Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zdroj gold vs plus bronze

Když vezmu můj počítač, ten si vezme ze zásuvky 100-400W (první je při "normální" činnosti, druhý je když ho roztopim naplno (třeba při konverzi videa nebo výpočtech, které využijí všechna jádra procesoru)), počítám spíš těch 100W. Kdybych zapomněl na účinnost zdroje (má být >90% při rozsahu zátěží 20-100%, tak tolik neprohádám; mimochodem tvrdí že je platinum), a počítal jako příklad kolik mě stojí těch 100W při jedné a druhé účinnosti tedy 81 versus 88 (beru údaj pro 20%), tak v jednom případě si vezme 19W ve druhém jen 12W aby dodal komponentám 100W, rozdíl teda bude 7W, to je za 16 hodin 112Wh=0,12kWh. Pokud kWh stojí 5 korun, pak je to 56 haléřů za den a cca 200 korun za rok. Když bych vzal plný výkon 400W (víc snad nemůže počítač žrát, pokud to neni těžní stroj na kryptoměnu), znamená to poslední sloupeček, ale těch 7% je to všude, takže je to jedno, prostě to bude 4x víc. 2 stovky ročně asi nejsou něco, co by bylo potřeba řešit, ale čtyřnásobek už může být znát.
Prakticky to jsou kupecké počty, nic složitého, pokud je co dosadit.
Chtělo by to ještě se podívat na konkrétní parametry slibované vybranými zdroji, logicky by neměly být horší, než požaduje daná třída účinnosti, mohou být jedině lepší; když koukám na svůj zdroj https://www.silverstonetek.com/product.php?pid=481 tak mi přijde, že hodnoty ve výše uvedené tabulce pro platinum nesplňuje (92% při 50% a má být 94%). Nikdy jsem to neměřil, mám to doma. To se ví, že kdybychom to měli v práci, tak to určitě s kolegou důkladně prověříme. Doma mi stačí, že skoro netopí, je jenom teplý, narozdíl od předchozího, který byl horký a ještě dělal rámus.

Nějaký ten zásuvkový měřič spotřeby se hodí, i ty nejlevnější ukazují věrohodné údaje, nepovedlo se nám je nachytat na švestkách. Už déle chystám důkladnější prověrku (zatím nebyl čas), když jsme to s kolegou kdysi dělali, zkoušeli jsme jenom sinus (včetně nulového výkonu při plném proudu), prostě klasická zkouška wattmetru nebo elektroměru, ale nečekal bych nějakou zradu ani při proudech zdroje které mos sinusové nebývají. Ono to vypadá jako hraní si, ale je dobré čas od času profouknout různé měřicí přístroje, zkonfrontovat je mezi sebou a podobně, na to býval můj kolega dobrý, že to tak čas od času udělal.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny