
Externí disk WD Elements 10B8 USB nemá viditelný oddíl ve Windows 8.1
Po delší době používání externího disku WD Elements 10B8 USB nemá tento disk viditelný oddíl ve Windows 8.1 i jiných zařízeních jako TV atd.. Pokud si otevřu EaseUS Partition Master je v něm vidět toto viz . obrázek. Mohu měnit písmeno oddílu , windows ho ale nevidí. Stejně si mohu pomocí funkce explore partition prohlednout, co na něm je za soubory, ty ale pomocí této funkce nejdou otevřít. Zvláštni je to, že na něm jsou dva oddíly stejné velikosti. Ve správci disků windows je zase vidět jen jeden prázdný oddíl u disku č.5. Můžete mi prosím dát nějakou radu, jak se dostat k datům, která na něm jsou? Zkoušel jsem i jiný kabel. Pomohlo by například, kdybych odstranil nepojmenovaný prázdný oddíl s popisem "Other", který je vidět v EaseUS a který by vzhledem ke kapacitě disku neměl na disku vůbec být.?
win8.1 si asi neporadí s externím diskem, který má 2 oddíly. s tím druhým neumí zacházet, to odstranily až novější verze w10.
správně by to mohl zobrazit live linux.
musí ten disk být gpt? musí mít ten první menší oddíl?
celý obsah bych zrušil, vytvořit z toho jeden disk typu mbr.
Ten druhý oddíl bez vytvořeného systému oddílů je nesmysl, protože jeho kapacita by měla zabírat celý disk, na kterém je už další oddíl stejné kapacity s daty. Disk má velikost 1,5TB . Jak už jsem napsal v dotazu, potřebuji se dostat k datům, které na něm jsou, takže zrušit celý obsah není moc dobrá rada.
já nechci abys komentoval zobrazené nesmysly, protože nevíš co platí a win8 tomu taky nerozumí.
ještě jednou:
druhá možnost: ve správě disků všechny zobrazené oddíly odstranit, disk inicializovat jako mbr, vytvořit jediný primární oddíl.
Dobře, takže druhá možnost s odstraněním oddilu a inicializací MBR je z hlediska ztráty dat, které na tom disku jsou, 100% bezpečná?
Dodatečně jsem se dozvěděl, že na tom disku bylo spuštěné formátování zřejmě rychlé, které bylo krátce po spuštění přerušeno vytržení kabelu.
na obnovu dat se používá třeba testdisk.
mnohem větší šance pro obnovu mohla být bez přerušení toho formátování, po korektním odpojení.
což laik netuší, když ho ani nenapadne pojmenovat si disky. tím neví, co kdy formátuje.
pak dopadne takto: je bez dat, neprozradí co s tím prováděl, starejte se.
ať už se povede něco zachránit nebo ne, doporučuju udělat mbr disk s jediným oddílem.
a jedna rada do života, tak asi po dvousté padesáté: zálohy a originály cenných dat nepatří na usb disk.
Tak ještě nastal problém s Testdiskem. Když jsem vybral soubory k zalohovaní a nasledně jsem měl určit místo k jejich uložení, tak mi to nabízí pouze C disk, na kterém mám OS a na který se ta zaloha zdaleka nevejde. Pro zálohu jsem si připojil další externí disk s kapacitou 1TB, který Testdisk pri spusteni objevi, ale už mi ho nenabídne pro uložení zálohy, která má přes 300GB. Zkusil jsem ted stáhnout Mini tool data recovery, kterej ty soubory postupně objevuje bude to asi dlouhý proces a navíc prejmenovává a do jejich názvů přidává slovo recovered. Existuje nějaký SW, který prostě vezme všechno co může, z té nedostupné partišny a 1:1 to zkopíruje na jiný disk do určené složky?
Pokud ten exterák je SATA, připoj ho dovnitř. Ten Testdisk je možná lepší, že s tím pak není tolik práce. Prostě, zkoušej ... hlavně nepřepiš ten původní. Ono se taky možná obnoví fůra nepodstatných věcí, takže bude třeba hodně místa.
Tak Minitool oznámil po naskenování souborů a výběru možnosti uložit soubory jinam to, že si mám koupit licenci nejlevnější na měsic za 69 USD, takže to nebyla nejlepší cesta. Začínám uvažovat o tom, že v Prtition masteru zmenším tu partišnu, kde jsou ty nedostupný data, zkopíruju ji na druhý volný externí disk a pak případně odstraním tu druhou partišnu kde nejsou data a zkusím opravit MBR toho disku. Takže mi to úsilí zatím selhává na nedostupnosti freewarovýho SW, kterej by ty data vytáhl a zkopíroval.
měnit geometrii poškozeného oddílu může být ta poslední operace, dokud šla vidět nějaká data.
na klon disku 1:1 jde zkusit acronis ti, bootovací .iso se dá stáhnout. jen si neumím představit, když mu zakážu opravy, jestli nebudou vyskakovat hlášení furt dokola, leda zkusit.
jde na to poštvat testdisk, nechat ho běžet celý den, nesmíš se při opravě seknout, bude to rekonstruovat celé a trvá to.
placený je prý dobrý r-studio, nebo getdataback.
a ať to zaplatí ten, co to odpojil během formátování. ať ví, že blbost leze do peněz.
Takže jsem šel cestou druhé možnosti. Inicializoval jsem MBR a vytvořil jsem primární oddíl s NTFS, to si ale nejsem jist, jestli je dobře, když na tom disku byl původně FAT32 ?
nevíš cos tu dával za screen? https://pc.poradna.net/files/92139-screenshot-21-1-2021-14-57-48-png
proč to dál ničíš? ty jsi příbuzný toho, co to poškodil?
zapomeň na to, že tam byla nějaká data. vrať to tomu člověku a ať už ti nic takového nenosí.
Tak teď teda netuším proč jsi mi radil tohle: "druhá možnost: ve správě disků všechny zobrazené oddíly odstranit, disk inicializovat jako mbr, vytvořit jediný primární oddíl." samozřejmě že vím, že tam bylo GPT, ale ty jsi radil MBR.
Pokud se námitky týkají toho, že jsem vytvořil NTFS místo FAT32, tak pak netuším proč tu byla tahle rada: "Je nutné oddiel s FAT32 zmazať, naformátovať ho tiež na NTFS a oba oddiely spojiť"
Takže vyzkoušel jsem všechny nejšetrnější možnosti a pak přistoupil k těm méně šetrným, které se mi tu radily a nakonec je to stejně špatně, tak možná by jsme se měli domluvit koho poslouchat ?
pomocí Recuva nebo Wise data recovery ty data jde vyhledat, ale je to na moc dlouho.
Máte ještě nějakou seriozní radu např to, že by bylo teda lepší dát to na původní nastavení GPT + FAT32?
tos ještě tajil, že na tom máš nějaká data co usilovně zachraňuješ.
jsi vypadal že máš odněkud přinesený disk, který telka a podobné krámy nenačtou.
teď po tomto tvém dalším přepsání už cokoliv ztrácí smysl. ty vůbec nechápeš co a proč děláš a jen si složíš několik postupů do sebe.
respektive už to můžeš směle použít jako nový prázdný disk, jen bych kvůli ntfs vřele doporučil nastavit přístupová práva pro everyone, nebo na to zase nezapíšou jiné pc.
Jen pro případ, že by tady tu diskuzi chtěl někdo použít jako zdroj zaručených informací, bych ještě upozornil, že tenhle závěr byl asi ukvapený : "teď po tomto tvém dalším přepsání už cokoliv ztrácí smysl" - To že jsem vytvořil novou MBR a změnil souborový systém na tom disku přeci neznamená, že jsem přepsal ty nedostupná data! Takže Recuvou jsem i po této změně vytáhl z toho disku už 4580 foto uložených na cca 10GB a zřejmě to budou všechny foto, co tam byly. Bylo docela štěstí, že jsem v tuhle možnost doufal a i když jsem udělal chybu s tím, že jsem tě poslech s vytvořením nové MBR, tak bylo docela štěstí, že jsem tě neposlechl v tomto: "respektive už to můžeš směle použít jako nový prázdný disk", protože to už by z hlediska záchrany těch dat byl fatální průser.
Ten zbytek dat, pokud o ně bude mít majitel zájem, nechám obnovit jeho, ať je taky poučen o tom, co takový zacházení s HDD obnáší.
bylo za tím tupé nedorozumění, možná z mé strany.
když jsem neustále četl, že chceš něco zapisovat nebo odstraňovat oddíly, tak jsem zpočátku vůbec neuvažoval o tom, že chceš z toho krámu zachraňovat data.