Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno NAS Server

mám takový dotaz, chtěl bych si koupit NAS server, ale nejsem si jistý jaký si mám koupit budu ho používat hlavně na zálohování, přemýšlel jsem o tomto

https://www.czc.cz/synology-diskstation-ds118/225082/produkt

protože jsem viděl pár videí o této značce a moc mě zaujala, ale nevím jestli je opravdu kvalitní,

jestli není tak dobrý, tak můžete nějaký doporučit max. do 6000 kč

děkuji za radu.

KODI je ok jako samostatny prehravac, ale v mnoha ohledech zaspalo a preziva vicemene setrvacnosti a diky doplnkum mimo oficialni repozitare ktere pridavaji autorsky chraneny obsah obsah.
Na mediaserver (kontrente EMBY) server jsem presel protoze jsem potreboval prehravat na vice zarizeni a to nejenom v lokalni siti a vsechno spravovat na jednom miste.... mnoho veci mi DLNA nebo KODI proste nenabidne, asi nejdulezitejsi je ad-hoc transcoding obsahu

DLNA je obecne shit

Proč je to pro domácí užití schit?
I na mé ARM SoC desce která zastává roli takového MMServer, nebo NAS používám miniDLNA (pod debianem) naké 2 roky funguje spolehlivě, není náročný už i proto že nemá grafickou vrstvu GUI, lehce nastavitelný (v podstatě jen stačí vygenerovat .config, přidat ho do Fw a spustit. Bez problému funguje i v NAS /QNAP)

-- Už to tu v jiném vlákně zmiňoval i někdo jiný, tak "proto se ptám" proč je to tak odsuzované, nepoužitelné a proč je lepší číst filmy pres servis SAMBA.
(A taky proto, protože vím, že na otazku dokážeš odpovědět morálně a k věci)

Casto byva u DLNA problem s titulky pripadne vice zvukovymi stopami, casto zalezi jak je udelana implementace na strane prehravace (napr. TV) a jak moc se vyrobce drzel DLNA standardu. Pri prehravani pres SMB opet zalezi na schopnosti prehravace samotneho se se souborem popasovat.

Používám protokol UPnP který čtu kupříkladu přes TV, VLC, nebo ho mám jako zdroj video/audio pro knihovu KODI, s titulky nebo Audio jsem problém neměl ani pod OSX.
Nezáleží, nema svou roli i sw který ten obsah čte?
(problém třeba s MPEG4 jsem měl s uShare u ReadyMedia dřívější MiniDLNA tento problém neprojevuje. Podle Wiki Ubuntu je (papírově) ta podpora, kompatibilita zarizeni docela rozsahala, od verze 1.1 i s IPv6)

Ty problemy mam spise z doslechu, ja zacel s "hloupou" TV, RaspberryPI+KODI a prehravani z sitove slozky. Pak jsem presel rovnou na Emby mediaserver. Ten sice umi poskytovat media prez DLNA, to je hlavne pro zpetnou kompatibilitu (napr. prehravani hudby do starsiho sitoveho reciveru apod.). DLNA je sice funkcni, ale takovy "holobyt", mnoho funkci bych musel ozelet ;-)

Emby znám jen z doslechu, reálně jsem ho nepoužíval.
To UPnP (které jde spustit a je implantovany jako vychozí i v KODI / LibreELEC / OSMC), nemá grafické rozhraní a v mém případě slouží jako takový prostředník mezi položky (filmy, Audio knížky etc) a přehrávačem (TV, PC etc).

Co se GUI týče, tak multimediální server jako KODI nebo Plex, se mi líbí, že umí vyhledat informace o skladbě nebo filmu, stáhnout obaly, které jsou pak v knihovně zobrazeny.

Jak je na tom Emby nevím, kdyby to také uměl, tak bych neviděl problém ho zkusit, nějaké Raspberry by se mi tu na to našlo.
Teď čerstvě používám BPI-W2 (Realtek RTD1296), hlavně proto, že má 2x "6Gb/s SATA" porty, a 2x "Gb LAN", což dnes není zrovna jednoduché takový SoC zehnat, a když už seženeš, tak jde o Sata na řadiči USB.

[88687-bpi1-png]

[88686-bpi2-png]

(Raspberry se mi líbí, ale Pi4 mě nějak nepřesvědčilo i ten FMWare není ještě opravdu na takové úrovni aby šel potencionál Pi4 explotovat, vysoké teploty, a na Pi3 bych nic vážnějšího neprovozoval, kupříkladu WEB stránky které bych nechtěl riskovat mít na nejaké SD kartě :-). Na KODI etc pro domácí užití je víc jak dostačující jen bych doporučil dokoupit ke KODI dalkové ovladaní. Za 13$ jsem zakoupil:
DECOLER 2.4Ghz .
Má jen základní tlačítka, možnost použít dalkové ovládání i jako myš , zkrátka jen to nejdůležitější, osobně moc nemusím preplacané ovladačky.
Hned po zapojeni fungovala v KODI, fungovala by i v Emby ?).