Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chyba při přesunu syst. složky v PC.

Dobrý den!
Stolní PC, W7, 1x SSD, 2x dat. disk HDD.
Datový disk (F) se syst. dat. soubory začal "zlobit", občas "nenaběhl". Dat. syst. soubory byly proto přesunuty na volný disk (E) postupem: karta "Vlastnosti" - "Umístění" - "Přesunout". Vše se zdařilo, až u "Dokumentů" se obsah po chybě při vytvoření N složky zkopíroval, ne uložil přímo na disk. Složku jsem následně /bohužel ne předem/ vytvořil a soubory do ní přesunul. Dokumenty tedy zůstaly na původním disku a jsou také /zkopírovány/ na novém disku E. Podle mého ale u obou umístění nemají charakter systémové složky, na kartě "Vlastnosti" na rozdíl od ostatních syst. složek chybí karta "Umístění". Je to velký problém pro chod a provoz PC, lze to nějak napravit.
Děkuji za rady!

Nevidím důvod, proč by to měl být problém. Hlavně si všechno o co nechceš přijít, zálohuj. Zálohování znamená, že máš všechna pro tebe důležitá data zkopírována někde úplně mimo na externím disku, teda máš minimálně jednu kopii online na počítači a minimálně jednu offline na externím disku, který trvale nepřipojuješ k PC.

Osobně teda vůbec s těma osobníma složkama nemanipuluju a nechávám vše na C:, tak jak jsou po instalaci. Na datovém disku si dělám vlastní složky tak, abych se v tom vyznal a měl i pořádek v tom, co mám a co právě nemám zálohované.

Běžně se to dělá tak, že data zálohuji z nestabilního disku na externí. Odpojím nestabilní disk, připojím nový náhradní, zkopíruji zálohované soubory z externího disku na nový, který má původní písmenko. Posléze, když už vím, že nestabilní disk nebudu potřebovat, tak ho mohu ponechat ve stavu jakém je jako zálohu poslední nouze k datu ukončení jeho provozu nebo ho rozmlátím kladívkem a vyhodím.

S předmětnýma složkama bys manipulovat nemusel, možná by to vyžadovalo po nakopírovaní restart nebo znovupřihlášení.

nestabilní disk přece nikdo normální nepoužívá.
ve vlastnostech c: je možnost spustit kontrolu disku, to může opravit chyby souborového systému.
crystaldiskinfo zobrazí informace o stavu disku - podle toho se rozhodneš, jestli je disk na okamžité vyhození.

podobné závady bych čekal na klasickém hdd. jestli je to tak a a jako systémový disk není žádný typ ssd, už tam dávno neměl být.

ad tvůj "přesun předmětných složek" - nezapomeň, že jsi jen uživatel, ne operační systém. k manipulaci všemi soubory nemáš práva.

Díky za rychlou reakci!
Pro upřesnění : syst. disk (C) je Samsung SSD 840 EVO 120GB, dat. disky (E),(F) jsou WDC WD3200AAKS-00UU3A0 320,0 GB. Jakmile HDD (F) začal být nestabilní, tj. občas "vypadl", "nenastartoval", okamžitě jsem jej po přesunu souborů "Dokumenty", "Hudba", "Obrázky", "Stažené soubory" a "Videa" přestal používat.
Tyto soubory jsem již dříve, na základě rady někde v nápovědě, kde byly označovány jako "systémové datové složky", přesunul na disk HDD určený pouze pro data. Důvod - uvolnění kapacity systémového disku SSD. Na něm pak zůstalo jen vše ostatní související se systémem, žádná data.
Jediný problém se kterým jsem sem přišel je to, že složka "Dokumenty" se po chybě při jejím nepodařeném přesunu, tedy jejím překopírování na druhý HDD chová jinak, než ostatní, bezchybně přesunuté složky. Na kartě "Vlastnosti" na rozdíl od ostatních syst. složek chybí karta "Umístění", s možností přesunu.
Na "vadném" disku (F) zůstala složka "Dokumenty", která se nepřesunula, ale překopírovala na disk (E), na rozdíl od ostatních složek, které se přesunuly. Na kartě "Vlastnosti" jí chybí karta "Umístění", s možností přesunu.

Samsung SSD 840 EVO 120GB ... historický maličký disk. udělej si z něj flashku, ale nemá smysl ho mít v pc. něco normálního začíná tady: 500gb
WDC WD3200AAKS-00UU3A0 320GB ... starý pomalý disk nedává smysl. proč tam máš disk, o kterém už víš že je problémový, to je úplně nepochopitelné, ledaže ti na tvých datech vůbec nezáleží.
psal jsem o kontrole disku - reakce nula.
screen z crystaldiskinfo - taky nikde.

ke zbytku: tys sice něco zkoušel přesouvat, otázkou je co si o tom myslely windows a jak to dopadlo, co se nepřesunulo. předpokládám, že v normálním správci souborů umíš zobrazit skryté soubory.
cesty k systémovým adresářům jsou nastavené v registrech:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Folders

Dobrý den! Ještě pro doplnění:
"Na počítači" sice pracuji, jako běžný, bohužel "přestárlý" uživatel, ale "s počítačem" ne, proto ty, možná nepochopitelné dotazy.
Předmětný PC byl sestaven v r. 2014, komponenty pořízeny podle "Doporučené PC sestavy 2014 - sestava OFFICE - kancelář/základ na doma " ve "SVĚTĚ HARDWARE". Vím, že to nyní není již "to pravé ořechové", myslel jsem že už to s ním dožiji, výměna mne ale asi nemine. Ten disk pracoval bez problémů, náhle vysadil a proto ten přesun souborů. Kontrolu jsem tudíž nestihl, screen z crystaldiskinfo také ne, proto zatím ta nulová reakce. Jestli se , jak se občas stává disk znovu načte, tak to provedu, snad to stihnu.
Kontrolu a screen z crystaldiskinfo zbylých disků, včetně externího jsem provedl. Kontrola bez závad, screen - viz příloha.
Děkuji za trpělivost a shovívavost

co je zač podezřelý disk "f:", který ve výpisu chybí? měl jsem ho za jeden z logických disků na tom 320gb, ale máš to nějak jinak. v zadání vlastně píšeš, že to 2x hdd, ale z výpisu někam zmizel.
jestli je to jak popisuješ, že náhodně vysadí nebo se objeví, zapoj mu jiný datový i napájecí konektor. a datový kabel nejlépe do jiného portu na základní desce. pak bych mu nechal běžet kontrolu disku.
na ostatních smart bez problémů:

 (01) Samsung SSD 840 EVO 120GB
    Drive Letter : C:
----------------------------------------------------------------------------

 (02) WDC WD3200AAKS-00UU3A0
       Disk Size : 320,0 GB
    Drive Letter : E:
-- S.M.A.R.T. --------------------------------------------------------------
ID Cur Wor Thr RawValues(6) Attribute Name
05 200 200 140 000000000000 Počet přemapovaných sektorů
C5 200 200 __0 000000000000 Počet podezřelých sektorů
C6 200 200 __0 000000000000 Počet neopravitelných sektorů
C7 200 200 __0 000000000000 Počet chyb v kontrolním součtu UltraDMA

----------------------------------------------------------------------------
 (03) ST2000DM001-1E6164
       Enclosure : Seagate Expansion Desk USB Device (V=0BC2, P=3321, sa1)
       Interface : USB (Serial ATA)
    Drive Letter : G:
----------------------------------------------------------------------------

Děkuji za radu a vyhodnocení záznamu. To je nad mé znalosti. Až se disk (F) zase náhodně objeví nechám běžet kontrolu disku a udělám výpis Crystal disc... Snad se to podaří. Pak to také provedu s těmi kabely, ale nejdříve za týden, až se pro kabely dostanu na chalupu, kde zůstaly po přesunu "na zimoviště". Mám tam i jiný, nový disk, který příp. osadím. On podle mého má ten nefunkční disk pravděpodobně vliv i na prodloužení startu PC.

On podle mého má ten nefunkční disk pravděpodobně vliv i na prodloužení startu PC.

velmi pravděpodobně ano. v tom crystaldiskinfo se pak objeví chyby na řádcích 05,c5 nebo c6: https://i.imgur.com/ZkDjg1N.png
výsledek nemusí být označený červeně. stačí že je žlutě a "raw data" jsou ve vyšších jednotkách až desítkách.
následky vadně fungujícího kabelu bývají vidět jako chyba "c7".
podezřelý disk lze přidat k jinému počítači, jestli bude vidět.

k jednoduchej realokácii zložiek

To je jako jednoduché, když k tomu potřebuješ další program?

-----
Ve skutečnosti to jde řešit uživatelsky přímo z Windows, jenže to má podmínky, nesmí tam zbýt ani žádný skrytý soubor, ani se v tu chvíli nesmí žádný soubor používat, jinak vznikne to, co se mu stalo u té složky Dokumenty.
Někdo může namítnout, že je to hloupé, nepopírám to. Proto tazateli doporučuji vůbec tyto osobní složky nepoužívat. Nechal bych je tak jak byly defaultně na Céčku a na datovém disku se o strukturu složek postaral sám. Nicméně, když už to má tak, jak to má, ať to tak nechá. Mohl by vytvořit úplně novou osobní složku Dokumenty přes ten systémový dialog a soubory z té původní tam přesunout, ale jestli nezálohuje, tak raději ne, ono je to lepší to nějak mít, než se v tom dál vrtat a něco omylem smazat.

Děkuji za příspěvek a radu. Pro doplnění: všechny datové soubory a další důležité soubory ze syst. disku a dat. disku mám zálohovány na dvou místech /ext. disk a ještě třetí disk v PC, na který jsem nyní přesunul soubory z toho vadného dat.disku/.
Zaujalo mne "Mohl by vytvořit úplně novou osobní složku Dokumenty přes ten systémový dialog".Je někde podrobně a srozumitelně popsáno jak to provést? Děkuji!