Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký tester olověných aku v UPS/EPS? Problémy s kapacitou...

Resim takovy zapeklity problem - pro zalozni napajeni pouzivame CyberPower EPS (konkretne CPS5000PRO, vic kusu) s bateriemi 200Ah (po 4ks. protoze 48V). U jedne nejak nemuzu dosahnout plne kapacity baterii, porad hlasi cca. 75%, a pri vypadku pak celkem rychle klesne na cca. 30% kde uz pak drzi. Viz screenshot z webmenu:

[89295-image2-png]

- kdyz zmerim napeti na bateriich, lisi se jen minimalne. Takze bych rad na to spis nejaky solidni tester pro tohle = ktery mi dokaze rict u bezudrzbovych olovenych aku jaky je jejich skutecny stav - nevim...zmeri prechodovy odpor, chovani v zatezi...atd...? Predpokladam ze v tomhle pripade bude nejspis jedna z baterii nejaka "divna" a zrala na vymenu. Mimo tyhle UPS mame jeste nejake DC rozvody s 12-24-48V, aku vselijake "hermeticke", "gelove" atd. od 40 do 200Ah, tak by se hodila moznost rozumne promerit i ty. Pokud mate nejake konkretni zkusenosti s uvedenym, budu vdecen za doporuceni/rady.

Moc nepotěším. Kdysi dávno se to v malých ústřednách dělalo tak, že se jedna bateriová větev odpojila a provedla kapacitní zkouška. Zařízení bylo na míru vyrobené - řízená zátěž a datalogger. Jinou naprosto jednoznačnou metodu neznám.

Mám ovšem zkušenost s podřadnou APC UPS (line-interactive + "modifikovaná" "sinusovka" - čti : "obdélník") - furt uváděla nízkou kapacitu baterií (2×12 V VRLA), takže jsem udělal pokus a k UPS připojil tepelnou kouli a nechal ji vybít až do vypnutí. A po nabití zázračně kapacita aku byla jako štítková. To je jen k uvážení, zda by to bylo možné.

Řízená zátěž může být i reostat (s obsluhou) a datalogger může být milimetrový papír (případně tabulka+graf v excelu, to je asi lepší, ale stejně je dobré si naměřené hodnoty paralelně psát na papír) a hodinky, to pokud by šlo o nějaké kusové testování. Případně nějaký multimetr s možností připojení k počítači, který by dělal záznam automaticky (nejlíp dva, jeden na napětí jeden na proud), to se dá udělat i v tom excelu.
Před nějakou dobou jsme si takto hráli s akumulátorem 15 Ah, ale tam šlo spíš o to vyzkoušet tehdy ještě novotou vonící elektronické zátěže, naměřená vybíjecí křivka byla spíš vedlejší produkt.
Čekal bych spíš větší problémy kolem té zátěže, protože elektronické jsou drahé a reostaty na takové proudy zase nijak běžné (pro 200Ah vychází velké proudy, kdyby na 1/10 kapacity, pořád je to 20A a odpor pod 1 ohm). Ale jinak je to proveditelné i doma na koleně bez nějaké sofistikované techniky, když tak vzpomínám na naše předky, tak ti na to měli žárovkový reostat - stačilo zapojit potřebné množství autožárovek, ale kde je dneska konec klasickým autožárovkám, už jsem to ani dlouho neviděl po bazarech (většinou 12V/21W nebo 5W to byly dobré testovací zátěže (pravda trochu vadil náraz při zapnutí) a při 5 korunách za kus (v bazaru) i dostupné), vlastně jsem už dlouho ani neviděl bazary, kde by měli něco normálního a ne jen zlato, mobily a elektroniku plus nějaký ten čínský verk.

Trosku OT, ale ak pouzivas CP rozbehal si ich centralny manazment? Lebo ja nie. Pritom maju robeny server pod linuxom, ale mne to za toho oneho nechcelo bezat (server som este rozbehal, ale zvysok uz nie) a ich support je jeden z najhorsich, ake som kedy zazil.
U zakaznika mam asi 18ks CyberPower GreenPower Office LCD RM 600VA/360W, 1U, ale vsetky su ako standalone lebo ani 2 pokusy mi nestacili na to to rozbehat.

Musíš do autoservisu, spíš starší lidi to budou znát. Opravdu to vypadá jako čert :-) Prostě je to "zátěžový voltmetr", který kontroluje jednotlivé články (ty rohy jsou nastavitelné podle velikosti článků). A je to vcelku jednoduchý a nejspíš i levný měřák, který ale spolehlivě testuje.

Za provozu je to trochu problem :) (a taky je to par metraku olova relativne daleko od sebe) Ale uz je v planu tam dat nejake IP voltmetry, baterie odpojit (nastesti je moze odpojit to cele vypinacem na EPS) a zkusim je separatne nabit - vybit - logovat to. Pokud budou +/- stejne, tak pak jedine jak pises, vymenit ty svine tezke s temi kde to ukazuje 100%.

chápu, že se to snažíš řešit nákolenním způsobem, ale pokud je těch baterek mrtě, tak stejně nemáš šanci, nadto tyhle nákolenníky znamenají baterku postupně vybíjet a měřit - s 200Ah mackem budeš potřebovat reostat jako prase a k tomu účinné chlazení. Nemluvě o časové náročnosti.

Pokud je problém dát cca desítku za adekvátní měřák, který změří baterku za pár sekund, je na místě spíše otázka preventivní výměny baterek po 2-5 letech (v závislosti na modelu osazených baterek) - vyjde to levněji a spolehlivěji, než opakované šaškování s ručním měřením vybíjení.