Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Ako na zlozity dotaz [MySQL]

Dobry den vospolok,

zatuhol som pri rieseni jedneho MySQL dotazu s poddotazmi, moze mi s tym niekto pomoct? Ide o to, ze mam 3 tabulky:

[querypn1.png]

A teraz otazka: Potrebujem spojit tieto 3 tabulky tak, ze vypisem vsetky veci, ich mena, kategorie a priradim ku kazdej veci obrazok. Kde je problem. Spojit tabulky veci a kategoria veci nie je problem na zaklade ID, obrazky by som priradoval tiez podla ID, avsak chcem ku kazdej veci vybrat len JEDEN obrazok a v tabulke obrazky veci sa nachadza hned niekolko obrazkov k jednej veci, preto vypise tu istu vec vo vratenom query ako viac poloziek, riadkov. Ako obmedzit nacitanie obrazkov na jeden jediny? Skusal som rozne operatory a poddotazy, ale nic sa mi nedarilo. Zrejme je to trivialita, ale neviem prist veci na klb.

Vdaka za akekolvek nakopnutie. :beer:

mozno este pomoze, ked napisem:

mne to query vrati taketo riadky:

1 - lyzica - drevo - obr1
2 - lyzica - drevo - obr2
3 - stolik - drevo - obr3
4 - stolik - drevo - obr4
5 - zosity - papier - obr5
* Hrubo oznacene riadky su nazvys. Ja chcem, aby mi vypisalo len:

1 - lyzica - drevo - obr1
2 - stolik - drevo - obr3
3 - zosity - papier - obr5

urobis si VIEW

CREATE VIEW NAZOV
AS
SELECT VEC_ID, MAX(OBRAZOK)
FROM OBRAZKY
GROUP BY VEC_ID

a potom uz budes mat len jeden obrazok pre kazdu vec

-- inak je to dost odveci otazka, kedze si ani nepovedal, ktory obrazok presne chces.