Jak nejlépe zacházet s baterií u notebooku?
Ahoj, pořídil jsem si nový notebook a chtěl bych, aby baterie chvíli vydržela. Vím, že není dobré mít notebook neustále připojený do zásuvky, ale pokud s ním člověk pracuje třeba celý den, musí ho při výdrží plně nabité baterie 3,5 hodiny odpojit a znovu připojit během dne 2-3krát (možná vlastně častěji, pokud baterii nechce nabíjet do 100 %, resp. vybíjet do 0 %, což ji prý taky zrovna nesvědčí). Časté nabíjení a vybíjení ale taky asi nebude úplně nejlepší, že? Co je v takovém případě lepší - dělat to, co jsem popsal, nebo nechat notebook většinu času připojený do zásuvky a jen ho občas (1krát denně nebo třeba 1krát za několik dní?) nechat vybít (třeba na 20%)? Jakou lze při správném zacházení očekávat životnost baterie? A jak je to s tím správným postupem při napájení? Opravdu záleží, jak se lze mnohde dočíst, na tom, co ke kabelu připojím dříve - jestli kabel do zásuvky nebo ntb ke kabelu? Předem díky za odpovědi :)
Není důvod nemít notebook trvale připojený do zásuvky. Nabíjení baterie řídí nabíjecí obvod, který ji po nabití víceméně odpojí a dobíjí jenom občasnými "šťouchy", podle jejího vnitřního vybíjení.
Rozhodně je to lepší než stálé nabíjení a vybíjení, protože počet nabíjecích cyklů je omezen a odhaduje se asi na 1000.
Nicméně názory na to jsou rozdílné, mám Acer, který udržuje svým proprietárním softem baterii trvale na 80%.
Já mám taky Acer, ale baterie se podle zobrazovaných údajů nabíjí do 100 %.
Nejlíp se o ni budeš starat tak, že se o ni nebudeš starat. Když budeš mít možnost ho mít připojený, tak ho měj připojený a to je celé.
Čili to, že mám baterii pořád připojenou, nebude mít na její životnost vliv? Vím, že u předchozího ntb vydržela baterie po několika letech bez nabíjení jen cca 10 minut a potom konec. A vím o případu, kde baterie po letech nevydržela ani 10 minut a ntb musel být připojený pořád. To se tedy stává běžně, bez ohledu na to, jestli mám ntb pořád připojený, nebo ne?
Životnost baterie u NB je prostě omezená - a sem tam se nějaká nepovede. Žádný zázračný postup není ...
Lithiovým (li-ion) bateriím vadí spousta věcí:
- 100% nabití
- 100% vybití
- čas
- rychlé nabíjení i vybíjení
- cyklování (tedy jejich používání)
Optimální je udržovat je na tzv. storage napětí, což je vyjádřeno v procentech cca 50-60 % nabití. Jenže pak zase neplní svou funkci. Proto spousta výrobců (dell, lenovo, apod.) dodává BIOSy a ovládací software, který baterii dobíjí jen do 80 %. To ještě zaručuje nějaký běh na baterii a zároveň ji tak neničí jako trvalé nabití na 100 %. Na druhou stranu každá baterie stárne ať děláš co děláš a záleží jen na její kvalitě a kvalitě BMS, jak dlouho vydrží. Maximum je cca 10 let, ale běžné baterie spadnou na nepoužitelnou kapacitu po cca 5 letech, ty, které se hodně používají klidně po 2-3 letech.
Takže chceš-li aby baterka dlouho vydržela, tak:
- nastav nabití max. do 80 % (umožňuje-li to počítač)
- nepoužívej PC na baterii, pokud to není nutné a obzvláště pak ne při velké zátěži (např. hraní, rendering videa, apod.)
- nevybíjej baterii pod 10 % kapacity.
spravne viz wikan.
at se o zacatek/konec dobijeni stara jen elektronika v ntb, pak bude mit baterka nejdelsi zivotnost.
v praci byva notebook trvale pripojeny do docku, baterka je i po 4 letech slusne pouzitelna. zatimco kdo ho musi casto odpojovat a prenaset mimo sit, tomu se muze stat, ze bude po roce-dvou kaput.
Ok, díky všem za odpovědi. Budu to nechávat připojené, kdykoliv to bude možné.
Pokud to tvuj notebook umoznuje, nastav horni limit na 85-90% kapacity a zacatek nabijeni, az kdyz klesne vybiti treba pod 75%.
Tim omezis pocet cyklů, ktery je krome starnuti (to neovlivnis) rozhodujici pro zdravi baterie.
Nektere notebooky to maji v BIOS, nektere umoznuji nastaveni nejakou utilitou.
Životnost článku je dán taky počtem jeho nabíjecích cyklů a to je cca 500
Jeden celý cyklus je 0% až 100% - ne úplně doslova
Při nabití U 50% je vlastně využit půl cyklus
Další poměry na příkladu třeba 30% / 70% a další poměry
neriesit. aj tak do 2-3r chcipne, pretoze cas a chemia.
ale naprl Lenovo ntb umoznuju nastavit max. nabijanie napr na 80%...ale ci si tym pomozes...mozno nazenies pol roka a baterka ti umre o pol roka neskor.
Pomuzes, Lenovo notebook 5 let a baterka porad pres 2 hodky zvladne.
Pokud mas notebook prevazne na siti, tak tim podstatne zredukujes pocet cyklu
Ano
Připomínku jsem myslel tak, aby se někdo nelekl že při každém napojení na zdroj mu bere životnost baterky taky v tom teoretickém počtu
Prostě cyklus = 100% a nebo součet poměrů
Cyklus neni dobiti do 100% ale dodani energie, rovnajici se kapacite baterie. 50-100% = 0.5 cyklu
Díky, tak to zní odborněji
Najlepšie zachádzanie je jednoduché:
máš po ruke zásuvku? Pripoj notebook k zásuvke.
nemáš, tak proste nerieš.
Nič špeciálne riešiť nemusíš. Ak chceš v BIOSe vieš nastaviť obmedzenie nabitia na 80% ale nič viac netreba. Ja mám momentálne kapacitu 88.8% (53.2Wh) v nabitom stave, konštrukčná kapacita je 60Wh. Aj po vyše 6 rokoch používania. A v podstate nijako sa o batériu nestarám.
Taktiež tu hovoria o obmedzení na % a podobne, ale presnejšie by si mal riešiť Wh, nie %. Aj mne to hlási 100% ale to je z tých 88.8% keď vypnem obmedzenie, inak 80% z konštrukčnej kapacity ma potom dáva niekam na 90.2% (80% z 60 Wh = 48 Wh, 48 Wh / 53.2 Wh = 90.2%) nabitia do reálnej kapacity. Ale riešiť je to nezmysel. Batéria jednoducho degradovať bude a či zdochne o týždeň skorej alebo pozdejšie po 5 rokoch je jedno.
Ještě jedna podstatná věc, která tu nebyla zmíněná a která snižuje životnost baterie - teplota.
Snaž se mít notebook umístěný tak, aby se zbytečně nepřehříval, aby nebyly větrací cesty zacpané a občas je vyčisti.
Jen doplním, ani nevystavovat baterii mínusovým teplotám, např. venku v zimě v zaparkovaném autě, nevytápěné místnosti atd.
Ani vlhkosti, tlaku, kyselinam, tekutinám, či určitým plynom. A rozhodne nespojiť priamo + a -, ani nenabíjať inými Voltami než je na to stavaná.
No, to bude príma až budou mít všichni auta na baterky, tak se budou řešit zase autobaterky, jak nabíjet, kolik vybíjet, jestli na sluníčku nebo ve stínu 😉
Není důvod bezdůvodně nabíjet a vybíjet baterku - to je přímé opotřebování baterie, které nedává smysl.
Nepíšeš o modelu, hardwaru , OS, jemožnné ,že na některé z této úrovní újde nastavit mezní hodnota startu nabíjení a mezní hodnota konce nabíjení . - Notebook se tak třeba nebude nabíjet Nad 80% a nebude se nabíjet když ještě má 55procent.