Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Počítač za cca 50 000,-

Zdravím vás, nedávno jsem se vás ptal ohledně PC sestav s RTX 3060Ti co by jste mi doporučili, ale teď po vánocích zbyli peníze do konce je jich víc (hodnej ježíšek) :-D , tak jsem se vás chtěl zeptat na ty to sestavy
Alza první počítač RTX 3070, AMD Ryzen 5 5600X
Smarty druhý počítač RTX 3070Ti, AMD Ryzen 5 5600X
Smarty třetí počítač RTX 3070Ti, Intel Core i5 12600KF
Moje požadavky?......
Zahrát so nové tituly na nejvyšší detaily aspoň ve FullHD a případně ze hry i natočit nějaké to videjko, je nějaká z nich přijatelná, nejsou tam někde skrytý mouchy(např. špatný zdroj, chladič nebo něco kde šetří značka peníze? dá se najít lepší za stejný peníz?
Předem Děkuji za tipy, rady, přeji krásný den nebo večer, hlavně zdraví... spoustu zdraví to máme jen jedno a třeba na to pořád myslet ;-)

Řešení:

Děkuji všem, PC už druhým dnem jede (zatím spokojenost) ještě by to možná chtělo vypilovat chladič na procesor nebo pak koupit vodní chlazení ne že by nestíhal je perfektní (všechny komponenty napíšu) ale aby byl tišší.

Základní deska: MSI B550M PRO-VDH
Zdroj: Corsair RM750x (2018)
Skříň: SilentiumPC Signum SG1X TG RGB
SSD na Windows: Kingston A400 240GB 7mm
SSD na soubory: Samsung 980 1TB
Procesor: AMD Ryzen 7 5800X
Chladič procesoru: ARCTIC Freezer 34 eSports DUO White
Grafická karta: MSI GeForce RTX 3070 Ti GAMING X TRIO 8G
Ramky: Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3600MHz CL18 Beast RGB

A moje zkušenosti: Pro jistotu jsem koupil i sata kabel ale vše bylo už obsazeno k základní desce, základní deska jinak super za tu cenu hodně muziky, zdroj lepší jsem vybrat asi ani nemohl snadná manipulace obsahuje veškerou škálu kabelů a většinu kabelů 2x(z kabelů si vyberete jen ty které potřebujete zbytek leží v nóbl taštičce :-D),
skříň bych teď vzal jinou..... větší protože dostat tam grafiku a od zdroje dráty na desku ke grafice byl boj naštěstí to zdroj zachránil a cable management je díky němu mnohem lepší, k SSDečkům asi ne třeba se vyjadřovat jedno na windows druhé na ostatní soubory, chladič na procesor stíhá v pohodě jen je to hlučnější (nejspíš to bude taky tím že PC je teď na stole), procesor a grafika co dodat fungují jak mají a já si zatím všechny hry zahrál na plné detaily :-) a poslední jsou ramky 32gb asi taky nic dodávat nemusím, jen od prvního návrhu co jsem tu s vámi rozebíral se změnila bedna((do předchozí (GameMax Aero Mini ECO) by se nevešel chladič na procesor)), jelikož tahle bedna už má rgb tak jsem vzal i rgb ramky 200,- na víc, a rgb má i grafická karta to jsem ani nějak při koupi nezkoumal a teď to aspoň lépe vypadá :-D MSI má celkem jednoduchý prográmek(MSI center - Mystic light) kde se dá nastavit jak RGB mají běžet, za mě tedy vše děkuji všem za trpělivost a pomoc při výběru, přeji vám krásný den :-) a koukněte se jak to vypadá sestavené (foto bez skla, jinak se to nedá vyfotit) - FotkaPC ,FotkaPC2

Stolní pc nejsou určené na hry, to si pleteš s herními notebooky. 50 Tisíc, ale bf2042 která je žravá na CPU by sis nezahrál na 60 fps neklesajících. Herní počítače jsou mýtus, v dnešní době která přispívá k horším cenám grafik jsou předražený oproti herním notebookům. Kupoval jsem herní notas s AMD Ryzenem 7 5800h za 38 tisíc, a má to srovnatelný výkon s desktop ryzenem 5 5600X co mají ty tvoje sestavy. Navíc hrozí že když si koupíš celou sestavu tak ti tam dají nekvalitní zdroj který po záruce odejde a vezme ti celou sestavu sebou do věčných lovišt. To u notebooku nemáš, stačí akurát pravidelně vyfoukávat prach a si za vodou. Ale ocenuji snahu chtít herní pc, kupovat grafiku a stavět si to sám to by tě vyšlo dráž. Toto je můj názor, stolní pc nejsou určené na hry.

Snažím se tvoje "názory" tolerovat (dá to hodně přemáhání). Ale když budeš psát vyloženě bludy, budu to mazat. (host)

V prvom rade si treba prestat vsimat toho pana legracku, ktory pise vsetko akoby naopak.
Este to tu necham, ale je mozne, ze ak bude dalej robit taketo legracky tak jeho prispevky zacnu miznut.
K veci...bratovei som dnes poslal jednu pracovnu stanicu od HP(Z1), kedze chcel herny pc.
Preco pracovnu? Pretoze je lacnejsia pri rovnakom vykone ako herne pc od Alzy, ci Asusu a pod.
Navyse je k tomu 3 roky on-site zaruka.
Rozdiel je v tom, ze nema "gaming" zakladovku, ze vsetko nie je podsvietene a neblika to tam ako na kolotococh, ze je tam rozumny zdroj presne vyvazeny pre komponenty v zostave, kedze sa neocakava ziadne taktovanie.
Oponenti mozu namiestat, ze je tam LHR grafika, ale ta ma uplne rovnaky vykon ako tie bez LHR.
Naopak je tam i7 oproti i5, ktore davaju do drahsich game kompov, co moze potesit casom, pretoze ma vacsi pocet jadier/threadov.
Moznost az 128GB RAM potesi tiez, aj ked nepredpokladam, ze to niekedy vyuzije(s).

Takze ak uz budes vyberat pozeraj na toto podla mna:
- radsej 3070 ako 3060 vo verzii Ti
- radsej 32 ako 16GB RAM, aj ked to si vies vzdy dokupit.
- ak je v pc velky klasicky disk je to len umele navysovanie ceny...nema tam co hladat.
- 3080 je urcite vhodnejsia ako 3070ti, inymi slovami ak uz si zvolis 3060, 3070 alebo 3080 vyber si ciste verzie bez oznacenie Ti, pretoze to uz si radsek kusok doplati a chod do vyssieho radu vzdy.
Btw ta Z1 stoji cca 42.5k CZK.

To by me zajimalo, proc si nam o tom vynalezu zvanem pracovni stanice nenapsal víc. Treba bych, bychom usetrili spousty penez, kdyz v dobe kde jsem hledal "herni" pc mi vychazel nejlip herni notebook, 36tisic za grafiku vs 38 za celej notebook, s dodatkem že po overclocku a prepastovani to ma temer totozny vykon jak desktop. Nejakej link na pracovní stanici nebo tu jen napadáš lidi?

V roku 2022 som sa rozhodol, ze budem viest svoj osobny boj proti hoaxom, takze mas prvy strike u mna. HP v rade Z1 tych pc az tak vela nerobi, ten s 3070 je tusim dostupny dokonca aj na Alze.

Ak by nahodou niekto chcel uznavat tvoj nabozenstvo dame si malu lekciu z fyziky.
1. Desktopova karta sa velkostou nebezpecne blizi velkosti nb a vo vyske ho uz hravo prekonava. Nie je preto ju mozne ju narvat do nb a mobilne verzie su mensie vo vsetkych rozmeroch a tym padom vyrazne osekane.
2. Desktopova karta ma obrovsky chladic po co najvacsej ploche z jej dosky, ktory je chladeny 2-3 vrtulami o velkom priemere. Napriek tomu sa karty zahrievaju tak, ze je nutne pri hernom pc mysliet na wind tunel a pomahat chladeniu kart priamo nim. V nb, kde byva vzdy problem s chladenim a preto mobilne verzie dodavaju v okresanej verzii a v nizsich taktoch jadier a pamati, aby produkovali co najmenej tepla. Do nb nevieme narvat ziaden velky chladic ani vrtule a uz vobec nie vytvorit ucinny wind tunel.
3. Desktopove karty v booste pytaju vdaka svojim vykonom stovky W vykonu, ktory nie su nb nabijacky dodavat. Preto mame na hernych pc bezne 700-1000W zdroje, kdezto na notebookoch sa pohybuje zdroj na urovi 100-200W.
4. Toto vsetko sposobuje fakt, ze karta nb sa lisi od desktopovej predovsetkym poctom CUDA, taktovanim, TGP, ci boostom.

Z nasledovneho vypliva, ze napriklad karta s oznacenim 3070 v desktope a v nb nemoze byt totozna, co sa tyka zlozenia a tym padom ani nie vykonu. Urcite nie je vhodna na pretaktovanie a ziadne zazracne prepastovanie jej nepomoze. Nakoniec problemov, ked sa po case ludom zacal prehrievat "herny" nb sme tu uz riesili mnohokrat. A to ho nemali ani pretaktovany.
Takze ta posledny krat este slusne ziadam, aby si nesiril svoje nazory, ktore popieraju zaklady fyziky a je mi jedno, ci to myslis vazne, alebo sa len povazujes za vtipneho.

Takže si shrneme tvoje argumenty,
1. U výrobě herního ntb se často stává, že vezmou základ z rtx3080, protože to má lépe optimalizované čipy, osekají to, dají tam nálepku RTX3070 a konečný výkon je RTX3060, všechno sa zoptimalizuje protože to je nutný, všechno je modernější, prácnější a je to plně funkční.Dnešní technika umožnuje vyrábět herní notebooky, tvoje argumenty jsou asi takové: v roce 1985 máme telefony s anténou, pokud někdo v budoucnu vymyslí mobily menší, a bez antény tak budou značne osekané a horší.
2. Tak jasný, chladiče jsou předdimenzovaný,protože stejně jako jsou lidi co neumí používat notebook, jsou lidi kteří neumí udělat airflow v bedně a výrobci taky nechtěj vracet zbytečné záruky, a já ti tady zkráceně vložím screen, jak si vede teplotně můj notebook s RTX3070 v tý nejvíc neoptimalizovaný hře po 15 minutách, přičemž podle tvých slov bych měl mít oheň v obličeji
3. Porovnávat žravost zdroje streamerského pc a klasického herního notebooku je opravdu podpásovka, ohledně těch tvých zdrojů. Další příloha s mojí nabiječkou kde je vypsaná wattáž nestreamerského notebooku, což znamená že upravuješ fakta, z čehoš plyně že vytváříš hoaxy na poradni
4. Tak to je samozřejmost, jinak by to shořelo.

Z následujícího vyplívá, s dodatkem že je aktuálně nedostatek čipů, že není špatné, v některých ohledech dokonce výhodné si koupit herní notebook. Herni notebooky jsou vhodné k přetaktování k částečnému vyrovnání výkonu s desktopem, tekutej kov dokáže snížit teploty CPU a GPU až o 15 stupnů v zátěži.
To že máš pluska neznamená že tvůj názor je neprůstřelný, byť spíše znamenajíc že lidi na poradně co to plusko dali neuměj vytvořit vlastní názor.

To, či dajú do NB 3080 orezu ju na 3070 a napíšu, že je tam 3060 sa vyjadriť neviem, ale asi to tak skôr nebude, keďže 3080 má iný chip ako 3060. Da sa tam proste znefunkčniť časť chipu. Istotne sa to dá aj podtaktovat, aby sa znizila spotreba a teda aj výkon tej 3080/3070. K tekutemu kovu v NB iba toľko, že síce v desktope s dobrým airflow môže dokázať znížiť teploty o tebou deklarovanych 15°C, čoho v notebooku nemôžeš NIKDY dosiahnuť, lebo to teplo síce ten kov odvedie rýchlejšie a efektívnejšie na chladič, ale tam to celé končí. Lebo ten chladič je malý a airflow v NB má tiež svoje limity, ktoré sa bohužiaľ NIJAKO nedajú zlepšiť. Takže pochybujem, že dlhodobo je možné dosiahnuť takých nízkych teplôt. Netvrdím, že tekutý kov tomu nepomôže, ale nie o 15°C a už vôbec nie v notebooku. A ďalšia zaujímavá vec. Takže podľa teba existujú streamerske desktopy ale hráčske už nie? Iba NB? Tam mi prosím zadefinuj kde sa končí hráčsky stroj a kde sa začína streamersky,nech sa niečo nové naučím. A prečo takáto vec, teda hráčske PC nemôže byť trebárs v MidTower skrinke?

Dnešně notebooky mají lepší chlazení, ta pasta fakt pomůže a ještě to má dvojí efekt že to zvýší výkon protože nebude throttlovat, on porovnává streamerské pc s nějakou rachotinou co má 100w nabiječku tak co ty píšeš zas????? Ty si nějakej generátor náhodných slov?
Druhy strike, uz sa zacni krotit, okrem bludov sa tu zacinas navazat do ludi a o to tu fakt nemame zaujem (fleg)

Děkuji všem, PC už druhým dnem jede (zatím spokojenost) ještě by to možná chtělo vypilovat chladič na procesor nebo pak koupit vodní chlazení ne že by nestíhal je perfektní (všechny komponenty napíšu) ale aby byl tišší.

Základní deska: MSI B550M PRO-VDH
Zdroj: Corsair RM750x (2018)
Skříň: SilentiumPC Signum SG1X TG RGB
SSD na Windows: Kingston A400 240GB 7mm
SSD na soubory: Samsung 980 1TB
Procesor: AMD Ryzen 7 5800X
Chladič procesoru: ARCTIC Freezer 34 eSports DUO White
Grafická karta: MSI GeForce RTX 3070 Ti GAMING X TRIO 8G
Ramky: Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3600MHz CL18 Beast RGB

A moje zkušenosti: Pro jistotu jsem koupil i sata kabel ale vše bylo už obsazeno k základní desce, základní deska jinak super za tu cenu hodně muziky, zdroj lepší jsem vybrat asi ani nemohl snadná manipulace obsahuje veškerou škálu kabelů a většinu kabelů 2x(z kabelů si vyberete jen ty které potřebujete zbytek leží v nóbl taštičce :-D),
skříň bych teď vzal jinou..... větší protože dostat tam grafiku a od zdroje dráty na desku ke grafice byl boj naštěstí to zdroj zachránil a cable management je díky němu mnohem lepší, k SSDečkům asi ne třeba se vyjadřovat jedno na windows druhé na ostatní soubory, chladič na procesor stíhá v pohodě jen je to hlučnější (nejspíš to bude taky tím že PC je teď na stole), procesor a grafika co dodat fungují jak mají a já si zatím všechny hry zahrál na plné detaily :-) a poslední jsou ramky 32gb asi taky nic dodávat nemusím, jen od prvního návrhu co jsem tu s vámi rozebíral se změnila bedna((do předchozí (GameMax Aero Mini ECO) by se nevešel chladič na procesor)), jelikož tahle bedna už má rgb tak jsem vzal i rgb ramky 200,- na víc, a rgb má i grafická karta to jsem ani nějak při koupi nezkoumal a teď to aspoň lépe vypadá :-D MSI má celkem jednoduchý prográmek(MSI center - Mystic light) kde se dá nastavit jak RGB mají běžet, za mě tedy vše děkuji všem za trpělivost a pomoc při výběru, přeji vám krásný den :-) a koukněte se jak to vypadá sestavené (foto bez skla, jinak se to nedá vyfotit) - FotkaPC ,FotkaPC2

Tak jsem rád že se podařilo a snad je i spokojenost.

Otáčky chladiče procesoru bych snížil v biosu, nastavil bych křivku větřáků. Ten chladič podle mě točí zbytečně moc.

Systém na tom A400 je opravdu zbytečně zpomalený, host to myslí dobře. Až budeš mít jiný SSD zkus to vyměnit, myslím se budeš dost divit.

Křivku jsem nastavil 40°C/40%| 65°C/60% | 75°C/80% | 80°C/100% vždy když se něco zapíná stoupne to na 60-70°C a pak to klesá a drží se to na 40-55°C, při hraní her 60-80%
Uvidíme já vím že to myslí dobře ale windows jede rychle si myslím a nevím v čem by musel být rychlejší, spíše uvítám rychlejší načítání velkých her v čem se windows ještě zrychlí když ho dám do M.2 slotu, zatím mi to načítání vyhovuje tak od zapnutí (když nepočítám psaní hesla) a načtení všech programů po spuštění PC je to cca. 30-45 sekund

Moderní nvme jsou tak rychlé že klidně může být na jednom systém i hra. A bude to rychlejší než to co máš protože tvoje řešení to brzdí. Neplatí už to co bylo dřív že ideálně jeden klasický pevný disk na systém druhý na data.

Já mám 1TB rozdělený na 150 a zbytek, hry a jsou na "D". Dělit to nemusíš, to je můj zvyk.

Kdybys to zkusil už to zpátky nedáš:-D

Jo to mě nenapadlo moje palice zabedněná :-D tak koupím ještě jeden Samsung 980 1TB a ten si rozdělím akorát jak si s tím poradí windows půjde to bez problému nainstalovat na ten druhý oddíl? nebo vlastně abych nemusel nějak složitě nejde pak přehodit windows z toho Kingston A400 na ten nový abych pak nemusel všechno stahovat znovu myšleno např. drivery

Tak na ten kingston jsi to instaloval načisto, ne ? Bude jednodušší zazálohovat ten nvme na kingston. Kingston ODPOJIT a nainstalovat systém na nvme. Při instalaci bych ho rozdělil.
Ta instalace zase tolik nezabere to máš za půl hodiny a nemusíš nic přepojovat. A kdyby se něco posralo máš ten kingston.

Koupit další disk můžeš ale jen si zamýšlené klonování víc zkomplikuješ (budeš muset vytáhnout ten nvmeco tam máš, vymenit, naklonovat...aatd).

tak naskočí to za 10-15vteřin a odezva při spouštění programů a samozřejmě i her (protože win pořád hrabou na systémový disk pagefile např) bude blesková. pokud vypneš defender bude to ještě lepší. teď máš prostě nové auto na 10let starých prošoupaných protektorech.

za tu zkoušku teoreticky nic nedáš, odpoj kingston zkus nainstalovat win na stávající disk s daty a nic nemaž.
pokud s tím budeš OK tak zazálohuješ nvme a třeba uděláš ten klon. jen doufám systém máš nainstalovaný nový, ne ze starého pc.

nejde ani tak o porovnání rychlostí, jakože kingston a400 je šmejd, kterým pohrdají i bezdomovci.
přišel ses tu ptát na hw, pak sis stejně koupil co tě napadlo a jako systémový disk sis dal odpad.

jednou jsem kvůli ceně místo oblíbeného adata su800 koupil su750. to se nedá, než proběhne záloha, stihnu si objednat nový ssd. už nikdy lowcost shit ssd.

Dobře tak jelikož jsem na to chtěl dát jen windows tak jsem to neřešil i kdyby se s ním mělo něco stát byl levnej a windows by se nainstaloval znovu chtěl jsem to mít jen rozdělený a vůbec mě nenapadla možnost rozdělit disk na dva oddíly tak to tedy udělám a kingston odpojím a bude tu ležet jen jako kopie kdyby se náhodou cokoli stalo s novým windows a nešel načíst.