Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Psaní všemi deseti

Dobrý den, neznáte někdo nějaký program nebo webovou stránku který/á mě naučí psát na klávesnici u PC všemi deseti prsty? Děkuji za odpovědi. Karel_com.

loading...

Pár věcí jsem zkoušel ale nebylo to to, co jsem přesně hledal.

Tady ti může dvacet lidí doporučit nějaký program a třeba ti taky žádný nebude vyhovovat, takže to vyjde nastejno,.

Když ani nenapíšeš, co ti na programech nevyhovalo nebo co očekáváš, to se těžko radí, že.....

Nemáš šancu, okrem učenia to chce talent, genetická výbava koordinácie zmyslovej a pohybovej motoriky. Na domáce využitie či v bežnej práci za PC ti stačí bohate šesť prstov, tri na pravej a tri na ľavej ruke, sporadicky malíček.

Žiaden SW ťa nenaučí klepať bezchybne všetkými desiatimi ani ak si hral od predškolského veku na "klimprkastni" v podobe piana. Ber na to jed. Ale potiť sa úmorne niekoľko rokov za klávesnicou môžeš, beztak to máš márne.

Nevím jak si to představuješ, ale buď píšeš deseti nebo ne... něco jako psát šesti nebo se takhle cvičit je fakt o ničem, musíš dát všech 10 prstů na klávesnici do výchozí polohy (ukazováčky na F a J) a začít trénovat prstoklad, já se to naučil ve škole v programu ZAV, i když psaní deseti až tak nepotřebuji, nejsem nějakej písař či co, ale umím psát docela dobře, hlavně je to o dost rychlejší a pohodlnější.

[Prstoklad.jpg]

Děkuji za radu, jde mi o to, abych nepoužíval na psaní pouze ukazováčky a palce. V současné době mám palec na mezerník a vše o ostatní na ukazováčky a na shifty malíčky. Takhle se mi prsty akorát pletou, tak se chci naučit je také použít.

Ve skole psani na stroji to behem roku zvladnul kazdy, kdo neprestal chodit. Rozdily byly pouz v dosazene rychlosti a chybovosti (oboji vyrazne lepai nez "par prstiku pruzkumniku" u necviceneho cloveka). Cili z genetiky potrebujes jen byt homo sapiens sapiens a mit na rukou 10 prstu a dat tomu 2x tydne 2 hodiny.

Jinak docela pomaha si na klavesnici nastavit barvu podsviceni podle jednotlivych prstu do dobym nez na ni prestanes definitivne koukat, pak je asi lepsi ji nechat tmavou az na FJ pro zakladni pozici.

Ve skole nas vyukou naucili psat vsemi deseti. Popravde dodnes netusim k cemu mne to jako melo byt. Kdyz chci pisu deseti, ale vetsinou nechci. Nejsem zadny spisovatel/opisovatel abych se zivil psanim haldy textu. Vyuzije to ten, co denne neustale neco pise. Ani nevim, kdy naposledy jsem napsal a4 nejakeho textu. Za me ztrata casu.

10 takovychto prispevku co jsi napsal je vic, nez jedna normostrana. (To jen tak bokem)

Na spouste mist tak nejak staci prsticci pruzkumnicci, ale rada lidi s pocitacem krome jineho i pracuje. Programator potrebuje krome kodu napsat dokumentaci ( a i v tom kodu jsou komentare), rada lidi se vykecava na forech, na uradech se furt pisou nejaka rozhodnuti, zduvodneni, zadosti, firmy pisou smlouvy, dodatky, ...

Ono je docela rozdil, kdyz smolis odstavecek po pismenkach a kdyz polozis ruce na klavesnici a v podstate plynule "premyslis nahlas" (a venujes se te myslence, nikoli hledani pismenek).

(Ja, jakozto programator jsem si zvyknul na klavesnici anglickou kvuli tomu, ze v programech je strasna spousta "podivnych znaku" jako

{ a=b*c^d+e/f; g+= h? 1.23*(g%j): k <<l;};

a "urednim jazykem je anglictina. Takze i na "ceskem rozlozeni" bezne pisu bez hacku a carek, protoze tak jsem zvykly psat normalne)

Za me je ztrata casu psat pomalu a prerusovat kvuli tomu tok myslenek, kdyz to jde i rychle a za den se to nastrada do hodne dlouhe doby rozdilu. (Jak prikde ten chlapek na pumpu a ptase, co stoji kapka benzinu - prodavac tak udivene odpovi, ze nic - a chlapek na to "tak mi nakapejte 20 litru...")

(BTW: tento prispevek ma 1.288 znaku, tedy 0.4 normostrany)

chápu ale otázka pořád je kolik lidi dělá programátory nebo kolik lidí pracuje někde na úřadech, kde jeho náplní práce je psát denně sto rozhodnutí. Když se tím někdo živí, tak ok ale pro obyčejného uživatele je to naprosto k ničemu. Navíc už jsem líný i někomu psát, raději mu zavolám nebo namluvím hlasový vzkaz. My to měli ve škole jako povinný předmět. Hádej kolik lidí z oné třídy to dnes používá?

Ja si ten kurz zaplatil sam a nelituju. Povinne jsme to nemeli a ani to jako povinne moc smysl nedava (zatim).
Ale nevidim duvod, proc v tom nekomu branit (vyjma klasickeho "kdyz jsem negramotny, tak at soused taky neumi cist a psat").
I obycejny hrac to klidne muze v onlinovce vyuzit - aspon u nas v guilde jsme se vykecavali o sto sest. A reagovat na neco o pul stranky dal, nez nadatlim jednoradkovou odpoved je takove docela trapne a matouci.

(BTW jen tahle diskuze, zda ma smysl umet psat, ma uz prez 6 normostran - asi sem holt nepisou normalni uzivatele)

ve hře si můžu pokecat na ts a nepotřebuji vypisovat, ale to je jen odbočka. Pokud to někdo chce, tak ať se to učí. Já kdybych měl možnost a neměl bych to jako povinný předmět, tak se to učit sám od sebe nebudu. Dost jsem se s tím navztekal a hrozně mě to nebavilo. Pro mě opruz a ještě využitelnost nulová. Samozřejmě pokud to někdo využívá denně v práci, potom je to nutnost.

Mluvene slovo ma sve vyhody a nevyhody.

Tady se spis projevily ty nevyhody a psany text byl podstatne lepsi (ostatne nejakou takovou vec jsme kdysi zkusili a zasla strasne rychle na ubyte, protoze ji pouzivalo jen par lidi a stejne to museli prepisovat, pokud chteli neco sdelit i zbytku). Uz jen proto, ze jsme byli tak nejak ze vsech koutu sveta (tedy ruzna vyslovnost a znalost anglictiny), hlas prozrazuje pohlavi hrace, coz ne vsem vyhovovalo a hlavne dost casto byl nekdo AFK a pak reagoval na veci napsane klidne pred hodinou ci dele a na druhou stranu spoustu veci bylo vhodne si stejne nekam zapsat - souradnice, postupy, ceny, pozadavky, .... cili zpetne dohledat, coz z hlasoveho pokecu je problem.

Cimz nerikam, ze se to musi ucit a pouzivat kazdy, ale ze neni nic spatneho, nebo nesmyslneho se to naucit, prokud pro to clovek to pouziti ma a ma o to zajem.

Takze autora dotazu chapu - pro nej to vyznam zrejme ma (pro me taky) a nechapu proc proti tomu tady tolik lidi broji, ze konkretne jim osobne to k nicemu neni a tak je to blbost (tak at to proste nedelaji, nikdo je nenuti).

---

BTW mi docela vadi dnesni moda publikovat veci na youtubu, kdy misto abych se neco zajimaveho rychle docetl a mohl to pouzit, tak je nutne kdovi jakou dobu poslouchat, jak si nekdo placa jatra a neni jasne, zda to cele bude neco zajimaveho obsahovat a pokud ano, tak to z toho lovit a vypisovat rucne pro dalsi pouziti - hlavne ze tam je celou dobu videt hybaci hlava. Yoube ma smysl pro veci, kde se ukazuje jak neco delat - napriklad rozborka notebooku se vsemi sroubky a konektory, ale pro veci, kde obraz/hlas neni potreba je psana forma vyrazne lepsi. (Jo, chapu, ze je jednodussi pustit webcameru a chvili kecat, nez napsat neco co ma hlavu a patu, ale z pozice konzumenta dam vetsinou prednost psanemu clanku pred tim, kdyz o nem nekdo povida a neda se v tom hledat, nebo s tim dal pracovat)

---

Jeste jinymi slovy - proc asi ma tahle poradna format textovy a ne serii videi, kde by kazdy neco k veci rekl? Asi proto, ze by to proste nefungovalo - tady se cela debata da precist rozumne, blbosti preskakat, vracet se k tomu, vetvit to, ve vidoeformatu by to byl naprosto nepouzitelny maglajz, ktery by mozna pomohl tazateli, pokud by mu radci odpovedeli driv nez by zavesil, ale uz nikomu dalsimu a celkem efektivne by omezoval to, ze nekdo se znalosti tematu se k tomu muze dostat a vyjadrit i treba par hodin po polozeni otazky (nebo par dnu) - proste pro ruzne formy komunikace jsou vhodne ruzne formy prenosu informaci - jsou mista, kde je ideal videokonference, jsou mista, kde plne staci audio a jsou mista, kde je idealni psany text.

Pak bych ještě odbočil, že dost lidí hlavně mladšího věku nechápe a nerozumí psanému textu. Potřebují k tomu smajlíky a různé úchylárny aby pochopili ironii atd. Všechno má své úskalí, nikomu nebráním se to učit, jen bych to nepovažoval za nutnost, narozdíl od samostatného myšlení. Které se ovšem učit valná většina nechce (zpátečka k původnímu dotazu, protože kdyby ano tak by si program stáhl a vyzkoušel)

sem tam v práci potřebuju napsat něco delšího (podrobnější mail, nějaký návod) a můj 1-2 drápový styl dost zdržuje, když člověk či brtník myslí mnohem dál než píše.
nebo se tady o něčem jen trochu rozklofu a mezitím přibudou 3 odpovědi.

čili vždycky je užitečné, když se umí psát přiměřeně rychle.

Ono je docela rozdil, kdyz smolis odstavecek po pismenkach a kdyz polozis ruce na klavesnici a v podstate plynule "premyslis nahlas" (a venujes se te myslence, nikoli hledani pismenek).

Urcite souhlasim, ale na druhou stranu psat (relativne) rychle muzes i kdyz nepises vsemi deseti.
Ja taky vsemi deseti psat neumim, nikdy jsem se to neucila, ale na klavesnici se taky koukat nemusim a rychlost nemam zas nejak extra spatnou.
Vlastne ani nevim, jestli bych se po tech letech psani "svym zpusobem" jeste dokazala preucit na deseti prsty :-)

To je nejaka nova gay metoda jak byt vic kool v dnesni dobe? Psat vsemi 10 s presne zajistenyma, ukotvenyma prstama na predem danych pozicich ve vychozi pozici? Kdo mi ma co radit kde mam mirt prsty, sem snad nejakej pes abych poslouchal povely? Ja ani nevim jak pisu, ale rozhodne pisu rychleji nez nejakej neandrtalec z kancelare kterymu rodice dohodili praci za 50 tisic protoze jinak by skoncil s holou prdeli, a ja, budu klidne psat rychleji s jednou rukou jak nejakej mamanek, narcista
co pise spisovne, cestne a v teple v kancelari vsemi 10. Uz jen cekam na dalsi modu: transgenderi pisou ocima maturitni praci na pocitaci.

Psani vsemi 10 je metoda stara jako samy psaci stroje, nic noveho. Pouzivaji to lidi, co potrebuji, nebo chteji, psat rychle. Pokud ti (ani tvym sefum/zakaznikum) nezalezi na tom, kolik casu ztratis pomalym psanim, tak si pis jak chces, ale to, ze se citis urazen tim, ze nekdo se rozhodnul naucit se psat lip nez ty, to vypvida spis o tobe nez o ostatnich.

Ale pro me za me si klidne tesej napisy klinovym pismem do sutru, aspon nebudes plevelit diskuze :)