Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Starý zdroj a nová deska

Zdravím,

obracím se na zběhlejší. Potřebuju nahradit staré muzeum z roku 2004, co používá otec na internet a už to fakt nejde. Má to stát co nejméně, zachovám case a chtěl bych zachovat i zdroj. Je tam Fortron 350W (je o nějaký ten rok "mladší" než PC, protože se dokupoval později, když původní vyhořel). Nejsem teď u toho, k otci teprve pojedu příští týden, ale podle mne je tam toto nebo velmi podobný model: https://aukro.cz/pc-zdroj-fortron-atx-350pnf-350w-6974655429

Chci tam tuto desku: https://www.czc.cz/msi-h510m-pro-e-intel-h510/312496/produkt

Jde mi o to, zda ten zdroj můžu do moderní desky bez obav připojit (i s ohledem na výstupy zdroje). Aktuálně je tam deska Epox 8RDA3+ (pro Athlon XP), což je tato https://www.czc.cz/epox-ep-8rda3-pro-nvidia-nforce2/29441/produkt

Jde mi hlavně o ty dostupné piny na zdroji vs. na desce, zda je to kompatibilní s novou deskou. Z hlediska zátěže je to snad v pohodě, bude tam jen Pentium Gold G6400 a žádná ext. grafika, jedno SSD.

Díky

Ty součástky v tom zdroji mají taky nějakou životnost hlavně kondenzátory.

Vyplatí se to skládat vůbec ? Fotrovi když přestal stačit levný dvoujádro Athlon X250 tak nafasoval repas.
Tady bych si nebyl moc jistý jestli má cenu kupovat nové dvoujádro za odhadem 6.

https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1316159-lenovo-thinkcentre-edge-72-3493-sff.html

vzal bych něco s usb 3 čili intel řada 4000 a vyšší:

https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1185743-dell-optiplex-9020-sff.html
https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1289369-fujitsu-esprimo-q920-usff.html

Jasně, chápu ;-)

Tak je pravda, že z tohoto pohledu je to na zvážení, že bych se s tím nemusel drbat atd... Jen nevím jak jsou pořešené ty Win 10, ty totiž nejsou pořešené nikdy :-D ... z hlediska licence asi jo, ale při představě, že budu každou chvíli řešit, co mu podělala která aktualizace, bych tam nejradši dal na ten internet nějaký Linux (na nic jiného ten PC nebude).... kromě toho přes dekádu jedu na Macu a radosti z údržby Win PC jsem už dávno pohřbil.

Jedu na Win10 cca od roku 2016-17 (doma + práce), nikdy mě žádná aktualizace nic nerozdrbala. Pokud jsem někdy u známých či příbuzných spravoval pochroumané Win10, vždy za to mohl uživatel - spouštěl pravidelně CCleaner, nebo používal jiný antivirus než vestavěný Defender (typicky Avast či AVG)

Možná je to jen falešná korelace, ale skoro po každé aktualizaci je něco rozházené. Většinou jsou to takové blbosti, že na bmp, jpg, png aj se najednou hlásí nějaký m$ program namísto irfan (kdyby aspoň fungoval, ale mám pocit, že ani nefunguje nebo vlastně už nevím). Ale už jsem zažil znefunkčnění spojení po síti (deaktivace protokolu samba1) a několik dalších sabotáží.
Druhou věcí je to, jak ty aktualizace probíhají, veprostřed práce bez jakékoliv výstrahy se spustí a všechno killnou (ne že by varovaly, nebo aspoň počítač korektně ukončily). Zcela ignorují nastavený čas nečinnosti. Mám win10 jen jeden (je součástí notebooku) a po asi 3/4 roce zkušeností bych si ho dobrovolně nikam nedával (dá se v něm pracovat až na tyhle drobnosti), v linuxu jsem daleko spokojenější (ani s vistama jsem nějaké extra problémy neměl).

Zajímavý - nevzpomínám si, že by mi něco nějaká aktualizace rozdrbala, asociace drží, jak jsou nastaveny, všechny programy fungují, aktualizace se mi chovají mravně a mimo zadný čas nečinnosti pouze oznámí, že by bylo vhodné restartovat, ale lze to odložit, ...
Ano, Sambu jedna aktualizace vypnula, ale mám dojem, že jsem o tom někde četl minimálně měsíc předem.

Fakt neruším, co s Windows děláš, že se Ti to sype takhle pod rukama.

pardon, mam na starosti stovky pc, ne jeden zajebany domaci kriplkram, ktery muze jet kdy chce.
vypadek jednoho pc nekdy zpusobi lokalni vypadek cele bunky za statisice-miliony korun.
takze me jde o co nejvetsi stabilitu / spolehlivost pc, onanie doporucene mrchosoftem jsou az podruzne.

Pokud je to jen na internet tak na 100% nějaký linux. Víceméně je jedno jaký, kterákoliv z hlavních distribucí je dobře použitelná, pro uživatele windows je vhodný mint, dá se nastavit i na dost podobný vzhled. V distribuci je i kancelářský balík, prohlížeč pdf a spousta dalších věcí, které je do win teprve potřeba doinstalovávat (nedávno jsem vyfasoval nový notebook a říkal jsem si, že jsem už zapomněl co všechno se muselo instalovat).
Přechod z XP na nějaký rozumný linux (třeba ten mint) bude určitě jerdnodušší než přechod od XP do desítek.

Fortron patříval mezi lepší značky. Ovšem v práci mi taky jeden vyhořel, a pokud bych to posuzoval podle toho (je to jediný zdroj, který mi kdy vyhořel a to mám i několik starých eurocase), musel bych tvrdit pravý opak.
Měl všechny kondenzátory na výstupu nafouknuté (kupodivu na vstupu na straně sítě ten kondenzátor byl podle všech měření v pořádku). S kolegou jsme se bavili jejich měřením RCL metrem, který si nevěděl rady, co to je za součástku, protože žádný z parametrů nepřevažoval a kapacita byla o dost řádů nižší než měla být.

Jinak by s kompatibilitou neměl být žádný problém, jenom asi budete postrádat konektory pro napájení SATA, ty se v té době na zdroje moc nedávaly a budou přebývat konektory pro napájení disketových mechanik. Ale to je asi se vším, skříň nebude mít USB natož USB3, klávesnice nebude mít tlačítko s oknem (i když to snad v roce 4 bylo na klávesnicích normální), monitor bude mít malé rozlišení (v roce 4 snad ještě nebylo ani tak běžné LCD, tehdy bylo výdobytkem 800x600), prostě fungovat to bude, jen může, ale taky nemusí nějaký takový detail vadit.

Ještě je otázkou, jestli ten zdroj má kšandu pro CPU_PWR, pokud ne, bude potřeba řešit to redukcí. V roce 4 ani tohle nebývalo tak běžné. Na tom ilustračním obrázku je 4 pinová, MB má 8 pinů, půjde to použít? (odpověď bych hledal v manuálu desky.)

Je otázkou jak posoudit stav zdroje. Já bych to třeba vzal do práce a tam změřil, jak jsou na tom kondenzátory, pokud bych pohledem na ně nezjistil že jsou asi v háji. Ale spíš bych to neriskoval a koupil bych nějaký nový levný, ne úplně nanicovatý. Nevím jak teď (dlouho jsem počítač nesestavoval, a poslední roky se dost změnilo), ale dřív mi přišlo že do tisícovky se dá slušně vybrat.

Tak nakonec jsem se rozhodl to s tím Fortronem zkusit. V týdnu jsem byl u otce a vypadá to přesně takto:

https://imgur.com/a/LMSseaw

Hlavní 20-pin je na straně mírně oříznutý a k tomu lze evidentně přidat 4-pin, který má na jedné straně packy a ty jej spojí s hlavním konektorem, čímž vznikne požadovaný 24-pin. Dále je tam další 4-pin, který půjde do toho dodatečného 8-pin konektoru na desce (co já vím, tak zapojit jeden 4-pin stačí, co jsem před časem zapojoval jednu desku, tak nemělo vliv, zda jsem zapojil jeden 4-pin nebo dva). Takže tady to vypadá OK.

Zdroj na mne působí v pohodě, není dokonce ani zasraný bordelem, není v něm nic nafouklé a nevidím prostě důvod, proč by nedal sestavu se slabým procesorem a bez GK.

Kromě toho ten Seasonic na Alze zdražil a za ten litr nikde není :-D ... a jak jsem psal, levné nové klumpy se mi kupovat nechce, tím spíše, že i když jsou nové, tak je tam stejně jistá úmrtnost, tak je jasné, co to je zač...

Po víkendu to složím a dám vědět ;-)

Přiznám se, že jsem nepochopil reakci, která mi přijde zbytečně agresivní a hlavně nedává smysl.

Na Alze stál konkrétní zdroj 999,- a byla to nejlepší cena napříč kloudnými e-shopy. Ano, i Alza totiž může mít lepší cenu než jiní. Dokonce i nyní má na tom zdroji stále nejlepší cenu + má jej dostupný. Ale už to leze přes litr a už se mi to prostě z "psychologických důvodů" do takové plečky kupovat nechce. Jak jsem ale napsal, primární není stokoruna navíc, ale že zdroj u otce vypadá v dobrém stavu, takže nevidím důvod to nezkusit.

Co se stavit na kus řeči někde na separáku a hodit do auta pár desktopů a pak jim to nepotřebné zase hodit zpět? Je to riziko, i požáru! Na druhu stranu, pokud to uživatel ohlídá a nenechá PC zapnuté přes noc bez dozoru, tak bych klidně použil funkční zdroj ze starého PC. Do takhle starého PC bych dnes už po zdražení nedal 1150 Kč. Zdražili to +150 Kč. I těch 1000 Kč bylo neúměrných až nesmyslných.

Jinak on to myslí dobře, je ochotný pomoci, dost tu lidem pomáhá, i mě, jen se svérázně vyjadřuje... někdy je toho i na mě moc a frustrace v jistých sutuacích a práce s lidmi je více než náročná. Já ho chápu a s respektem ho nechávám žít vlastním životem. Je kvalifikovaný, zkušený a není to žádný Víťa! Takže klid v duši... musíme si pomáhat...

Tak zase všechno má své meze a až tak daleko bych nešel ;-)

K tomu dalšímu... rozumím, protože nejsem náhodný kolemjdoucí. Moc dobře si pamatuji začátky zdejší poradny, která vznikla jako odštěp ze Živě, tehdy ještě pouze jako PC poradna. Moc dobře si také pamatuji některé přezdívky, které jsou zdejší stálice ještě z Živě a i v tomto vlákně je jich hned několik. Až mne překvapuje, jak dlouho zdejší komunita setrvává, většinou se to všude rozpadlo. A lední brtník je mi pochopitelně známý a vůbec nic proti němu nemám. Samozřejmě, že se vyzná. Je mi to jasné, protože také nejsem žádný "Víťa" a do značné míry umím rozlišit, kdo se vyzná a kdo je "hurá uživatel". Mám ale také za to, že zde byl vždy pohodový pokec, což je pro mne s přibývajícím věkem asi už to nejdůležitější :-)

Shrnuto, nejsem tady pro radu v nouzi, bez které jsem ztracen. Umím si udělat vlastní závěr, umím si leccos ozkoušet a nejsem odkázán věřit všemu, co mi kdo řekne. Jsem tady pro názor a příjemné prostředí, než že bych očekával dovedení do cíle za ručičku, abychom to mohli odfajfknout :-) Kdo chce, může se zúčastnit.

je to jen zdroj. předpokládá se jen kancelářská = nízká zátěž. a vybíráš ho už týden.
i pro mě je překvápko, kolik ty krámy dnes stojí.
ale to neznamená, že bych se snížil k tomu jedinou korunou financovat ten uřvaný kyperský odpad.

https://www.mironet.cz/be-quiet-system-power-b9-300w-atx-80plus-bronze-nemodularni-120mm+dp444510/

respektive tento model nemá přídavný konektor pro pcie: https://www.suntech.cz/produkt/488652-be-quiet-system-power-b9-300w-atx-zdroj-80-bronze-bulk/
a dražší 350w ho má: https://www.suntech.cz/produkt/488653-be-quiet-system-power-b9-350w-atx-zdroj-80-bronze-bulk/

Brtníku :-) Týden opravdu nic nevybírám. Akorát jsem se konečně fyzicky dostal k danému PC a měl příležitost se podívat, co v tom je. Přišlo mi OK to sem napsat. Aktuálně vím co udělám a jak to budu řešit případně dále. Pokud je pro někoho už toto vlákno únavné, což se jistě může stát :-), klidně může jít na jedno nebo i na :beer::beer::beer:

Děkuji za další odkazy i za vložené úsilí. Zkusím to ještě znovu upřesnit. Jde o to, že Be Quiet je pro mne noname jako Fortron. Hlavně nehraje takovou roli 800/900 nebo 1150 abych to řešil. Ale hraje už roli 0,- vs. ~litr. A protože zdroj co mám se jeví OK, zkusím to. Když to nepojede, nebudu řešit u nového zdroje rozdíl dvou nebo tří stovek a koupím holt ten Seasonic, který se za svůj výtvor aspoň zaručí pětiletou zárukou.

Osobní averze k Alze podle mne prostě jen nesouvisí s tématem a už vůbec nic neříká o tom, co já znám nebo neznám. Snad jsem to napsal srozumitelně :-)

Mě ty vysoké ceny také zarazily. Souhlasím s ním. Cena je cca 2x taková, než bývala. Nejvíce to ovlivňuje nenažranost obchodníka, možná částečně oprávněná, protože tohle můžou být letité skladové ležáky. Skladování taky něco stojí. Docela by mě zajímalo datum výroby. Pak je třeba si uvědomit, že kontejnerová doprava dost podražila. Vždycky se najde důvod, proč je to tak drahé.

Opravdu bych to vzal z jiného PC. Do takhle starého PC bych dal jen čas, úsilí a práci.

Jinak souhlasím.
Rozmohl se nám tady takový kyperský nešvar. Děti velice často používají sprostá slovíčka. Zejména pak jedno
slovo... Je to slovíčko... Alza!
Odkud to přišlo?
Od nás to nemají.
A to říkají všichni?
Všichni...
???
Novotný z Mironetu také...

No, momentálně zdroj do starého PC nesháním. Komponenty budou nové, už je objednáno konkrétně toto:

GIGABYTE H510M S2H V2 (potřebuji MB s DVI výstupem ke staršímu LCD)
Pentium Gold G6405
Kingston FURY 8GB DDR4 3200MHz CL16

K tomu přijde Crucial MX500 250 GB, který mám navíc. Když to nerozjede Fortron, budu to řešit koupí Seasonicu. S cenami nikdo z nás bohužel nic nenadělá, ať už jsou důvody v dnešní době jakékoliv :-)

trochu problém s chápáním.
já nikomu seasonic nedoporučuju, kdes na to přišel? do staré plečky přece nebude dávat nejdražší zdroj na trhu.
že ty máš byt vedle alzy je skvělá informace, tazatele určitě potěšila a nechá si ji zarámovat.

----
jenže pak to pc osadí 2jádrovým hnojem řady pentium g, se picnu. to ani na ebay nemají normální i5 do té desky? ale to je dost nová deska, procesory do ní jsou drahé.

potřebuji MB s DVI výstupem ke staršímu LCD

kabely hdmi-dvi ve vašem kraji nevedou? to máte taky blbý.

Takže koho by to zajímalo, PC už je od včerejška komplet a Fortron je studený a sotva točí větrákem. Spotřeba na zásuvce je 23-30 W idle, při běžných činnostech do 45 W. V dlouhodobé zátěži, kterou to stejně nikdy normálně nebude absolvovat, mi to potom neukázalo víc než 60 W.

-----
Co do toho PC půjde jsem napsal hned v úvodu a klidně se můžeš kvůli Pentia G picnout, ale kladeš si špatnou otázku. Ta totiž nezní, zda nejde levně sehnat i5 někde na eBay (a podmínka je ještě verze s int. grafikou), ale zda i5 načte Seznam.cz rychleji než "dvoujádrový hnůj". Mohu zodpovědně prohlásit, že nikoliv. A tady potom vítězí, že vše dojde v jedné krabici z jednoho shopu a mám klid :-) Opravdu nevidím smysl srovnávat to třeba v Blenderu a pak si honit ego na diskuzi, jaký je to střep, což dělají postižení jedinci neschopní pochopit účel těchto procesorů.

kabely hdmi-dvi ve vašem kraji nevedou? to máte taky blbý.

Poznámka k DVI zde byla pouze proto, že jsem zvolil jinou desku než je v původním postu a uvedl jsem důvod. A možná než být vtipný za každou cenu se někdy stačí zamyslet. Vyšla cca na stejnou cenu, tak proč mám kupovat nějaký nesmyslný kabel? Už tak se mi doma válí hromada kabelů s různými koncovkami, které pak už nikdy nepoužiju. DVI kabel je u monitoru, tak proč to řešit nákupem dalšího elektroodpadu. Deska má také HDMI a DP, přes který to momentálně mám připojené u sebe na 4K monitoru než to odvezu příští týden k otci.

jsou jedinci, zvyklí se pohybovat v jediném okně prohlížeče.
nebo skutečně používají pc jako jednookenní obrazovku pro jedinou aplikaci.
když vynechám občas obtěžující antivir nebo aktualizace, těmto jedincům se seznam (co jiného) načte na dvoujádru zhruba stejně hbitě, i když všechny dnešní prohlížeče podporují běh ve více vláknech.
tak snad budou rádi.

Ano, vše je to o využití, to se taky snažím říct. Otec má běžně 10-20 tabů což jsem tady už přešvihnul a nemám určitě pocit, že je to shnilé. A pro otce to bude raketa. Je mu přes 70, používá Seznam, posílá soutěže, sází Sportku... prostě důchodce. Na to nikdo nepotřebuje i5.

A nepotřebuje to mnohdy ani ten, co má větší požadavky. Lidi jsou obecně dost rozežraní a často ani nemají objektivní důvod. Sám stolní počítač už přes 10 let nevedu a v Macbooku Air 2019 mám teď mobilní dvoujádrovou chcíplotinu i5, která má ten název jen díky marketingovému oddělení a je nejspíš ještě slabší než to Pentium G 2C/4T. Přesto mám permanentně stovky tabů v mnoha oknech a nemám pocit, že bych u toho umíral. Možná i proto, že mám 16 GB RAM, což je při intenzivním používání browseru snad ještě důležitější. Ale třeba je to jen tím, že nepoužívám Chrome, který dokáže umlátit každý hardware...

Jestli tedy dobře rozumím, použiješ ten starý zdroj z r.2004.

Ty kondíky mohou být vyschlé, nebo "nahlodané". Bývá jich tam tak 8. Každý stojí asi 7kč(jak kde). Zvaž výměnu těch kondíků. Pozor na polaritu.
Ty kondy nemusí být vždy nafouklé, aby byly vadné.

Mě se v r.2014 stalo na zdroji z r.2006, že mi ráno nešel spustit PC. Zkoušel jsem kde co. A pak mě cosi napadlo se podívat na kundy ve zdroji. Některé byly nafouklé, některé ne. Vyměnil jsem ty nafouklé za nové. Zdroj se nerozjel. Napadlo mě vyměnit i ty ostatní. Použil jsem kondíky z dětské vysílačky od Vietví z r. asi 1992-1994, co jsem asi v r.1996 vypájel. Zdroj se rozjel. Tak jsem tyto kondíky vyměnil taky za nové. Zdroj mi od té doby šlape dobře. V zimě jsem je kontroloval a furt ok. Utáhne mi to 4x 3GHz jakýsi Intel. 8GB RAM, GTX 750, 4xHDD. Síťovou kartu, kartu 1394. PC odebírá i s monitorem cosi přes 120W.
(PC není z r.06, jen ten zdroj a monitor)

Ano, už jsem ho použil. Jen je o nějaký ten rok mladší, byl dokupován později, ale to je už jedno :-)

Určitě díky za zajímavou zkušenost, nicméně řeknu to jednoduše. Až/jestli ten zdroj odejde, tak ho vyměním. Nejsem elektrotechnicky nepolíben, s páječkou umím, ale do těchto dobrodružství se pouštět nebudu, protože je to už spousta ztraceného času.

Spotřeba nové sestavy je nižší než byla spotřeba té staré. Je tam fórový procesor a externí GK tam žádná není. Spotřeba s monitorem je podle mne irelevantní, jelikož PC zdroj monitor nenapájí.

S kondíky v tom zdroji může být jistě cokoliv, je pravda, že do nich nevidíme. Každopádně dle UEFI desky je nyní na všech větvích vše OK, PC u otce běží možná hodinu denně a nikdo jej nenechává běžet, když není doma. Tady tomu v rámci ozkoušení dávám kouř už druhý den, běží to v kuse a ani náznak problému.

S ohledem na funkčnost starého zdroje a jeho směšnou zátěž v běžném provozu nevidím smysl nad tím tedy dále spekulovat. A kdybych ten PC neobnovoval, tak tam ten zdroj běží další roky, aniž bych na to sáhnul. S novými komponentami jsem mu vlastně ulevil a aktuálně jsem v tom za 0,- Kč a 0 práce a i to se počítá ;-)