Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Windows špatně detekuje externí HDD

Zdravím, mám takovej dotaz, tohle je oříšek i pro mě,
dostal se mi do ruky externí disk který OS nechce načíst ale ve správci zařízení ho vidět je.
Kdyby to byl novej disk nebo aspoň prázdnej, tak jednoduše odstraním existující svazky a zformatuji ho, ale pochopitelně nechci přijít o data,
a ani písmeno mu nejde přiřadit
nepomáhá ani restart OS aby si s tím Wokna poradily, ani opakované připojování do různých USB .
Správce zařízení nedetekuje chybu, ?
stáhnul jsem program MiniTool Partition Wizard na obnovu dat a ukázal mi že je tam xxxxxx souboru ale je to na placenou licenci, ale já za ten program platit nechci, k čemu by mi to bylo, tim spíš že ani ten disk není můj.

Je nějaký způsob jak ho znovu nakopnout, nebo aplikace která je zdarma k obnově dat z havarovaných disků ?
[TzRG.png]

Řešení:

disk je opravený,
sehnal jsem "jistým způsobem" GetDataBack i s licencí, data vytáhnul, smazal nepřístupný oddíl a disk přeformátoval,
bohužel majitel (důchodce) nemá momentálně na nový, tak jsem mu data musel nahrát zpět ,:-D:-D možná to byla jen SW chyba a né chyba HDD....
ještě to projíždím přes HDTune jestli tam nejsou vadné sektory:-/
díky za spolupráci;-)

Pozrel som si forum Recuvy a naozaj nevie robit s raw diskami...odporucali tam quick format, co nie je az tak zla rada, pretoze pri quick formate nedochadza k fyzickemu prepisu sektorov.
Takze bud das quick format alebo pouzijes nieco ine, ale z hlavy ma nic ine zadarmo nenapada.
Vlastne ano testdisk, ale to je linuxova sranda (funguje aj pod win), co ti sice najde vsetko, ale budes sa v tom potom dalsie dni prehrabovat.
Iba pre silne povahy;o).
https://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec

tvoje windows (a programy pod ním spuštěné) to nevidí jako ntfs.
teoreticky je možné, že jsou nastavená přístupová práva k tomu oddílu tak zvláštně, že na ně tvůj pc nemá přístup.

1) kontrolu existence dat by řešil jiný boot nástroj - hirens64 (snad i změna práv), jiné partition managery založené na (live) linuxu

2) druhá možnost je skrytý oddíl, kontrola viz 1)

3) nebo je oddíl nějak poškozený, čili obsah nebude vidět žádným partititon managerem. pak obnova třeba testdiskem, trvá to dlouho a ovládání je asi z roku 1980.

ted mi to nechce načíst ani základní informace o disku, ale tuším že tam bylo EXT3 nebo EXFAT

Tak to je dost rozdíl. Pokud to může být naformátované jako EXT3 čili z linuxu, možná z nějaké chytré televize je potřeba zkusit live instalaci linuxu a podívat se na disk pod ní.
existuje na to i sw do windows např.
https://download.cnet.com/Paragon-ExtFS-for-Windows/3000-2094_4-75956677.html
/trial/
Nemá cenu zkoušet obnovovat ext3 přes recuvu a podobné.

Podíval bych se na to jiným partition managerem a zjistil partition id.

disk je opravený,
sehnal jsem "jistým způsobem" GetDataBack i s licencí, data vytáhnul, smazal nepřístupný oddíl a disk přeformátoval,
bohužel majitel (důchodce) nemá momentálně na nový, tak jsem mu data musel nahrát zpět ,:-D:-D možná to byla jen SW chyba a né chyba HDD....
ještě to projíždím přes HDTune jestli tam nejsou vadné sektory:-/
díky za spolupráci;-)