Který disk je odolnější?
Měl jsem zato, že SSD disky jsou odolnější než HDD, tedy zjednodušeně, když spadne ze stolu HDD, tak je po disku a data jsou ztracená, kdežto SSD je v pohodě. Ale když si dám na Alza.cz kategorii „Externí disky“ a ve filtrování si zaškrtnu „Odolný“ (https://www.alza.cz/externi-pevne-disky/18843102.htm#f&cst=null&cud=0&pg=1&prod=&par279=279-31161), tak mi to najde mimo jiné například HDD disk „LaCie Rugged Mini 2TB“ (https://www.alza.cz/lacie-2-5-rugged-mini-2tb-d2923311.htm), oproti tomu například SSD disk „WD My Passport GO SSD 2TB žlutý“ (https://www.alza.cz/wd-my-passport-go-ssd-2tb-zluty-d5784048.htm) mezi odolnými uveden není.
Tak který z těchto dvou disků je odolnější, ten HDD LaCie, nebo SSD WD My Passport?
Ptal jsem se na to Alza Experta a psal, že ten HDD je odolnější. Nedalo mi to, a poslal jsem jim ještě mail, a od konzultanta prodeje jsem dostal opačnou odpověď (že odolnější je ten SSD, neboť SSD jsou odolnější samy o sobě, což jsem si právě myslel). Tak nevím.
A odolný vůči čemu vlastně? Vůči nárazu? Nebo vůči prachu a vodě? Pokud si v parametrech zatrhnu IP 68, tak mezi nimi není ani jeden z nich. A pokud si dám IP 67, tak mi to najde jenom tu LaCii, a odolnost toho WD My Passport je neznámá.
Děkuji za vysvětlení.
Záleží na pružnom futrále externých diskov.
hdd ložiskách v prípade, ak sú odparkované hlavičky v doku, môže spadnúť z vrecka gatí na holý betón, nič sa mu nestane. (bežne sa mi to prihodilo pri masívnej portmonke hdd, že mi hdd vypadol z vačku gatí na zem). Obal vydržal, črevá detto. V prípade flešového ssd akurát prdne pádom dekel, na plošáku sa nemá čo pokaziť.
A jaký futrál má tento HDD? Resp. chtěl jsem si koupit externí disk na archivaci nepoužívaných souborů, který bys koupil ty? Ta LaCie je o dost levnější (2 999 Kč namísto 6 399 Kč u SSD).
Ak dáta nepresúšaš z firmy domov, verifikáciu listín účtovníka dennodenne, nad čím špekuluješ? Cloud vec istí.
Cloudem myslíš třeba Ulož.to? Myslel jsem, že ukládat do cloudu není bezpečné, protože nikdy nevíme, kolik let poskytovatel ještě vydrží.
uloz.to rozhodně není cloud a nikdy nebyl. Cloudem se rozumí nějaká serioznější služba - dropbox, onedrive, icloud..
Tak vzhledem k tomu, že mám terabajty dat, tak cloud nepřichází v úvahu. Ulož.to je myslím zdarma, ale Dropbox, OneDrive, Google Disk a další, když nabízí v základu nějakých 15 gigabajtů, tak to bych se nedoplatil, kdybych je měl používat. Ukládám si celé filmy apod.
SSD je v principu odolnější proti nárazu. Ale pokud by jsi na oba disky jen nahrál data a uložil to jako zálohu do trezoru, tak z toho SSD po několika měsících až letech (podle toho z jaké FLASH čipy jsou uvnitř) vyprchají.
Na toto jsou nejhorší QLC SSD, následuje TLC a MLC. Za odolné se dají považovat SLC SSD, ale ty jsou opravdu k nezaplacení a používají se jen tam, kde si selhání nelze dovolit. Ono už i MLC se v běžném prodej téměř nevyskytují.
Také záleží na teplotě ve které je SSD uskladněno. Vyšší teplota=dřívější degradace dat. Dále ještě záleží na tom, jakou výrobní technologií jsou FLASH čipy vyrobené. Čipy ze starších výrobních linek jsou odolnější než z moderních linek (méně nanometrů = menší životnost).
Jinak osobně jsem zastáncem toho koupit samostatně HDD nebo SSD a k tomu samostatně nějaký BOX. Jednou z častých závad u pravidelně používaných exteních disků je totiž zničení USB rozhraní, což v případě koupě boxu vzlášť vyřešíš novým boxem za pár stovek.
Už po několika měsících? Tak to se mi zdá, že je lepší koupit ten HDD, snad bude trvanlivější.
uděláš dobře.
co s blbým dotazem, že.
Tak třeba HDD „ADATA HD710P 2TB černý“ (https://www.alza.cz/adata-hd710p?dq=5122508#recenze) má tři recenze, podle kterých disk po roce užívání přestal zničehonic pracovat a všechna data ztracena. To zní dost děsivě. Přitom je taky mezi „odolnými“.
klíčová slova: adata, hdd, usb.
podle tvých komentářů se necháváš vést výhradně alzou, čili kategorie ztráta času.
asi nemá cenu dál řešit, proč na začátku zmiňuješ mechanickou odolnost a tu zaměníš za neznámý způsob odejití disků, které jsi neměl v ruce.
ale ať nemáš těžké spaní, učiním tě šťastným: kup si 2tb externí ssd.
viz tvá první věta co dělá další dotaz zbytečným: když spadne ze stolu HDD, tak je po disku a data jsou ztracená, kdežto SSD je v pohodě
že kategorie "odolné disky" vznikla v době mechanických externích hdd a cpou do ní krámy s polyuretanovými pouzdry, snad většina nakupujících toho eshopu chápe.
samozřejmě se s nimi můžeš soudit, že neuzákonili, že tam patří i ssd. ale to zas vede ke špatnému spaní a nechci tě mít na svědomí.
OK. Ten WD My Passport je tedy QLC nebo TLC? Jak to poznám? Na Alze to nepíšou.
A abych pro příště věděl, Adata je značka nekvalitního zboží, kterému je lepší se vyhnout?
WD My Passport byl mechanický hdd s napevno usb rozhraním na dps místo sata. a s podporou šifrování disku, které jen zvyšuje možnost neobnovení dat z disku. (už tu byli takoví jedinci)
přístup alzu nemám, shity blokuju, tak se nemůžu přesvědčit o možné inovaci. ale to by jednak marketéři geniálně vytunili název, druhak bys ssd kapacity 2tb výrazně poznal na ceně.
u 2.5" disků nad 1tb bude zajímavé, jak se tyto smr disky vyrovnávají s běžným odpojováním za chodu a jaká je životnost jejich dat i bez pouštění na zem.
ano, přenosné usb disky adata mi připadaly jako druhojakostní krámy pro jejich poruchovost. ta samozřejmě mohla souviset s častějším nákupem kvůli nejnižší ceně.
malým pozitivem je interní sata disk s usb redukcí, o něco líp se z toho zachraňují data.
Ne, tento WD My Passport je právě SSD, má to už v názvu. A samozřejmě je výrazně dražší, 6 399 Kč za dvouterabajtový disk, oproti tomu ten 2TB HDD LaCie 2 999 Kč, takže za polovinu.
Dvouterabajtové disky tedy nejsou pro archivaci bezpečné? Je lepší koupit menší disk?
stále hledám v názvu ssd, bohužel nic. příště se obtěžuj to sem uvést celé.
psal jsem o 2tb smr discích, což je způsob magnetického záznamu stop v mechanickém disku, který se používá u všech - ještě jednou zopakuju: mechanických hdd velikosti 2.5" od kapacity 2tb nahoru.
1tb disky jsou poslední normální mezi 2.5" mechanickými hdd. se ssd to nemá nic společného.
snad už si trochu začínáme rozumět.
cena 6.000 za 2tb je ssd, čili ho můžeš pouštět na zem.
pro člověka, který svůj zbytečný dotaz začíná argumentem o padání disků a sám tu vyjmenovává mechanické disky v zodolněném=měkkém pouzdru, bude skutečně nejlepší ssd v bublinkové fólii.
obyčejný plastový ssd se po pádu na roh nejspíš taky rozpadne, jen potom zůstane funkční.
ssd nebo hdd, který plánuješ neustále někam přenášet, je absolutně nevhodný pro archivaci, protože o ty data pravděpodobně přijdeš: pád, krádež, špatné odpojení usb, zavirování retardovaným půjčujícím - to všechno už tu bylo.
a smr technologie je u mechanických disků další nevyžádaný bonus.
usb disk je dobrý jako přenášecí médium pro soubory k práci, které pokaždé překopíruješ na pc a tam je upravuješ. nikdy ale nesmí sloužit jako pracovní disk, protože usb, krádež ...
a je skvělý jako přenášecí médium pro bezcenné soubory (kradené filmy z netu, kopie instalaček).
pokud to plánuješ i jako záložní médium, je to risk (protože o ty data pravděpodobně přijdeš). to jde maximálně jako putovní médium v rodině a i tam bych bál, že mi to domácí bfu špatným vytažením zničí.
jestli ssd nebo mechanický hdd záleží na tvé peněžence, na tvém použití a tom, jak jsi zvyklý zakopávat o šňůry.
rozumnější volbou může být místo jednoho velikého drahého usb disku pořídit dva menší, každý pro trochu jiné použití/přenosnost.
Psal jsem to hned na začátku. Vím, že jsi to četl, protože jsi tu úryvek ze začátku citoval.
Týká se ta nevhodná technologie zápisu jenom 2,5" disků, nebo i 3,5" disků? Protože jsem se díval, že mají i 3,5" HDD. Nosit ten disk nikam nebudu, jenom z jednoho stolu na druhý apod., a to vytažení za chodu se taky občas stane.
https://pc.poradna.net/questions/2996537-seznam-disku-pouzivajicich-smr-zaznam-nebrat
Třeba 3,5" WD..EZRZ by SMR být neměly, tak si k němu kup 3,5" box s napájením.
Takže třeba 3,5" HDD disk „WD My Book 4TB“ (https://www.alza.cz/wd-my-book-4tb-d4524409.htm) je v pohodě? V tabulce jsem ho nenašel. Má dvakrát větší velikost než zmíněný SSD od WD, přitom je víc než o polovinu levnější (jen 3 099 Kč).
OK, šel by externí box „AXAGON EE35-XA3“ (https://www.czc.cz/axagon-ee35-xa3/200913/produkt)?
Jo, používám ho. Pokud máš nebo uvažuješ víc externích HDD, uvaž "sokl".
Půjde, mám ten samý na HDD k TV. Jen se tam ten disk hůř zasouvá, ale pokud se disky často nemění, není problém. V případě poruchy USB převodníku disk vyndáš a připojíš na SATA v PC nebo koupíš pak jen nový box. Hotové USB disky můžeš v podstatě vyhodit celé.
Tak jsem si objednal ten externí box Adata a k tomu jsem si nakonec vzal čtyřterabajtový disk, konkrétně „WD Blue (EZRZ), 3,5" - 4TB“ (https://www.czc.cz/wd-blue-ezrz-3-5-4tb/178167/produkt). Ale všiml jsem si, že v té tabulce s SMR uvedený je. Ale nevím, jestli je to přímo on. Je tam 4TB WD Blue 3,5", ale není tam to EZRZ, tak si nejsem jistý, jestli je to on, či ne. Můžu tu objednávku když tak ještě zrušit.
Ale v té tabulce je uvedený i 2TB WD Blue 3,5", a říkali jste, že SMR není. Tak já nevím, jestli to jsou ony, nebo ne. Když tak to můžu ještě zrušit.
V tabulce je uvedený WD40EZAZ a WD20EZAZ , ne EZRZ. Za kompletnost a údaje v tabulce neručím, ale ten samý WD40EZRZ mám v PC na data asi rok taky. Z Mironetu, tam je i teď levnější. Ta sleva 43% na CZC je jen reklamní trik, všude je levnější.
Pro případ, že by to někoho zajímalo: Dle informací od technika CZC.cz má disk technologii zápisu CRM.
1) vsechny disky v boxu primo od vyrobce wd jsou odpad.
2) vsechny dostupne disky 2.5" od 2tb jsou smr. technik od czc at radsi prestane delat do pc.
by me zajimalo, ktery vul vyhrabal tak hloupe vlakno s tak tupym tazatelem.
Dokonce to už i připsali na tu stránku CZC:
Před rokem tam neměli napsáno nic: https://web.archive.org/web/20210508113933/https://www.czc.cz/wd-blue-ezrz-3-5-2tb/178165/produkt.
Tak mám doma ten externí box Axagon a kapacita disku je velká, což je fajn, ale USB kabel od boxu častokrát vypadává. Box připojím přes USB k notebooku a stačí, abych trochu šťouchnul do PC, a už mi to hlásí, že disk byl odpojený. Takže ten počítač musí být ve zcela stabilizované poloze, radši ani nic nepsat na klávesnici, jinak se přesun souboru nezdaří, protože zařízení bylo odpojeno. To je normální? Jiné USB, jako myš nebo flashdisk mi toto nedělají. Napadá mě, jestli není možné, že ten USB kabel od boxu je nějaký natržený.
Je to bohuzel tak, je to normalni.
Maximalni stabilita je interni disk v PC ci NTB. Nekde uprostred je onen usb flashdisk (varianta USB-A).
O neco malo horsi je usb flashdisk (varianta USB-C). A nejmene stabilni je onen usb ramecek / usb extreni disk. Je to jenom docasny, v podstate jenom na prekopirovani dat a bezpecne odpojeni.
mě se vytažení za chodu bez předchozího korektního odpojení nestává, teddy maximálně 3x za 10 let. pro flashky je to riskantní, ale už jsem tak dočasně přišel i o obsah hdd, dal se obnovit.
3.5" disk chápu jako spíš neodpojovací a nepřenášecí, sloužící jen jako skladiště dat, má velkou kapacitu i bez technologie smr. větší váha, vždy vyžaduje 2.kabel z napájecího adaptéru.
provedením může jít o zakrytovaný box, nebo o otevřený stojánek pro možnou výměnu disků.
k prohazování mezi 2 pc je použitelný jen 2.5" disk. buď levnější hdd, max 1tb. běžně se vyžívají vyřazené notebukové disky, které uživatel nahradil právě novým ssd.
nebo 2x dražší externí ssd jako lehčí a mnohem odolnější proti nárazům při denním přenášení.
každý typ má svoji výhodu a jinou nevýhodu (kapacita, cena, mobilnost), záleží na způsobu použití.
alternativou přenášení disku mezi 2 pc je přenášení souborů po raději gigabitové domácí síti. je třeba umět si nasdílet druhý pc - odkazem s celým příkazem nebo batkou.
pro pořádek:
citoval jsem z odpovědi na kterou reaguju. úvodní dotaz se zabýval hlavně odkazy na alzu kterou nemusím, teoriemi o pádu disků a nebylo z něj moc poznat jestli jde jen o zbytečný trolling. navíc ho při psaní odpovědi nevidím.
edit - WD My Book 4TB
pochopitelně jde o smr disk, 2x jsem tu psal že to jsou všechny 2.5" od 2tb výše. v tabulce není proto, že hotové boxy neudávají, co za disk je uvnitř.
navíc u výrobců wd a seagate jde s největší pravděpodobností o nativní usb disky bez sata rozhraní, což ztěžuje případnou opravu dat.
Nechápu, proč se nedá 3,5" disk přenášet mezi dvěma PC? Já mám doma dva PC, takže to čas od času možná přenášet budu.
Ale ten WD My Book je 3,5", ne 2,5".
Máš ty PC na síti?
Ano/Ne
Ano - proč řešíš přenášení?
Ne - nebude lepší je zasíťovat a na přenášení se vys...?
Ano, mám doma internet. Rozdíl je ovšem v tom, že přes internet to bude nějaké 2 Mb/s, kdežto přímo z disku tak 35 MB/s. Oba počítače mám v jedné místnosti, tak bych si mohl koupit případně kabel a propojit je jako LAN, nechápu ale, v čem to bude lepší než disk přenést. Nikdy jsem se nesetkal s diskem, který by fungoval jenom u jednoho PC, s výjimkou interních disků samozřejmě.
A ty počítače jsou na internet připojený JAK? Určitě ne každý zvlášť na WAN, že? Takže na LAN už dávno jsou. Přes gigabit LAN ten přenos rozhodně nepojede rychlostí internetu, že?
Nikdo neříká, že to bude lepší, ale rozhodně to bude bezpečnější, než pokaždý fyzicky relokovat disk, který ti může vypadnout, nebo ho prostě blbě odpojíš.
Ale víš jak, kdo chce, hledá způsoby, kdo ne, ten jenom důvody.
Tak vzhledem k tomu, že občas přenáším i ten počítač (je to notebook, takže někdy ho položím sem a jindy sem), tak na tom asi nezáleží.
Samozřejmě, že dá. Nicméně, pokud to má být "záloha", je lepší to nikde "nepřenášet" čili neriskovat znehodnocení, jak HW, tak SW.
Jako ředitel poradny bys měl všechno znát a ne se ptát.
Pokud chceš disk na dlouhodobé zálohy dat, kup si nějaký 2-4 TB HDD a nikam ho netahej, pak nemusíš řešit odolnost proti pádům a vodě. Na přenášení stačí nějaký menší externí nebo i flash disk a tam v případě ztráty dat máš přeci v PC originály, tak se poškozením nic neztratí.
A na cloud se dávají zálohy dat, tj. další kopie pro jistotu. Ovšem cloud není ulož.to.
Zjišťovat cokoliv jen z parametrů, které ráčí prodejce zapsat do své databáze, je naprosto nevěrohodné. Jediný směrodatný dokument je datasheet od výrobce daného zařízení.
HDD je odolnější na počet přepisů, lepší na vytažení ztracených dat a je levnější. SSD je odolnější na prudké nárazy a rychlejší, ale nepředpokládám, že by to někomu padalo z ruky. Osobně bych koupil externí box a do něj vložil klasický disk.
produkt
produkt
A jak do té krabičky nacpe 3.5 disk, když je to na 2.5??
Když už tak tenhle https://www.czc.cz/seagate-barracuda-2-5-2tb/200380/produkt
Aha, díky za opravu
Jo, takže buď ten tebou postnutý nebo tenhle. produkt
Co se týče spolehlivosti obou značek, jsem fanda WD, ale v dnešní době to už nejspíš vyjde nastejno.
S Seagate nemá žádný problém, a cena je nižší. Mám i WD a taktéž funguje bez problému. Takže tak.
Ale vždyť ten Seagate je SMR. Píšou to přímo i v tom odkazu na CZC.cz:
Jste psali, ať se SMR vyhýbám. Dokonce je tento disk i přímo zmíněný v té tabulce v článku „Seznam disku používajících SMR záznam (nebrat)“.
kdybys nebyl podle názvu pouhým manažerem, tak bys věděl, že lidi se vyjadřují k věcem, o kterých nemají ani páru.
když ti více lidí píše "smr nebrat" a ty si z toho vybereš jednu lamerskou odpověď "tento neznámý disk brát, měl jsem od nich před 10 lety jeden", asi bys měl ředitelovat něčemu jednoduššímu.
takže pro jednoduché ředitele: všechny běžné 2.5" disky nad 1tb jsou smr, nahoře už ti to někdo psal.
použitelnost externích disků jde dále zhoršit interním konektorem usb místo sata, to se týká modelů od přímých výrobců hdd. to už ti taky někdo psal.
tak seber veškerý svůj manažerský um a vytřiď nepoužitelnosti nebo změň preference.
edit:
v dalších dotazech vidím, že mixuješ 2.5" a 3.5" disky. asi sis dosud neujasnil, co vlastně chceš a jak to budeš používat / přenášet - přitom ten dotaz je teprve rok starý.
Ale vždyť ten jezekhifi je bronzový rádce, Lukas1982 je dokonce stříbrný. Tak k čemu tu ty hvězdičky máte, když se jimi nemám řídit? Já myslel, že ty jsou tu právě od toho, aby tazatelé poznali, jestli rádce je odborník, a nebo jen někdo, kdo se přišel vyjádřit k něčemu, čemu možná ani nerozumí.
Jeden disk jsem koupil už před rokem. Teď kupuju nový, tak proto ta otázka dole. Možná jsem měl založit nový dotaz a nevkládat to do rok starého. Ale zeptám se: ono v něčem záleží na tom, jestli koupím 2,5" nebo 3,5" disk? Myslel jsem si, že je to fuk, že se jenom mírně budou lišit ve velikosti.
Hele, kádrováku, odborník se nemůže splést? Nebo nemůžou mít dva odborníci dva odlišné názory, podle svých odlišných zkušeností?
Jestli se ti zdejší odpovědi nelíbí, nemusíš sem chodit a jít prudit někam jinam.
A můžeš si koupit i 5,25" disk (viz. Quantum Bogfoot), taky se jenom mírně liší ve velikosti.
Quantum Bigfoot.
Jo, překlep, pardon.
Reaguješ na špatný komentář. To brtník psal, že to nejsou odborníci, ne já. Já vás skoro neznám, jdu sem jednou za uherský rok a osobně jsem se nesetkal s nikým z vás, takže když mi tu někdo něco napíše, tak tomu prostě věřím a vůbec netuším, jestli to je odborník, poloodborník nebo ruský agent, který má za úkol šířit tu dezinformace.
To je přeci jasné. Ať předloží výuční IT listy, že?
... nebo průkaz ruského agenta.
množné číslo jsi z toho udělal ty vybíráním názorů, které se ti zrovna hodí. aniž bys za rok specifikoval, jak ten disk chceš využívat, tos dopsal až jako odpověď na mě.
tvůj zesměšňující komentář byl pod ježurou (jako obvykle psal nesmysl, přirovnávám to ke zkušenosti s jedním diskem)
asi očekáváš, že všichni co jdou kolem si přečtou 30 předcházejících odpovědí, aby věděli na co po roce reaguješ - tos asi upad.
dál nemá smysl to řešit.
samozrejme se to lisi.
2.5" staci napajeni z usb3, je prenosny. od 2tb jsou smr, pisu ti to uz po nekolikate.
(smr nemusi vzdy vadit, jestli na to obcas prihrajes nejaka data a jinak ten disk nechavas zit. pro vetsi data / vetsi diskove operace zvolit cmr nebo zvazit 3.5")
3.5" je podstatne tezsi, vyzaduje externi napajeni, je prenosny leda obcas v ramci bytu. muze mit nekolikrat vetsi kapacitu bez smr.
hodi se to, kdyz ho kvuli stabilnimu vyskytu v byte nasdilis pro vice uzivatelu a kazdy si s nim dela co chce, pak bych volil jen cmr.
proc po roce potrebujes znovu vysvetlovat zaklady, ktere mas uz nahore?
proc po roce nevis ucel disku ktery kupujes a placas sem mix provedeni?
prodejci driv neuvadeli, ktere disky jsou smr. ty ses po roce probral a zacinas tu kadrovat, kdo ti pred rokem jak odpovedel.
da se odpovedet i cloveku neznalemu, kazdy holt delame do neceho jineho. a pak jsou jedinci, kteri sem umyslne chodi delat ze sebe trotla.
To jsou hodně velká data, některé soubory mají 30 GB i víc (myšleno jeden soubor). Ale zase na druhou stranu ten disk až zas tak často nepoužívám. Něco tam nahraju a pak ten disk dva týdny nepoužiju. Víceméně tam jenom nahrávám nové soubory, které už se mi do PC nevejdou. Občas si nějaký půl roku starý soubor na disku dohledám a přehraju, ale výjimečně, většinou je nechávám ležet.
u smr by bylo idealni, kdyby se soubor vesel do cache a pak at si s nim disk chvili dela co chce, to pri teto velikosti nejde, ale zas je to jeden zaznam a klid.
taky je lepsi vyhnout se editaci souboru na tom disku, ale to nebude tvuj pripad.
soucasny pristup vice uzivatelu podle popisu taky nehrozi.
v tom pripade je skoro jedno co vyberes. preferuj vlastnosti typu prenosnost, nativni sata (ne wd ani seagate).
Takže WD ani Seagate ne, to je škoda, to jsou jediné, na které jsem se koukal. Kterou značku tedy jo?
z fotek těch obalů = z mechanického rozmístění, kdy usb konektor není ve středu disku, používá interní sata disky třeba verbatim.
jinou dostupnou značku adata bych vyloučil jako zlo 2.jakosti, jejich odcházení se tu řešilo mnohokrát. (externí šmejdy od wd hned po nich)
Děkuji za vysvětlení a radu.
Liší se to podstatně. Nejen v napájení a velikosti, ale i jinak. 3,5" disky SMR být mohou nebo nemusí, 2,5" disky jsou nad 1 GB SMR všechny, jak už tu bylo psáno.
No nevím, ale přijde mi, že ty hvězdičky jsou jako za počet příspěvků (jak už to na různých fórech bývá). To by pak jen znamenaly, kdo je ukecanější Ale samozřejmě se můžu mýlit
To by třeba Nuda za ty jeho dlouhé kydy už musel mít diamantovou hvězdu.
Nudistu pravidelně oceňuje OLÚP.
Nechápu, proč ho tu tolerují. Občas z něj vyleze něco k věci, ale jinak poradně prokazuje medvědí službu.
Možná to má povolené v rámci terapie.
I ten „WD Blue (SPZX), 2,5" - 2TB“ je podle CZC se zápisem SMR (tabulka vpravo, zhruba uprostřed stránky):
Názor na:
1. Seagate BarraCuda, 3,5" - 1TB (https://www.czc.cz/seagate-barracuda-3-5-1tb/200384/produkt)?
2. AXAGON EE35-XA3 (https://www.czc.cz/axagon-ee35-xa3/200913/produkt)?