Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Obnova dat z formatovaneho disku

Dobry den, prosim o pomoc s obnovou dat na HDD.

Na HDD bol spraveny rychly format, nasledne bol vypnuty pocitac, nic sa nan nezapisovalo.

Aky je idealny a overeny sposob na obnovu disku?

Mam Windows 10.

Dakujem.

Pouzil som EaseUS Data Recovery, lebo mi ho odporucil Copilot, este som sa ho pytal, ci nie je plateny a povedal ze nie, ze je free verzia a oklamal ma, obnovil iba velmi malo suborov a vyskocila hlaska o platenej verzii.

Kazdopadne, obovene subory su v poriadku, takze by to mohlo byt obnovitelne, ale potrebujem bezplatny program bez limitov, ktory z tychto odporucas - a je free bez limitov?

Dakujem, ale nie su niektore rychlejsie?

Zda sa, ze vsetky priecinky a subory su tam, ale nespravi rychly format iba nejaku zmenu hlavicky, co by stacilo prepisat? Ten rychly format trva par sekund, ale obnova, teda iba najdenie suborov trva vecnost. Nedokaze ziadny program iba opravit tu hlavicku na disku?

Paradoxně, kdyby se jednalo o zrušení oddílu, asi by stačilo jen znova "vytvořit hlavičku" (obsah sektorů včetně "filesystému" se nijak nezměnil). Při formátování oddílu je ale smazána "struktura filesystému" a musí se rekonstruovat. Zůstávají kompletní data jako taková, takže obnova by měla být úplná. Nicméně, všechno není vždy zdarma ...

Dakujem, anglictina nie je problem, aktualne nachadza subory, pouzivam qphotorec_win.exe, zobrazuje ich ako koncovky, exe, png, txt...

Tak to aj obnovuje do ciela, ale bez struktury suborov, to potrebujem, su to aj portable programy, ktore potrebuju povodnu struktutu.

Když tedy se vrátím k původnímu dotazu: dát to někomu, kdo se tím zabývá ... a nejspíš za to zaplatit (stejně jako za opravu nabouraného auta) :-(

PS: neprovozuju servis :-)

Nějaká smazaná data jsem taky zachraňoval, ale prostě jsem použil free program + vlastní práce (adresářová struktura).

On nemá zničený disk ... ale zformátovaný. Netřeba "bagrovat", ale udělat rafinovaně opravu. Tím nekritizuji testdisk ... někdy je ale ta adresářová struktura dost zásadní (u jen zformátovaného disku by data měla být kompletní).

Asi jsem se blbě vyjádřil. Dovede to nejen vydojit zničený disk ale i zformátovaný. Pokud to tedy není zformátováno důkladně, kdy se přepíší jednotlivé sektory, to je pak v háji. Pamatuji z dob dřevěných počítačů a MS-DOS program Unformat, který dokázal zformátovaný disk vrátit do používání.

Ano, data vyzerali uplne v poriadku.

EaseUS Data Recovery je na predplatne, alebo tusim 150 eur, je nieco lacnejsie, prip. v obchodoch ako Datart, Nay by mi to spravili tiez - a za kolko eur?

V servise by mi obnovili data na iny disk a nasledne skopirovali spat na moj, alebo by som musel priniest 2 disky?

pokud jsi začal obnovovat s nějakou omezenou demo verzí, o které nic nevíš, a ta to částečně obnovila na ten samý disk, potom jsi pravděpodobně skončil tím co program napáchal a už ti moc nepomůže ani jiný sw.
svému copilotovi poděkuj a příště jeho rady použij zas, sám přece myslet nepotřebuješ.

bohužel generace vyrostlé ve století, kdy už se disky nerozdělují a cenná uživatelská data se silážují na jeden společný hnůj s bezcenným operačním systémem, to nemají při obnově lehké.
respektive dopadnou přesně jako ty: takzvanou "obnovou" ten disk totálně doserou a to je pro jejich bývalá data konečná. komu by se stýskalo po nekonečném vlákně podobného mudrlanta...

protože používají jediný oddíl, nenapadne je si disk (oddíl) pojmenovat. pokud nabootují z něčeho jiného a má to divné písmeno, anebo disk přidají do jiného pc, nepoznají ho a první nápad co dostanou je všechno neznámé zformátovat, když idiotská windowsí správa disků o tom zamlčuje informace a ty nevíš, s čím vlastně zacházíš.
jestli totiž obnovovací sw začne do tvých dat míchat bezcenný systém a znovu tím přepisovat tabulku rozdělení disku, výsledek bude smutný asi jako u tebe.

na ten samý disk obnovuje testdisk, ale musí být jasné co detekoval, že to dává smysl (u gpt disků se to kontroluje hůř). pak se dá doufat, že to celé obnoví na jediný možný pokus, další nejsou. a trvá mu to klidně půl dne, pár disků jsem už obnovil.
ve tvém případě po tvých pokusech bych ještě zkusil recuvu, co vypíše. zatím jen to, ukáže barevné značky podle předpokládané úspěšnosti, nemusí být pravdivé. ale podle mě už jsou šance nízké.

Rychly format je jedno z najlahsich "poskodeni" disku, takze obnova nie je nic zlozite.
Drviva vacsina programov je vsak uz davno platena, hlavne pri vacsom objeme dat, takze bud zapatis, alebo si skusis zohnat nejaku starsiu verziu, za ktoru sa este neplatilo.
Myslim, ze zdarma je stale Recuva ak sa nemylim a mala by zvlada aj adresarovu strukturu.

To asi ne, už si to nepamatuju. Mám pocit, že tam nebudou ani původní názvy souborů a nějak se přečíslují. Ale nechci kecat, možná to byl jiný program, který to dělal.
Každopádně nejvíc práce bylo znovu a správně napsat název souboru s filmem, proto je lepší obětovat pár korun, koupit druhý disk, udělat si na něj zálohu a disk někam odložit. Být to desítky filmů, tak s tím problém nemám, ale když jich člověk má několik tisíc a ve finále místo názvu vidí jen číslování, tak je to celkem peklo.
Tehdy bylo stahování ještě legální, nelegální bylo jen sdílení. Dnes mám pocit, že i stahování filmů je nelegální, proto už nic nestahuju.

Tak som kupil EaseUS Data Recovery, nejake info, mozu sa hodit ostatnym:

- preruste skenovanie disku a pokuste sa zatvorit program
- zobrazi sa vam ponuka na 50% zlavu, 1-mesiac, namiesto 80 eur len 40 eur
- nasiel som aj kupony, ale tie nedali tak velku zlavu, ziadne
- mne nesla online aktivacia, pomohla podpora
- taktiez mi automaticky zrusili predpatne, takze mesiac mozem pouzivat a potom sa zrusi, nenaskoci dalsi mesiac
- uz vcera mi program obnovil niekolko priecinkov so subormi, so zachovanim nazvov a suborovou strukturou, tak snad sa podari obnovit aspon dolezite data
- podla podpory 4 TB by malo obnovit za 10-20 hodin, takze rano idem na to, potom dam vediet, ako to dopadlo
- stale je tam garancia vratenia penazi, ak sa to nepodari

Tu su vysledky pouzitia programu EaseUS Data Recovery, doplnenie z predosleho prispevku vyssie:
- program obnovil prakticky vsetky subory, asi 3TB
- plne sa zachovali nazvy a suborova struktura
- jediny "problem" je, ze obnovil viac suborov, teda aj niektore starsie verzie, vymazane, takze tie bude nutne zmazat manualne
- skenovanie disku trvalo asi 8 hodin
- obnovoval som na viackrat, ale celkovy cas mohol byt asi 10 hodin
- Windows mi prvy den automaticky restartoval pc, takze som dalsi den musel skenovat disk 8 hodin znova, odporucam pre tie pripady pozastavit aktualizacie na 7 dni
- tiez odporucam nastavit uspanie pc na nikdy
- na disku som mal data aj zalohu, vsetko bolo obnovene

Dakujem este raz za pomoc, aj ked spominany program som si nasiel sam, ziadny iny odporucany bezplatny nedokazal obnovit subory so zachovanim nazvov a struktury.