Nevím co přesně myslíš delší trvanlivostí, ale 8 core hry nebudou dřív jak 2021-2022 a věřmi že až ty hry vyjdou, tak koupíš podstatně lepší, výkonnější, menší (7m) 8 srdcoví ryzen jak dnes. (není kam spěchat)
Tak jak ti co koupili hned ryzen 1600 se teď bouchají do hlavy proč nepočkali na 3600. Hlavně že měl Ryzen 1600 : 12 vláken a to se přece do budoucna vyplatí né? :) (dneska už by 1600 nikdo nekoupil)
(2022 je rok tak jak ho uvádí vývojáři na svích stránkách ve vyvojovém koutku. Kde také uvadí, že ta hra než vyjde nějakou dobu trvá, v průměru něco okolo 2 let, tak by ty Octo Core hry by museli být ve vyvoji již dnes. Opravdových DX12 je jen pár, zbytek mají jen implantovaný nativni API DX12)

Nevím co přesně myslíš delší trvanlivostí, ale 8 core hry nebudou dřív jak 2021-2022 a věřmi že až ty hry vyjdou, tak koupíš podstatně lepší, výkonnější, menší (7m) 8 srdcoví ryzen jak dnes.

- a proto pisu ze bych uplne v pohode zatim zustal u te i5. Co do toho investovat? Grafika - vyuzije se pripadne i s jinym zbytkem, vetsi SSD - dtto., akorat tech +8GB pameti ne, no boze - tisicovka. Co usetrim, muzu utratit v budoucnu rozumneji.

RTX 2070 SUPER - 14k
Crucial MX500 1TB - 3k
8GB DDR3 - 1k
=================
investice 18k

- z budgetu zbude 12k, az to nebude v budoucnu stacit procesorove (jako ze ted staci, ne ze ne), tak deska + klidne 3700X. Nebo co v te dobe bude nejrozumnejsi cena/vykon + pameti, drazsi nebo min vykonne nez dnes to urcite nebude.

8 core hry nebudou dřív jak 2021-2022

Ano, souhlasim a nejak si myslim, ze tazatel nechce za 3 roky kupovat zase nove PC nebo i třeba další procesor. Proto ten navrh na Ryzen 3700X rovnou, aby na tom vydrzel aspoň dalsich 5-6 let.

Ja bych proste koupil tu RTX 2060 Super a třeba jeden 1TB SSD, který mu pak vydrzi i do noveho PC nekdy za rok za dva, jak tu pise i lucifer.

Pak je moznost, ze se tazatel na nove PC tesi a potom bych mu doporucil, at se rozsoupne a klidne jde do 3700X + RTX 2070 Super, se kteryma by mohl zit delší dobu.

---

Ale nezpochybňuju i vasi cestu s Ryzenem 3600, ale aby si tazatel byl vedom toho, ze další generace konzoli ma byt 8 core a teda dost mozna rok dva po nastupu novych konzoli by mohly i PC chtit 8 core na hry.

ze další generace konzoli ma byt 8 core a teda dost mozna rok dva po nastupu novych konzoli by mohly i PC chtit 8 core na hry.

- Ale 8 x Core (Jaguar) maji uz dnesni konsole a to uz nakej ten rok a nic se nezmenilo.
- Opakoval bych se, kdybych napsal ze ty 8 x Core konsole na hry nepouzivaji 8 x Core ale jen 6 x Core jako maximum. Zbylé 2 x Core + RAM jsou rezervované pro chod samotného OS, konsole jsou zcela rozdilna platforma, konsole nejsou PC.
* U nekterych lidi co se hardware a IT nezajimaji chapu ze kdyz vidi u konsole 8 x Core ze vykriknou "Hm, tak to pouziva 8 Core na hry", ale u nekterych tech co to tu uvadi bych nic takového napsat teda necekal.
Tak jako ze vyvoj na konsole a PC je zcela rozdilny, kde vyvojari konsoli maji tu vyhodu, ze tu urcitou hru vyvyji jen na jeden a totozny HW pro vsechny majitelé konsol tzv "vyvvoj na miru :-)). U PC je to horsi, kazdy ma jinou GPU, jiné CPU, jiny pocet cores, jiny chipset etc kde je to uz spis o kompromisech.

PS: Nekteri vyvojari ENGINE dokonce prehaneni s Multithreading (pro JOB Systém) nedoporucuji :

Ve výchozím nastavení je jedno vlákno spuštěno na začátku programu. Toto je „hlavní vlákno“. Hlavní vlákno vytváří nová vlákna pro zpracování úkolů. Tato nová vlákna běží paralelně k sobě navzájem a obvykle jejich výsledky synchronizují s hlavním vláknem po dokončení.
Tento přístup k multithreadingu funguje dobře, pokud máte několik úkolů, které běží dlouhou dobu. Kód pro vývoj hry však obvykle obsahuje mnoho malých instrukcí, které lze provést najednou. Pokud pro každou z nich vytvoříte vlákno, můžete skončit s mnoha vlákny, z nichž každá má krátkou životnost. To může posunout hranice kapacity zpracování vašeho procesoru a operačního systému.

I když však používáte fond podprocesů, pravděpodobně budete mít současně aktivní velký počet podprocesů. Mít více vláken než jádra CPU vede k tomu, že vlákna spolu soupeří o prostředky CPU, což v důsledku způsobuje časté přepínání kontextu . Kontextové přepínání je proces ukládání stavu části podprocesu cestou provádění, poté práce na jiném podprocesu a poté rekonstrukce prvního vlákna, později, pro jeho další zpracování. Přepínání kontextu je náročné na zdroje, takže byste se měli vyhnout nutnosti, kdykoli je to možné

Zdroj : Unity3D https://docs.unity3d.com/Manual/JobSystemMultithreading.html

konsole na hry nepouzivaji 8 x Core ale jen 6 x Core jako maximum. Zbylé 2 x Core + RAM jsou rezervované pro chod samotného OS, konsole nejsou PC

No to se mylis, konzole jsou PC. A i na PC to preci funguje tak, ze u meho 4C/8T vyuzival Zaklinac 3 vcelku obstojne 4 thready a na 5 threadu jel OS a bezici sluzby. Z tohoto pohledu by se mohlo zdat, ze tazatelovi 4 thready (ma procesor 4C/4T) jsou malo, ale neni to u tech her tak horky a zvlast, kdyz to Kacko taktne, tak si ty 4 thready poradi i s behem OS.

Soucasnych 8 Core Jaguar konzole je ale vykonne jako slabsi 4 Core Intel PC, zatimco 8 Core RyZen v nove generaci konzoli bude mit vykon jako 8 Core RyZen v soucasnych PC. Takze proc by se meli vyvojari her nejak omezovat.

A co se tyka OS na konzolich, tak v Playstationu je customizovane FreeBSD, takze system podobny OS, ktery bezi i na PC. A v Xboxu teda nevim co je, ale nejaky system tam muzi byt take. Tipnul bych si, ze na Xboxu One jsou nejak omezene Windows nejaka CE varianta nebo primo pro konzoli upravene Win8 nebo uz Win10? Nevim, ale neco na ten zpusob to bude.

- Xbox jsem pouzival (mel jsem odemklé) ve vyvojovem prostredi, vim kolik bylo ceho dostupného (az po roce teprve Microsoft uvolnil pro vyvojare 9 GB RAM, s 3 GB rezervaci pro OS) a nejakou dobu jsem se o SW na konsolich zajimal (me hlavne zajimali aplikace UWP), tak si troufnu rict, ze o tom o neco vic vedet budu (coz ze mne samozrejme hned nedela vseznalého) a né, market segment Console a Desktop neni to samé. O IT prece jen neco vis, tak me jen nektera tvrzeni prekvapuji jako ze posledni Jaguar ma vykon slabsiho QuadCore od Intelu, nebo ze konsole a PC je to samé..

[Ilustracni obrazek]:
https://en.wikichip.org/w/images/f/fa/scorpio_engine_block_diagram.png
* Az na to ze podporuji stejné instrukce, nemaji spolu nic spolecného, zpusob vyuziti mezipameti , pouzivaji Hot Chips, CPU a GPU obousmerné sbernice, nejbliz by melo nejaké APU. Bavime se o zcela odlisné platforme. Operacni systémy jsou o necem jiném. .

Soucasnych 8 Core

- Psal jsi o poctu cores né o vykonu. Nebo napis "vyjdou konsole s vykonejsim CPU" a né "vyjdou konsole s 8 x Core" protoze konsole s 8Core uz vysli pred par lety. Pak to vypada ze to pises podle toho jak se ti to hodi i kdyz vim ze to neni pravda :;)
Windows 8 na konsolich snad nemyslis vazne. O jakych omezenich se bavis ? XBOX bezi na jadre OneCore - operacnim systémem Windows 10 ktery neni v nicem omezenej, je jen adaptovan vyvojem pro console.

A co se tyka OS na konzolich, tak v Playstationu je customizovane FreeBSD, takze system podobny OS, ktery bezi i na PC

Ano, na PS4 je UNIXovy Orbis OS na zaklade FBSD to je pravda. FreeBSD nainstalujes i na Raspberry s CPU ARM, co z neho PC nedela.

Soucasnych 8 Core Jaguar konzole je ale vykonne jako slabsi 4 Core Intel PC

- Soucasny Jaguar je podstane vykonejsi jak nejaky QuadCore od Intelu. Navic dnesni konsole pouzivaji (sdili pro CPU & GPU) pamet typu GDDR5 (na PC nic takového neexistuje), taktované na 6,8 Gbps a Scorpio Engine umoznuje hrani i na 4K kde jsme sakra daleko od vykonu "slabsiho QuadCore od Intelu".
* Mozna mas namysli 6 let stary XBOX, nebo PS, urcité né v takové podobe jak ho ma PS4 PRO nebo XBOX X.

[XBOX CPU & GPU]
Vice o AMD Xbox One X GPU : https://www.techpowerup.com/gpu-specs/xbox-one-x-gpu.c2977

[Scorpio Engine]
https://en.wikichip.org/wiki/microsoft/scorpio_engine : Co to ma spolecného s PC ? :-)

Hezky se to tu rozjelo :-)
Všem moc děkuji za vyčerpávající odpovědi. Nakonec se teda jde cestou stavby nového, ale na etapy, kvůli nečekanému výdaji.
Teď v první fázi teda koupim grafiku, disk a rozšířim paměti...a na jaře procesor, desku a zbytek.

Grafiku můžu teď mít za dobrý peníze tuto...
GIGABYTE GeForce RTX 2060 SUPER GAMING OC 8G
nějaké názory na ní. Můžu ji mít tak, že 2070 je proti ní ještě drahá...nicméně tahle Super Gaming je prý snad nejsilnější z tý levnější 2060 řady.

Teď v první fázi teda koupim grafiku, disk a rozšířim paměti...a na jaře procesor, desku a zbytek.

Kup grafiku a SSD, nic vic. Ty mas ted pameti DDR3 a do noveho PC potrebujes DDR4, musel bys teda pameti kupovat znovu!

GIGABYTE GeForce RTX 2060 SUPER GAMING OC 8G

Nevim za kolik ji budes mit, ale jo muze byt. Proti GTX970 znacny pokrok.