
rozdíl mezi L3 switchem a routerem
Jaký je rozdíl mezi routerem a L3 switchem z hlediska princpu funkce a schopností? Na co se který hodí lépe a hodí hůř? Kde se rozdíl projeví?
Někde jsem četl že router zpracovává pakety softwarově v operačním systému (tedy pakety ze síťového rozhraní (L2) vybalí , zpracuje (L3), a zase pošle na síťovku podle tabulky a odtud to je zase na L2) zatímco L3 switch se chová jako switch, že tam žádný "operační systém tudíž ani [běžný]procesor není") a vše probíhá podobným způsobem jako o switchů - čip na základě tabulky rozřazuje pakety na cílové rozhraní (tedy s tou úpravou, že na L3 musí i správně přepisovat MAC adresy a znovu počítat kontrolní součet
rámce)
A u toho by mě zajímal menší detail: zatímco u L2 forwardování (funkce switch) hrají roli MAC adresy zařízení, takže zjednodušeně switch si drží asociační tabulku na kterému portu je jaká MAC adresa, u L3 routování je komplikovanější - se hraje podle IP adres (a podsítí určenou síťovou maskou), na to by stačila (T)CAM paměť/tabulka. Ale ztížení je, že na portu může být více sítí (v domácích podmínkách ne, u velkých sítí), např na 192.168.1.0/24, 192.168.5.24, představuje to problém? U L2 Také může být na portu víc mac adres (situace:na portu je další switch), ale jde o přesné (unikátní) adresy a nikoli o rozsahy. Pořeší to TCAM tabulka?
Aj switch spracovava packety sw, nielen na zaklade nejakej jednoduchej arp tabulky.
L3 switch je taky polorouter, ma vacsinou pokrocile funkcie routovanie (dynamicky routing, dhcp relay, shaping a pod) a da sa povedat, ze je to router okresany od zbytocnych funkcii, ktore na sieti robi uz niekto iny (DNS, DHCP a pod).
TCAM pouziva len Cisco, kedze je to jeho technologia, ale kedze si napisal vetu na 3 riadky unikol mi zmysel otazky.
Zrejme máš niečo s ušami, alebo ten kto ti to hovoril ešte nekonfiguroval Cisco L3 switch.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cisco_IOS
https://www.cisco.com/c/en/us/products/ios-nx-os-software/index.html