Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaký je rozdíl mezi kopírováním a spuštěním/otevíráním souboru?

Zdravím,
prosím o jakoukoliv radu, sem v koncích. Pokud otevírám velký soubor nebo spouštím nějaký velký instalátor ze serverového úložiště (doménový Windows Server 2019 Hyper-V virtuál, hypervizor je taky Windows Server 2019), pak dosahuji přenosové rychlosti 26,2 Mb/s, ty špičky jsou 34,1 Mb/s, viz obrázek sit1.png. Pokud ale ten samý soubor kopíruji, pak dosahuji rychlosti 981 Mb/s, viz obrázek sit2.png. Zajímavé je také to, že se to děje pouze na síťových kartách Intel I219-LM, máme ještě karty Intel I211 a na těch se to neděje. Dokonce máme počítače, které mají obě tyto karty a na I219-LM je to takto pomalé a na I211 rychlé. Server má Intel I219-LM a Realtek PCIe 2,5GbE Family Controler, na obou se to chová stejně.

Také jsem přišel na to, že když pod běžícím virtuálem zrestartuju hypervizor, tzn. že se virtuál uloží a po restartu se automaticky spustí, tak to běží dobře, pokud virtuál nejdříve vypnu a nechám jej spustit po restartu hypervizora, pak je to pomalé. To mi hlava nebere už vůbec...

Ještě raději napíšu, že Defender i firewall je vypnut jak v hypervizorovi, tak v doménovém serveru i na koncových stanicích.

Nějaké nápady jak postupovat? Netušíte, jaký je rozdíl mezi tím, když soubor otevírám či spouštím exe soubor ze síťového úložiště oproti tomu, když jej pouze kopíruji?

Díky,
nofu

Řešení:

Tak jse zdá, že jsem to alespoň částečně uspokojivě vyřešil. Bohužel mě vše celou dobu svádělo k tomu, že je problém v síťovce u klientů, coč se nakonec ukázalo jako slepá ulička a ztráta spousty času. Problém, jak se zdá, spočívá v Receive Segment Coalescing (RSC), a to jak v hypervizorovi, tak ve virtuálce. Když jsem jej vypnul ve virtuálce, dostal jsem se na slušných 400 Mb/s, když pouze v hypervizoru, pak to bylo stejné, tedy ~26Kb/s, no a když v jsem jej vypnul v obou, pak 750Mb/s, což je hodnota, které dosahují síťovky I211. Také jsem testovně zainstaloval Win2016 hypervizora s virtuálkou (bez domény) a víc než 550Mb/s jsem z toho nedostal. Takže myslím, že už to asi o moc lepší nebude.

Tož tohle mi pomohlo (tím neříkám, že to pomůže všem):

V Powershellu hypervizora zjisistit jméno virtuálního adaptéru:

Get-NetAdapter -name "*"

A vypnout RSC:

Disable-NetAdapterRsc -Name "Jméno_Virtálního_Adaptéru"

No a virtuálu také vypnout RSC:

Disable-NetAdapterRsc -Name "*"

Ještě se zdá, že to má drobnou mouchu, první přenos je "jen" 550Mb/s, pak už to vše švihá. Je ještě více možností, jak vypnout RSC, jednou z nich je rovnou na vSwitchi, to už jsem neměl sílu testovat, to zkusím příští víkend, pokud se nebude pracovat.

EDIT: Zapomněl jsem napsat, že by také mohlo být řešením, dedikovat virtuálce fyzickou síťovku (nezkoušel jsem).

Netuším.

Pri rozbaľovaní *exe sa načítajú dáta do RAM a zároveň sa kontroluje CRC ale tiež na malicious. Defender desiny musí byť absolútne vypnutý, čo nie je také jednoduché.

Virtuálka nemá v sebe nejakú kontrolu dát v podobe vlastného AV?

Skus TotalCommander.

Já jsem spíš myslel, že kopírování bude UDP a otevírání TCP či takového něco. Zkusim wireshark, jestli mi nenapoví.

Jak jsem psal, antiviry vypnuté všude, v serveru (jak v hypervizoru tak ve virtuálce) jsem je na test i odinstaloval. Ale ono to jima nebude, je to něco na síťové vrstvě, když to na jedné síťovce jede jako z praku a na druhé ne. Otázkou je co.

Total Commander tu nemáme, on není free, ale máme Unreal Commander a tam kopírování dobrý. Otevření souboru či spuštění exe se chová stejně blbě.

Len tak cvične si urob to isté s 4k filmom. Tipujem, že budeš pozorovať rovnaký efekt. Ak si potom sám nebudeš vedieť zodpovedať "prečo", tak to bude naozaj zaujímavé, pretože toto vedia aj 12 ročné decká.

Tak jsem to zkusil, celkem problém sehnat video s takovou bitrate, aby se to projevilo. Nakonec se mi po několika hodinách podařilo sosnout video s bitrate 30Mbps s kodekem HEVC, to neuměl přehrát ten integrovanej přehrávač v desítkách, tak jsem nainstaloval VLC a výsledek je ten, že se to chová ještě o mnoho hůř, tzn. že pokud není hypervizor restartován pod běžícím doménovým serverem, video nelze přehrát téměř vůbec, není skoro žádný datový tok, pokud restartnu hypervizora pod běžícím serverem, tak to vše funguje jak má. Zkoušel sem pak i video s bitrate okolo 12Mbps a chová se stejně jako předchozí, ve špatné konstelaci se ve VLC vpodstatě ani nehne.

Byl bys tak hodný a prozradil mi, čím si myslíš, že to je?

Najskôr to môže byť v tom, že to má vadný driver. Vadný v tom zmysle, že bude v ňom bug.
Čo robiť keď máme podozrenie na chybný driver?
Nejaké možnosti sú, ale myslím, že si ich už prebral...
Napríklad dotaz na výrobcu, či vie o tomto probléme a či nemá náhodou opravený driver pre tento model.
Nieje celkom na zahodenie komunikovať s výrobcom. Občas sa mi podarilo takto zohnať vývojovú verziu drivera, ktorá fungovala.

Jaký je rozdíl mezi kopírováním a spuštěním/otevíráním souboru?

Spuštění/otevření souboru ho spustí/otevře, kdežto kopírování ho jen zkopíruje. Např. pokud spustíš/otevřeš nějakou PC hru, tak si ji chceš zahrát, ale když ji jen zopíruješ, tak si nic nezahraješ a jen ji zduplikuješ, abys ji měl i někde jinde. ;-)

No on tam psal, že soubor otevíral přímo z nějakého serverového úložiště, takže asi to jde i bez kopírování. ;-)

A pokud se to děje jen na síťovce Intel I219-LM a na jiných to funguje normálně, tak asi je na ní rychlost něčím omezena, nebo je to vadná série. Každopádně bych to řešil tak, že bych si to nejdříve zkopíroval a pak teprve spustil, když je u kopírování rychlost cca 30x větší. 8-)

Právě že se dle testů nezdá, že by to bylo to samé. A o instalačku úplně nejde, jen se to na ní krásně projevuje, nejhorší je, že se to samé děje u otevírání souborů a ty soubory jsou projekty v CADu, musejí být na serveru, páč na nich spolupracuje více lidí najednou a není problém mít projekt 10GB.

To bude aktuální, až budeš stavět servery na WinServeru 2019, v 2016 tato fičura ještě není, nebo jsem ji nenašel. 2019 tedy z pochopitelných důvodů nedoporučuju, stále nejsou pořádně odladěné. A ne že by jsem nebyl jsem varován, bohužel jsem neposlechl :( K tomu mám ještě jeden na 2019, ten má 10GB síťovky, tak jsem trochu v pytli, to není jak testovat...

ve výrobě máme starší hw, těch i219 je nižší procento, dále i210, i211, i217. rozdílu co popisuješ jsem si nevšim, i když spouštění velkých souborů přes síť by asi nikoho nenapadlo, vždy nejdřív kopnout na lokál. win10 ve výrobě prakticky nepoužíváme, i tím se naše podmínky liší.
(v kanclech je w10 a nový hw, o těch přehled nemám)

předpokládám, že automatický update ovladačů (na klientech) máte zakázaný. ale jinou/starší verzi můžete zkusit.
když zkusíš spustit tu aplikaci ne ze svého hyperv, ale z nějakého jiného disku nasdíleného z w10, taky to bude trvat různé doby?
s něčím experimentují na fórech - Receive Buffers / Transmit Buffers .
defender je na klientských stanicích opravdu vypnutý? v kancl síti pozoruju obludné prodlevy, ty jsou ale u větších organizací s ms systémy, ms officy a "security" antiviry povinné.

Sice už jsem napsal řešení, na toto ještě odpovím.

Moc nechci, aby si lidi kopírovali soubory na lokál, je jaksi zatím nemám zálohavané. Já vím, ostuda :( Vše se řeší za pochodu, musím postupně a rychlost sítě/serveru měla přednost. Naštěstí ani nejde, aby měli projekty na lokále, by na nich pak nemohli spolupracovat, musejí být v sharu.

Zasdílet z jiného počítače jsem zkoušel, to běží bratru 550Mb/s, tzn. že stejný jak z WinServeru 2016.

A jestli je defender opravdu vypnutý? Na serveru stopro, tam jsem ho odinstaloval, ale na Win 10, jsem si včerejška jsem si myslel že jo, dnes si myslím, že úplně vypnout nejde. Ale je možný, že jsem jen nenašel řešení. Každopádně to klasicky popsané, tzn. přes GPO či registry jej úplně nevypne. Testoval jsem nějakou prasárnu a bez šance, Defender mi to sestřeloval, a to přesto, že se tvářil, jako vypnutý. Nakonec jsem si kvůli tomu zainstaloval Win7.

Tak jse zdá, že jsem to alespoň částečně uspokojivě vyřešil. Bohužel mě vše celou dobu svádělo k tomu, že je problém v síťovce u klientů, coč se nakonec ukázalo jako slepá ulička a ztráta spousty času. Problém, jak se zdá, spočívá v Receive Segment Coalescing (RSC), a to jak v hypervizorovi, tak ve virtuálce. Když jsem jej vypnul ve virtuálce, dostal jsem se na slušných 400 Mb/s, když pouze v hypervizoru, pak to bylo stejné, tedy ~26Kb/s, no a když v jsem jej vypnul v obou, pak 750Mb/s, což je hodnota, které dosahují síťovky I211. Také jsem testovně zainstaloval Win2016 hypervizora s virtuálkou (bez domény) a víc než 550Mb/s jsem z toho nedostal. Takže myslím, že už to asi o moc lepší nebude.

Tož tohle mi pomohlo (tím neříkám, že to pomůže všem):

V Powershellu hypervizora zjisistit jméno virtuálního adaptéru:

Get-NetAdapter -name "*"

A vypnout RSC:

Disable-NetAdapterRsc -Name "Jméno_Virtálního_Adaptéru"

No a virtuálu také vypnout RSC:

Disable-NetAdapterRsc -Name "*"

Ještě se zdá, že to má drobnou mouchu, první přenos je "jen" 550Mb/s, pak už to vše švihá. Je ještě více možností, jak vypnout RSC, jednou z nich je rovnou na vSwitchi, to už jsem neměl sílu testovat, to zkusím příští víkend, pokud se nebude pracovat.

EDIT: Zapomněl jsem napsat, že by také mohlo být řešením, dedikovat virtuálce fyzickou síťovku (nezkoušel jsem).