Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno zlomky v excelu

ahoj vsem,

rad bych se poradil, jak na zlomky v excelu. bud delam neco spatne a nebo nevim.. myslel jsem, ze excel umi i triciferne zlomky, ale asi neumi. pouzivam excel 2019. a rad bych scital a odecital zlomky. dam sem priklad, ktery mi nefunguje, jestli treba nekdo nevite, co s tim..

10 15/20 - 5 5/25 = excel umi
10 119/300 - 5 179/185 = excel neumi

nevedeli byste jak to zprovoznit?

jedine reseni, ktere mi funguje, ale je kostrbate, tak rozdelit do dvou bunek cele cislo. to znamena do jedne bunky dat celek a do druhe bunky uz jen zlomek bez celku a ve treti bunce funguje celek + zlomek. to same udelat i s druhym cislem. ale je to takove, ze bych cekal, ze to musi jit lepe.

moc dekuji za pripadnou pomoc

Excel neumí zlomky, excel zlomky přepočítá na desetinná čísla a pak zase zpět. Je to jen otázka zobrazení, je potřeba nastavit odpovídající formát čísla.

Na zlomky jsou jiné nástroje, ale nejspolehlivější je stejně kalkulačka casio nebo kadio, to uměla snad i ta relativně obyčejná s "funkcemi".

No tak to zkouším, teda zkouším LO calc (excel tu fakt nemám, ani kdybych chtěl, tak verze pro linux ještě neexistuje) a tam vidím problém jen v zadávání. Když napíšu 10 119/300 vznikne nějaký nesmysl, ale když napíšu =10+119/300 tak je všechno v pořádku. No a jak jsem říkal, je potřeba dát správné zobrazení (např. # ???/???) protože výchozí je na dvě místa. Mimochodem na výsledek to nestačí, tam je ve jmenovateli 11100 a ten program to prostě aproximuje zomkem se jmenovatelem na tři čísla (v tomto případě 811) aniž by vydal nějaké varování. To je taky jeden z důvodů, proč pro takové věci excel nepoužívám (asi hlavní důvod je to, že excel přišel daleko později, než jsem něco takového vůbec potřeboval). Neptejte se mě, proč to mám v angličtině, já to taky nevím, nedávno jsem dělal reinstall a asi jsem tam ještě češtinu nepřepnul.

Řešení je napsat to jako vzorec prostě =celky+čitatel/jmenovatel to fungovat musí. Horší je to právě s tím přepočtem zpátky, kdy je potřeba vyzkoušet, kolik je na to potřeba cifer. Osobně nechápu, proč se po zadání 10 123/456 ukáže 10123 co to má znamenat. Je celkem běžné, že když dám 1/2 že se to převede na 1. února (nebo 2. ledna), ale tohle přece neni převod na datum.
Nevím, jak to má excel, ale koukám v tom calcu, že je i položka na počet cifer jmenovatele (denominator places), takže neni potřeba zadávat ten číselný formát ručně (ale za to to vypadá, že je ten počet omezený na 8).