

Može vyrazenie elektriky poškodiť PC ?
čaute chcel by som sa spýtať či môže vyrazenie elektriky poškodiť PC (nejaký komponent)
čaute chcel by som sa spýtať či môže vyrazenie elektriky poškodiť PC (nejaký komponent)
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Hezký den,
záleží na tom, tam ta elektrika vyrazila.
V kuchyni a vypla sa cela elektrika pc mam v izbe.
Chodí?
Chlapci, vy dva jste vtipní asi jako kameňák ve stand up comedy. Slušný dotaz potřebujete hned hanit, pochopitelně skrze nereg. účty, protože s tímhle vysíráním byste už měli banánky I guess.
Může ale vesměs se tak nestane.
Pc to nejspíš nepoškodí, ale může to poškodit OS, záleží co zrovna na PC běží.
Poškodit se může operační systém, pokud se nekorektně vypne při některé z aktualizací, nebo jiné činnosti.
Komponenta se podle mého názoru může poškodit až při nahazování elektřiny, když je PC v zásuvce, mohou vzniknout špičky v síti od indukčností apod., v domácnosti ale mnoho takových věcí nebývá, takže by se vesměs nemělo stát nic. Záleží taky na kvalitě zdroje a mnoha dalších faktorech. Vesměs by se nemělo nic stát, ale občas se to stává. Setkal jsem se s PC které přestaly fungovat po výpadku, většinou to byly už staré mašiny, kde deska byla již "nahlodaná" - vyteklé kondenzátory apod., kde je ten výpadek jen dorazil.
PC s ATX zdrojem se sám nezapne,takže kromě zdroje ničemu nějaká špička nehrozí.
Záleží na nastavení BIOSu
After power loss - Stay ON/OFF/Last state
A minimálně MB je napájena stále - Power OK a nějaká 5V větev.
Vyrazenie nie, skor jej nabeh (napatova spicka).
No viděl jsem, že pračka vyrazila pojistky a u toho pak "spadnul" i souběžně fungující nb. Tedy spadnul - jako že byl bez baterky. Výpadek poškodil wifi v nb - už se nerozhýbal a musí být výhradně na LAN.
to je IMHO blbost. Maximálně mohlo dojít k jeho softwarovému odpojení, což je vratná akce.
Není to blbost, celý nb jsem formátoval a zkoušel instalovat znovu, kdy OS wifi už nedetekoval, tedy nenašel a nefunguje doted.
A šel si s tím do servisu nebo se poradil a odborníkem? Ona to mohla být jen špatná náhoda a nb prostě odešel wifi modul - stává se to častěji než myslíš.
Už jsem to pak neřešil a jede se na LAN. Náhoda - nenáhoda, stalo se to po vyražení pojistek. Taky mi to hlava nebrala.
JE to blbost. Wifikarty mají softwarově ovládaný vypínač. Reinstalací to jen dodrbeš, pokud nenainstaluješ všechny tooly (typicky drivery klávesnice a/nebo tool na ovládání wifi)
flešni BIOS hoci aj rovnakou verziou, ak nie je novšia.
Rekl bych, ze pokud pri te poruse doslo k nejake spicce, nebo naopak ta porucha byla treba nasledkem nejakeho prepeti, tak to sebou mohlo vzit i neco v PC. Ale moc pravdepodobne to asi neni.
Ono záleží na tom, jak to "vypínání" probíhá. Prosté vypnutí, třeba vyhození domovních pojistek, hardware počítače nepoškodí (o softwaru nemluvím, pro něj je nebezpečné každé nečekané vypnutí).
Když ale vypadne větší úsek rozvodů (bouřka a podobně), tak pro ně je typická série zapnutí a vypnutí v rychlém sledu, a to často poškodí zdroj, protože všechny zdroje PC jsou na tohle citlivé..
preventivně u všech biosů vždy nastavuju "stav po obnovení power" na zakázáno.
doufám přitom, že ne každý výrobce zdrojů je stejně hloupý jako apc = výrobce ochranných ups - a že jejich zdroje tu sérii výpadků a zapnutí přežijí.
u tvé citované bouřky jde mimo opakované zapínací jevy taky o poruchové krátkodobé zvýšení napájecího napětí na vedení, tam běžné ochrany selhávají.
Průšvih je to, že tohle se nastavením BIOSu nespraví. Vzniká to tak, že hlavní filtrační kondenzátory (v síťové části) se při výpadku stihnou (alespoň částečně) vybít, ale termistor omezující nabíjecí proudy nestačí vychladnout. Když potom po krátkém vypnutí přijde napětí, tak termistor moc neomezuje a nabíjecí proud do filtračních kondenzátorů je velký - přetěžují se usměrňovací diody. Když se to stane párkrát po sobě, zpravidla to usměrńovač nevydrží a občas vezme něco sebou, zpravidla spínací tranzistory.
rozumím ti, proto jsem psal, že "doufám". postup několikanásobného zapínání těsně po sobě jako samozřejmost jsme měli v učebnici ze 70.let, která si dokázala představit maximálně elektromotor jako zátěž.
záleží taky na iq opakovaných zapínačů elektřiny v čezu a předpokládám, že po pár desítkách let s počítači ale i s dalšími spínanými zdroji se pomalu začínají chovat příčetněji.
Proto to mám zabezpečeno tak, že při vypnutí PC klasicky anebo výpadku se pc odpojí úplně od sítě. Nějaké rychlá zapínání mu nemůže uškodit.
Záleží na rychlosti odpojení. Pokud je to rychlé odpojení, tak takové řešení lze jen pochválit.
Ano, je to rychlé, okamžitě odpadne relé. Bylo to tu probíráno, ale nasadili mě tu psí hlavu. prej je to zbytečný nesmysl. Navíc ta moje úprava šetří výdaje za elektřinu a je to pohodlné že se nemusím o nic starat, PC se po nastaveném vypnutí odpojí a nemusím po sledování např. filmu vylézat z postele.
Rozhodně ne. Problém bývá jen u domů, co nemají dnes hromosvod a za bouřky mají velké výdaje elektřiny, tak si můžeš díky el. mag. poli zesrat počítač ale i na to bys musel mít smůlu, ještě jsem to nikdy neviděl
To nejhorší, co se ti asi může stát, je, že se sekl disk v zápisu nějakého systémového souboru a budeš mít uloženou instanci před tímto procesem.
Muže, například méně kvalitní zdroj to nemusí ustát.