Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký tester olověných aku v UPS/EPS? Problémy s kapacitou...

Resim takovy zapeklity problem - pro zalozni napajeni pouzivame CyberPower EPS (konkretne CPS5000PRO, vic kusu) s bateriemi 200Ah (po 4ks. protoze 48V). U jedne nejak nemuzu dosahnout plne kapacity baterii, porad hlasi cca. 75%, a pri vypadku pak celkem rychle klesne na cca. 30% kde uz pak drzi. Viz screenshot z webmenu:

[89295-image2-png]

- kdyz zmerim napeti na bateriich, lisi se jen minimalne. Takze bych rad na to spis nejaky solidni tester pro tohle = ktery mi dokaze rict u bezudrzbovych olovenych aku jaky je jejich skutecny stav - nevim...zmeri prechodovy odpor, chovani v zatezi...atd...? Predpokladam ze v tomhle pripade bude nejspis jedna z baterii nejaka "divna" a zrala na vymenu. Mimo tyhle UPS mame jeste nejake DC rozvody s 12-24-48V, aku vselijake "hermeticke", "gelove" atd. od 40 do 200Ah, tak by se hodila moznost rozumne promerit i ty. Pokud mate nejake konkretni zkusenosti s uvedenym, budu vdecen za doporuceni/rady.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Moc nepotěším. Kdysi dávno se to v malých ústřednách dělalo tak, že se jedna bateriová větev odpojil…
m_s 02.03.2020 11:42
m_s
Řízená zátěž může být i reostat (s obsluhou) a datalogger může být milimetrový papír (případně tabul… nový
ml1 03.03.2020 17:47
ml1
Na autobaterie se používal "čert", poptej se v servisu.
dsa 02.03.2020 13:19
dsa
Dobrej nápad ! nový
MM_tank 03.03.2020 01:24
MM_tank
https://www.euroalarm.cz/eshop-zabezpecovaci-technika/zdroje-napajeni-a-zaloha/testery/elk-blt nový
sakraforte 03.03.2020 15:43
sakraforte
Viz moje odpoved vyse - "1,2 - 26 Ah" - to mi bude u tech 40-200Ah hodne platne. nový
lucifer 03.03.2020 15:48
lucifer
Užs zkusil "čerta" ??? nový
dsa 03.03.2020 16:12
dsa
ne, nic pod tim nazvem jsem nenasel...? :-) nový
lucifer 03.03.2020 19:57
lucifer
Musíš do autoservisu, spíš starší lidi to budou znát. Opravdu to vypadá jako čert :-) Prostě je to "… nový
dsa 03.03.2020 21:00
dsa
sry, tak skús na https://svetelektro.com/ je tam jeden user čo sa živí servisom takých monštier nový
sakraforte 03.03.2020 16:42
sakraforte
píšeš, že tých UPS máš viac kusov a robí to len jedna. Batérie z funkčnej daj do tej, ktorá je probl… nový
sakraforte 04.03.2020 09:37
sakraforte
Za provozu je to trochu problem :) (a taky je to par metraku olova relativne daleko od sebe) Ale uz… nový
lucifer 04.03.2020 10:15
lucifer
chápu, že se to snažíš řešit nákolenním způsobem, ale pokud je těch baterek mrtě, tak stejně nemáš š… nový
touchwood 04.03.2020 11:05
touchwood
Meraku za desitku se ani tak nebranim, pokud si budu jisty ze bude k uzitku. Tamto ACT CHROME - nena… nový
lucifer 04.03.2020 11:41
lucifer
Mám v práci starší model, běžně jsem s ním měřil i svůj akumulátor v autě (75Ah), distribuce v ČR je… poslední
touchwood 04.03.2020 14:38
touchwood

Moc nepotěším. Kdysi dávno se to v malých ústřednách dělalo tak, že se jedna bateriová větev odpojila a provedla kapacitní zkouška. Zařízení bylo na míru vyrobené - řízená zátěž a datalogger. Jinou naprosto jednoznačnou metodu neznám.

Mám ovšem zkušenost s podřadnou APC UPS (line-interactive + "modifikovaná" "sinusovka" - čti : "obdélník") - furt uváděla nízkou kapacitu baterií (2×12 V VRLA), takže jsem udělal pokus a k UPS připojil tepelnou kouli a nechal ji vybít až do vypnutí. A po nabití zázračně kapacita aku byla jako štítková. To je jen k uvážení, zda by to bylo možné.

Řízená zátěž může být i reostat (s obsluhou) a datalogger může být milimetrový papír (případně tabulka+graf v excelu, to je asi lepší, ale stejně je dobré si naměřené hodnoty paralelně psát na papír) a hodinky, to pokud by šlo o nějaké kusové testování. Případně nějaký multimetr s možností připojení k počítači, který by dělal záznam automaticky (nejlíp dva, jeden na napětí jeden na proud), to se dá udělat i v tom excelu.
Před nějakou dobou jsme si takto hráli s akumulátorem 15 Ah, ale tam šlo spíš o to vyzkoušet tehdy ještě novotou vonící elektronické zátěže, naměřená vybíjecí křivka byla spíš vedlejší produkt.
Čekal bych spíš větší problémy kolem té zátěže, protože elektronické jsou drahé a reostaty na takové proudy zase nijak běžné (pro 200Ah vychází velké proudy, kdyby na 1/10 kapacity, pořád je to 20A a odpor pod 1 ohm). Ale jinak je to proveditelné i doma na koleně bez nějaké sofistikované techniky, když tak vzpomínám na naše předky, tak ti na to měli žárovkový reostat - stačilo zapojit potřebné množství autožárovek, ale kde je dneska konec klasickým autožárovkám, už jsem to ani dlouho neviděl po bazarech (většinou 12V/21W nebo 5W to byly dobré testovací zátěže (pravda trochu vadil náraz při zapnutí) a při 5 korunách za kus (v bazaru) i dostupné), vlastně jsem už dlouho ani neviděl bazary, kde by měli něco normálního a ne jen zlato, mobily a elektroniku plus nějaký ten čínský verk.

Musíš do autoservisu, spíš starší lidi to budou znát. Opravdu to vypadá jako čert :-) Prostě je to "zátěžový voltmetr", který kontroluje jednotlivé články (ty rohy jsou nastavitelné podle velikosti článků). A je to vcelku jednoduchý a nejspíš i levný měřák, který ale spolehlivě testuje.

píšeš, že tých UPS máš viac kusov a robí to len jedna. Batérie z funkčnej daj do tej, ktorá je problémová. Funguje to teraz ? tak jednotlivé bartérie postupne vymieňaj za tie z problémovej až prídeš na to ktorá je vadná.

Za provozu je to trochu problem :) (a taky je to par metraku olova relativne daleko od sebe) Ale uz je v planu tam dat nejake IP voltmetry, baterie odpojit (nastesti je moze odpojit to cele vypinacem na EPS) a zkusim je separatne nabit - vybit - logovat to. Pokud budou +/- stejne, tak pak jedine jak pises, vymenit ty svine tezke s temi kde to ukazuje 100%.

chápu, že se to snažíš řešit nákolenním způsobem, ale pokud je těch baterek mrtě, tak stejně nemáš šanci, nadto tyhle nákolenníky znamenají baterku postupně vybíjet a měřit - s 200Ah mackem budeš potřebovat reostat jako prase a k tomu účinné chlazení. Nemluvě o časové náročnosti.

Pokud je problém dát cca desítku za adekvátní měřák, který změří baterku za pár sekund, je na místě spíše otázka preventivní výměny baterek po 2-5 letech (v závislosti na modelu osazených baterek) - vyjde to levněji a spolehlivěji, než opakované šaškování s ručním měřením vybíjení.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru