Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Obnovení datové zálohy na nový SSD s GPT

Je možné, aby se po obnovení datové zálohy (nejedná se o sektorovou kopii, pouze data) na nový SSD (celková kapacita SSD přibližně 500 GB) s GPT se stalo, že je oddíl poškozený, ve Windows 10 nečitelný a je nutné ho opravit?

Obnoveno v "Acronis True Image". Obnova trvala podstatně déle než dříve trvala obnova na disk s MBR.
Běžně obnova trvala v řádu pár hodin, večerní časový odhad obnovy byl dva dny a teď ráno to bylo obnovené. Při obnově byl dost zatížený procesor a ventilátor se točil ve vysokých otáčkách.

Jak a jakým programem nečitelný obnovený diskový oddíl spolehlivě opravit, aby nebyla poškozená data a diakritika? V názvech souborů je poškozená diakritika a to po opravě v aplikaci Správa disků který teprve obsah oddílu zpřístupnil. Operační systém Windows 10 umožňuje diakritiku v názvech souborů a pro mne je nutné diakritiku používat kvůli variabilnějšímu vyhledávání v názvech souborů (výhoda ČJ nad AJ). S MBR takové problémy nebyly. Mizerný GPT na kterém nefungují ani osvědčené bootloadery. Nějaký nápad jak tuhle svízel zvládnout? Proč výrobci počítačů používají GPT u malých 500 GB SSD? GPT má přeci smysl pro disky větší 2 TB. Doufám, že později nezjistím, že je ještě poškozený obsah souborů. Nějaká vysvětlení a nápady jak tuhle patálii zvládnout bez ztráty dat? Původní zálohu si stále držím. Díky.

Protože je tam velké množství souborů. Řádově statisíce a limitně se to blíží 1 mil. Kopírování tak velkého množství soborů je ... každý ať si dosadí sám ze svých zkušeností.

Snad tu někdo bude umět vysvětlit tu nekompatibilitu při obnově.

Tak to netuším. Třeba ten program používá jiné kódování, který diakritiku neumí, ale to je jen domněnka. Teď už to stejně nenapravíš použitím jiné aplikace, která by to mohla umět.
Program, který by to uměl včetně diakritiky neznám, ale možná někdo bude vědět. Zkopírování těch souborů ze zálohy nebude trvat déle, než obnova.

MBR a GPT je jenom záznam na začátku disku jak jsou na něm vytvořeny oddíly. V případě GPT ještě kopie. Nic jiného se nemění, nezapisují se data jinak.
Není problém si to přehodit podle potřeby.
EDIT: Ten GPT ale zabere víc místa na začátku disku. Z hlediska kapacity naprosté hovno ale mohlo to způsobit rozhození Acronicsu který oddíl blbě obnovil.

První verze co mě napadá SSD v háji.
Druhá verze rozhodil jsi nějak oddíl, není zarovnaný. Stručně dřív byl sektor na HDD o velikosti 512, klasické HDD to emuluji, SSD potřebují mít začátky a velikosti partition dělitelné 4096.
Zkus to pomocí tohoto https://www.partitionwizard.com/partitionmanager/how-to-align-ssd-partition.html Viz obrázky.

Osobně bych obnovil zálohu na jiný disk ať máš klid.
To smetí smazal pokud máš zálohu - evidentně se to nezdařilo nemá cenu s tím ztrácet čas nikdy nebudeš vědět co je poškozené.
Zkusil SSD nějakým testem nebo na něj jnapř. nainstaloval OS.
Obnovil znovu zálohu na SSD.

Tak mě napadá to je FAT32 ? Podle těch rozesraných názvů souborů u ntfs sem to ještě neviděl.

1) SSD je v pořádku - otestováno.
2) To mne právě napadlo, že to program nezvládl "zarovnat" s ohledem na SSD.
Dost mne zneklidnila ta rozhozená diakritika v názvech souborů.
Jiný disk na vyzkoušení nemám, ani nemám možnost vypůjčení.
Nikoli, není to FAT32, je to NTFS.

Bez bližšieho popisu ti nikto nepovie čo máš opraviť. GPT ako také určite nie je problém. Ale nič ti nebráni si ho inicializovať ako MBR.
Na tvojom mieste by som zopakoval proces obmovy. Otázka je či máš samotnú zálohu v poriadku, snáď áno. Druhá otázka kam obnovuješ, do čistého windowsu? Nastavoval si tam niečo ako codepage for non unicode programs? Toto je čisté hádanie..

Proč výrobci počítačů používají GPT u malých 500 GB SSD? GPT má přeci smysl pro disky větší 2 TB.

Protože GPT není jen o tom, ze můžeš vytvořit víc oddílů jako u MBR jak se bohužel hodně lidí na internetě domnívá.
U MBR, pokud jsou tato data přepsána nebo poškozena, počítač se nespustí musí být celý obnoven.

Nechci se opakovat, ale GPT také ukládá hodnoty cyklické kontroly redundance (CRC), aby ověřila, zda jsou data neporušená, bezpečné zavedení (signatura / podepsání) ovladačů.
(Pokud je v rámci UEFI aktivována funkce Secure Boot, UEFI zkontroluje, zda mají ovladače signaturu shodnou s jeho interní databází, a vydá příkaz ke spouštění operačního systému. Pokud nedojde ke shodě podpisů, spouštění operačního systému je zastaveno. Což je jedna z opatření které prisli s UEFI proti zavedení škodlivého kodu, pak spolehlivost .. divejme se na to spise teoreticky)

Pokud jsou data poškozena, GPT může zaznamenat problém a pokusit se obnovit poškozená data z jiného umístění na disku.
(MBR toto neumí a nikdy neměl .)
Disk MBR je mnohem náchylnější k problémům při spuštění, protože oddíly a zaváděcí data jsou uložena na jednom místě a u MBR neexistuje žádný systém prevence, a pokud nastane problém tak diskové oddíly prostě zmizí.

Mizerný GPT na kterém nefungují ani osvědčené bootloadery.

Když víš co děláš, a jak to funguje tak to takový problém není.

Operační systém Windows 10 umožňuje diakritiku v názvech souborů a pro mne je nutné diakritiku používat kvůli variabilnějšímu vyhledávání v názvech souborů (výhoda ČJ nad AJ). S MBR takové problémy nebyly.

GPT nebo MBR nemá na pojmenování složek a souborů žádný vliv.

instalace w10-64 nastavila gpt disk, protože v biosu je přednastavený nový typ bootování uefi a disk ještě nebyl inicializován. jinak by už původní typ (třeba mbr) zůstal.

acronis - záloha do image probíhá bez problému, pokud:
1. není poškozený souborový systém (kontrola disku je fajn vynález)
2. jde o zálohu z boot média "offline"
3. lze uložit komplet obraz, nejsou nastavené filtry na typy souborů. dělat zálohu jen uživatelských tímto způsobem má skoro samé nevýhody, prosté xcopy by bylo vhodnější.

je jasné, že body 1. a 2. mohou leccos pokazit.
při záloze z běžícího systému je samozřejmě dobré, když je systém co nejméně rušen dalšími běžícími programy nebo úlohami na pozadí, které zvyšují riziko selhání.
o metodě zálohování nepíšeš nic, čili předpokládám "online", která má větší šanci vyrobit chybu / konflikt při přístupu k disku.

mluvíš o bootloaderech - chtěl jsem se zeptat, jestli nemáš v pc více disků s neurčitě umístěným boot oddílem, ale když píšeš o záloze pouze dat, snad nic takového není zahrnuto, ty muýsíš vědět cos vybral.
zkusit tu zálohu obnovit na jiný prázdný disk, co se vlastně obnoví a jak to bude probíhat.

s true image dělám zálohu systému vždy z boot cd/flash, nikdy za běhu windows. taky ho používám k záloze komplet systému, ne jednotlivých dat. obnovu pak podle potřeby, i za běhu win, ale v tom případě samozřejmě na jiný disk. nevybavuju si žádný problém.
acronis dělá u obnovy disku automaticky zarovnání oddílů. při obnově vybraných souborů to předpokládám vůbec neřeší, jde o jiný režim.
při záloze online trochu záleží i na hw, protože pod windows je to dost nenažraný moloch.