Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak nejlépe zacházet s baterií u notebooku?

Ahoj, pořídil jsem si nový notebook a chtěl bych, aby baterie chvíli vydržela. Vím, že není dobré mít notebook neustále připojený do zásuvky, ale pokud s ním člověk pracuje třeba celý den, musí ho při výdrží plně nabité baterie 3,5 hodiny odpojit a znovu připojit během dne 2-3krát (možná vlastně častěji, pokud baterii nechce nabíjet do 100 %, resp. vybíjet do 0 %, což ji prý taky zrovna nesvědčí). Časté nabíjení a vybíjení ale taky asi nebude úplně nejlepší, že? Co je v takovém případě lepší - dělat to, co jsem popsal, nebo nechat notebook většinu času připojený do zásuvky a jen ho občas (1krát denně nebo třeba 1krát za několik dní?) nechat vybít (třeba na 20%)? Jakou lze při správném zacházení očekávat životnost baterie? A jak je to s tím správným postupem při napájení? Opravdu záleží, jak se lze mnohde dočíst, na tom, co ke kabelu připojím dříve - jestli kabel do zásuvky nebo ntb ke kabelu? Předem díky za odpovědi :)

Není důvod nemít notebook trvale připojený do zásuvky. Nabíjení baterie řídí nabíjecí obvod, který ji po nabití víceméně odpojí a dobíjí jenom občasnými "šťouchy", podle jejího vnitřního vybíjení.
Rozhodně je to lepší než stálé nabíjení a vybíjení, protože počet nabíjecích cyklů je omezen a odhaduje se asi na 1000.
Nicméně názory na to jsou rozdílné, mám Acer, který udržuje svým proprietárním softem baterii trvale na 80%.

Čili to, že mám baterii pořád připojenou, nebude mít na její životnost vliv? Vím, že u předchozího ntb vydržela baterie po několika letech bez nabíjení jen cca 10 minut a potom konec. A vím o případu, kde baterie po letech nevydržela ani 10 minut a ntb musel být připojený pořád. To se tedy stává běžně, bez ohledu na to, jestli mám ntb pořád připojený, nebo ne?

Lithiovým (li-ion) bateriím vadí spousta věcí:
- 100% nabití
- 100% vybití
- čas
- rychlé nabíjení i vybíjení
- cyklování (tedy jejich používání)

Optimální je udržovat je na tzv. storage napětí, což je vyjádřeno v procentech cca 50-60 % nabití. Jenže pak zase neplní svou funkci. Proto spousta výrobců (dell, lenovo, apod.) dodává BIOSy a ovládací software, který baterii dobíjí jen do 80 %. To ještě zaručuje nějaký běh na baterii a zároveň ji tak neničí jako trvalé nabití na 100 %. Na druhou stranu každá baterie stárne ať děláš co děláš a záleží jen na její kvalitě a kvalitě BMS, jak dlouho vydrží. Maximum je cca 10 let, ale běžné baterie spadnou na nepoužitelnou kapacitu po cca 5 letech, ty, které se hodně používají klidně po 2-3 letech.

Takže chceš-li aby baterka dlouho vydržela, tak:
- nastav nabití max. do 80 % (umožňuje-li to počítač)
- nepoužívej PC na baterii, pokud to není nutné a obzvláště pak ne při velké zátěži (např. hraní, rendering videa, apod.)
- nevybíjej baterii pod 10 % kapacity.

spravne viz wikan.
at se o zacatek/konec dobijeni stara jen elektronika v ntb, pak bude mit baterka nejdelsi zivotnost.

v praci byva notebook trvale pripojeny do docku, baterka je i po 4 letech slusne pouzitelna. zatimco kdo ho musi casto odpojovat a prenaset mimo sit, tomu se muze stat, ze bude po roce-dvou kaput.

Pokud to tvuj notebook umoznuje, nastav horni limit na 85-90% kapacity a zacatek nabijeni, az kdyz klesne vybiti treba pod 75%.
Tim omezis pocet cyklů, ktery je krome starnuti (to neovlivnis) rozhodujici pro zdravi baterie.
Nektere notebooky to maji v BIOS, nektere umoznuji nastaveni nejakou utilitou.

Najlepšie zachádzanie je jednoduché:

máš po ruke zásuvku? Pripoj notebook k zásuvke.
nemáš, tak proste nerieš.

Nič špeciálne riešiť nemusíš. Ak chceš v BIOSe vieš nastaviť obmedzenie nabitia na 80% ale nič viac netreba. Ja mám momentálne kapacitu 88.8% (53.2Wh) v nabitom stave, konštrukčná kapacita je 60Wh. Aj po vyše 6 rokoch používania. A v podstate nijako sa o batériu nestarám.

Taktiež tu hovoria o obmedzení na % a podobne, ale presnejšie by si mal riešiť Wh, nie %. Aj mne to hlási 100% ale to je z tých 88.8% keď vypnem obmedzenie, inak 80% z konštrukčnej kapacity ma potom dáva niekam na 90.2% (80% z 60 Wh = 48 Wh, 48 Wh / 53.2 Wh = 90.2%) nabitia do reálnej kapacity. Ale riešiť je to nezmysel. Batéria jednoducho degradovať bude a či zdochne o týždeň skorej alebo pozdejšie po 5 rokoch je jedno.

Není důvod bezdůvodně nabíjet a vybíjet baterku - to je přímé opotřebování baterie, které nedává smysl.

Nepíšeš o modelu, hardwaru , OS, jemožnné ,že na některé z této úrovní újde nastavit mezní hodnota startu nabíjení a mezní hodnota konce nabíjení . - Notebook se tak třeba nebude nabíjet Nad 80% a nebude se nabíjet když ještě má 55procent.