Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Programovanie v Pascale pre zaciatocnika

Keds pred asi 30 rokmi som trosku na strednej programoval v Pascala.
Nejako ma pochytila clivota a mozno by som si zase nejake matematicke programy rad napisal.
Ake prostredie pouzit?
Siel som na Google, stiahol si nejaky Free Pascal IDE, ale cele to bezi v okne, ktore neviem zvacsit a mozno by som rad nieco, co vie aspon full screen mod.
Pripadne este nejake odporucania?
Zatial luskam https://www.pascal-programming.info/.

Lazarus je dnes už podstatně lepší jak Delphi, programuji s ním úspěšně pro Linux QT. Mám ho v češtině, snad to je česky/slovensky i pod Widlema. Jestli chceš něco jednoduchého, jako bývalý Turbo Pascal, existuje v instalaci Lazarusu aplikace fp, což je starý klasický Turbo Pascal pro DOS, vyzkoušej. Není však v češtině/slovenštině.

Proc ne? Pascal dneska samozrejme zvlada to, co zvladal pred lety (a ze toho rozhodne nebylo malo - hry, databazove aplikace, formalni zpracovani matematickych vyrazu, vyukove programy, .... ) a navic ma radu dalsich dostupnych knihoven a vylepseni. A samozrejme i radu rozsireni oproti puvodni definici.
Zalezi na tom, co clovek od jazyka ocekava, nekde je napriklad typova kontrola vyhodou, jinde zase jeji absence.

Rozhodne je turingovsky uplny, cili v nem lze naprogramovat cokoli, co v libovolnem jinem rozsirenem jazyce, je prekladany, takze to bude i rychle, takze jde jen o pohodli - a pascal byl vytvoren pro vyuku programovani a pro prehlednost, je k nemu spousta dokumentace a prikladu.

Pokud ma k nemu tazatel nostalgicky vztah, tak nevidim naprosto zadny problem. (Tipnul bych si, ze vzpomina nejspis na TurboPascal.)

IMHO co do prehlednosti za nim COBOL vyrazne zaostava, protoze jeho ucelem bylo pred uzivateli skryt, ze programuji a pritom je nechat programovat - ve sve dobe zajimavy napad a v omezene konkurenci si sve dosti vyznamne misto nasel, ale vyvoj sel nakonec jinudy.

Takove C je tu s nami porad a jeho naslednici se taky maji k svetu - a principialne se zase tolik moc nelisi, az na to, Pascal je jako jazyk vyrazne cistsi a C je mnohem vic ovlivneno hardwarem a obsahuje mnohem vic nedefinovaneho chovani (nasal demons) a zaludnosti s defautnima pretypovanima.

Hosi, ja s tim taky delal. Dokonce jsem vyhral soutez v programovani na stredni skole, kdyz jsem napsal neco jako Malovani v Turbo Pascalu. Jen jsem nabyl dojmu, ze se fleg chce ucit programovat. No a zacinat dneska s na Pasalu je nesmysl, je lepsi se ucit hned moderni jazyk, a to Pascal se svym ukecanym syntaxem fakt neni...:-)

Já nikdy nic nevyhrál, ani jsem nesoutěžil (taky nebylo proč s tím co jsem (ne)uměl).

Začal jsem s Basicem na ZX Spectrum, pak trochu strojáku tamtéž (to mi nešlo), pak Pascal (nešlo mi to), pak desítky let nic a najednou Céčko a JavaScript (JS -> AngularJS -> VueJS).

Taky bych flegovi doporučil něco jinýho, ale... on si chce asi jen hrát a mít úspěch už ze začátku, tak co, ať si hraje s Pascalem :-)

Ale ma, nechcem som, aby ste ma tahali do zbytocnych veci, napriklad objektoveho programovania, kedze ja som sa tam nikdy nedostal a mne staci algoritmus...aj v Lazarusovi si volim tu najjednoduchsiu moznost Simple Program, co je cisty kod bez objektov a podobnych blbosti (pre mna).

Vlastne Lazarus má jednu obrovskú výhodu oproti všetkému ostatnému. Má v sebe (ako sa to povie?) podporu grafického rozhrania a nie je nutné nič navyše sťahovať alebo sa trápiť s licenciami. Navyše oproti Delphi je multiplatformový. IDE pre C++ nemá v sebe GUI, to treba zvlášť. Ak použiješ Qt GUI, tam je problém s licenciou (ale to môžeme nechať stranou), ak nechceš pribalovať celé Qt k aplikácii. NET je síce multiplatformový, ale s GUI je to komplikované. Stiahneš Lazarus a máš to skompilovateľné a spustiteľné vo Windowse aj v Linuxe.

Absolútny nesúhlas. Záleží od tvojich preferencií. Kedysi som sa chcel učiť všetko nové a časom som pochopil, že neviem nič. Teraz sa držím Pascalu a postupne chcem riadne začať s Javou. No a C++ sa vyhýbam oblúkom, hoci mi nie je cudzie. Ide totiž o to, že v Pascale, ak narazím na problém, tak ho riešim, ale v ostatných jazykoch narážam na úplne drobné problémy, ktoré ma brzdia. Hoci sú to možno dobré jazyky, ale moja neznalosť detailov mi bráni rýchlemu postupu a to dosť žere nervy v prípade, že si človek uvedomí, že v jazyku, ktorý mi nie je cudzí by som bol už na míle ďaleko s tým istým projektom.

Jednoznačne Lazarus. Ak chceš robiť klasické konzolové aplikácie, daj si nový projekt a vyber Program. Ak chceš štandardnú aplikáciu vo Windows, tak Aplikácia. Je to plnohodnotná náhrada Delphi, prípadne staručkého TP od Borlandu. Free Pascal IDE (FPI) je tiež samostatne stiahnuteľný, ale ten neodporúčam, nakoľko Lazarus ho v sebe obsahuje a má plnohodnotné IDE pre Windows. FPI je vlastne opensource náhrada TP. Osobne som kompletne prešiel pod Lazarus pred cca 3 rokmi. Dovtedy som mal ešte v Delphi jednu aktívne vyvíjanú aplikáciu. Lenže problém Delphi je, že zadarmo je len niečo a platený má v sebe všetko. Lazarus má v sebe všetko, ale vývoj možno nie je taký rýchly. Podpora je ale dosť kvalitná na fóre na oficiálnej stránke, takže skutočne sa to dá naplno využívať. Občas sa stane, že aplikácia vyhodí počas behu chybu, ktorú to nevie lokalizovať, ale aj to sa dá výmenou debuggera riešiť. Nedávno som mal tú česť a na fóre som dostal kompletnú odpoveď s detailným postupom ako na to. Za tie roky, čo Lazarus používam, som aj reportoval nejaké chyby a celkom dobrá odozva je aj v tejto oblasti, takže vrele doporučujem.

Aby to nevyznelo, že si odporujem. Lazarus je vlastne Free Pascal, ku ktorému sú pridané len knižnice pre prácu s Windows objektami. Síce blbo povedané, ale dá sa to povedať aj tak. Ja veľmi na definície nie som.

A nedá mi to, ospravedlňujem sa, ak počet mojich príspevkov niekoho nahnevá, ale akože Pascal nie je pre poriadne programovanie? Koľkí používate Total Commander? Napísaný bol v Delphi, ale keďže sa Delphi nevedelo rozhýbať smerom k 64-bitom, tak ho Ghisler prepísal do Lazarusa. Odvtedy je aktívne vyvíjaný v Lazarusovi.