Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový kancelářský PC

Dobrý den,

uvažuji, že bych pořídil nový PC na práci doma (programování, kódování). Starý PC (8 let cca) už docela dosluhuje a výkonově nestačí.

Byl by tady někdo ochotný mě trochu nasměrovat na co se dívat, abych nekupoval zbytečně předražené novinky nebo nespolehlivé díly? Nepotřebuji vyloženě TOP, ale spíše dobrý poměr cena/výkon.

Rozpočet nemám úplně pevně stanovený, počítám, že to je investice na více let.

Už je to hodně let, co jsem sledoval HW, takže teď se vůbec nedokážu zorientovat.

1. Doporučujete postavit vlastní sestavu a nebo využít nějaké hotové řešení typu DELL nebo kompaktní řešení typu INTEL NUC? Rozměr moc neřeším, vždy jsem měl klasickou bednu. Jde mi spíše o životnost a spolehlivost a samozřejmě poměr cena/výkon. Říkám si, že ty kompaktní krabičky jsou sice fajn, ale asi budou více trpět na přehřívání a tím pádem i životnost.

2. Procesor
Začal bych asi procesorem, vždy jsem byl fanda Intelu. Má smysl uvažovat o jiné než nejnovější 13. generaci? Díval jsem se na procesor Intel Core i5-13600K. AMD jsem nikdy nezkoušel, věřím, že bude možná cenově výhodnější, ale pořád mě více láká intel.

3. Paměti DDR4 vs DDR5
Má smysl jít do DDR5? Chtěl bych alespoň 64GB.

4. Grafika - integrovaná vs externí
Vždy mi stačila integrovaná grafika. Hry nehraji. Má smysl řešit externí grafiku? Časem uvažuji nad připojením více monitorů, zatím využívám 1. Je nějaký limit v rámci integrované grafiky?

Využití PC: Outlook, Photoshop, prohlížeče (Firefox, Chrome),... nic extra, případně nějaký lokální server - WAMP

Pokud by měl někdo tip nebo zkušenost, budu rád za info.

Děkuji
Roman

kompaktní krabičky jsou sice fajn, ale asi budou více trpět na přehřívání a tím pádem i životnost.

Ano.

AMD jsem nikdy nezkoušel, věřím, že bude možná cenově výhodnější

Ne. AMD je dneska firmou v čele vývoje, jejich procesory jsou lepší a dražší. Jednoznačně doporučuji AMD. Ale trváš-li na Intelu na kódování (programování) to vadit nebude, to je disciplína, kde má Intel minimálně stejný výkon jako AMD. Například v práci s videem (enkódování H.264 a HEVC) v tom Intel úplně propadá.

Má smysl jít do DDR5? Chtěl bych alespoň 64GB.

Vždy má smysl jít do nejpokročilejší technologie, ale řádně si připlatíš. V poměru cena/výkon je o hodně výhodnější stará DDR4. Rozhodnout se dle financí musíš sám.

Napiš, na čem jsi jel doteď, ať víme od čeho se odpíchnout.

Například v práci s videem (enkódování H.264 a HEVC) v tom Intel úplně propadá.

A to porovnavas iGP z ktereho roku ?! Naopak Intel v tom ma vyhodu diky Intel Quick Sync (Intel VA API), staci si porovnat encoding/decoding "RX Vega 8" vs Intel Xe / Intel Iris Xe.
Nebo "UHD 770" s podporou az 12Bit HVEC 4:4:4 decoding kde tedy propada ? (a to nebyl jeste zminen decoding AV1).

HandBrake Video Encoding H.264 UHD@770 vs Ryzen 7 5700G Vega 8 :

[96139-uhd-770-vs-amd-vega-png]

* Intel Xe take tezi z technologie Dolby Vision / HDR10+ a podpory zvuku Dolby Atmos 3D

Jinak do diskretniho pracovniho PC rvat az 181W CPU mi neprijde zrovna optimalni to uz radeji tu sestavu co jsi poskytl nize s AMD Ryzen 7 5700G s APU RX Vega 8 ktere neni nejhorsi i kdyz je zalozena na starsim GCN 5.0 Raven Ridge z roku 2017.

Intel iGP "Hardware decoding & encoding" : https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Quick_Sync_Video#Hardware_decoding_and_encoding

Nicmene Vega 8 jasne vede ve vypocetnim nebo hernim vykonu.

Při enkódování videa na kvalitu (archivní účely) není v podstatě možné použít encoding přes grafiku, protože kvalita není dostatečná, žádný z výrobců grafik nemá. Je třeba enkódovat přes procesor a tam jsou potom normální "velká" jádra také velkou výhodou.

Pokud enkóduji na youtube, tak je samozřejmě jediná rozumná možnost enkódovat přes grafiku, neboť na konci to stejně přejde přes youtube kompresi. A v takovém případě má Intel hodně navrch před AMD, Intel Quick Sync, jak již píšeš i ty, je úplně v jiné lize.