BF: Všechno šlape až do dne, kdy máš víc USB zařízení než je zdraví rozumné. Klávesnice, myš, mikrofon, RGB lampa č. 1, RGB lampa č. 2, jedna webkamera, druhá webkamera (protože jiný úhel, že ..), Backlight LED RGB pásky na monitor, větrák, podsvícená podložka pod myš, tři externí HDD, víceportový adaptér do kterého je zapojený HUB PORT 2 a ten krmí HUB PORT 3, USB repráčky.
A pak to přijde: "Nemám žádný volný port USB!"
PCIE slot kam bych mohl zapojit dejme tomu "4x3.1 USB" ? Zabrala ho velikost kolosalního GPU, který žere víc wattů jak dětský tábor.
Tak co teď? Jasně, je tu HUB, ale jaký? Ty levné jsou spíš loterie. Maximálně jedno slušný Ačko, těch je ale hodně ruzných typů kvality a jsou často omezené na [USB-A USB 2.0] kvality odpovidající plastikové hračce z Kinder vajíčka. Co tedy dělat. Odpověd je jednoduchá, použijte USB Type-E.
Přejít na článek
Neomezeně.
Riešiš prkotinu! Desktop PC (ak je čistý a OK) je schopný bežať aj 24/365 - teda nepretržite. Veď také sieťové servery bežia niekedy celé roky v kuse. A vypínajú sa buď pri výmene, alebo pravidelnej údržbe.
ja si prave nebyl jisty jestli se da porovnat desktop pc se server pc
tak ono je to počítač ako počítač a zdroj v oboch funguje v podstate na stejný princíp. Jediný rozdiel medzi počítačom a serverom je v podstate dimenzovanie výkonu (kde je focus na CPU, TPU, RAM a sieťové karty, namiesto toho PC má bežne len jednu sieťovú kartu, za to má aj GPU a rozhodne nemáš ako v servery 768GB operačnej pamäte) a v tvare "kde servery sú prispôsobené tak aby je bolo možné montovať do racku".
Kdyby se přehříval, tak se sám vypne. A nějaký restart občas vyžadují i větší aktualizace. Pokud ale nemusí běžet nonstop, tak ho vypínej, spočítej si spotřebu el. energie a cenu za den nebo měsíc.
Nehovor systém všeobecne... U Windows určite. Ale taký Linux sa vie aktualizovať aj bez reštartu.
u domaciho stolaku je nesmysl, ze by musel bezet nekolik dni, zaplatis si to ve zbytecne spotrebe. dale zvysujes riziko poskozeni otevrenych souboru na disku pri vypadku proudu.
jinak tomu nic nebrani.
soucasne pc mivaji dost pameti, nemusi swapovat, taky ji umi uvolnit. (dlouhodoby beh hur snasely stare xp, to neni tvuj pripad)
prumyslove pc typicky bezi cely rok, s 2 prestavkami na vanocni a letni dovolene.
Můžu se ze zvědavosti zeptat, proč potřebuješ mít zapnuté PC nepřetržitě několik dní v kuse?
Pracovní desktop nevypínám, běží 24/7/365. Pokud netrápí spotřeba elektřiny, tak normální slušný desktop může být klidně zapnutý trvale.
Takže pracovní desktop vypínáš 1x za čtyři roky?
OK, kazdy ctvrty rok jede 366 :)
Pokiaľ máš dobre vyriešené chladenie, odvod tepla...tak až kým Ti nevypnú elektriku..
Prakticky neomezeně. Já si kdysi udělal server ze staráho Pentia, od výměny disku do celodenního výpadku elektřiny v celé čtvrti to bylo něco přez tři roky a když obnovili proud, tak zase naběhnul a jel další rok, nebo tak něco, než jsem se rozhodl překopat systém.
A server je práce, kterou pro tebe dělá. Samozřejmě podle toho co potřebuješ, tak nadimenzuješ HW. Může to být specializovaná nabučená mašina, může to být obyčejný vyřazený kancl stroj, může to být i Rapsberry Pi. Poslední dobou pár let používám stařičký NB. Obvykle to jede, dokud to nevypnu/nerestartuju, s vyjímkou výpadku proudu.
(Vpomínám na debatu na nějakém diskuzáku před lety, kdy se nějak svezla řeč na servery a já jen tak z legrace vyjmenoval všechno, co mi na počítači běžně běželo, od NTPD, přez databáze, webové servery, gitservery ... Někdo se tam na mě osopil, že co tam tahám superpočítače, že se tam baví o obyčejných herních mašinách 50-80 tisíc Kč. Tak jsem opáčil, že ten můj superpočítač je netbook za 6.500 a že se omlouvám, že ruším jejich vznešené kruhy obyčejnou prací
)
Počítač může fungovat tak dlouho, dokud nezačnou umírat komponenty.