VHS a "roztazeni okna" - je neco takoveho skutecne mozne?
Dobry den,
chtel bych se zeptat, jestli je u VHS videa skutecne mozne neco jako "roztazeni okna" - neco jak bylo ve filmu Kruh (2002):
Tedy ze ve videostope muze byt zaznamenano neco jeste za okrajem filmovych policek, co pri beznem prehravani neni viditelne, ale lze to zobrazit prave "roztazenim okna" na VHS zaznamu? Nebo je to uplny nesmysl?
(Vim, ze je to jen film, ale jsem technicky nadsenec a VHS jsem videl jen okrajove (Generace Z), tak me to celkem zajima, jestli to VHS skutecne umoznuje.)
Dekuji.
U analógu - žiaľ nie. VHS je v norme PAL - ak bol film v obrazovom formáte 4:3 - tak taký bude i na VHS (576 × ~520 (PAL/SECAM)). Telky dokážu v nastaveniach obrazu ten 4:3 roztiahnuť na 16:9 - ale po pravde - z kruhu bude elipsa, zo štíhleho bude tlsťoch.
Ak bol záznam zo zdroja 16:9 - tak i na VHS je 16:9 (a tiež 576 × ~520).
https://gist.github.com/jonlabelle/7834592
Magnetoskop (teda videorekordér, prípadne video prehrávač VHS) NEMÁ žiadnu funkciu na "roztiahnutie" videa - jeho obrazový výstup je nemennný (576*520).
u VHS nejsou skryté informace vlevo nebo vpravo, ale na konci. Nevím nač přesně narážíš, ale VHS musí hospodařit s poměrně malou šířkou pásma, takže je nesmysl aby se plýtvalo na "skryté informace". Výjimka je "analogová" ochrana proti kopírování Macrovision, která zásadně zhoršovala kvalitu vyrobené kopie tím, že si pohrávala s kódováním barev právě v době vertikálního sychronizačního pulzu.
https://vyvoj.hw.cz/teorie-a-praxe/dokumentace/kodovani-videokazet.html
edit: VHS nezná nic jako "políčka", to je záznam TV signálu, takže je to vždy řádek1 - sync H -řádek2 - sync H - ..... - řádek200 - sync V a celé odznova, přičemž je to řízené časem, nikoli adresováním.
Len ťa technicky doplním - video je zaznamenávané analógovo (riadok po riadku) 2-4-6 hlavami (áno, existovali i 6-hlavové magnetoskopy - ale len profesionálne) pričom bubom je naklonený, aby video stopa (z jednotlivých hláv bola pomerne dlhá, pri kolmom by bola malá) a páska je okolo neho ovinuta cca v 270°.
Zvuková stopa sa zaznamenávala osobitnou hlavou (rovnou) na okraj pásky (popis tu https://dewiki.de/Lexikon/Videorekorder).
Právě ta zvuková stopa byla dost mizerná, protože proti magnetofonu byl posuv pásku pomalejší. U hifi rekordérů se tak ještě zaznamenávala stereo zvuková stopa taky nějak tou bubnovou rotační hlavou, která poskytla kvalitnější záznam (a ta zvuková stopa na okraji pásku byla jen kvůli zpětné kompatibilitě).
Někde na okrajových řádcích, co se nezobrazujou na televizi může něco být. A taky nad obrazem bývalo něco jako "padající listí" (binární odpočet) možná bych někde našel příklad. Ale tak už to vysílala televize a někdy to v televizi vidět je, takže to neni mimo obraz, ale už v obraze. Taky pamatuju, že z některého videa se na analogové televizi dal dostat teletext, poměrně zmršený, ale občas se něco dalo i přečíst (teletext je či spíše byl v prvních řádcích nad obrazem; v digitálním vysílání je to samostatný proud s kódováním tuším h222, ale tehdy to bylo v neviditelné části obrazu).
Ten film jsem neviděl, tak nevím jaký typ informací z toho dostali, abych mohl přemýšlet, jestli je to možné. Osobně mám právě zkušenost s tím torzem teletextu.
Analogová televize měla 625 řádků a počet pixelů záležel na kmitočtovém pásmu. Ale Vy asi znáte jiné číslo (576). To je protože první řádky padly na kalibraci barev když se přešlo na barevnou televizi, takže ty se neukazují, ale vysílají (taky je v nich teletext a další info). A teď je otázka, co s nima dělá takový vhs videorekordér, jestli je taky zaznamená, nebo je nezaznamená a pro televizi je doplní.