Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Psaní všemi deseti

Zdravím

Chci se zeptat... Napadlo mě, že bych se mohl naučit všemi deseti. Jenomže po pár lekcích (ovládám písmena "n" "e" "s" "t" "a" "l" "o"). Dokážu psát rychlostí 280 úhozů za minutu. Když však píšu dvěma prsty (ovládám celou klávesnici včetně diakritiky) a tu samou lekci jsem si těma dvěma prsty napsal, měl jsem cca stejnou chybovost (0,2%) a rychlost úhozů 340 / min. Tak jsem teda uvažoval zda se mi to vůbec vyplatí... Navíc, když píšu jen ukazováčky, vůbec mě nebolí ruce, zato když píšu všemi deseti, dost mě bolí ruce. Navíc mi vadí že musím mít ruce ve vzduchu, když píšu ukazováčky tak nemusím.
Tak co si o tom myslíte? Bude to jiné když budu pokračovat? Normální smysluplný text s diakritikou (třeba tento který teď píšu) dokážu psát bezproblémů rychlostí 350 úhozů za minutu - dvěma ukazovačky. Můžu se tedy časem zlepšit a tento výkon překonat všemi deseti?

Mockrát děkuji za rady

Těch tvých pár písmen nic neznamená, to nemůžeš měřit.
Dále - ruce ve vzduchu? Kdes na to přišel? To je únavný, jak prase, já mám normálně ruce položený před klávesnicí.
A v čem spočívá výhoda metody psaní všemi deseti vůči dvěma prstům? -> Díváš se při psaní na klávesnici? - Nesmíš! Pokud se díváš, tak piš nadále dvěma prsty. Při psaní všemi deseti se dívat netřeba, o to tam jde. A teď si ty úhozy za minutu přeměř znovu.

Nedivám se na klávesnici když píšu těmi dvěmi prsty...
Jinak, co se týče toho opírání, v programu deseti prsty píšou tohle:

Ruce jsou umístěny v základní poloze na klávesnici počítače. Prsty jsou mírně ohnuty a kláves se dotýkají bříšky. Píše se pouze jednotlivým prstem, nikoliv celým zápěstím. Zápěstí se nikdy neopírá o rám klávesnice či o hranu stolu! Při mnohaletém psaní tímto způsobem by mohlo dojít k útlaku nervu až s trvalými následky (možnost vzniku nemoci z povolání). Opěrky před klávesnicí počítače včetně těch, jež jsou součástí klávesnice, nelze při psaní desetiprstovou metodou použít (použití opěrek pevně spojených s židlí - područek je diskutabilní). Zápěstí musí být v rovině a celá ruka se pohybuje co nejméně. Prsty mají klouzat z klávesy na klávesu.

Kušikš, psát dvouprstově a bez dívání a bez překlepů? Klobouk dolů, v tom případě nepotřebuješ psát všemi deseti.

K tomu opírání zápěstí - s největší pravděpodobností je myšleno, že máš klávesnici někde dole, nejspíš na takové té "super" výsuvné poličce na klávesnici, tam to tak vyjde. Já mám klávesnici na stole, nesnáším ty výsuvný poličky, je to vachrlatý, třepe se to a není tam často místo na myš. Mám raději normální stůl. A v tom případě je jasný, že si ty ruce položíš.

Píše se pouze jednotlivým prstem, nikoliv celým zápěstím.

Ano, jen prsty, když budeš mávat celýma rukama, brzo tě budou bolet ruce. Ale ideální polohu si musí najít každej sám. Pokud se nehodláš psaním živit a psát dlouhý texty každej den, nemělo by to být kritický.

Já už si přesně ty polohy ruk nepamatuju, už je to drahně let, co jsme se to ve škole učili (snad jedinej technickej obor, kterej měl výuku psaní na stroji, dodnes su tomu rád). Ale vím, že už tehdy mi nevyhovovalo mít klávesnici dole, možná je to jen o zvyku, když jsou všechny klávesnice u počítačů položeny nahoře.

Ještě dodám: teď jsem se díval na youtube na lidi co píšou všemi deseti, opravdu se neopírají, takže chybu děláš ty...
Ještě jedna věc, našel jsem tam názor, že program ZAV je daleko lepší než deseti prsty. Máte s ním někdo nějaké zkušenosti?

Děkuji :)

Několikrát jsem viděl naživo psát mezinárodní borce od ZAV a fakt jim to šlo. Rychleji už pí Matoušková ani psát nemůže, protože to nebere klávesnice.
Jinak osobně mám na psaní všemi deseti svůj názor, ale spíše to bude jakési alibi pro mě samého, jelikož to neovládám (já budu odborník v "klování"). Ono by bylo jedno kolika, ale jak psal prasak - nekoukat na klávesnici - to je to suprové (a to bych chtěl umět).
A to mé co jsem kdysi sepsal:

Psaní všemi dvaceti

Jelikož nejsem školená písařka, trvá mi napsání jedné stránky A4 docela dlouho. Do klávesnice totiž „klofu“ jedním prstem jedné ruky a zdůvodňuji si to tak, že není důležité, jak rychle člověk píše, ale co napíše. Čtenář stejné nevidí, jestli byl text napsán jedním prstem, nebo všemi dvaceti.

Možná někdy někdo vymyslí, že k podpisu autora se bude přidávat sdělení, kolika prsty byl text napsán, aby ten text měl snad větši váhu či co, no ale zatím tomu tak není a texty psané jedním prstem jsou podle mě zcela rovnocenné psaným těmi více.

Osobně si myslím, ze s tím začnou všelijaké ty reklamní agentury, aby se prodalo více toho, či onoho výrobku a všichni se po nich budou opičit.

7/2005

Tak samozřejmě že pokud máš klávesnici položenou výše, tak se musíš opřít... to chápu.
Ale prý se člověk nemá přizpůsobovat stolu a klávesnici, klávesnice a stůl se má přízpůsobit člověku - tj. musíš si to upravi tak, abys mohl splňovat standart.
No, nevadí... Uvidíme jak to bude mno. Četl jsem, že deseti prsty jde dosáhnout rychlosti 400 - 600 úhozů za minutu (900 je svět. rekord), to bych nikdy dvěma prsty nedokázal, takže se to přeci jen asi naučím.

Jinak ano, dvěma prsty bez chyb a rychlostí do 350 úhozů poslepu s diakritikou. Dost lidí mi říkalo že jsem nadopovanej :D Ale nechápu proč, když takhle píšu 2 roky tak myslím že se dá pochopit že jsem si na to takto navykl.

Žádné romány v plánu psát nemám, ale jako programátor jsem se to chtěl naučit a tím ještě o něco málo zrychlit práci na počítači.

Navíc jdu v prosinci do soutěže v microsoft office a tam bude potřeba napsat první text a potom jej upravovat. Takže tím získám drahocené vteřiny navíc.

Tvůj výkon není vůbec špatný, to sám můžu jen závidět.
A k dosažení 400 - 600 úhozů je třeba tvrdý tréning a do prosince to rozhodně nestihneš. Jestli jo, tak klobouk dolů, ale do soutěže bych šel raději s něčím na jistotu.

K tomu přizpůsobení - jak jsem psal, nemám rád ty poličky dole, navíc se psaním nijak moc neživím a další věc - v práci si moc vymrčovat nemůžu, můžu být rád, že mám stůl a počítač s internetem.
A když je polička dole, tak člověk musí u psaní sedět rovnej jak pravítko, já si doma u PC do židle napůl lehnu a to by se psát nedalo :-)

Zřejmě jsem ti celkově moc nepomohl, ale snad se za zkušenosti a úhel podhledu někoho jinýho nebudeš zlobit.

Taky si moc nedokážu představit 350 úhozů dvěma prstama. Já jsem se naučil nějak psát asi těma deseti (možná devíti, malíček na levé ruce používám minimálně :-D). Já jsem si to měřil asi před půl rokem a v tomhle testu czech-speedtest.10-fast-fingers.com jsem měl asi 607 za minutu (ruce zpocený, podložka na zápěstí úplně mokrá :-)). Při psaní normálního textu mám těch 450-460 (při programování rychleji píšu než vymýšlím kód :-)). Vyplatí se to naučit psát všema deseti, viděl jsem někde graf - při psaní dvěma / čtyřma prsty se učíš strašně pomalu zrychlovat, při psaní všema deseti to nejdřív padá strašně moc dolů (krize) a potom se zrychluješ mnohonásobně rychleji než u psaní několika prsty.

Tak to nemám tak blbý, 309 úhozů na první pokus a to jsem se trochu zdržel, když jsem opravoval jedno překlepnutý slovo (no nebylo jediný, ale tohle bylo opravdu zprasený). Myslel jsem si, že su na tom hůř.

Jo a levej malíček používám naopak často, na Shift, víc, než pravej.

Edit:

A ještě jedna češtinářská perlička na závěr: správně je to dvěma prsty, nebo se mýlím?

Nesmíte zapomenout že dvěmi prsty píšete už od mala (nebo jak dlouho), všemi deseti jen nějaku menčí dobu. Musíte si zvyknout a naučit se rychle psat všemi deseti, ale prvni se klidně naučte psat i pomalu všemi deseti, než spěchat. A ruce si klidně opřete o klavesnici nebo cokoliv, to že je to napsane v nějakem návodu neznamená že to musíte dělat stejně když se vám to nehodí, duležité je jak se to hodí vám.

Já jsem tříprsťák (ukazovák - prostředník - palec /tak vlastně šestiprsťák, neb jsem stále vlastníkem obou pazour/) a bez sledování klávesnice napíšu kulové. Jen jsem chtěl malou vsuvku: víte, proč má klávesnice tak idiotské a nelogické rozložení (QWERTY)? Protože v dobách prvních Remingtonek (psací stroje) se s abecedním rozložením zasekávaly typové "packy", a moudří vynálezci vyprodukovali layout, který písaře nutí psát pomaleji. Jak už to bývá, z nouze byla učiněna ctnost, a tento potrat se stal archetypem.

Jistěže QWERTY. Ač archetypem poznamenaný tříprsťák, dovolím si /sám sebe/ soudit, že píšu celkem rychle. Nedokážeš si představit ty barvité metafory, kterých užívám na kšeftech s userem oblíbeným QWERTZ :-). Toto "německé" rozložení bych postavil mimo zákon.

O typewriteru jsem to už slyšel (resp. někde četl), ale nezdá se mi to až tak pravděpodobné.

No, faktem je, že ono slovo napíšeš jen klávesami v horní řadě. Lze polemizovat, zda je to náhoda či nikoli...
Já mám QWERTZ, jsem na to zvyklý z dob, kdy mi to bylo buřt a buřt mi to už zůstalo...:-)

Měl jsem to na baterku už hodněkrát, ale "měřil" jsem to jednou. Bylo to asi natřikrát (s pauzou třeba přes noc, nebo přes přesun) a vyšlo mi asi pět a třičtvrtě hodiny. Což je myslím dobrý výkon.
Na nic jiného než kancl/net/prohlížení fotek (ještě k tomu připojuju mobil) ho nepoužívám - kombinace (byť dvoujádrového) ULV CPU a 4200rpm disku nevěstí trhání výkonových rekordů.

Super. Disk je sice zdechlina, ale na běžnou práci plně dostatečný (navíc používáš-li "spací" režimy). Trošku BTW: změnil jsem názor na atomové procesory - nový D525 v tandemu s ION2 se mi velice zamlouvá. Potřebuju něco nenáročného a malého na nošení po kšeftech, toto (viděl jsem preview nových Asusů) asi pořídím. http://www.zive.cz/clanky/asus-eee-pc-1215n-netboo k-s-vykonem-i-vydrzi/sc-3-a-153674/default.aspx

Ale to vypadá velice zajímavě! Cena rozumná, výdrž to také bude mít. Jen do toho mohli vecpat mechaniku, do 12" notesu to není problém... Ale i bez ní se dá žít.
U toho HP jsem přišel ještě na dvě "fíčury" které návod nezmiňuje - čtečka na SD karty umí i SDHC, což oceňuji, neboť stejné karty používá můj Nikon D90. Další je, že jeden z USB konektrů má u symbolu "vidličky" i malé plus, jde údajně o USB plus POWER. Mám externí 2,5" disk, který u velkého kompu potřebuje zapojit ještě další napájecí kábl do druhého USB. Při zapojení do tohoto portu ho to utáhne bez dalšího káblu.

jde údajně o USB plus POWER

Jojo. Je to ono. Před čtvrt rokem jsem své tisícileté mamině kupoval 17" stolní notes MSI /pozor! až na záruční opravy to není žádná srajda!/ a port skutečně utáhne i žravá zařízení. Prastarý (dva roky?) 2.5" boxík podivné provenience vzal bez reptání. Dlužno říci, že i s "vidličkou" (napájecí rozdvojkou) s ním odmítaly chodit desktopy. Dobrá fíčurka.

V boxíku mám 160GB Seagate (5400rpm) a bratrův desktop (nějaký noname) to neutáhl ani když se zapojily oba kábly do portů zepředu na bedně. Divné. Je fakt, že když jsem zapojil oba kábly do USB hubu na monitoru DELL (a ani ten to neutáhne na jeden kablík) tak to běhá, stejně jako v portech vpředu na Workstation.
Co jsem koukal do návodu i do nějakých testů, tak se o tom všude cudně mlčí; je to takový bonus...:-)
Když jsem v boxíku měl 30GB Toshibu (RIP), tak s tou to utáhl desktop na jeden kablík, ten Seagate asi žere víc...
To jsme pěkně zaplevelili thread o psaní deseti prsty...:-D