Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak stahovat videa přímo podle zdroje

Už mě nebaví vždy pátrat nad tím, kterým stahovačem by šlo to či ono video stáhnout, tak jsem se rozhodl, že to nemůže být až tak těžké a že se to naučím stahovat sám. A našel jsem si tento podrobný návod „Jak stahovat videa ze serveru Prima Play“ (https://web.archive.org/web/20160114082559/http://vojtovo-okenko.blog.cz/1510/jak-stahovat-videa-ze-serveru-prima-play). Bohužel je to už ale starší návod, sice teprve z 31. října 2015, ale na internetu vše stárne rychle a ani Blog.cz už nefunguje, a zasekl jsem se tedy hned na začátku.

Prima Play už nefunguje, odkazy na iPrima.cz jsou dělané trochu jinak a i ten Free Download Manager už vypadá jinak. Funkci „Vytvořit dávku stahování“ jsem zde nenašel a navíc program není ani v češtině. Takže teď nevím, co s tím, ale říkal jsem si, že zde mi jistě někdo šikovný poradí. :-)

Lepší návod než ono „Vojtovo okénko aneb Řešíme zajímavé problémy“ jsem nenašel, tak jsem si říkal, že sem tedy sám stručně napíšu, jak jsem postupoval, jistě se to bude hodit i někomu dalšímu.

Našel jsem si například toto video z jednoho článku: https://cnn.iprima.cz/havlicek-prioritou-je-otevrit-kadernictvi-restaurace-prijdou-na-radu-az-nakonec-22921. Jenom minutu a 36 vteřin dlouhé video, aby se nestahovalo dlouho. Nemám Google Chrome, ale mám Operu a Edge a myslím, že na tom nezáleží, prostředí pro vývojáře tam vypadá podobně.

Otevřel jsem si v Opeře Menu > Vývojář > Vývojářské nástroje (resp. ctrl + shift + I). Ve vývojářských nástrojích jsem otevřel kartu „Network“ a aktualizoval jsem stránku (fn + F5). Pak jsem seřadil stránky (řádky) podle velikosti (sloupeček „Size“).

A teď nevím, co dál. Ty adresy pro videa vypadají jinak než v tom článku na blogu. Když to vezmu odspodu:
1. chunk_ctvideo_ridp0va0br1543060_cs1440000_mpd.m4s (2.0 MB)
2. cze-sd1_ln-6poOtb8F.mp4 (2.0 MB)
3. chunk_ctvideo_ridp0va0br1543060_cs7920000_mpd.m4s (1.8 MB)
4. chunk_ctvideo_ridp0va0br1543060_cs7200000_mpd.m4s (1.6 MB)
5. chunk_ctvideo_ridp0va0br1543060_cs5760000_mpd.m4s (1.6 MB)
6. chunk_ctvideo_ridp0va0br1543060_cs6480000_mpd.m4s (1.6 MB)
7. chunk_ctvideo_ridp0va0br1543060_cs3600000_mpd.m4s (1.4 MB)
8. chunk_ctvideo_ridp0va0br1543060_cs2880000_mpd.m4s (1.4 MB)
9. chunk_ctvideo_ridp0va0br1543060_cs2160000_mpd.m4s (1.2 MB)
10. chunk_ctvideo_ridp0va0br979841_cs720000_mpd.m4s (1 MB)
11. chunk_ctvideo_ridp0va0br979841_cs0_mpd.m4s (981 kB)
12. chunk_ctvideo_ridp0va0br979841_cs1440000_mpd.m4s (970 kB)

Docela to sedí. Ale 10.–12. odkaz odspodu jsou trochu jiné než předešlé. Možná je to jiná kvalita videa, nebo by to mohla být reklama před videem. V každém případě nevím, který z těch odkazů mám použít. A ani v těch číslech není pravidelnost. A zvláštní je taky ten 2. odkaz, což je nějaké MP4, což mě překvapuje.

A dále netuším, jak ty soubory stáhnout hromadně. Ve Free Download Manageru jsem ono okno „Vytvořit dávku stahování“, projel jsem snad všechny možnosti, ale zdá se mi, že tam vůbec není. Navíc ten program ani není v češtině. Případně doporučte nějaký jiný program.

Předem děkuji za rady. :-)

loading...

Možno sa budem mýliť, ale to, čo si vypísal, je zoznam stream blokov.
Aby pochopil - neposiela sa video ako celok, ale po blokoch, ktoré sa jednotlivo na seba napájajú, predtým sa však stiahnu do cache (vyrovnávacia pamäť) a z nej sa odoberajú.
To poradie: 1. a 2. - bude informácia o dĺžke streamu a jeho "polohe" vo videu - to je informácia pre prehrávač (ale nie pre ten tvoj) vo webovom rozhraní (na ich stránke), to isté sú body 11. a 12.
Body 3.-10. sú práve tie streambloky a nesťahujú sa presne v tom poradí, ako sú vypísané (poradie vie len ten webový prehrávač na základe bodov 1. a 2. (príp. ďalších, ak je video dlhšie), pretože veľkosť bloku 1,2MB pre video by bola akurát pre nízke rozlíšenie (144, 240) - teda nepozerateľné v dnešnej dobe.
Dá sa to stiahnuť jednotlivo a zlepiť, lenže by si musel vedieť presné poradie, inak z toho vznikne paškvil - začne stredom, uprostred bude koniec a na konci začiatok - to uvádzam ako príklad.
Veď i extension súboru to naznačuje - m4s - MPEG4 transport Segment.

Na podobnom princípe pracuje aj YT - ak máš len trochu pomalšie pripojenie prehrávaš si video, často sa stane, že sa zastaví a beží nahrávanie ďalšieho bloku do cache, aby potom prehrávač si ho dobral - dole tá červená čiara ukazuje koľko je v cache k dispozícii. Ak video príde pri prehrávaní ku koncu tej červenej čiarky, zastaví sa a čaká, až sa stiahne ďalší blok a potom pokračuje.

Ano, to psal už Vojta V. v tom odkazovaném článku na blogu, že jde o „mnoho malých částí celého videa přehrávaných návazně po sobě“. Ale potřeboval bych zjistit právě to pořadí a jak to stáhnout hromadně, protože v tom Free Download Manageru mi to stahuje akorát HTML stránku s tím článkem, ale video nikoliv. Na tom blogu psali, že to jde popořadě, ale možná je to starší článek, třeba se od té doby změnila technologie. Mohl bych to pořadí zjistit třeba z těch bodů 1. a 2. a 10., 11. a 12.? (Bylo jich tam víc, vypsal jsem jenom prvních dvanáct.) Externí stahovače toto taky dokážou stáhnout, tak to nějak musí jít zjistit.

Prý se to zjistí z nějakého MPD manifestu, ale ani nevím, co to je a jak to najít.

Zdá se mi, že toto bude asi složité a nad rámec příspěvku na poradně. (Čekal jsem, že to bude jednodušší.). Pokud se ve stahování videí vyznáš a měl bys zájem, můžeme se klidně domluvit, že bychom si zavolali a nasdíleli obrazovku a zaplatil bych ti třeba čtyři hodiny a mohl bys mě to podrobně a po kouscích naučit. Stahuju videa docela často a z různých serverů, takže by se mi to vyplatilo.

Někdy stahuju i Primu, ale teď jsem ji vlastně dal jenom jako příklad, protože se to probíralo v tom blogu. Ale teď jsem chtěl stáhnout Vimeo a těžší je to v tom, že je to video zaheslované, takže je potřeba nejprve zadat heslo. Ještě minulý týden jsem stahoval Vimeo přes Ant.com video downloader nebo Video DownloadHelper, což jsou doplňky pro Mozillu Firefox. Ale tento týden mi to přestalo fungovat a nevím proč.

Klidně ti sem dám ten odkaz, jestli na to přijdeš: https://vimeo.com/530752835 a heslo je GeW33z.

Tak už se to sosá v nejlepší nabízené kvalitě: 1920x1080 DASH video 3441k , mp4_dash container, avc1.640028, 30fps, mp4a.40.2 (48000Hz) - opět přes termínál...
Bude to mít okolo 2,8 giga .....
PS: doufám že to nespadne.......jsem na vesnici kde rychlosti a někdy i stabilita připojení nepatří k nejlepším, takže sosání okolo 40 minut, plus někam upload = dohromady hodně než pošlu nějak odkaz, abych neporušil pravidla...

Stáhl jsem si verzi pro Windows, má to i grafické rozhraní. Ale když tam dám to video, tak to nic nedělá, pořád je tam 0%. Co dělám špatně? Předpokládám, že to heslo se zadává v ozubeném kolečku > Options > karta Advanced. Má se zadat do kolonky Password nebo do Video Password? Zkoušel jsem obě možnosti, ale nic to nedělá.

Tak už jsem na to přišel. Bylo potřeba kliknout na tlačítko mráčku se šipkou dolů Start. Díky za dobrý program, už mi to stahuje. Měl bych dotaz ještě k nastavení. Co přesně znamená:
1. Keep original files
2. Extract audio from video file
3. Embed thumbnail in audio file
4. Add metadata to file

Překlad jsem si našel, ale co to dělá, když to zaškrtnu? Resp. mám to nechat zaškrtnuté?

Grafické rozhraní neznám, protože jej nepotřebuji. Video staženo s parametry (mediainfo):

Format : MPEG-4
Format profile : Base Media
Codec ID : iso5 (iso5/iso6/mp41)
File size : 1.98 GiB
Duration : 2 h 19 min
Overall bit rate : 2 036 kb/s
Writing application : Lavf58.77.100

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : High@L4
Format settings : CABAC / 5 Ref Frames
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, Reference frames : 5 frames
Codec ID : avc1
Codec ID/Info : Advanced Video Coding
Duration : 2 h 19 min
Bit rate : 1 778 kb/s
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 30.000 FPS
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.029
Stream size : 1.73 GiB (87%)
Writing library : x264 core 161 r10 b86ae3c
Encoding settings : cabac=1 / ref=5 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x113 / me=hex / subme=8 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.00 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=2 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=-2 / threads=34 / lookahead_threads=5 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / bluray_compat=0 / stitchable=1 / constrained_intra=0 / bframes=3 / b_pyramid=2 / b_adapt=2 / b_bias=0 / direct=3 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=infinite / keyint_min=30 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=50 / rc=crf / mbtree=1 / crf=20.0 / qcomp=0.60 / qpmin=5 / qpmax=69 / qpstep=4 / vbv_maxrate=5500 / vbv_bufsize=15000 / crf_max=0.0 / nal_hrd=none / filler=0 / ip_ratio=1.40 / aq=1:1.00
Color range : Limited
Color primaries : BT.709
Transfer characteristics : BT.709
Matrix coefficients : BT.709
Codec configuration box : avcC

Audio
ID : 2
Format : AAC LC
Format/Info : Advanced Audio Codec Low Complexity
Codec ID : mp4a-40-2
Duration : 2 h 19 min
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 253 kb/s
Channel(s) : 2 channels
Channel layout : L R
Sampling rate : 48.0 kHz
Frame rate : 46.875 FPS (1024 SPF)
Compression mode : Lossy
Stream size : 253 MiB (12%)
Default : Yes
Alternate group : 1

Jak jste psal o tom video download helper, používám sice vivaldi, no když mi před nějakým časem při počátku stahování párkrát po sobě z ničehož nic shodil celý browser, šel odinstalovat, a od té doby používám jen výše zmíněné stahování přes terminál..... nervy mám jen jedny... :-):-)
Screeny průběhu stahování pokud by byl zájem když tak přiložím. Za chvíli začnu uploadem, tak se za hoďku či dvě znova ozvu. Volají mne nějaké neodkladné povinosti :-):-)

Je to dobrý program ten YouTube-DL. Ale hodně se seká. Stáhl jsem si včera Vimeo a podařilo se mi to asi až na desátý pokus. Dvakrát se stahování seklo a nedělalo to nic a x-krát byl error, z toho hodněkrát vlastně až po skončení stahování, když se měly dělat nějaké následné úpravy (Postprocessing).

Používám poslední dobou yt-dlp (fork youtube-dl, nevím nakolik jde vlastní cestou, svého času řešil velmi pomalé (méně než reálný čas) stahování z youtube) a myslím, že i vimeo zvládá. Někdy nedávno jsem řešil sohu, to taky zvládá, ale bylo potřeba dostat odkaz na video (odkaz z adresního řádku nefungoval), což už nevím, jakou oklikou jsem vyřešil. Ale pokud něco nejde, tak to nijak neřeším, zase takovej maniak nejsem.

Jinak pokud jde o stahování připraveného seznamu (tj. zkopíruju si víc odkazů do souboru, abych nemusel pouštět pro každý zvlášť), tak na to je parametr -a filename, ten youtube-dl nemělo. Měl jsem na to dávkové soubory jak pro windows tak pro linux, ale to už neni potřeba.

Osobně mám radši příkazový řádek, takže oknovou verzi neznám. Ostatně napsat yt-dlp a vložit k tomu url ze schránky (v linuxu ctrl+shift+v ve windows podle momentálního nastavení (defaultně v desítkách a 2000 ctrl+v v ostatních přes menu-úpravy-vložit)) zvládne i cvičená opice. Nevím proč se všichni tolik toho příkazového řádku bojí, některé věci tam jsou daleko snažší, než se někde proklikávat okny.

1. Keep original files - v příkazové verzi parametr -k asi zbytečná volba, pokud konvertuje soubor přes ffmpeg, tak normálně původní soubory maže (zkuste dát a za chvíli máte na disku pěknej bordel, videa bez zvuku, zvuky bez videa, liší se to drobnou odchylkou někde na konci názvu, prostě doporučuju nezaškrtávat, pokud nemáte důvod chtít tyto datové proudy oddělené)
Ostatní neznám, tak můžu jen hádat
2. Extract audio from video file - extrahuje zvuk z videa (vzhledem k tomu, že při přítomnosti ffmpef stahuje ty proudy zvlášť a pak je slučuje, bylo by asi lepší použít -k)
3. Embed thumbnail in audio file - asi zabuduje do videa náhled
4. Add metadata to file - přidá metadata; měl jsem za to, že tohle dělá normálně

Existují na dojení videa i doplňky do FireFoxu - nevím jak dalece jsou funkční. Například Download YouTube videos as MP4, Download Thne All, Easlest YouTube video downloader, Easy video Downloader. Nunto se podívat po tom a vyzkoušet. Jako pracovník televizí nemám zapotřebí to zkoušet :-D