Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaký je rozdíl mezi kopírováním a spuštěním/otevíráním souboru?

Zdravím,
prosím o jakoukoliv radu, sem v koncích. Pokud otevírám velký soubor nebo spouštím nějaký velký instalátor ze serverového úložiště (doménový Windows Server 2019 Hyper-V virtuál, hypervizor je taky Windows Server 2019), pak dosahuji přenosové rychlosti 26,2 Mb/s, ty špičky jsou 34,1 Mb/s, viz obrázek sit1.png. Pokud ale ten samý soubor kopíruji, pak dosahuji rychlosti 981 Mb/s, viz obrázek sit2.png. Zajímavé je také to, že se to děje pouze na síťových kartách Intel I219-LM, máme ještě karty Intel I211 a na těch se to neděje. Dokonce máme počítače, které mají obě tyto karty a na I219-LM je to takto pomalé a na I211 rychlé. Server má Intel I219-LM a Realtek PCIe 2,5GbE Family Controler, na obou se to chová stejně.

Také jsem přišel na to, že když pod běžícím virtuálem zrestartuju hypervizor, tzn. že se virtuál uloží a po restartu se automaticky spustí, tak to běží dobře, pokud virtuál nejdříve vypnu a nechám jej spustit po restartu hypervizora, pak je to pomalé. To mi hlava nebere už vůbec...

Ještě raději napíšu, že Defender i firewall je vypnut jak v hypervizorovi, tak v doménovém serveru i na koncových stanicích.

Nějaké nápady jak postupovat? Netušíte, jaký je rozdíl mezi tím, když soubor otevírám či spouštím exe soubor ze síťového úložiště oproti tomu, když jej pouze kopíruji?

Díky,
nofu

Řešení:

Tak jse zdá, že jsem to alespoň částečně uspokojivě vyřešil. Bohužel mě vše celou dobu svádělo k tomu, že je problém v síťovce u klientů, coč se nakonec ukázalo jako slepá ulička a ztráta spousty času. Problém, jak se zdá, spočívá v Receive Segment Coalescing (RSC), a to jak v hypervizorovi, tak ve virtuálce. Když jsem jej vypnul ve virtuálce, dostal jsem se na slušných 400 Mb/s, když pouze v hypervizoru, pak to bylo stejné, tedy ~26Kb/s, no a když v jsem jej vypnul v obou, pak 750Mb/s, což je hodnota, které dosahují síťovky I211. Také jsem testovně zainstaloval Win2016 hypervizora s virtuálkou (bez domény) a víc než 550Mb/s jsem z toho nedostal. Takže myslím, že už to asi o moc lepší nebude.

Tož tohle mi pomohlo (tím neříkám, že to pomůže všem):

V Powershellu hypervizora zjisistit jméno virtuálního adaptéru:

Get-NetAdapter -name "*"

A vypnout RSC:

Disable-NetAdapterRsc -Name "Jméno_Virtálního_Adaptéru"

No a virtuálu také vypnout RSC:

Disable-NetAdapterRsc -Name "*"

Ještě se zdá, že to má drobnou mouchu, první přenos je "jen" 550Mb/s, pak už to vše švihá. Je ještě více možností, jak vypnout RSC, jednou z nich je rovnou na vSwitchi, to už jsem neměl sílu testovat, to zkusím příští víkend, pokud se nebude pracovat.

EDIT: Zapomněl jsem napsat, že by také mohlo být řešením, dedikovat virtuálce fyzickou síťovku (nezkoušel jsem).

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Jaký je rozdíl mezi kopírováním a spuštěním/otevíráním souboru? Spuštění/otevření souboru ho spustí…
Aleš 05.07.2020 09:36
Aleš
no ale na to sa vôbec nepýtal.. Inak by ma tiež zaujímalo, čo vedia aj 12 ročné decká :-D S kartami…
sakraforte 05.07.2020 10:09
sakraforte
Chtěl jsem tím říct, že spuštění souboru (a jeho následný "běh") má většinou danou určitou rychlost,…
Aleš 05.07.2020 19:36
Aleš
A nemusím mať súbor, aby som ho spustil najprv skopírovaný ? :-D Ono je asi rozdiel či spúšťam film,…
sakraforte 06.07.2020 09:06
sakraforte
Právě že se dle testů nezdá, že by to bylo to samé. A o instalačku úplně nejde, jen se to na ní krás…
nofu 06.07.2020 22:54
nofu
pak aspoň u těchto kritických stanic testovat jiné pcie síťovky, jiné ovladače, pokus o změnu buffer…
lední brtník 06.07.2020 23:44
lední brtník
No taky už mě to napdalo, ještě že je státní svátek a navíc jsem škrt :-D
nofu 06.07.2020 23:52
nofu
přidal jsem si dotaz do oblíbených, kdybych se s tím "vypnout RSC" setkal.
lední brtník 07.07.2020 00:33
lední brtník
To bude aktuální, až budeš stavět servery na WinServeru 2019, v 2016 tato fičura ještě není, nebo js… poslední
nofu 07.07.2020 21:33
nofu

Jaký je rozdíl mezi kopírováním a spuštěním/otevíráním souboru?

Spuštění/otevření souboru ho spustí/otevře, kdežto kopírování ho jen zkopíruje. Např. pokud spustíš/otevřeš nějakou PC hru, tak si ji chceš zahrát, ale když ji jen zopíruješ, tak si nic nezahraješ a jen ji zduplikuješ, abys ji měl i někde jinde. ;-)

Právě že se dle testů nezdá, že by to bylo to samé. A o instalačku úplně nejde, jen se to na ní krásně projevuje, nejhorší je, že se to samé děje u otevírání souborů a ty soubory jsou projekty v CADu, musejí být na serveru, páč na nich spolupracuje více lidí najednou a není problém mít projekt 10GB.

To bude aktuální, až budeš stavět servery na WinServeru 2019, v 2016 tato fičura ještě není, nebo jsem ji nenašel. 2019 tedy z pochopitelných důvodů nedoporučuju, stále nejsou pořádně odladěné. A ne že by jsem nebyl jsem varován, bohužel jsem neposlechl :( K tomu mám ještě jeden na 2019, ten má 10GB síťovky, tak jsem trochu v pytli, to není jak testovat...

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru