Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prirodzená agregácia

To su upne zvasty tam co si sem pastol...ak mam agregacnu skupinu o velkosti 20Mb a kazdemu uzivatelovi dam 20Mb neznamena to, ze ked niekto zacne stahovat 20Mb ostatni maju smolu...akonahle sa pripoji dalsi uzivatel a zacne stahovat padne rychlost prvemu na 10Mb a druhy bude mat 10Mb...pokial neurcim inak.
Trik je v pravidle 96:4...96% trafficu tvori 4% uzivatelov. To plati vsade.
Cize na 100Mb linku mozem dat 100 beznych uzivatelov a kazdemu pojde net 100mb....pretoze ho vyuzivaju "normalne", cize neposielaju poziadavky v rovnakom case (aj ked v case online videi a TV je to uz diskutabilne).
Problemom su tie 4%, pretoze ti su vsade...a tieto 4% sa filtruju roznymi fintickami...napriklad podla poctu prenesenych dat sa vytvori dynamicka trieda, kde sa vsetci tito stahovaci zgrupuju a je im pridelena urcita rychlost o ktoru sa mozu pobit...zvysnych 96% uzivatelov si v pokoji uziva zvysok linky v maximalnej moznej miere.
Alebo sa pocitaju data...napriklad na dennej baze a ked prekrocis pocet dat ides z jednej triedy do inej...do horsej. To su tie FUP, ktore sa nikde neuvadzaju a ma ich kazdy ISP.
Dalsia vec, ktora sa da pri shapingu uplatnit je, ze uzivatelovi, ktory dosahuje strop rychlosti nezahadzujem packety pri jeho dosiahnuti plosne, ale random...cize rychlost kolise, respektive web mu ide stale rychlo, ale posta chvilami pomalsie (co si nemusi vsimnut) a pod.
A to sme este nespomenuli QOS, ktore sa uplatnuje, napriklad prioritizacia protokolov, ktore su nachylne na odozvu (VOIP, rsp, video on demand a pod), kde QoS ma prednost pred shapingom, respektive je mu nadradene.
Kup si Mikrotika a doma mozes zacas shapovat svoju siet, tam sa to naucis, pochopis a nebudes sa tu zbytocne pytat, pretoze o tomto sa mozeme bavit hodiny a hodiny.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny