Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Brother DCP-T720DW Inkbenefit Plus anebo Epson EcoTank L6270?

Brother DCP-T720DW Inkbenefit Plus anebo Epson EcoTank L6270? Výhledově budu doma potřebovat nahradit stařičký Canon iP4000, který používám spíše na tisk méně důležitých dočasných materiálů a přijatých faktur, na trvanlivější a kvalitnější věci mám multifunkci HP Color LaserJet Pro MFP M277dw, se kterou jsem náramně spokojen, ale bohužel s originálními tonery má dražší provoz, s neoriginálními tonery mám špatné zkušenosti jak u HP, tak i u OKI a nehodí se na tisk fotografii.

Canon Pixma iP4000 s originálními náplněmi tiskl fotky na svou dobu ve slušné kvalitě, ovšem originální náplně byly drahé a s alternativními šla barevná věrnost fotky do ... pryč. Nyní už má něco za sebou, při tisku fotek dost špiní a i dokumenty už moc dobře nezvládá, takže se poohlížím po něčem novějším.

Jelikož kvůli dokumentům preferují automatický duplex, kvůli fotkám bezokrajový tisk, kvůli nákladům tankový systém a kvůli rezervě multifunkci, takže mi z toho vypadly výše uvedené multifunkce, ovšem na každou z nich jsem našel jak oslavné ódy, tak i zásadní kritiku, tudíž je to 50:50. Hlavně ohledně tisku fotek moc informaci není, spíše jenom nějaké neurčité narážky.

Nemáte někdo přímé zkušenosti s některou z těchto multifunkcí, hlavně s tiskem fotografií? Věřím, že běžné dokumenty zvládnou dobře obě.

Mám Epson, L6160 (starší řadu) a nemám s ní problémy. Tiskne se třeba jen 1x za měsíc a zatím se nestalo, že by byl s tiskem problém.
Fotografie jsem tisknul a při porovnání s tím, co jsem měl předtím (včetně Pixmy) jsem žádné problémy nezaznamenal.

Pokud se nepletu, tak si dovolím pár rychlých úvah...

Všiml jsem si docela výrazného cenového rozdílu při koupi.
Vypadá to, že ten Brother DCP-T720DW se doprodává za cca 6000 Kč.
Když budu uvažovat cenu pořízení Epson (cca 9000 Kč), tak cenově je tomu bližší Brother MFC-T920DW za 7500 Kč.

Co opravňuje a tvoří ten značný 50% cenový rozdíl (9000 vs 6000 Kč)?
Jaké je porovnání nákladovosti tisku?

Brother MFC-T920DW má navíc jenom fax, za který je vcelku zbytečné doplácet, stejně jako Epson EcoTank L6290, který je zase o něco dražší. Epson má rychlejší tisk a zvučnější jméno, jinak jsou možností +- srovnatelné, ovšem cena o cca 1/3 nižší ve prospěch Brotheru.

Od Brotheru mě trochu odrazuje recenze na https://blog.vseprotisk.cz/recenze-brother-mfc-t910dw-tankova-tiskarna/, kde se píše o nekvalitním tisku v draft a normál režimu a také velké rozpíjení barev ve vodě, v jiných recenzích se také často vzpomínají problémy s WiFi (asi konflikt s DHCP a nutnost nastavení IP natvrdo) a mdlejší barevná grafika na normálním papíru + nějaké nepraktické nastavování formátů papíru při tisku přímo na tiskárně přes jednořádkový pididisplej.

U Epsonu jsem zase četl o častém špinění a ucpávání se jednotlivých trysek a tím i nutnosti častého čištění hlavy.

Osobně si raději připlatím, ale chci co nejlepší kvalitu tisku a únosnou cenu spotřebních materiálů. Zvažuji, jestli raději rovnou nejít do Epson L8160, ale tá nemá ADF, stojí o dost víc a asi bych už pak rovnou zvažoval Epson L8180 s A3+, ale tá je ještě dražší, a hlavně větší, což je u mě důležitý faktor, jelikož jsem novou tiskárnu plánoval umístit na místo Canon Pixma iP4000.

Tiskárny jdou mimo mě, tak jen pár úvah a zvídavých otázek.
Za Epson L8180 s A3+ má pořizovací cenu 17000 Kč, skoro stejnou jako loni (07/2021).
Epson EcoTank L8160 zdražila o 18 % z 11300 (07/2021) na současných 13300 Kč. Proč a za co dávat navíc 2000 Kč?

Ohledně kvality tisku neumím poradit.
Pokud se nepletu, tak Epson je průkopník s EcoTank.

Dost by mě zajímalo:
Kde to Brother šidí, že vychází o 30 % levněji?
Co Epson opravňuje vybírat o 30 % více? Marketing?
Autorizovaný servis v ČR - mají vlastní vs externí?

Za sebe můžu říct (nikoli radit), že to všechno vidím jako rizikový spotřebák. Takže bych vybral něco v cenové relaci okolo 5000 Kč.

Tak jsem zjistil, že Epson EcoTank L6270 má podle https://www.epson.cz/cs_CZ/produkty/tisk%C3%A1rny/inkjet/pro-dom%C3%A1cnost/ecotank-l6270/p/30259 pigmentovou černou, takže lepší tisk, ale horší fotky, jelikož u fotek černou míchá z barev, nový Brother DCP-T720DW Inkbenefit Plus má vodorozpustnou černou (DYE), kterou používá i na fotky, takže lepší fotky, ale méně kvalitní a méně voděodolný text: https://club.dns-shop.ru/review/t-292-struinyie-mfu/17687-brother-dcp-t510w-dostoinyii-naslednik/. Bohužel, levné multifunkce s pigmentovou i DYE černou, jak to má Canon Pixma iP4000 se nyní nedělají, mají je až dražší Epson L8160 a L8180 A teď babo raď!

A hlavně, uvedené multifunkce skoro již nikde nejsou skladem a tam, kde je ještě mají, hodně dynamicky zvyšují ceny.

Pokud bude výhodná cena v doprodeji, tak bych neváhal, tím spíš, pokud je tiskárna nutně potřebná.

Na druhou stranu...
Pokud se to na trhu vyvíjí nepříznivě a nákup není nezbytně nutný, odložil bych ho. Je otázkou, jestli vše tak nesmyslně nezdraží, že se zpětně bude litovat toto, že nebylo zakoupeno.
U jednoho z výše uvedených tipů jsem upozornil na téměř shodnou cenu s odstupem jednoho roku.
Nejenom velcí prodejci rádi zneužívají nepříznivého vývoje ve svůj prospěch a cenu šponují.

Bráno dle mých potřeb - koupil bych s cílem kvalitního tisku textu. Potřebuji hlavně černý text. Rád používám zvýrazňovače. Takže bych se zaměřil na ověření faktu, že požadované inkoustové barvy nebude rozpíjet a rozmazávat zvýrazňovač (Stabilo, Centropen).

Tak Epson EcoTank L6270 a
Brother DCP-T720DW Inkbenefit Plus nejsou dlouhodobě k dispozici a neví se, kdy a jestli vůbec ještě budou. Variantou je Epson EcoTank L4260, který ale nemá ADF podávač skeneru a zakrytý podávač papírů, ale zase je na něj teď cashback a záruka 3 roky, anebo Brother MFC-T920DW, který má zbytečný fax, ale několik různých, prakticky umístěných, podávačů papírů a také 3 roky záruku. Na různých webech jsou o obou rozporuplné zkušenosti, kde na 2-3 nadšené recenze je 1 naprosto zdrcující, která od nákupu dané tiskárny člověka úplně odradí. :-/

Našel jsem ještě HP All-in-One Ink Smart Tank 750, která má sice horší parametry tisku i skenování, ale prakticky jenom kladné recenze nadšených uživatelů a podle různých videí tiskne na originálních HP papírech, které nejsou nijak extrémně drahé nádherné fotky, na kterých mi také hodně záleží. S HP tiskárnami mám dobré zkušenosti, parametry, drivery i SW nejsou zbytečně složité a nadupané, ale to co mají, dělají dobře a rovnou se standardním nastavením, oproti jiným značkám, kde to často chce složité laborování a nastavování. Odrazuje mě jenom jediný spodní podávač, který nevím jestli zvládne fotopapír cca 250 g/m2, protože o zadním podávači jsem nic nenašel a není ani jasné, jestli tam vůbec je.

Má tady někdo zkušenosti s HP tiskárnami řady Smart Tank a hlavně s tiskem fotografií?

Tady tvrdí, že naskladní zítra.

Naskladníme
Očekáváme Zítra
(termín nepotvrzen).

Záruka 3 roky po registraci, více informací na www.tsbohemia.cz/epson-zaruka.

https://www.tsbohemia.cz/epson-ecotank-l6270-c11cj61403-_d395047.html

Co si to zahlídat pro změnu ceny a naskladnění?

Stejně to lze zde https://www.electroworld.cz/epson-l6270-c11cj61403-cerna

Nezakrytý podávač papírů bych nezvolil do prašného prostředí a pro případ, že se bude tisknout velmi málo. Tohle je ke zvlážení... konstrukce podavače vs prašné prostředí. Nechat natahovat zaprášené listy, to tiskárně neprospěje. Nebo to alespoň něčím zakrývat, když se netiskne.

Nakonec mi byl doporučen Epson, že prý je o třídu lepší než Brother a HP, ale stejně nikde není, takže je to jedno. Tenhle týden prý nedorazilo nikde nic, možná bude nějaká zásilka Epsonů L6270 v listopadu, ale tá je již vyprodaná. Brothery už asi nebudou, po novém roce mají dorazit nové typy, ale nikdo neví, jaké vlastně budou. HP Smart Tanky 750 zase nemají zadní podávač na papír vyšší gramáže, takže také o ničem.

Trochu jsem se pídil po fotowebech a tam kupodivu vyšla jako velice slušná a levná 6 inkoustová multifunkce Canon G640, za předpokladu, že oželím automatický duplex. Trochu mě ale odrazuje slavné kanoní kurvítko B200 a spol. Nemá někdo zkušenosti s Canon G540/640?

V TSB jsou malomocní lháři. Teď je tam status ...
Po objednání
Obvykle do 60 dnů.

L6270 nabící levněji... https://eshop.netfox.cz/epson-ecotank-l6270-mf-ink-a4-lan-wi-fi-dir-usb_d557051.html

------------------------------------------

Objednal bych to anonymně s možností osobního odběru v Praze a platbou v hotovosti při převzetí.
Pak jim zatelefonoval, že je to závazná objednávka. Vyčkat až se ozvou.
Pokud to naskladní a vyzvou k odběru, tak teprve pak bych jim dal potřebné údaje pro případ nutnosti zaslání zboží.
Nejlépe se na tomto scénáři domluvit předem telefonicky.

Tak prodejce volal, že dorazil Brother DCP-720DW, jestli jej ještě chci, tak honem rozhodnout, jestli automatický duplex u Brothera anebo 6 inkoustů u Canonu. Cena je skoro stejná. Fakt se tu nikdo nevyzná v tiskárnách, aby mohl fundovaně odpovědět podle svých zkušeností z praxe bez nějakých teoretických spekulací?