Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Který disk je odolnější?

Měl jsem zato, že SSD disky jsou odolnější než HDD, tedy zjednodušeně, když spadne ze stolu HDD, tak je po disku a data jsou ztracená, kdežto SSD je v pohodě. Ale když si dám na Alza.cz kategorii „Externí disky“ a ve filtrování si zaškrtnu „Odolný“ (https://www.alza.cz/externi-pevne-disky/18843102.htm#f&cst=null&cud=0&pg=1&prod=&par279=279-31161), tak mi to najde mimo jiné například HDD disk „LaCie Rugged Mini 2TB“ (https://www.alza.cz/lacie-2-5-rugged-mini-2tb-d2923311.htm), oproti tomu například SSD disk „WD My Passport GO SSD 2TB žlutý“ (https://www.alza.cz/wd-my-passport-go-ssd-2tb-zluty-d5784048.htm) mezi odolnými uveden není.

Tak který z těchto dvou disků je odolnější, ten HDD LaCie, nebo SSD WD My Passport?

Ptal jsem se na to Alza Experta a psal, že ten HDD je odolnější. Nedalo mi to, a poslal jsem jim ještě mail, a od konzultanta prodeje jsem dostal opačnou odpověď (že odolnější je ten SSD, neboť SSD jsou odolnější samy o sobě, což jsem si právě myslel). Tak nevím.

A odolný vůči čemu vlastně? Vůči nárazu? Nebo vůči prachu a vodě? Pokud si v parametrech zatrhnu IP 68, tak mezi nimi není ani jeden z nich. A pokud si dám IP 67, tak mi to najde jenom tu LaCii, a odolnost toho WD My Passport je neznámá.

Děkuji za vysvětlení.

SSD je v principu odolnější proti nárazu. Ale pokud by jsi na oba disky jen nahrál data a uložil to jako zálohu do trezoru, tak z toho SSD po několika měsících až letech (podle toho z jaké FLASH čipy jsou uvnitř) vyprchají.
Na toto jsou nejhorší QLC SSD, následuje TLC a MLC. Za odolné se dají považovat SLC SSD, ale ty jsou opravdu k nezaplacení a používají se jen tam, kde si selhání nelze dovolit. Ono už i MLC se v běžném prodej téměř nevyskytují.
Také záleží na teplotě ve které je SSD uskladněno. Vyšší teplota=dřívější degradace dat. Dále ještě záleží na tom, jakou výrobní technologií jsou FLASH čipy vyrobené. Čipy ze starších výrobních linek jsou odolnější než z moderních linek (méně nanometrů = menší životnost).
Jinak osobně jsem zastáncem toho koupit samostatně HDD nebo SSD a k tomu samostatně nějaký BOX. Jednou z častých závad u pravidelně používaných exteních disků je totiž zničení USB rozhraní, což v případě koupě boxu vzlášť vyřešíš novým boxem za pár stovek.

klíčová slova: adata, hdd, usb.
podle tvých komentářů se necháváš vést výhradně alzou, čili kategorie ztráta času.

asi nemá cenu dál řešit, proč na začátku zmiňuješ mechanickou odolnost a tu zaměníš za neznámý způsob odejití disků, které jsi neměl v ruce.

ale ať nemáš těžké spaní, učiním tě šťastným: kup si 2tb externí ssd.
viz tvá první věta co dělá další dotaz zbytečným: když spadne ze stolu HDD, tak je po disku a data jsou ztracená, kdežto SSD je v pohodě

že kategorie "odolné disky" vznikla v době mechanických externích hdd a cpou do ní krámy s polyuretanovými pouzdry, snad většina nakupujících toho eshopu chápe.
samozřejmě se s nimi můžeš soudit, že neuzákonili, že tam patří i ssd. ale to zas vede ke špatnému spaní a nechci tě mít na svědomí.

WD My Passport byl mechanický hdd s napevno usb rozhraním na dps místo sata. a s podporou šifrování disku, které jen zvyšuje možnost neobnovení dat z disku. (už tu byli takoví jedinci)
přístup alzu nemám, shity blokuju, tak se nemůžu přesvědčit o možné inovaci. ale to by jednak marketéři geniálně vytunili název, druhak bys ssd kapacity 2tb výrazně poznal na ceně.

u 2.5" disků nad 1tb bude zajímavé, jak se tyto smr disky vyrovnávají s běžným odpojováním za chodu a jaká je životnost jejich dat i bez pouštění na zem.

ano, přenosné usb disky adata mi připadaly jako druhojakostní krámy pro jejich poruchovost. ta samozřejmě mohla souviset s častějším nákupem kvůli nejnižší ceně.
malým pozitivem je interní sata disk s usb redukcí, o něco líp se z toho zachraňují data.

Ne, tento WD My Passport je právě SSD, má to už v názvu. A samozřejmě je výrazně dražší, 6 399 Kč za dvouterabajtový disk, oproti tomu ten 2TB HDD LaCie 2 999 Kč, takže za polovinu.

Dvouterabajtové disky tedy nejsou pro archivaci bezpečné? Je lepší koupit menší disk?

WD My Passport

stále hledám v názvu ssd, bohužel nic. příště se obtěžuj to sem uvést celé.

psal jsem o 2tb smr discích, což je způsob magnetického záznamu stop v mechanickém disku, který se používá u všech - ještě jednou zopakuju: mechanických hdd velikosti 2.5" od kapacity 2tb nahoru.
1tb disky jsou poslední normální mezi 2.5" mechanickými hdd. se ssd to nemá nic společného.
snad už si trochu začínáme rozumět.

cena 6.000 za 2tb je ssd, čili ho můžeš pouštět na zem.
pro člověka, který svůj zbytečný dotaz začíná argumentem o padání disků a sám tu vyjmenovává mechanické disky v zodolněném=měkkém pouzdru, bude skutečně nejlepší ssd v bublinkové fólii.
obyčejný plastový ssd se po pádu na roh nejspíš taky rozpadne, jen potom zůstane funkční.

ssd nebo hdd, který plánuješ neustále někam přenášet, je absolutně nevhodný pro archivaci, protože o ty data pravděpodobně přijdeš: pád, krádež, špatné odpojení usb, zavirování retardovaným půjčujícím - to všechno už tu bylo.
a smr technologie je u mechanických disků další nevyžádaný bonus.

usb disk je dobrý jako přenášecí médium pro soubory k práci, které pokaždé překopíruješ na pc a tam je upravuješ. nikdy ale nesmí sloužit jako pracovní disk, protože usb, krádež ...
a je skvělý jako přenášecí médium pro bezcenné soubory (kradené filmy z netu, kopie instalaček).
pokud to plánuješ i jako záložní médium, je to risk (protože o ty data pravděpodobně přijdeš). to jde maximálně jako putovní médium v rodině a i tam bych bál, že mi to domácí bfu špatným vytažením zničí.

jestli ssd nebo mechanický hdd záleží na tvé peněžence, na tvém použití a tom, jak jsi zvyklý zakopávat o šňůry.
rozumnější volbou může být místo jednoho velikého drahého usb disku pořídit dva menší, každý pro trochu jiné použití/přenosnost.

oproti tomu například SSD disk „WD My Passport Go SSD 2TB žlutý

Psal jsem to hned na začátku. Vím, že jsi to četl, protože jsi tu úryvek ze začátku citoval.

Týká se ta nevhodná technologie zápisu jenom 2,5" disků, nebo i 3,5" disků? Protože jsem se díval, že mají i 3,5" HDD. Nosit ten disk nikam nebudu, jenom z jednoho stolu na druhý apod., a to vytažení za chodu se taky občas stane.

Tak jsem si objednal ten externí box Adata a k tomu jsem si nakonec vzal čtyřterabajtový disk, konkrétně „WD Blue (EZRZ), 3,5" - 4TB“ (https://www.czc.cz/wd-blue-ezrz-3-5-4tb/178167/produkt). Ale všiml jsem si, že v té tabulce s SMR uvedený je. Ale nevím, jestli je to přímo on. Je tam 4TB WD Blue 3,5", ale není tam to EZRZ, tak si nejsem jistý, jestli je to on, či ne. Můžu tu objednávku když tak ještě zrušit.

Ale v té tabulce je uvedený i 2TB WD Blue 3,5", a říkali jste, že SMR není. Tak já nevím, jestli to jsou ony, nebo ne. Když tak to můžu ještě zrušit.

Tak mám doma ten externí box Axagon a kapacita disku je velká, což je fajn, ale USB kabel od boxu častokrát vypadává. Box připojím přes USB k notebooku a stačí, abych trochu šťouchnul do PC, a už mi to hlásí, že disk byl odpojený. Takže ten počítač musí být ve zcela stabilizované poloze, radši ani nic nepsat na klávesnici, jinak se přesun souboru nezdaří, protože zařízení bylo odpojeno. To je normální? Jiné USB, jako myš nebo flashdisk mi toto nedělají. Napadá mě, jestli není možné, že ten USB kabel od boxu je nějaký natržený.

USB kabel od boxu častokrát vypadává. Box připojím přes USB k notebooku a stačí, abych trochu šťouchnul do PC, a už mi to hlásí, že disk byl odpojený. Takže ten počítač musí být ve zcela stabilizované poloze, radši ani nic nepsat na klávesnici, jinak se přesun souboru nezdaří, protože zařízení bylo odpojeno. To je normální? Jiné USB, jako myš nebo flashdisk mi toto nedělají.

Je to bohuzel tak, je to normalni.
Maximalni stabilita je interni disk v PC ci NTB. Nekde uprostred je onen usb flashdisk (varianta USB-A).
O neco malo horsi je usb flashdisk (varianta USB-C). A nejmene stabilni je onen usb ramecek / usb extreni disk. Je to jenom docasny, v podstate jenom na prekopirovani dat a bezpecne odpojeni.

Ale vždyť ten Seagate je SMR. Píšou to přímo i v tom odkazu na CZC.cz:

Technologie zápisu: SMR

Jste psali, ať se SMR vyhýbám. Dokonce je tento disk i přímo zmíněný v té tabulce v článku „Seznam disku používajících SMR záznam (nebrat)“.

kdybys nebyl podle názvu pouhým manažerem, tak bys věděl, že lidi se vyjadřují k věcem, o kterých nemají ani páru.
když ti více lidí píše "smr nebrat" a ty si z toho vybereš jednu lamerskou odpověď "tento neznámý disk brát, měl jsem od nich před 10 lety jeden", asi bys měl ředitelovat něčemu jednoduššímu.

takže pro jednoduché ředitele: všechny běžné 2.5" disky nad 1tb jsou smr, nahoře už ti to někdo psal.
použitelnost externích disků jde dále zhoršit interním konektorem usb místo sata, to se týká modelů od přímých výrobců hdd. to už ti taky někdo psal.

tak seber veškerý svůj manažerský um a vytřiď nepoužitelnosti nebo změň preference.

edit:
v dalších dotazech vidím, že mixuješ 2.5" a 3.5" disky. asi sis dosud neujasnil, co vlastně chceš a jak to budeš používat / přenášet - přitom ten dotaz je teprve rok starý.

Ale vždyť ten jezekhifi je bronzový rádce, Lukas1982 je dokonce stříbrný. Tak k čemu tu ty hvězdičky máte, když se jimi nemám řídit? Já myslel, že ty jsou tu právě od toho, aby tazatelé poznali, jestli rádce je odborník, a nebo jen někdo, kdo se přišel vyjádřit k něčemu, čemu možná ani nerozumí.

Jeden disk jsem koupil už před rokem. Teď kupuju nový, tak proto ta otázka dole. Možná jsem měl založit nový dotaz a nevkládat to do rok starého. Ale zeptám se: ono v něčem záleží na tom, jestli koupím 2,5" nebo 3,5" disk? Myslel jsem si, že je to fuk, že se jenom mírně budou lišit ve velikosti.

Hele, kádrováku, odborník se nemůže splést? Nebo nemůžou mít dva odborníci dva odlišné názory, podle svých odlišných zkušeností?

Jestli se ti zdejší odpovědi nelíbí, nemusíš sem chodit a jít prudit někam jinam.

A můžeš si koupit i 5,25" disk (viz. Quantum Bogfoot), taky se jenom mírně liší ve velikosti.

Reaguješ na špatný komentář. To brtník psal, že to nejsou odborníci, ne já. Já vás skoro neznám, jdu sem jednou za uherský rok a osobně jsem se nesetkal s nikým z vás, takže když mi tu někdo něco napíše, tak tomu prostě věřím a vůbec netuším, jestli to je odborník, poloodborník nebo ruský agent, který má za úkol šířit tu dezinformace.

množné číslo jsi z toho udělal ty vybíráním názorů, které se ti zrovna hodí. aniž bys za rok specifikoval, jak ten disk chceš využívat, tos dopsal až jako odpověď na mě.
tvůj zesměšňující komentář byl pod ježurou (jako obvykle psal nesmysl, přirovnávám to ke zkušenosti s jedním diskem)
asi očekáváš, že všichni co jdou kolem si přečtou 30 předcházejících odpovědí, aby věděli na co po roce reaguješ - tos asi upad.
dál nemá smysl to řešit.

samozrejme se to lisi.
2.5" staci napajeni z usb3, je prenosny. od 2tb jsou smr, pisu ti to uz po nekolikate.
(smr nemusi vzdy vadit, jestli na to obcas prihrajes nejaka data a jinak ten disk nechavas zit. pro vetsi data / vetsi diskove operace zvolit cmr nebo zvazit 3.5")

3.5" je podstatne tezsi, vyzaduje externi napajeni, je prenosny leda obcas v ramci bytu. muze mit nekolikrat vetsi kapacitu bez smr.
hodi se to, kdyz ho kvuli stabilnimu vyskytu v byte nasdilis pro vice uzivatelu a kazdy si s nim dela co chce, pak bych volil jen cmr.

proc po roce potrebujes znovu vysvetlovat zaklady, ktere mas uz nahore?
proc po roce nevis ucel disku ktery kupujes a placas sem mix provedeni?
prodejci driv neuvadeli, ktere disky jsou smr. ty ses po roce probral a zacinas tu kadrovat, kdo ti pred rokem jak odpovedel.
da se odpovedet i cloveku neznalemu, kazdy holt delame do neceho jineho. a pak jsou jedinci, kteri sem umyslne chodi delat ze sebe trotla.

smr nemusi vzdy vadit, jestli na to obcas prihrajes nejaka data a jinak ten disk nechavas zit. pro vetsi data / vetsi diskove operace zvolit cmr nebo zvazit 3.5"

To jsou hodně velká data, některé soubory mají 30 GB i víc (myšleno jeden soubor). Ale zase na druhou stranu ten disk až zas tak často nepoužívám. Něco tam nahraju a pak ten disk dva týdny nepoužiju. Víceméně tam jenom nahrávám nové soubory, které už se mi do PC nevejdou. Občas si nějaký půl roku starý soubor na disku dohledám a přehraju, ale výjimečně, většinou je nechávám ležet.

u smr by bylo idealni, kdyby se soubor vesel do cache a pak at si s nim disk chvili dela co chce, to pri teto velikosti nejde, ale zas je to jeden zaznam a klid.
taky je lepsi vyhnout se editaci souboru na tom disku, ale to nebude tvuj pripad.
soucasny pristup vice uzivatelu podle popisu taky nehrozi.
v tom pripade je skoro jedno co vyberes. preferuj vlastnosti typu prenosnost, nativni sata (ne wd ani seagate).