Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem znovuzapnutí serveru po výpadku napájení

zdravím,
mám domácí server,
připojen jednoduchý záložní zdroj cyberpower (komunikace přes USB)

pri ztrátě napájení ze sítě, pošle po chvíli záložní zdroj signál vypnutí, server se vypne.
když naběhne el zpět, záložák sám obnoví činnost (není třeba nějak zapínat) ale jak docílit toho aby se zapl i ten server?

díky

Změna předmětu, původně: znovuzapnutí severu (host)

je to domácí skládačka, běží na tom debian

- automatické zapnutí po "after power loss" v biosu asi nepůjde protože to není power loss ale normální vypnutí. ?

- možná by mohlo jít WAKE ON LAN, které si můžu posílat z mikrotiku

ale jistě že jde.

Jednak máš dvě možnosti: první je, že "power loss" znamená detekci ztráty +5V standby (což si myslím, že bude většina desek, která si nepoznamenává do NVRAM způsob posledního vypnutí). Pak se ti rozjede deska i po vytažení síťové šňůry (nebo obnově napájení UPS). Druhá je pak to, že Debiana nepošleš do PowerOff, ale do Haltu a počkáš si, až umřou baterky.

https://www.computerhope.com/unix/uhalt.htm
(jen bacha na to, jak reálně si každý OS mapuje ten-který příkaz)

Nic ti nebrání to vyzkoušet.

- automatické zapnutí po "after power loss" v biosu asi nepůjde protože to není power loss ale normální vypnutí. ?

Tak buď tu UPS nemáš propojenou s počítačem (původně sériový, nyní usb kabel) a potom se to vypne natvrdo stejně jako když vypne elektrika (akorát později) pak je to volba v biosu.

Nebo to UPS je propojené s PC a potom je možná nastavení v programu k tomu. U UPS co jsem instaloval do win to tak bylo, jestli tam bylo zapnutí si nevybavím.
Jak je to u debiana nevím zkus hledat. Teď se to vypíná asi nějak genericky univerzálním signálem.

možná tohle
https://packages.debian.org/buster/apcupsd

Jo, taky to používám, ale tady jde o jinou situaci, kdy
- vypadne síťové napětí, UPS naběhne a počítač běží dál, protože se mu vlastně nic nestalo
- UPS vidí, že pomalu dochází baterka, pošle počítači zprávu, že se má vypnout
- počítač uloží vše co potřebuje a vypne se
- tím poklesne odběr a baterka ještě není úplně vybitá, takže UPS pořád ještě dává napětí
- kdyby to mělo trvat dlouho, tak se baterka vybije hodně, UPC by dodávané napětí vyplo a po obnovení síťového napětí (a přinabití baterky) by zase dodávané napětí zaplo a počítač, poslušen BIOSu, by se s naběhnutím napětí zapnul
- JENŽE tak se nestane, protože zatímco UPS ještě dodává napětí (a třeba někde svíti hypotetické orientační LEDky, nebo co všechno je na něm ještě pověšené a neinteligentní zařízení s malým odběrem) a mezitím se zákeřně síťové napětí obnoví
- - v takovém případě UPC furt nepřerušeně dodává výstupní napětí
- - TUDÍŽ počítač nezaznamená výpadek a následné obnovení napájení
- - TUDÍŽ nemá důvod se sám zapnout
- - TUDÍŽ se to zapnutí musí řešit pomoci zprávy jiným kanálem

Protože pro počítač to jinak vypadá, že mu někdo poslal zprávu, takže se vypnul, i když napětí má, a následně má napětí neomezeně dlouho.
A UPS mu to napětí nevypne (a následně zapne) protože k tomu nemá důvod. (A pokud by tam byly ty hypotetické LEDky, nebo cokoli jiného, tak by měly pořád nouzové svítit až dokud by to UPS nevzdalo zcela. Jenže tak daleko to nedošlo.)

A u serverů je důležité i to, aby se po takovém nouzovém, leč korektním, vypnutí také samy zapnuly, aniž by to někdo musel řešit nějak osobně.

A UPS se tak musí chovat, protože nemá jak rozumně zjistit, jestli je na něm něco důležitého s nepatrným odběrem (a stupidného, takže s ním nekomunikuje), nebo ne. Pro nouzové účely tam klidně může být pověšených i 200 LED (100+100 v seriích proti sobě, každá na 2.2V a nějaké proudové omezení) a odebírat 0.001 A (1 mA) a osvětllovat (spíš vyznačovat) stovky metrů únikových cest. (A na druhou stranu i "vypnutý" zdroj v PC klidně může mít svod/"idle" větší, než ty blbé LEDky a nic se nepozná, stejně tak nějaká blbá dlouhá kabeláž)

Riesite imho blbosti...ak sa server korektne ukonci, pretoze mu to oznamila UPSka samozrejme posle o tom oznam na mail spravcovi, takze ten vie, ze server je vypnuty. Slusny server potom ide zapnut cez konzolu (ilo, idrac a spol).
Mne upskay u zakaznikov posielaju takisto oznam, na mail kedy mali vypadok a kedy opat naskocili.

Name : APC IDF1
Location : IDF1
Contact : Unknown

http://apcFDEECA
http://192.168.3.57

http://[FE80::2C0:B7FF:FEFD:EECA] (Local)
http://[]

Serial Number : ZA1708007207
Device Serial Number : AS1335237474
Date : 02/04/2023
Time : 09:51:41
Code : 0x0109

Warning - UPS: On battery power in response to low input voltage.

a oznam, ze uz je vsetko ok.

Name : APC IDF1
Location : IDF1
Contact : Unknown

http://apcFDEECA
http://192.168.3.57

http://[FE80::2C0:B7FF:FEFD:EECA] (Local)
http://[]

Serial Number : ZA1708007207
Device Serial Number : AS1335237474
Date : 02/04/2023
Time : 09:51:46
Code : 0x010A

Informational - UPS: No longer on battery power.

tak jsem zatím nijak neuspěl

počítač je domácí skládačka deska AsRock (ILO to nemá)
založní zdroj CyberPower
systém Debian
instaloval jsem PowerPanel

záložní zdroj je propojen k PC přes USB, spojení funguje, když vypnu přívod EL do záložáku, po nastavené době záložák pošle přes USB signál vypnutí a PC se vypne (V obslužném SW můžu nastavit po jak dlouhé době posílá záložák signál vypnutí, jestli má záložák pípat při alarmu atd, vše funguje správně).

po zapnutí EL zpět do záložku ale počítač nenaběhne, pořád je vypnutý a musím zapnout ručně pomocí hlavního vypínače.

V biosu nastaveno po znovuobnovení napětí aby se PC zapnul
nastaveno probuzení pomocí WOL, nefunguje
jedine co funguje je wake on usb mouse, poklikám na myš a počítač se zapne

nějaký nápad?