Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem při uložení zaslaného textu v mailu,se naformátuje změna písmen ž/t

Prosím, může mi někdo podat vysvětlení kde a v čem je chyba, když při uložení zaslaného textu v e-mailu do dokumentů, se v celém textu změní písmena "t" za "ž" ...
Používám dosud W7, když u W10 se stane stejná záležitost. Je možné, že je text "blokovaný", když je zde uvedena poznámka, "pro přečtení" ?
Když následně opravím u všech slov záměnu do správné podoby, při uložení do dokumentů se při následném otevření opět vrátí do původního stavu celý text, přesto, že byl
po "opravě" ULOŽEN!!! Prosím, existuje možnost si text upravit určitým programem, který sice neznám a navíc nevím, zda něco takového vůbec existuje. Jsem laik na tyto věci
a navíc bez zkušeností... PC používám pouze na základní psané texty či se seznamovat s informacemi ve světě....
Děkuji za případnou pomoc.
Karel P o p p e r ze Zahrady Čech
mob.604 824 720
pevná 474 520 054

Dobrý den. dovolím si odpovědět a navíc dodat detail. Takže ještě jednou k věci. Obdržím od přítele prověřený text, který mám zájem si uložit. Takže klasicky jej převedu do dokumentů a při následné kontrole textu zjistím, že je zde záměna písmena "ž" za "t", které má v dolní části "ocásek", což jsem prvně neuvedl... Když celý text opravím a následně opět uložím, opět se mi text vrátí do původní podoby, tedy se záměnou "ž" za "t s ocáskem" .... To je celý problém! Opakuji, že se to objevuje jak u W7 tak u W10...
Musím sdělit informaci, že u došlého textu je poznámka, "ke čtení" ... Zda-li jde o skutečnost, že to nepůjde uložit či navíc vytisknout v základním textu, nevím... Přitom se jedná o zajímavý a dost podstatný text...
Zdrav Vás K. P o p p e r, Litoměřice
mob. 504 824 720

tipuju, že tazatel ukládá fak news z důchodcovského internetu v neznámé aplikaci/neznámé verze do neznámého formátu souboru.
on je teda neznámý i zdroj, nejspíš webové rozhraní mailu (třeba s kódováním utf8), ale tam to ještě vidí dobře.

a pokud má tazatel výchozí stupidní nastavení windows, tak ani příponu toho pokaženého souboru nevidí, takže se nedozvíme nic.
doporučovat normálního free správce souborů v tého chvíli hraničí s doporučením seppuku.

Dobrý den. Předem děkuji z Vaší odpověď, byť mám určité výhrady k Vaší poznámce o stupidním nastavení Windows ... Navíc nechápu poznámku o ukládání "fak news z důchodcovského netu" ... Jinak dosud mám e-maily od přátel, se kterými jsem v kontaktu, vždy bez problémů, když je zájem si případně dobré informace vytisknout. To samé platí i u materiálů, zkopírovaných z netu. Jen přidám poznámku i Vám, že při uložení textu se změní písmeno "ž" za "t", které má ve spodní části "ocásek"... Když jsem posílal z počítače s programem W10 text příteli, tak text byl neucelený, když mezi slovy byly čárky či tečky a navíc nějaký ten neurčitý znak! Co bylo překvapující, že příteli tento text přišel v pořádku....Tedy v "normálním stavu"... Takže je mi jasné, že jsem si chybu musel přivodit nějakým přehmatem (kliknutím) na nesprávné místo... Teď je problém se dostat do normálního stavu...
Zdraví Karel P o p p e r, Litoměřice

z mailu, zobrazeném nejspíš v prohlížeči (chrome, edge, firefox) se ty texty kopírují do neznámého programu (který je ukládá do svého souboru s neznámou příponou).
v odpovědi jsem se nic nového nedočetl.
o změně kódování píše j.fiala, ale pořád nevíme, co je to za tajný program, který ty texty ukládá. bude to mít napsané v záhlaví svého okna.

Problém je v kódové stránce ukladaneho textu. Mail používá ISO-8859-1 a program, který otevírá text zase CP-1250.
Právě mezi těmito stránkami je rozdíl asi jen ve 3 znacích.
Chapu, že ta čísla tazateli nic neřeknou.

Možná řešení:
1. V nastaveni mailového programu zkusit najit neco o kodovych stránkách a nastavit tam jako výchozí CP1250 (středoevropská Windows)
2. Ukládat text přes schránku - v mailu vše označit, otevřít prázdný soubor, vložit ze schránky a uložit
3. Použít program, který umí pracovat s kódovými stránkami a správně to pak zobrazí (PSPad)

Přeji dobrý den. Vážený pane Fialo. Když zde pročítám jednotlivé odkazy, docházím k názoru, že zde jsou několikeré možné problémy, o kterých nemám byť sebemenší znalosti.
Přesto ale se pokusím provést převod textu dle Vašeho názoru. Vložit došlou přílohu v e-mailu do volné "schránky" jak uvádíte a poté jej převézt do dokumentů či to zkusím přímo vytisknout ze schránky... Snad by již nemělo dojít k záměně písmene "ž" za "t", které má ve spodní části "ocásek".... Opakuji, jak k tomu došlo, mi není prostě jasné...
Zdraví Karel P o p p e r, Litoměřice,
mob. 604 824 720

Používáš na poštu webového klienta, anebo nějaký program v PC (třeba Thunderbird a pod.)?
V klientovi se dá nastavit výchozí znaková sada pro příchozí i odchozí zprávy. UTF-8 by mohla řešit problém.

Pokud jde o webového klienta (prohlížeč), tak v něm jde taky nastavit znaková sada.
Záleží taky na nastavení/možnostech programu, ve kterém jsi to upravil/uložil.

Dobrý den. Chtěl bych Vám odpovědět k Vašemu odkazu. Co se týká "pošty", tak mi přichází klasicky bez jakéhokoli použitého programu. Bohužel, coby laikovi se základními znalostmi k používání PC, nedokáži vyhodnotit a navíc zvážit, co by mělo být užitečným pro mé používání PC. Navíc Vaše poznámka k možnosti "nastavení výchozí znakové sady pro příchozí a odchozí zprávy, s odkazem např. na UTF-8", u mě vyvolává zájem něco takového použít, byť nevím, zda to přinese efekt.Jak vidíte, jsem jedním z těch, kteří dávají na "odborníky" aniž bych znal postupy instalace a konečný efekt ve věci...
Zdraví Karel P o p p e r, Litoměřice
mob. 604 824 720

Ten zaslaný text je vložený do e-mailu přímo, anebo je v něm jako příloha - např. vloženýtext.txt?

Pokud to kopíruješ přímo z obsahu e-mailu (Ctrl+C - Ctrl+V), tak se patrně kopíruje i formátování textu a jeho znaková sada. To pak může dělat neplechu při prohlížení nebo úpravě v počítači, kde se můžou lišit ještě použitá výchozí znaková sada v operačním systému a znaková sada toho textového editoru. Ideální je, když jsou všechny ty použité znakové sady stejné (ideálně asi UTF-8).

PS: Kde je Popper, tam je fofr?

Vážený znalče PC, ale i tak znalce kolem fotbalu... Ano, jsem to já, co i v dnešní době čeří vodu ve fotbalu... Samozřejmě se zaměřením odvolání škůdce Romana Berbra při následném konání Valné hromady FAČRu v r.2021!!! Zda-li máš zájem o podporu a rovněž se seznámit s fakty, stačí zajít na "Výzva 2021", kde je vše, co by měli slušní lidé nejen kolem fotbalu znát.

Co se týká problému k PC, upřesňuji přes pokyny člena rodiny následující. Text byl odeslán v příloze e-mailu ve formě PDF, když je kopírován do wordu. Výsledek je takový, jaký jsem již uvedl. Místo "ž" je "t" s ocáskem ... K tomu navíc opětovně dodám, že používám dosud W7, když je zde další notebook s programem W10.
Když např. kopíruji texty z netu a následně zakládám do dokumentů, nejsou zde opravdu žádné chyby!!! Musím uvést fakt, že tento případ záměn písmen ž za t se mi již jednou stal...Jak k tomu došlo do dnešní doby prostě nevím...
Zdraví K.P o p p e r ze Zahrady Čech

Takže vážený pane, já to prostě tady vzdávám... Uvádím pouze to, co je viditelné, jako že zájmový text mi přijde v příloze mailu, s označením "PDF"... Následně tedy klasicky si jej ukládám do složky "dokumentů", když se přitom změní písmena v textu "ž" na "t" s ocáskem.... To je vše, co k mou uvést. Ano, chápu každého "hlubokého znalce PC", který očekává další pro mě neznámé skutečnosti, které jsou prostě pro mě španělskou vesnicí... Takže se mohu jen omluvit, že zde opruzuji svými neznalostmi a jen zde obtěžuji... Přeji všem poklidnou a ničím nerušenou dobrou noc... Snad se i podaří najít spřízněnou duši, která bude mít pro mě porozumění a trpělivost bez invektiv...
K.Popper

Pokud ten původní PDF soubor není tajný nebo příliš soukromý, možná by prospělo přiložit ho jako
přílohu k příspěvku (je tady potřeba registrace). Nebo jej uložit někam na web a sem dát odkaz.
Jinak se tady budeme dohadovat donekonečna.

Jak víš, že ten text je v emailové schránce na webu v pořádku?

Předpokládám, že se v poštovní schránce (na webu) zobrazí v prohlížeči "normálně", ale při
uložení do PC už se nějak změní ta písmenka? Takže na webu zobrazuješ ten PDF v jiném programu
(v prohlížeči), než v počítači (tam asi nějaký Acrobat)?

Ten problém je stále stejný: Rozdílná znaková sada toho PDF, znaková sada webového prohlížeče,
znaková sada Acrobat Readeru (či jiného zobrazovače PDF) a znaková sada v operačním systému.
Pokud to nedělá u všech PDF, tak je taky možné, že je chyba už u autora toho PDF.

zájmový text mi přijde v příloze mailu, s označením "PDF"

to je ale zajímavé. pdf příloha z mailu se uloží a najednou má nezměněný soubor jiné kódování?
je škoda, že místo tohoto prvního užitečného popisu je tu opakovaně jen zbytečné žvanění.

navrhoval bych stáhnout sumatra pdf reader, portabe version (.zip) a vyzkoušet čtení stažených pdf v něm.

edit: ve windows10 je předvolených prohlížečem pro .pdf dokumenty poněkud shitový webový prohlížeč edge - není zakopaný bill zde?

Děkuji za odkaz, a předám to někomu v mém okolí, kdo se v tom vyzná lépe než já, abych zde již neopruzoval... To by jeden nevěřil, jak je někdo odvázán, když si zde "postěžuje" laik jako já...Pánové, chce to trpělivost a hlavě, pochopení pro neználky...
Zdraví K.Popper ze Zahrady Čech