Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nezobrazuje se plocha po naběhnutí systému od odinstalace programu

Dobrý den.
Měl bych na Vás, prosím, jeden důležitý dotaz.

Nechal jsem si nyní na míru sestavit počítač se systémem Windows 11 jedním pánem, který mi bohužel spoustu věcí neudělal dle mých představ a nebo mi některé věci udělal dle sebe.
Bohužel mi tam nejspíše nainstaloval program, který mění vzhled systému Windows 11 na klasický Windows 7. Nejspíše se jednalo o program Open shell (ClassicShell) nebo něco takového (zkrátka to mělo ikonu modré mušle samotného programu v instalovaných programech i v samotném MENU START).
Tento program jsem vzhledem k tomu, že jsem chtěl klasické zobrazování systému jako Windows 11 odinstaloval, program měl asi 12 MB. Bohužel od té doby, kdy naběhne systém a dojde k přihlášení k účtu, nenaběhne nic, tedy plocha a vidím jen černou obrazovku. Lze vyvolávat jen správce úloh, vypnutí, zapnutí apod...

Když jsem kontaktoval pána, tvrdil mi, že tento program Shell cosi je součástí instalačky, což mi přijde nesmysl a nechce mi říct pravdu, že jej tam nainstaloval on, protože chce, abych měl Windows 11 zobrazován ve stylu Windows 7. Pomoc mi nabídl dálkově až po novém roce a na to já nemám čas ani nervy. Navíc je nesmysl, aby dle jeho slov byl program součástí systému (instalačky), neboť odinstalováním takového programu z instalovaných programů nemůže dojít k porušení a rozhození systému, navíc dle netu je to program vysloveně k úpravě vzhledu.

Nevíte prosím, jak postupovat a co se vlastně stalo? Jak zajistit, aby po přihlášení normálně plocha naběhla jak je běžné?

Mnohokrát Vám děkuji za pomoc.

:-D
No, ten pán klidně mohl říkat pravdu. Např. upravovaná instalačka od Lichteneger z warfora má integrovaný OpenShell a i další programy jako CCleaner Pro, starý build Office a podobně.
Pokud ti tam někdo háže co chce a pomalu neví co dělá, tak být tebou tak provedu čistou instalaci Win 11 z originální instalačky (nebo upravené podle tvých představ) s tím, že během instalace se provede odebrání všech oddílů.
Jen taková poznámka, při odinstalaci OpenShell by nemělo dojít k naboření systému.

To je dost možné, prostě mi tvrdil, že je to součástí instalačky. Přitom mám zakoupený nový originální Windows 11 a důrazně jsem mu řekl, že chci instalovat Windows 11 bez jakékoliv úpravy vzhledu apod. Evidentně je natvrdlý a trvá na svém, přitom za počítač jsem zaplatil přes 100 tisíc a za tu částku očekávám to, že mi vyhoví dle mých požadavků.

Pokud je to součástí "jeho instalačky", je nějaká možnost, že to poběží bez toho?

Jako co chceš poradit? Já ti napsal co bych udělal já. Provedl bych čistou instalaci z originální instalačky.
Zkusil jsem OpenShell nainstalovat ve virtuálce do Win 11, bez problému šel nainstalovat i poté odinstalovat... Kdo ví v jakém stavu to tam máš a nemyslím tím jen tady ten problém s OpenShell, ale tak celkově.
Jako jestli chceš řešit jak pořešit tento problém bez čisté instalace, jasně, jde to, to si ale řeš s někým jiným.
Protože to podle mě není nejlepší řešení.

Nemám problém provést čistou instalaci znovu, ovšem vzhledem k tomu, že mám PC za 100 tisíc, mám jej samozřejmě složitější, protože jej mám sestaven tak, aby obsahoval tu nejlepší grafiku, zvukovku, základní desku a různé periferie, budu počítač využívat na střihy ve 4K HDR atd atd... detaily není třeba rozvádět. No a k tomu PC mám samozřejmě instalačky, ovladače a různé softwarové a hardwarové nastavení, které mi tam nechal, které nastavoval několik dní pro doladění a plnou funkčnost všeho.
Takže tyto instalačky a ovladače potřebuji nejdříve zazálohovat na disk nebo flashku, akorát jak se k nim dostanu, když jsem to měl v DOKUMENTECH NA PLOŠE ?
A jelikož říkal, že tam jsou nějaké instalačky a ovladače, které ladil několik večerů, předsdstava, že sice nainstaluji systém nově a já pak budu muset vše ladit a instalovat pomocí ovladačů a hardwaru, popravdě tak do detailu neovládám, abych tam nastavoval různé hardwary a funkce chlazení a bůh ví čeho je potřeba tam něco nastavovat po instalaci.

Důležité pro mě případně před opětovnou instalací zazálohovat zpět všechna data a ty ovladače, ale nevím, jak když se nemohu dostat jakože na start, tento počítač apod?

A měl jsi tam i CCLeaner?
Pokud ano tak to vypadá na použitou instalačku od Lichteneger z warfora (chodí i sem).
Není to náhodou ten samý člověk co ti skládal pc?
Pokud ne, zkus se obrátit na Lichtenegera jestli nebude vědět proč ti to přestalo fungovat, nejspíš to bude nějakým nastavením.

Ten Open shell nebylo třeba odinstalovat,ale stačilo ho přepnout na klasický start. Taky ho používám na Win10 jak to je u Win11 nevím,ale možná teď udělat obnovení systému a vybrat boot vytvořený systémem. Takže držet Shift celou dobu a dát restart a pak se proklikat k obnovení systému a vybrat ten boot vytvořený systémem. To obnovení bude nějakou dobu trvat,takže to nechat dokud se to neobnoví a nepřerušovat to.

Shift držet před nebo během restartu počítače? Většinou jsem bod obnovení prováděl maximálně přes běžně funkční zobrazení, tedy přes start apod.... takže takové operace jsou pro mě nové, že mám obnovit systém pomocí shift apod... zkusím bod obnovení, nepřijdu však o data, která jsem si přetáhl na disk (data na jiném disku než systémovém?)

Navíc jak mi napsal KACIKAC:
Jen taková poznámka, při odinstalaci OpenShell by nemělo dojít k naboření systému.

To mi bylo hned jasné, že po odinstalaci programu nemůže dojít k takovému naboření systému, a proto se vůbec ptám, zda když je dle toho všeho nejspíš systém postaven na OpenShell, tedy, kdy byl Windows instalován na základě OpenShell, pomůže vůbec bod obnovy? A pokud ano, stejně pokud je Windows 11 instalován v rámci OpenShell, tak jen tak měnit Menu na klasický Windows 11 nebude možné.?

Tomu OpenShell je jedno jestli je nainstalován dodatečně nebo je v instalačce přítomen (je instalován klasicky, ta instalačka je odchytávaná). Problém je ten, že kdo ví v jakém stavu to máš, protože kdybys to měl v normálním stavu, tak ten OpenShell jde normálně odinstalovat bez problému.

No tohle funguje u Win10,táže je možné,že Win11 už je to jinak,ale pokud máš instalační DVD nebo USB tak stačí spustit instalaci vybrat češtinu další a vybrat opravit počítač a obnovení systému vybrat tam. Tohle snad je možnost u každého systému 7,10 to mají tak snad ta volba zůstala i u Win11. Pokud ne tak to dáš ukončit.

Nakonec jsem před spuštěním "BIOSU" stisknul tuším F12, už ani přesně nevím, protože jsem zkoušel několik kláves, které mě navedou do možnosti nastavení operací apod... a nakonec jsem počítač převedl do restartu - původního nastavení a nakonec počítač rozběhl. Akorát jsem tím samozřejmě jakoby počítač a systém dostal do stavu, kdy byl nově čerstvě nainstalován bez doinstalování potřebných ovladačů a registrů, které si Windows 11 sám neumí nainstalovat. Např. nagenerování disků SSD. Nakonec jsem zjistil, že to nebude tak jednoduché, protože pán, u kterého mám stotisícový počítač sestaven je sice perfektní, ale udělal mi to tam nějak složitěji kvůli výkonu a říkal, že ty disky bude muset přijet z Plzně nagenerovat sám, že to není tak jednoduché. Že kvůli výkonu a celkově nějakého složitějšího nastavování odlišných disků a základní desky to nepůjde jen tak, jak je člověk zvyklý. Což mě naštvalo, že jsem odkázán vždy po případném přeinstalování počítače na něj a nemohu si ani sám věci, jako nagenerování disku sám udělat, neboť jsem to vždy dělal a není na tom nic těžkého. Nakonec vznikla hrozná hádka, že mi za sto tisíc není schopný předložit potřebné záležitosti, jaké potřebuji a že jsem na něm kvůli těmto záležitostem, pokud ne na něm, tak na jiných odbornících z počítačových prodejen, odkázán.

Jinak vše šlape jako hodinky, ještě aby za tuto nekřesťanskou cenu nešlapalo. Jediné, co mě prostě vytáčí, je celkové jednání a zbytečné komplikace právě díky tomu, že se musím obrátit na něj zase jen kvůli tomu, aby mi disky nageneroval a doinstaloval potřebné zbývající registry pro kompletní fungování. Jinak vše je legální, zakoupené, nemá cenu šetřit na věcech u PC za statisícovou částku. Jen stručně mi AŽ NYNÍ OZNÁMIL, že disky nelze jen tak jednoduše nagenerovat právě kvůli nějakému složitějšímu zapojení na desku kvůli vyššímu výkonu a kvůli tomu, co už nemohu opakovat, protože jsem tomu nerozuměl a bylo to moc ODBORNÉ.

Každopádně Vám děkuji za rady a vážím si toho. I když jsme se nakonec domluvili, že dojede disky nagenerovat a počítač poté zapečetit, už z principu a celkového jednání mám chuť poté zveřejnit jeho jméno a město bydliště, aby si u něho již nikdy nikdo nenechal sestavovat počítač. On se tím sice živí, dělá takto na míru počítače mnoha lidem, každopádně to nedělá v rámci svého podnikání, neboť to dělá jen přes známosti. Díky bohu mašina je to dobrá, ovšem takové komplikace jako s těmi disky při případné příští přeinstalaci systému za několik let, mě samozřejmě utvrdila v tom, že příště si raději nebudu nechávat sestavovat počítač přes známost u někoho, kdo tomu sice rozumí, ale absolutně nedodržuje vzájemnou dohodu a přání zákazníka, přesvědčuje Vás o něčem, co nechcete, poté se vůči tomu ohradíte a začne být velmi nepříjemný a ještě se pohádáte, protože to jinak nemůže dopadnout. Příště raději přes konkrétní nejbližší super firmu, o které sice vím, bohužel jsem však dal přednost přes známost a v rámci jednání to byla chyba.

Nechápu, že za sto litrů se najde ještě někdo, kdo Vám ještě nevyhoví dle Vašich požadavků, jednání je absolutně špatné a nakonec z toho vyjdete špatní vy, protože jste to už nevydrželi, vybouchli a pohádali se. Velmi tedy zvažuji, že recenzí někdy upozorním na sestavování počítače na míru u tohoto pána.

Vám děkuji moc za pomoc, v případě doplňujících dotazů i přes vyřešení situace, případně nějaké dotazy ještě doplním, bude-li potřeba. Díky :)

"zapojení na desku kvůli vyššímu výkonu"
Tak je možné, že tam ty disky jsou v raidu. Ale když píšeš o SSD...
Jako já teda nejsem odborník na sestavování pc, ale do toho bych nešel, stačí to řešit normálně, jedno m2 na systém a pracovní, jedno m2 pracovní, případně nějaké ssd na data... Já myslím, že nějakých 5 - 7 GB/s by stačit mělo.
Netuším co tam máš, ale užij si to :-)

Jojo, říkal cosi o Raidu, ale popravdě slyším to poprvé a vůbec se do těchto až velkých podrobností nerozumím. Každopádně je to zbytečně komplikace pro uživatele, který zvládne běžné operace i ty mírně pokročilejší, jako instalace hardware, software, ovladačů, případně registrů, ale nějaké složitější nastavování v registrech, biosu a nebo co se týče periferií a jiného detailního nastavení hardwaru, aby fungoval správně a nebo vůbec, to fakt absolutně nerozumím. A říkal cosi o Raidu a popravdě nevím, co to znamená.
Jeden SSD disk je 4 TB, druhý 2 TB a mluvil cosi právě o tom Raidu, proto mi to přijde komplikace navíc v tom, že někdy po příští přeinstalaci systému za pár let asi nebudu vědět, jak je nadefinovat tak, aby je systém zobrazoval.

Ale ty tomu asi rozumíš, protože tvoje rady jsou tady díky bohu opravdu alespoň dávající smysl a někam vedou a moc ti děkuji ;)

Že nemáme aj my ostatní, s IQ podbíjačov podvalov u železnice, takého úslužného "pána" k úprave GUI, MUI W11. Smola, večné nešťasie.

Z ISO W11, cestou Rufus, si vyrob doma na kolene inštalačku (MBR/GPT), aby si predmetný humus onoho pána preinštaloval, načisto, Da Capo Al Fine.

Ak máš v úmysle vyčenčať do obvykle naučenej polohy vkusného W7/W10 v prípade OS W11, je tu: StartAllBack.

Najprv pred inštaláciou StartAllBack, vyblokuj firewall (nadstavba WFC), čiže prihlásenie do ústredia hniezda StartAllBack, následne máš tento free SW večne, nafurt, natrvalo do podoby klikačiek Wxp/W7/W8/W10, nie iba dočasne, ako splihnutá samica u rýchlej návštevy kaderníka svojej palice počas krámov.

Ano, s pánem je bohužel velmi velmi složitá domluva a jednání, ještě to odnesete Vy, protože za takovou nehoráznou sumu samozřejmě očekáváte perfektní jednání a vše bez komplikací, pak se diví, že začnete zuřit.
Každopádně systém jsem reinstaloval - dal do původní podoby (resetem systému do původní podoby, jaká byla po instalaci)... viz můj předchozí dlouhý příspěvek ;) díky