Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sdílení dat mezi notebooky v domácí síti

Dva notebooky s W10Pro a jeden s W7Pro jsou vzájemně vidět, ale přístupný je pouze ntb s W7 - a to ještě jen z jednoho s W10. Všechny ntb jsou nastaveny stejně (diskové oddíly s daty jsou sdíleny a ochrana sdílení heslem je vypnuta). PC mají rozdílné názvy už.účtů a k přihlášení není třeba heslo. OS všech ntb jsou aktivované. Na ntb s W7 je IS Comodo, na ntbs s W10 Ms Windows Defender. Kdysi to fungovalo dobře ale po aktualizacích OS (zřejmě) mám utrum. Prosím o radu nejlépe step-by-step.

Děkuji Karel

k přihlášení není třeba heslo

a to je právě špatně. přitom máš normální verze "pro".
normální sdílení používá nějaký místní nebo společný účet, kterým se zvenčí prokážeš, že se máš práva se připojit. automatické připojování a procházení cizích disků je dobré leda pro automatické šíření virů.

ke sdílení nepotřebuješ použít ten samý účet, kterým je zrovna někdo na druhém notebuku přihlášený, windows jsou už 27 let víceuživatelský systém.
stačí si založit (klidně na všech notebucích) nový účet s heslem, používaný jen pro sdílení. jestli nutně nepotřebuješ lozit do kořene disku, ale jde jen o nějaký sdílený adresář, může to být omezený účet.
syntaxe sdílecího příkazu:

net help use
net use x: \\ip.druheho.ntb\sdileny_adresar /user:univerzelni uzivetel heslo /persisatent:no

https://pc.poradna.net/questions/3131446-sdileni-dat-a-tiskaren-v-domaci-siti
https://pc.poradna.net/questions/3068831-windows-10-mapovani-disku

Omlouvám se za opožděnou reakci - měl jsem jiné problémy.
Na vysvětlenou: HD všech tří ntb s různými OS (W7Pro, 2x W10Pro) mají diskové oddíly s daty v různých složkách (fotky, videa, dokumenty, faktury, návody různých domácích zařízení). Kopírování těchto dat skrze usb flashky či externí HD je vopruz. Proto potřebuji snadnou manipulaci s daty v domácí síti. Do diskových oddílů s OS nepotřebuji vlézt.

Pokud tomu aspoň trochu rozumím, tak:
-- je uvedený script vytvoření "společného" účtu (třeba pomocí WindowsPowerShellu)?
-- místo sdíleného adresáře lze zadat název diskového oddílu prvního nebo druhého (dalšího) ntb?
-- pak z každého ntb odešlu dva scripty? -v případě tří ntb

Po mnohých pokusech jsem zjistil malou chybku ve scriptu (má být persistent) a dám-li místo IP ntb cokoliv (IP sítě wifi, IP v internetu, název PC, vždy dostanu hlášku "cesta v síti nebyla nalezena". Přitom příkaz ping (název PC, IP wifiny) funguje z obou stran.
Takže asi tak :.(
KF

Já třeba po aktualizaci desítek (ale už docela dávno, koncem minulého roku) narazil na to, že se musel ručně zapnout protokol samba1 a samba2 které ta aktualizace vypnula. Týkalo se to ale myslím jen sdílených složek z XP, sedmičky (a možná i visty) snad byly v pořádku, ale jistý si tím úplně nejsem (hlavní úložiště, kde mám věci zmíněného typu (fotky, videa, dokumenty, návody, datasheety...) je na počítači s XP, kam taky tím pádem lezu nejčastějc a nejvíc mi chybělo).

smbv1.
stary hw uvnitr obvykle s linuxem, davno bez supportu. a hlavne bezny domaci franta nevi co s tim: idioti a reklama ho donutili koupit w10, ale nekoupili mu novou nasku, novou multifunkci, novy hw aby opustil stare xp kdesi v siti v rohu.

Obměna zařízení probíhá postupně. Opravdu nebudu kvůli novému notebooku měnit veškeré vybavení. U některého by to bylo obzvlášť nákladné.
Ale dejme tomu, kdyby to nefungovalo od začátku, tak si řeknu blbý desítky, už se nechtěji bavit s ostatníma a vezmu to jako vlastnost (ostatně v několika distribucích linuxu jsem domácí síť taky nerozchodil, u některých samba nebyla v distribuci, musela by se doinstalovat). Ale já jsem se hezky připojil k potřebným diskům (spíš adresářům), namapoval jsem jim písmena a asi za týden potřebuju něco z disku X: a ono to nejde, tak dávám \\PC15\X a ono to zase nejde daávám \\169.254.atd\X zase nic. Jediné neobvyklé na této chybě bylo, že chybová hláška byla poměrně konkrétní tak náprava byla taky poměrně rychlá. Ale pořád to beru jako pokus o sabotáž mé práce ze strany microsoftu.Na to jak mám desítky krátce jsem podobný pokusů o sabotáž zažil už docela dost. Počítač mám proto, abych na něm pracoval a ne abych neustále něco opravoval.
Nezkoušel jsem, jak je na tom třeba multimediální centrum (rpi+kodi+libreelec) tam se dala verze protokolu nastavovat a myslím že jsem tam nechal všechny tři aniž bych tehdy věděl, co to znamená.

\\ip.druheho.ntb\sdileny_adresar

ten konkrétní sdílený adresář (může být i celý disk, frikulíni mají složky) existuje jen na tom pc. zadávat místo toho ip "sítě wifi, IP v internetu" je nesmysl.
"compname" tam může být jedině v případě, že má člověk ve vlastnostech tcpip nastavený jako dns server svůj router a ten si těch pár síťových názvů pamatuje (dělá rádoby dns).

když chci doma něco sdílet, je proto vhodné aby ty pc měly stálé ip adresy.
když ji neumím nastavit staticky, je ještě možnost rezervece pevných ip adres na routeru podle mac adres těch pc.
a samozřejmě nezačínám rezervaci nikdy zespodu (192.168.1.2), kde se do ní trefí každý, koho napadne si nastavit ip ručně, ale třeba od 192.168.1.200 výše.

co teď nabízím ke sdílení si vypíšu příkazem: net share
možná tam kromě adminského sdílení c$,d$ ještě nic jiného není a musím pro ostatní uživatele teprv nastavit co jde sdílet + přiřadit tomu síťový název, to je ten "sdileny_adresar"

persistent - moje chyba, přepsal jsem se.

příklad mapovací/odmapovací batky, používá admošské sdílení:

@echo off & REM -- tu muze byt poznamka s jmenem disku --
 set hdd=x:
 color 70
if exist %hdd%\*.* (net use %hdd% /delete
 color 47) else (color 20
 echo # zadej heslo ...
 net use %hdd% \\192.168.1.201\d$ /user:administrator * /persistent:no)

heslo účtu jde zadat do batky natvrdo místo hvězdičky.

Budu stručný:
1) V obou ntb s w10 jsem vytvořil další účet se stejnými parametry, t.j. /název účtu/ a /heslo/ vč. opruzného vyptávání Ms
2) Po přihlášení do ntb na stejný účet jsou ntb vzájemně vidět ale stejně nejsou přístupné. Diagnostika však nezaregistrovala žádný problém
V úvodu tohoto tématu jsem prosil o radu ve stylu step by step, t.j. krok z krokem abych jako neznalec mohl dosáhnout požadovaného cíle. Cíl jsem popsal přesně. Bohužel dostávám rady spíše pro zkušeného ajťáka. Autoři OS Windows dosáhli v zabezpečovacích opatřeních pouze to, že začínám W10 nenávidět. Věčná škoda, že už neexistují systémy OS1, OS2, OS2Warp,.. které nikdy nespadly a byly proto zárukou jistoty. Bohužel systém Windows z jednoduché utilitky pro DOS vyrostl v obludný moloch, který o svých klientech chce vědět všechno a obyčejné uživatele bez znalostí odrazuje. Proč tak rozhořčeně píšu? Protože jsem systémy DOS a další používal jako poučený laik a proto srovnávám. Než abych dával peníze zkušeným expertům za nastavení, raději data přenesu od někud někam pomocí USB flash nebo ext.disku. Čert aby vzal všechny Windowsy :x:

ten krok 2 delas proc? se nepotrebujes na ten system hlasit novym uctem, staci ze existuje.

jestli nepouzivas admosske sdileni c$,d$, musis mit nastavene neco ke sdileni, nejsi na home windows.
mas? co ti vypise prikaz: net share

pouzil jsi ty mapovaci prikazy "net use"? co jsi dosazoval za sitovy adresar? proc tu neni chybovy vypis?

nebo ty za mapovani disku povazujes, ze to tupy pruzkumnik ma videt automaticky, bez zadani pripojovaciho uzivatele, bez rizeni pristupovych prav? tak se ale nechova novell/nwlite, os2, samba na linuxu ani win profi, to si neco pletes s odpadem win home.

1. Ke kroku 2 jsem dostal radu, tak jsem vykonal
2. výpis příkazu net share

Název
sdílené
položky Prostředek Poznámka

-------------------------------------------------------------------------------
C$ C:\ Výchozí sdílená položka
D$ D:\ Výchozí sdílená položka
IPC$ Vzdálený IPC
E$ E:\ Výchozí sdílená položka
ADMIN$ C:\Windows Vzdálený správce
E E:\
Users C:\Users
Příkaz byl úspěšně dokončen.

3. Diskové oddíly ostatních ntb kam se chci dostat jsou sdílené pro uživatele Everyone. System, Administrator s max.přístupovými právy (úplné řízení)

máš nově zřízeného "sdílecího uživatele", jmenuje se třeba "sdíleč". samozřejmě je to žert, diakritika se nepoužívá.

aby mohl využít admošská sdílení c$ atd., musel by to být přímo "administrator", což není. asi stačí členství ve skupině administratorS.
kdo je to zač / čeho je členem vypíše příkaz:

net user sdíleč

pozn.: přístupová práva na lokálním systému = ve vlastnostech karta "zabezpečení" není totéž co přístup zvenčí, tj. karta "sdílení".
k tomu je dobré povolit síťové služby "sdílení souborů a tiskáren", to nadělá výjimky do firewallu. změna může chtít restart.

syntaxe pro zástupce k připojení disku:

net use \\ip.adresa.druheho.pc\users /user:sdíleč heslo /persistent:no

to samé zkusit pro: ...ip\e
jinam ten uživatel asi nemá práva, to uvidíš podle čísla chyby a podle té záložky sdílení.

V obou ntb jsem založil další účet s názvem Share (jméno uživatele) a heslem
Sdíleným oddílům HD jsem v zabezpečení tento účet přidal a udělil úplné řízení
scripty:
net use \\ip.adresa druhého pc\users /user: heslo nového účtu /persistent:no
net use \\ip.adresa druhého pc\D /user: heslo nového účtu /persistent:no
jsem doplnil (tučné písmo) a v příkazovém řádku jako admin odeslal
odezva na první příkaz Zadaný síťový název není již dále k dispozici.
odezva na druhý příkaz Zadaný síťový název není již dále k dispozici.
odezva na druhý příkaz s D: (název diskového oddílu s dvojtečkou) Cesta v síti nebyla nalezena

je fajn převyprávět to vlastními slovy, ale účinnější bývá zkopírovat sem ten výpis, bude to tu přesně i s mezerami a chybami syntaxe.
vidím tam zadané heslo nového účtu, ale chybí jméno toho uživatele, hned za "/user:", viz nápověda...

net use \\ip.adresa.druheho.pc\users /user:sdíleč heslo /persistent:no
net help use

a toto je taky špatně:

a v příkazovém řádku jako admin odeslal...

namapované disky chceš vidět ty, žádný "jakoadmin" ve svém prostředí. to je totiž jiné bez "jakoadmin", nevidí stejné síťové disky.

"d:" je označení lokálního disku na tom pc, ne název síťového disku. musí odpovídat výpisu "net share"
taky heslo nemůžeš cpát dohromady s parametrem, příkaz pak nepozná co je co.
na vzdáleném pc to chce přimapovat jako nový disk (třeba x:), jinak s tím většina programů nebude umět pracovat. koukám že jsem to taky zapomněl, "17.03.2022 18:25" jsem dával hotovou batku, tu stačilo upravit.

net use x: \\10.0.0.7\D /user:Share 12345 /persistent:no

nemá cenu to psát zpaměti, je dobré kouknout do nápovědy.

\\10.0.0.7\users ... Zadaný síťový název není již dále k dispozici.

nevím jestli je "users" nabízený ke sdílení, opět výpis "net share".
taky se chce přesvědčit o jeho právech (už jsem psal), i o právech uživatele "Share" (už jsem psal).
tento adresář nemá smysl sdílet. na rozdíl od tužeb mrchosoftu tam nemají žádné uživatelské dokumenty a větší data co dělat, pak to nejde normálně zálohovat. na to máš právě disk d:
přístup do adresářů "users" s uživatelskými nastaveními je jen pro administratory, sdílet to přes síť jako každodenní chleba je špatný nápad.

Pevná IP je jistota. Windows i linux na notebooku se dokáže i poprat se změnou sítě, doma IP pevná, v práci přidělovaná a úplně jiná.

Kdysi když jsem začínal s TCP/IP (to bylo někdy ve win95 kdy nějaký program se nemohl domluvit, chtěl po mě jméno nebo raději IP a já to nemohl najít, až jsem tjistil, že protokol TCP/IP nemám nainstalovaný a tudíž IP adresu nemám, přitom sdílení souborů i tiskáren fungovalo tehdy už několik let), tak jsem prvnímu počítači dal 1.2.3.4 druhému 1.2.3.5 až kam jsem došel. Předtím jsem měl počítače pojmenované PC01 a dál, došel jsem možná k číslu 18 ale několik čísel bylo vynecháno (nevím co třeba bylo mezi 8 a 15, myslím si že nic) takže to neni počet počítačů, co mi prošly rukama. Vše to bylo dělané tak, aby se to co nejlépe pamatovalo a zapisovalo i ručně (napsat \\PC01\DISKC je jednoduché). Asi to nebyla úplně správná číselná řada, ale roky to tak fungovalo. Až s Vistama jsem to musel změnit, těm se nějak 1.2.3.4 nelíbilo. Tehdy jsem přešel na 169.254.x.x a samozřejmě hezky od začátku a protože si nikam přidělená čísla nezapisuju, tak je to vždy loterie, snažím se přidat takové číslo, které jsem ještě nepřidělil. Léta se chystám si udělat v tom pořádek. Ono kdyby šlo jen o těch pár počítačů, je to asi jedno, ale k tomu je videorekordér (tomu je síť bez internetu k prdu, podpora DLNA neni nic moc a ostatní síťové funkce se týkají googlu, youtube, netflixu, amazonu, facebooku a podobně; obyčejné procházení síťových složek zcela chybí), multimediální centrum, několik měřicích přístrojů a poslední dobou nějaké to arduino (tomu musím vymyslet nějakou volnou adresu). Prostě do sítě se toho připojuje čím dál víc a je nad moje síly si v tom udržet pořádek.

Vážení,
děkuji všem kteří mně chtěli pomoci ale nevyšlo to. Problém jsem nakonec vyřešil tím, že na jednom ntb s W10 mám také W7. Potom už zbývající notebook s W10 do ostatních "vidí" a k vzájemné výměně dat už nic nebrání. Přeji všem zúčastněným rádcům více úspěchů než jste měli s mnou.
Zdravím vás všechny KF.