Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sdílení dat přes domácí síť mezi počítači (domácí skupina vs. pracovní skupina)

Dobrý den, přátelé.
Obracím se na vás s dotazem ohledně sdílení dat mezi dvěma i více počítači (zařízeními) přes domácí síť. Jak všichni víme, lze to pomocí celkem super nastavení, a to Domáci skupinu. Ta se bohužel vyskytovala jen do Windows 7, tuším Windows 10 již Domácí skupinu neumožňuje a nahradili ji Pracovní skupinou, která ale dle mě, co jsem zjišťoval, funguje již na jiném principu.
Otázka tedy zní, jak sdílet data mezi dvěma počítači přes síť tak, jako klasicky pomocí domácí skupiny?
Kámen úrazu je v tom, že jeden počítač mám právě ještě s Windows 7 a druhý počítač mám již s Windows 11. To znamená, že vůbec netuším, jak "spojit" Domácí skupinu s Pracovní skupinou a vůbec netuším, jak tedy sdílet data pomocí sítě mezi počítači. Tohle mě trochu zklamalo, neboť Domácí skupina je opravdu užitečná věc a pohodlná pro sdílení přes síť, kdy v jednom počítači dáte sdílet a v druhém počítači si přes záložku „tento počítač“ jednoduše data stáhnete do počítače. Jelikož však Domácí skupina u vyšších systémů již není, vůbec netuším, jak to udělat, abych mohl data sdílet podobným způsobem a principem právě mezi těmato počítači s rozdílnými verzemi systému?

Poradí někdo, jak to provést?

Děkuji mnohokrát
Pěkný den

Keď Domáca skupina funguje na inom princípe, tak to logicky nemôže fungovať tak ako Pracovná skupina.
Zdielanie môžeš nastaviť len podľa pravidiel pracovnej skupiny. Domácí skupinu s Pracovní skupinou naozaj nijako nespojíš. V nastavení pracovnej skupiny by to malo fungovať ale veľmi podobne (i keď nie rovnako). Myslím, že do iného PC sa chodí cez "miesta v sieti".

Dobrý den.
Dnes jsem zkoušel Váš postup, tedy přes síť - tedy místa v síti.

I když jdu do TENTO POČÍTAČ > SÍŤ, vidím tam všechny připojené počítače (tedy ten můj, ze kterého píši, i ten druhý, se kterým chci sdílet data).
Když však kliknu na ten druhý počítač, který si chci jakože otevřít a přes síť přesounout data, chce to po mě: ZADAT SÍŤOVÉ HESLO (Zadejte síťové heslo pro připojení k JMÉNO), tam to chce uživatelské jméno a heslo.
Myslel jsem, že to jsou klasické přihlašovací údaje k WIFI (k síti, k routeru...), avšak po několika pokusech to prostě píše chybné heslo a jméno, to samé jsem zkusil na druhém PC a to samé. Takže nejspíše to vůbec jméno a heslo k připojení (wifi, internet zkrátka) nechce....

TEĎ otázka, co tam tedy zadávat? Myslel jsem, že heslo to chce jakože přihlašovací k počítači, ale ani na jednom PC heslo nastavené nemám.

V čem je tedy, prosím, problém?
Přikládám i screen, o čem vlastně mluvím. Díky moc :)

Joo, už jsem to našel. Ale povím Vám, ten zmatek vždy při změně z Windows 7 na 10 -> 11, pak se v tom vyznat a pamatovat si všechna nastavení, když je tam několik změn, jak se ke kterému nastavení dostat, je docela oříšek :D

Rovněž jsem zatím nepřišel u toho PC s Windows 11, jak sdílet složku (soubor) jednoduše, rychle např. pomocí kliknutí pravým tlačítkem myši na složku (soubor) a dát sdílet -> sdílet s apod... musí se jít do vlastností souboru, sdílení, tam nakonfigurovat uživatele druhého PC, případně upravit „oprávnění“ na čtení i zápis a potvrdit. V druhém PC se v místní síti stejně poté vše zobrazuje až ve složce Desktop a podobně, takže snad ještě najdu jednodušší způsob sdílení, jako je tomu u Windows 7, kde lze bez problémů a rychle sdílet složku (soubor) pomocí kliknutím pravým tlačítkem myši, sdílet s a rovnou zvolit oprávnění a takto navolené a sdílené složky (soubory) se ukáží v místní síti počítače rovnou v samotné složce daného počítače v síti (u Windows 11 to je složitě ještě do další jedné či dvou složek - Desktop apod., dle toho, odkud je sdílena).

Ale lepší, než nic
Moc děkuji za pomoc ;)

nepouzivas druhy pc jako zalozku, ale jako namapovany disk pod pismenem.

od winnt_1995 existuji pristupova prava. takze pro pripojeni disku je potreba ucet s heslem, ktery ma pravo pristupu na vzdaleny pc = na jeho sdileny disk.
(muze existovat na obou pc se stejnym heslem)

net use x: \\11.22.33.44\sdileny_nazev /user:franta jeho_heslo

ten příkaz jde dát do batky, nebo - protože je jednořádkový - do zástupce.
zástupce: pro identifikaci je lepší úvodní příkaz.exe opsat celým názvem, windows už si dohledají kde leží.

net.exe use x: \\11.22.33.44\sdileny_nazev /user:franta jeho_heslo

normální verze windows uměly normální pracovní síť už od r.'95. až od zavedení home verzí se objevila bezpečnostní zrůdnost homogroup, oblíbená hlavně viry, dětmi, psy.
w10 ten anonymní automatický přístup od kterési aktualizace konečně zakázaly.

Jak všichni víme, lze to pomocí celkem super nastavení, a to Domáci skupinu.

směju se ještě teď, nemůžu si pomoct. jistě, tvrdí to klikači v průzkumníku.
1) vadný je automatický přístup kohokoliv kamkoliv
2) představ si průměrnou firemní síť se stovkami pc, jak by m$ průzkumník dával tato připojení a netuhnul - absolutní scifi (když už vynecháme zhovadilý neomezený přístup)

nedávno se to tu řešilo, ale jak vidíš, vlákna jsou nekonečná. bluenite, dedeky, ty jsi třetí za 14dní.
mě je to sice jasné, ale neumím srozumitelně vysvětlovat.
no a ti domácí klikači nechápou vůbec nic: účet, uživatelská práva - v životě o tom neslyšeli, přestože to windows znají od verze win nt4 (27 let).

pro pár pc doma si jde udělat zástupce na plochu, nebo to mohou být zástupce batek.
v práci řeším mapování stovek pc ve výrobě. někdy potřebuju přístup na jejich systém, někdy na druhý disk s logy a se zálohami. (cecko.bat, decko.bat, odmapovací zx.bat)
mapuju je parametrem buď podle názvů, nebo radši podle koncových zkratek ip adres. příslušná batka mi vypíše buď log s konfigurací pc, který se na ni automaticky ukládá, nebo seznam záloh, přípdně chybový log smart hodnot disku nebo co kdo potřebuje. batka zároveň může měnit přihlašovací údaje podle sítě, jaké tam používají.
čili ano, funguje to spolehlivě desítky let, stačí si nastavit sdílení disku/adresáře a přečíst help: "net help use"