Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nabíjení NTB DC-DC nabíječkou

Dobrý den,

řeším už nějakou dobu, jak nabíjet NTB z 12V baterie v karavanu. Origo dapter do 230V sítě má hodnotu 300W (20V 15A), NTB je tento https://www.alza.cz/lenovo-legion-5-17ach6h-phantom-blue-shadow-black-d7340910.htm .
Koupil jsem si DC-DC nabíječku (12v dovnitř, 20v ven přes napěťový trimr) konkrétně tuto https://www.hadex.cz/m399-napajeci-modul-step-up-menic-cvcc-1200w-dc-dc-nabijecka/ .
Zakoupil jsem náhradní DC nabíjecí kabel bez 230v adapteru - https://www.tme.eu/cz/details/ak-sc-10/dc-napajeci-kabely/akyga/ , konkrétně ne však na 300w, ale pouze na 90w (předpokládal jsem ,že bude normálně fungovat, akorát na nabíječce snížim ampéry, aby to kabel dával). Připojil jsem + a -, nastavil 20V a strčil do NTB - led kontrolka v NTB kontinuelně nesvítí, poblíkává, ale nenabíjí.
Na facebook skupině jsem dle rad vyzkoušel dát jiný odpor (odpor na konektoru origo nabíječky z 230v jsem naměřil 205ohmu). Koupil jsem rezistor 200ohmu, rozebral jsem konektor, původní rezistor s 548 ohmy jsem nahradil 200ohmu, ale opět to nefungovalo. Jako laik nejsem schopný "nainstalovat" přesně 205ohmu (pokud jsem dobře změřil).

Zkoušel jsem NTB nabít i přes 2000w měnič s čistým sinusem 12v-230v s klasickou orig nabíječkou. Ale při připojení do měniče se mě měnič vypl (nevyhořel). Opět dle názorů na facebook skupině je nejspíš důvod vyšší náběhový proud, než měnič pustí, a tudíž zablokuje výstup 230v (měnič zvládá 800w vysavač, 1260w kávovar, není problém).

Momentálně jsem na mrtvém bodě. Potřebuji NTB nabíjet, nejlépe stále ze stejnosměrného proudu, tudíž z DC-DC nabíječky, ale NTB nepustí nabítí, nějak mu nesedí kabel či co.

Má, prosím, někdo nápad, jak NTB nabít?

Děkuji za rady

Pokiaľ sa nemýlim, tak tento notebook má možnosť nabíjania aj cez USB-C. Obstaraj si teda nabíjačku 12V/USB-C. S uvádzaným 300W nabíjacím výkonom by to asi bol problém už len preto, že autozásuvka býva istená najčastejšie 15A poistkou a ani cez USB-C by takýto výkon neprešiel. USB-C nabíjačka však nemusí mať plný nabíjací výkon uvedený na NTB. USB-C na notebooku pred začatím nabíjania komunikuje s nabíjačkou a vie sa dohodnúť (handshacking) na nabíjacom napätí a prúde. Nebudeš mať síce rýchlonabíjanie, ale na druhej strane šetríš batérie. Osobne z toho dôvodu a k plnej spokojnosti na svojom NTB používam namiesto dodanej 90W USB-C nabíjačky nabíjačku 33W.

a mohu vědět, kde je to napsané, že se může dobíjet pomocí USB-C? upřímně jsem ani nepočítal s tím, že to NTB podporuje, když má adapter na 300w
Tato možnost by řešila náběhový proud z měniče, ale dá se USB-C nějak nabastlit na DC-DC nabíječku, aby NTB se nechal nabíjet a neprotestoval jako do teď?

Je to napísané v parametroch na tvojom odkaze, ale aj v návode na použitie. Je tam napísané "možnosť nabíjania cez USB-C". Dobastliť sa to nedá (viem, že všetko ide, ale je tam istá a nie malá obtiažnosť). Jednoduchšie kúpiť hotové, ponúk je na internete dosť a nie je to drahé.

Ani jsem si toho nevšiml, respektive jsem to ani nečekal. Tak to je fajn. Jen ta několikaterá konverze proudu je tomu taková neideální :/ 12v baterka - 230v měnič - 20v adapter na USB-C..
Ten adapter pro USB-C vytváří pro NTB jaké napětí? 20V co NTB potřebuje? Nedá se tedy použít nabíječka k telefonu, co dělá 5V?

Žiadna niekoľkonásobná konverzia. Vyrábajú sa nabíjačky priamo z 12V na USB-C. Nabíjačka sa prispôsobí notebooku, pri pripojení sa ako prvé zapne 5V nabíjanie a hneď na to prebehne medzi NTB a nabíjačkou komunikácia po dátových vodičoch, pri ktorej sa tieto dve zariadenia dohodnú na nabíjacích parametroch. Pri NTB to býva najčastejšie 20V/5A. Ak nemá nabíjačka taký výkon, tak sa dohodnú na nižšom napätí. A nie, nabíjačka k 5V telefónu by svojimi max. 2A (10W) bola nevhodná, výkon je slabý. Musela by to byť nabíjačka k telefónu, čo zvláda USB-C a má dostatočný výkon. V tvojom prípade je ideálna cca 100W nabíjačka a ako-tak by to zvládla aj cca 30W, len by nabíjanie trvalo 3 až 4x dlhšie.
Poznámka: Tak sa mi zdá, že tvoj predpoklad je, že keď má nabíjačka dodať do USB-C 20V, tak tých 20V musí dostať zo vstupu. To nemusí. Súčasťou nabíjačky je aj menič napätia.

Počítej s tím, že ten notebook má USB-C nabíjení, ne napájení. Přes to USB-C to napájet neutáhne.
Ten tvůj StepUp by to zvládnout mohl, pokud mu doplníš lepší chladič, protože ten kousek hliníku naspodu takový výkon neuchladí.
Nedávej na výstup žádné odpory. Změř si výstupní napětí zdroje, který máš k notebooku a stejné napětí nastav na tom StepUp modulu.

Jinak je otázkou, zda v karavanu fakt potřebuješ 17" herni notebook, jestli by se nevyplatilo pořídit nějakou repasovanou 14", která by měla spotřebu o řád nižší.

Občejný napájecí kabel jsem zkoušel, i bez odporu, ale NTB se nenabije, nepustí si to, ikdyž je stejné napětí. Prý tam chybí nějaká komunikace mezi NTB a nabíječkou. Tomuto já sám už nerozumím.
Dnes mě ještě přišel Omezovač nábehového proudu do měniče, tak ještě ten zkusím. Ale je to 230v.

No já bych se vrátil na začátek. Originál trafo je předpokládám stavěné na napětí cca 90-230v (podívej se na štítek).
Možná to měnič vypíná protože
a) kapacitní zátěž
b) klesá odběr na nulu protože na začátku originál trafa je můstek s kondíkama
c) skutečně velký proud ale tomu nevěřím ten měnič s tím bude počítat

Jako první bych zkusil k měniči zapojit klasickou žárovku aspoň 100w nebo klidně ten zaplý vysavač a následně připojit originál trafo.
Pokud by se to zase vyplo zkusil bych udělat omezovač proudu do originál trafa - žárovka 100w /230 v do série s orignál trafem (pochopitelně bezpečně a rozpojit rozhodně fázi).

Druhou možst vidím změřit výstupní napětí originál trafa, bude někde kolem 24v odhaduju. Na to nastavit krabičku. Budeš ji muset zřejmě chladit. Rozpojit originál trafo na sekundární straně - koupil bych nějaké konektory co to dají
https://www.laskakit.cz/silovy-konektor-xt90--1-par/
možná tohle https://www.laskakit.cz/konektor-16mm-gx16-4-piny--f-m-/