Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Sčítanie hodnôt po bunku, nachádzajúcu sa 2 riadky nad bunkou, do ktorej sčitujem.

Zdravím,

Potreboval sčítať všetky čísla od bunky B2 až po bunku nachádzajúcu sa 2 riadky nad bunkou, kde vypisujem daný súčet. Ako by som to mohol urobiť? Skúšal som:

=SUM(B2:-B2)

ale to vypíše

Chyba:520

E: pozerám a našiel som OFFSET, ktorý to robí akurát neviem čo napísať to jeho argumentov.

=SUM(B2:OFFSET(THIS, -2, 0))

Vypíše

Chyba: 508

Řešení:

Prečo si komplikuješ život?
Ak napr potrebuješ do bunky B15 dostať súčet od B2 po B13, tak proste do B15 napíš: =SUM(B$2:B13)
Vyplnením vzorcom nadol budeš dostávať vždy súčty od B2 (dvojka bude uzamknutá vďaka doláru) po druhú bunku nad tou, v ktorej sa nachádzaš

Problém je že do stĺpca budú dynamicky pridávané riadky a hodnoty. Každý deň tam pribudne jeden riadok, a zároveň hodnota "súčet" sa posunie taktiež o riadok nižšie. Keď to zadám ako =SUM(B$2: B3) a následne pridám riadok, tak sa nový riadok nepričíta do výsledku.

Btw, pozerám že v Google Tabuľky to robí úplne niečo iné než LO Calc, a to zas niečo iné než Excel https://docs.google.com/spreadsheets/d/1F2gWsOSGGW90P62Opr5JvVxfZLyU9P5J4q34WmQZ9Io/edit?usp=sharing

vkladám za posledný údaj, vzorec sa mi sám neupravuje, neviem, možno to funguje inak v Excel 2019, myslel som že toto by malo fungovať stejne aj v LO Calc aj v Google Sheets, skúšal som to v oboch ale asi toto je len vlastnosť Excel 2019. OK, tak v Calc som zatiaľ použil =SUM(B$2:B100) a vložil to do bunky E1, síce není to úplne to čo chcem, ale zatiaľ to takto funguje, prázdne riadky ignoruje pri súčte, takže sčíta len riadky kde je nejaké číslo.

Neviem, či som dnes v útlme ale akosi stále nechápem...
Ďalší údaj budeš vkladať do B3.
Ale chcel si sčítavať všetko od B2 po druhú bunku nad bunkou kde bude súčet.
T.j. Ak do B3 vpíšeš údaj, tak ak chceš aby posledný údaj bol 2 bunky nad súčtovou, tak po vpísaní údaja do B3 budeš musieť mať výsledok v B5 aby si mal dvojbunkový odstup, nie?!?!
A ak si dal B2:B100 do E1 tak tam budeš mať predsa započítané aj jednotlivé údaje ale zároveň aj súčtovú bunku... ::)::)::)

áno, výsledok by sa posunul do B5, to rozumieš správne.

Tzv. situácia by sa vyvíjala takto:

prvý deň mám číslo len v B2, výsledok v B4
druhý deň mám čísla v B2 a B3, výsledok v B5
tretí deň mám čísla v B2, B3, B4 a výsledok v B6
štvrtý deň mám čísla v B2 až B5 a výsledok v B7.

To ohľadom E1 ignoruj, to som tam zatial dal tento súčet z momentálne B4, tzv, teraz mám zmazaný ten súčet v B stĺpci (aj keď by som chcel súčet mať práve v stĺpci B).

Takže zajtra keď do voľnej bunky napíšem údaj, tak sa bunka s pôvodným súčtom má zmazať a súčet má posunúť o riadok nižšie?
A aby sa to samé sčítavalo a posúvalo nadol?

áno to som chcel. Len neviem či je to možné. Prípadne už keby to bolo aj tak že by som používal "vložiť riadok pod" na poslednej hodnote, tak aj to by ešte bolo ok, pri tom vložení riadku sa výsledok automaticky posunie, akurát je práve problém že nepričíta novo pridaný riadok.

No samé sa to zmazávať nebude, jedine makrom, ale dá sa to urobiť funkciou if, ktorá bude kontrolovať, či 1 bunka nad je prázdna a 2 bunky nad je plná. Lenže to znamená, že musíš predpripraviť toľko buniek, kam až predpokladáš, že sa bude súčtovať. Ony budú navonok vyzerať prázdne ale bude v nich vzorec ktorý čaká na svoju chvíľu keď naplní svoj osud. Ale keďže to nerobíš v Exceli, ja neviem, či to bude fungovať rovnako v tom, v čom to robíš

No sú 2 spôsoby, aby sa súčet sám posunul o bunku nižšie na základe vloženej hodnoty o bunku vyššie, tak aby znovu vnizkla medzera, to mi prijde komplikovanejšie, alebo by sa vkladal nový riadok, ktorý teda automaticky posunie ten súčet a len v tom súčtu vo vzorci by som potreboval povedať že koncová bunka je o 2 vyššia než v ktorej ten súčet je, lebo keď vložím riadok pod poslednú hodnotu, resp, nad súčtom, tak sa súčet sám posunie, čož by riešilo najťažšiu časť.

No to je jediná nevýhoda, lebo neviem koľko dní prejde, resp. koľko riadkov (záznamov) sa bude pridávať, akurát odhadom môžem povedať že to bude zrejme okolo mesiaca aj pol (zatiaľ si to upravím na 2 mesiace, teda 60 riadkov, to by malo stačiť).

Tak ich predpripravíš napr 500 :-D
Lenže aj keď v bunkách nič nevidíš, sú tam vzorce a teda ak budeš chcieť dať zoznam tlačiť, bude to tlačiť toľko hárkov, v koľkých máš pripravený vzorec aj keď jeho výsledkom je prázdna množina. Výsledkom budú prázdne hárky prehnané tlačiarňou...
A ešte jedna vec: musíš si uvedomiť, že akonáhle postupne pribúdajú údaje, prepisuješ nimi bunky so vzorcami. Vzorec je po prepísaní údajom nadobro preč. Z toho vyplýva, že spätne vymazávať údaje s očakávaním, že súčtový riadok sa bude posúvať späť nahor, nepôjde (ide to len 1 krok). Tam už totiž raz boli vzorce prepísané údajmi...
Dá sa len krokovať späť...

Lenže čo ak bude ukazovať 10 strán a z toho 3 budú vyplnené údajmi a zvyšné prázdne? Musel by si vopred prelistovať a zistiť, koľko ich je vyplnených údajmi.
Teraz Ti to ukazuje len 1 stranu lebo je vzorec pripravený len po 30. riadok a to by sa zmestilo na jeden hárok. Ale keď pripravíš na 100 riadkov tak nevieš, na koľkých stranách budú len prázdne bunky

A ešte sa to dá urobiť makrom, kde nie je nič predpripravené a makro si zistí samo, kde končia údaje a určí si riadok, do ktorého má vypísať súčet.
Len na to si zas potrebuje zistiť, či posledná neprázdna bunka bola údajom alebo súčtom, lebo môžeš naraz vypísať aj viac riadkov...