Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Externí disk WD Elements 10B8 USB nemá viditelný oddíl ve Windows 8.1

Po delší době používání externího disku WD Elements 10B8 USB nemá tento disk viditelný oddíl ve Windows 8.1 i jiných zařízeních jako TV atd.. Pokud si otevřu EaseUS Partition Master je v něm vidět toto viz . obrázek. Mohu měnit písmeno oddílu , windows ho ale nevidí. Stejně si mohu pomocí funkce explore partition prohlednout, co na něm je za soubory, ty ale pomocí této funkce nejdou otevřít. Zvláštni je to, že na něm jsou dva oddíly stejné velikosti. Ve správci disků windows je zase vidět jen jeden prázdný oddíl u disku č.5. Můžete mi prosím dát nějakou radu, jak se dostat k datům, která na něm jsou? Zkoušel jsem i jiný kabel. Pomohlo by například, kdybych odstranil nepojmenovaný prázdný oddíl s popisem "Other", který je vidět v EaseUS a který by vzhledem ke kapacitě disku neměl na disku vůbec být.?

win8.1 si asi neporadí s externím diskem, který má 2 oddíly. s tím druhým neumí zacházet, to odstranily až novější verze w10.
správně by to mohl zobrazit live linux.

musí ten disk být gpt? musí mít ten první menší oddíl?
celý obsah bych zrušil, vytvořit z toho jeden disk typu mbr.

Ten druhý oddíl bez vytvořeného systému oddílů je nesmysl, protože jeho kapacita by měla zabírat celý disk, na kterém je už další oddíl stejné kapacity s daty. Disk má velikost 1,5TB . Jak už jsem napsal v dotazu, potřebuji se dostat k datům, které na něm jsou, takže zrušit celý obsah není moc dobrá rada.

Na ktorom z logických oddielov máš svoje dáta?

Je nutné oddiel s FAT32 zmazať, naformátovať ho tiež na NTFS a oba oddiely spojiť (Merge) do jedného.

Veci s oddielmi sprav pod Minitool xindlom;

MTPWv12.3Tech.zip,
napríklad z Upload.ee

Minitool dokáže prevody zavádzača z GPT na MBR a iné vymoženosti medzi nebom a zemou, pozná veškeré alokačné tabuľky dostupné na svete, o ktorých sa slušnému občanovi ani nesníva. Sprav si z nainštalovaného Minitool zároveň na USB fleške bootovacie médium, tam sa pri uspatom OS dajú vykonávať pod RAM v pohode veškeré divy, čudesá bez ujmy na strate dát, ako hrozí na oddieloch pri spustenom OS Windows.

Hustýýýý.

Dobře, takže druhá možnost s odstraněním oddilu a inicializací MBR je z hlediska ztráty dat, které na tom disku jsou, 100% bezpečná?

Dodatečně jsem se dozvěděl, že na tom disku bylo spuštěné formátování zřejmě rychlé, které bylo krátce po spuštění přerušeno vytržení kabelu.

na obnovu dat se používá třeba testdisk.
mnohem větší šance pro obnovu mohla být bez přerušení toho formátování, po korektním odpojení.
což laik netuší, když ho ani nenapadne pojmenovat si disky. tím neví, co kdy formátuje.
pak dopadne takto: je bez dat, neprozradí co s tím prováděl, starejte se.

ať už se povede něco zachránit nebo ne, doporučuju udělat mbr disk s jediným oddílem.
a jedna rada do života, tak asi po dvousté padesáté: zálohy a originály cenných dat nepatří na usb disk.

Tak ještě nastal problém s Testdiskem. Když jsem vybral soubory k zalohovaní a nasledně jsem měl určit místo k jejich uložení, tak mi to nabízí pouze C disk, na kterém mám OS a na který se ta zaloha zdaleka nevejde. Pro zálohu jsem si připojil další externí disk s kapacitou 1TB, který Testdisk pri spusteni objevi, ale už mi ho nenabídne pro uložení zálohy, která má přes 300GB. Zkusil jsem ted stáhnout Mini tool data recovery, kterej ty soubory postupně objevuje bude to asi dlouhý proces a navíc prejmenovává a do jejich názvů přidává slovo recovered. Existuje nějaký SW, který prostě vezme všechno co může, z té nedostupné partišny a 1:1 to zkopíruje na jiný disk do určené složky?

asi to nemá jiné řešení než když člověk obnovuje 1tb dat, že si takové místo rezervuje v pc nebo si vyptá druhý volný interní disk (a vyhne se už vytíženému usb).

prvotní je obnovit své dokumenty/fotky, na kterých záleží a jsou nenahranitelné. tupé seriály týden počkají, nebo si je poškoditel stáhne znovu.

Pokud ten exterák je SATA, připoj ho dovnitř. Ten Testdisk je možná lepší, že s tím pak není tolik práce. Prostě, zkoušej ... hlavně nepřepiš ten původní. Ono se taky možná obnoví fůra nepodstatných věcí, takže bude třeba hodně místa.

Tak Minitool oznámil po naskenování souborů a výběru možnosti uložit soubory jinam to, že si mám koupit licenci nejlevnější na měsic za 69 USD, takže to nebyla nejlepší cesta. Začínám uvažovat o tom, že v Prtition masteru zmenším tu partišnu, kde jsou ty nedostupný data, zkopíruju ji na druhý volný externí disk a pak případně odstraním tu druhou partišnu kde nejsou data a zkusím opravit MBR toho disku. Takže mi to úsilí zatím selhává na nedostupnosti freewarovýho SW, kterej by ty data vytáhl a zkopíroval.

měnit geometrii poškozeného oddílu může být ta poslední operace, dokud šla vidět nějaká data.
na klon disku 1:1 jde zkusit acronis ti, bootovací .iso se dá stáhnout. jen si neumím představit, když mu zakážu opravy, jestli nebudou vyskakovat hlášení furt dokola, leda zkusit.
jde na to poštvat testdisk, nechat ho běžet celý den, nesmíš se při opravě seknout, bude to rekonstruovat celé a trvá to.

placený je prý dobrý r-studio, nebo getdataback.
a ať to zaplatí ten, co to odpojil během formátování. ať ví, že blbost leze do peněz.

Tak teď teda netuším proč jsi mi radil tohle: "druhá možnost: ve správě disků všechny zobrazené oddíly odstranit, disk inicializovat jako mbr, vytvořit jediný primární oddíl." samozřejmě že vím, že tam bylo GPT, ale ty jsi radil MBR.

Pokud se námitky týkají toho, že jsem vytvořil NTFS místo FAT32, tak pak netuším proč tu byla tahle rada: "Je nutné oddiel s FAT32 zmazať, naformátovať ho tiež na NTFS a oba oddiely spojiť"

Takže vyzkoušel jsem všechny nejšetrnější možnosti a pak přistoupil k těm méně šetrným, které se mi tu radily a nakonec je to stejně špatně, tak možná by jsme se měli domluvit koho poslouchat ?

pomocí Recuva nebo Wise data recovery ty data jde vyhledat, ale je to na moc dlouho.

Máte ještě nějakou seriozní radu např to, že by bylo teda lepší dát to na původní nastavení GPT + FAT32?

tos ještě tajil, že na tom máš nějaká data co usilovně zachraňuješ.
jsi vypadal že máš odněkud přinesený disk, který telka a podobné krámy nenačtou.

teď po tomto tvém dalším přepsání už cokoliv ztrácí smysl. ty vůbec nechápeš co a proč děláš a jen si složíš několik postupů do sebe.

respektive už to můžeš směle použít jako nový prázdný disk, jen bych kvůli ntfs vřele doporučil nastavit přístupová práva pro everyone, nebo na to zase nezapíšou jiné pc.

Tak to to určitě není pravda, hned v prvním dotazu mám toto: "Můžete mi prosím dát nějakou radu, jak se dostat k datům, která na něm jsou?"

Kdybych věděl přesně, co s tím dělat, tak bych se sem nešel ptát.

Když už jsi mě takhle možná nevědomky mystifikoval, můžeš teda napsat, jestli vytvoření GPT + FAT32 na tom oddílu bylo z hlediska záchrany dat lepší řešení než MBR+NTFS a z jakého důvodu?Nějak mi pořád nedochází proč preferuješ pro ukládání dat MBR?

Dále jsi tu psal, že rozhodně nezálohovat na USB zařízení, takže co konkrétně jsi měl namysli?, NAS s RAIDEM nebo CLODový řešení?

procházím si tu slohovku v dotazu, je to tam schované. já se zasek na další větě, kde chceš rovnou odstraňovat oddíl, přitom na obou screenech máš něco jiného a nevíš co platí.
k tomu to zobrazuješ na win8 a řešíš usb disk s více oddíly, což není korektní. vylepšením dotazu byla později informace o tom, že se majitel pustil do formátování a v půlce to násilně odpojil.

1) když chceš jen zprovoznit nečitelný disk, ať jde dále používat, prostě zrušíš jeho současný obsah.
to znamená odstranit všechny současné oddíly. nouzově ve správě disků - zrovna na tvém screenu ukazuje nesmyslné rozložení. vřele doporučuju partition manager třetí strany (ty máš easeus), navíc rozeznají případné linuxové oddíly.
kvůli omezení starších windows a kompatibilitě různých televizí je rozumné mít disk typu mbr s jediným oddílem. tomu odporovaly oba tvé screeny, s tím že informace z windowsí správy disků bývají nedostatečné.

2) zatímco když chci dělat záchranu dat, nesmím na ten disk nic zapsat ani měnit geometrii disku. rozhodně tím nemůžu začínat svůj dotaz.
partition manager třetí strany použiju pro náhled co tam teď je, jak disk snad mohl vypadat, jak má reálně velké oddíly.
- na primitivní obnovu smazaných souborů by se použila třeba recuva a je jasné, že kdybych chtěl získat 1tb dat, že je nebudu obnovovat na 300gb disk.
- na rekonstrukci poškozených oddílů funguje testdisk. má jen textové ovládání a neukazuje moc přehledně kde je a co dělá. ale funguje, na mbr disky určitě.

jedna technická:
lepší šance na záchranu je u normálních (sata) disků, případně u rozebíratelných usb boxů.
u nejlacinějších přenosných disků (wd elements) s natvrdo připájeným usb rozhraním a s emulací ata příkazů prostě něco jde a něco ne.

druhá technická: záloha je cokoliv, co má druhou kopii. teď záleží, jak je ta záloha dobrá z hlediska odolnosti proti uživatelům.
- usb disk je nejhorší, protože se u něj sčítá hodně rizik: vadné odpojení konektoru může znamenat ztrátu dat (u flashek definitivní). přenosnost svádí k tomu, že cenná data se pučují mezi laiky, co jsou schopní to zavirovat. přenosný disk velmi lehko upadne / zapomene se / je zcizen. připojený disk nemá žádnou ochranu proti zašifrování ransomwarem.
- u domácí nasky si můžu řídit přístupová práva. na ni patří zálohy nebo originály velkých souborů (fotek), které naopak nemám co tahat sebou na nespolehlivém médiu.
- cloud je taky možné řešení, ale má své omezení: cena za provoz, nutné datové připojení, provozovatelé mění podmínky, zdražují, krachují...

Main Gááát, ešte furt nemáš opravený zavádzač ani si neskúsil data recovery?

MiniTool Partition Wizard Technician 12.3 toto všetko dokáže.
MTPWv12.3Tech.zip

1./Opraviť pošahaný zavádzací sektor oddielu, aj ak je v RAW formáte.

2./Obnoviť prvé sektory MBR/GPT.

4./Obnoviť dáta z pošahaných logických oddielov, čiže nástroj Data Recovery je detto implementovanou súčasťou minitool.

5./Zarovnať oddiely (align partition), skontrolovať vadné sektory,

6./Mazať a vytvárať oddiely, rozťahovať, spájať deliť na logické oddiely.

V prípade ak nepoužívaš viac, ako štyri primárne logické oddiely alebo veľkokapacitné disky nad 3TiB, potom ti stačí MBR. GPT nasekaný moloch pre Uefi je na domáce pomery zhovadilosť, neopodstatnená blbosť, ktorá má údajne ochrániť bootmanažéra s nultým sektorom na aktívnom oddiele so zavádzačom pred rootkitmi, škodnou a inými obštrukciami. (Ideálne je mať Image, bitovú, čistú zálohu aktívneho a primárneho oddielu pre x64 bit. OS niekde bkom. Obnova z Image každý problém istí, tiež platí toto "GPT" aj pre externé disky).

Raid v NAS úložisku na domáce podmienky je detto čistá zhovadilosť, plytvanie úložiskom lebo stačí bežná, komprimovaná záloha na osobné dáta rozdielovou alebo prírastkovou metódou. Ložiská hdd vydržia večne ak sa s nimi normálne zaobchádza, netrieska o zem ešte s nezaparkovanými hlavičkami, hlavne externé úložiská sa SW odpájajú od PC v 1.rade po skončení zápisov, metadát a v 2. z napájania.

Možná, že opravdu stačilo, dokud to bylo v tom rozbitém stavu, opravit jen ten zavaděč. Nejsem si jistý, jestli by šlo použít fixmbr i v případě, že to není systémový disk a je to GPT?

Píšeš, že GPT je zbytečnost , takže i to, že si ukládá více kopií s informacemi o diskových datech, což zvyšuje pravděpodobnost úspěchu při obnově poškozených dat a také to, že oproti MBR provádí automatickou kontrolu integrity disku (CRC) je podle tebe také k ničemu?

Jinak ty funkce v MTPWv12.3Tech jsou placený, kvůli tomuhle jednomu případu se mi to kupovat zrovna moc nechce a kreknutej SW se mi do PC instalovat taky moc nechce. Jinak bych ho použil opravdu rád.

Jen pro případ, že by tady tu diskuzi chtěl někdo použít jako zdroj zaručených informací, bych ještě upozornil, že tenhle závěr byl asi ukvapený : "teď po tomto tvém dalším přepsání už cokoliv ztrácí smysl" - To že jsem vytvořil novou MBR a změnil souborový systém na tom disku přeci neznamená, že jsem přepsal ty nedostupná data! Takže Recuvou jsem i po této změně vytáhl z toho disku už 4580 foto uložených na cca 10GB a zřejmě to budou všechny foto, co tam byly. Bylo docela štěstí, že jsem v tuhle možnost doufal a i když jsem udělal chybu s tím, že jsem tě poslech s vytvořením nové MBR, tak bylo docela štěstí, že jsem tě neposlechl v tomto: "respektive už to můžeš směle použít jako nový prázdný disk", protože to už by z hlediska záchrany těch dat byl fatální průser.
Ten zbytek dat, pokud o ně bude mít majitel zájem, nechám obnovit jeho, ať je taky poučen o tom, co takový zacházení s HDD obnáší.

Ten 1. obrázek je zmatečný (možná nějaká stará verze PM?). Na 2. obrázku to vypadá dobře, jen tam není Filesystém. Klasika, program pro obnovu dat, možná stačí jen obnovit to formátování a data se "objeví". V horším případě prostě obnova dat jako taková. Určitě nic nemaž.

Pro Brtníka: na externím disku windows vždy víc oddílů zvládaly. Jen jeden oddíl se týkal USB fleš pamětí (dnes už konečně i na flešce zvládá víc oddílů). Ten 16 MB oddíl je OK, je to MS Reserved.