Lze změnit fotku na širokoúhlou bez ořezání a s minimální ztrátou obsahu?
Dobrý den,
Potřeboval bych poradit, jak z fotky, která byla vyfocena na výšku udělat širokoúhlou?
Vím, že to jde jednoduše ořezat. Co když ale na fotce není pořádně co ořezat a nechci ztrácet obsah. Ale hlavně, fotka má víceméně jenom opačné rozlišení respektive 1080x1920. Existuje nějaká snadná možnost, jak ji převést na 1920x1080 s minimální ztrátou obsahu?
Ideálně přes nějaký free software, ale i přes free online službu.
Zkoušel jsem https://photo16x9.com, což je extrémně snadné, ale to tam přidá pouze prázdné pruhy. Možná by to šlo přes gimp, ale ten je totálně neintuitivní, takže jsem na to nepřišel.
Prosím o radu,
Děkuji
A jak by sis představoval, že bude vypadat výsledek?
No nevím. Fotky upravuji zřídka a tohle jsem upřímně spíš zkoušel obráceně, když jsem to ořezal na širokoúhlé nebo naopak přidal pruhy, aby to byl čtverec.
Avšak, taky jsem viděl způsoby, jak převést 4:3 video na 16:9, takže to asi půjde. Ale reálně jsem to nikdy nezkoušel.
Jako vždy existují 3 základní způsoby, jak toho docílit:
1. ořezání - to ale přijdeš o část obsahu
2. vyplnění okrajů - obsah bude stejný, ale po stranách budou pruhy
3. deformace - v tomhle případě značná
Další způsob je v podstatě vylepšená varinta 2, kdy se po stranách nedoplní jednobarevné pruhy, ale dá se tam nějaký obsah. To dřív bývala ne úplně jednoduchá ruční práce, dnes už to často může zastat AI. Je ovšem otázka, jeslti to chceš.
A asi poslední varinta je to, že ty předchozí nějak zkombinuješ - např. částečně ořežeš, částečně doplníš obsah.
Takže se ptám znovu: jak si představuješ, že by vypadal výsledek?
Raději bude lepší sem dát příklad. Fotku v příloze bych chtěl změnit na širokoúhlou. (9:16 -> 16:9)
Pruhy po stranách ani roztažení nepřipadá v úvahu. Takže buď ořezání nebo vygenerování dodatečného obsahu. Jenže zrovna na této fotce není co ořezat a vygenerování jsem upřímně nikdy nezkoušel, takže nevím, jak si s tím poradí.
Jenom rychlý pokus s https://vmake.ai/
To vypadá slibně, bohužel rastr je tam víc než znát. V menší velikosti by to asi nevadilo, horší je spíš ten vygenerovaný zbytek obsahu, který je sice super, ale nemusí vůbec odpovídat realitě, což je dost zásadní problém, za který by mě mohl někdo odsoudit.
PS. Neznáte něco AI, ale free? (třeba s omezeným počtem)
Pokud ti vadí vymyšlený obsah, nechceš ořezávat ani deformovat, tak v podstatě žádnou možnost nemáš.
Coz mě vede k zpět k otázce, jak si představuješ, že bude vypadat výsledek. Protože pokud to nevíš ty, nebude to vědět nikdo.
Jen mě zajímalo, jestli je v dnešní době nějaká možnost, jak to řešit. Každopádně, jak už jsem napsal níže, nejlepší řešení je to nafotit znova na šířku (pokud je to teda možné)
Možnosti jsou. Ale žádná se ti nelíbí.
Nieje. Z principu. Takisto, ako v okruhlej miestnosti nenajdes roh. Vies ho tam umelo domurovat, ale....
moznost samozrejme je:
chybejici data na sirku, ze zaberu ktery znas jen ty, si dokreslis v malovani nebo v ascii art.
pak ti nikdo nemuze nic rict, a jeste to strelis jako umeni.
druha jeste lepsi moznost:
publikovat vyhradne ctvercove fotky. pak nemusis resit dusevni lenost obsluhy fotaku.
https://www.youtube.com/watch?v=v8TEW8rZCmA - tohle je zdarma, neomezeně a běží komplet lokálně. Omezeno je akorát tím, že AI je "jen" obyčejné Stable diffusion. A chce to teda trochu rozumný počítač s grafikou použitelnou pro AI.
K čemu to je dobrý, že z fotky na výšku uděláš na šířku?
Jde hlavně o to, že na webu je těch fotek víc vedle sebe. A vypadá divně, když je většina fotek na šířku a několik je na výšku. Zvláště, když to počtem nevychází a nemůžou být v řadě pouze fotky na výšku a na šířku.
Znova nafotit...
To mě upřímně teď taky napadlo. Pokud je to možné, nafotit to znova na šířku.
Každý záběr radši na výšku i na šířku, ať je z čeho vybrat.
Existuje, otočte ji o 90°.
Pochopitelně, ale tím otočím i obsah fotky, takže mně to nepomůže. Myslel jsem pouze změnit poměr stran.
Zmenin pomer stran samozrejme muzes, pokud ti nevadi, ze dojde k deformaci a zmeni se proporce.
Muzes nechat AI doplnit chybejici mista po stranach nejakym podobnym pozadim
Pochopitelně je deformace problém. Pro mě osobně i sebemenší.
Samozřejmě, ale né všechny fotky jsou takové, že se tam snadno dá vygenerovat chybějící pozadí.
Dam ti priklad na komplikovanejsi fotku, kde jsem odstranil baraky a nechal doplnit pozadi
Já myslel, že jsi fotil baráky a potřebuješ odstranit hrad...
Jen ze zvědavosti - co je to za hrad?
toto
letecka
To těžko. Vidíš tam někde okolo hradu v tom lese baráky?
Plavecký bych poznal, tam jsem byl v září.
Beckov (SR)
Přesně
Dík. Tam jsem ještě nebyl, zatím je v plánu.
Kousek odsud jsou ještě Čachtice
To vím, jen si naplánovat cestu, dá se to sfouknout oboje za jeden den. Ale až příští sezónu.
Jasně že to jde, ale moc se ti to líbit nebude. S fotkou své ženy to raději nezkoušej.
Uff, mně nějak přijde, že deformovaný je i ten levý obrázek.
Však vlevo je ten upravený a vpravo originál.
Jinak stačí zajít na Petřín do zrcadlového bludiště a není potřeba žádený grafický program...
Možné to je, ten obrázek mám z Google, ale ona to vychrtlina je stejně. A kdyby případně ten obrázek byl bez úprav, byla by ještě širší.
Tak ono způsobů je víc -
zdeformovat
použít výřez v správném poměru
doplnit "nic"
rozblemcat to zdeformované v pozadí
míň zprasená verze
použít AI
Zamysli se nad tím, co vlastně chceš ...
Můžeš to nařezat na 4 pruhy ... a budeš mít 4 širokoúhlé fotky bez ztráty obsahu
Klíčová otázka je , jak si to představuješ. Protože nic revolučního nového nelze vymyslet (maximálně tam přidat rámeček, popisek, který opticky zaplácne místo) . ty 3 základní způsoby byly zmíněny. Ano, můžeš si tam něco doklonovat- přikreslit , ručně , ale dělám to jen pro malý pruh, ne pro skoro polovinu rozměru fotky. + 4. způsob fláknout tam šedé pozadí nebo jakýsi rozmazané pozadí který navazuje na okraje obrázku, ale to upřímně nechápu, proč tenhle hnus vůbec ještě neskončil v pomníku slepých uliček.
Nebo s AI, ta to zvládne lépe a rychleji.
Lucifer to ukázal názorně...
Dodám, že když to chceš přetvořit takhle extrémně, tak jde kombinovat všechny techniky: mírně dogenerovat chybějící obraz na nad dlouhými hramami, mírně deformovat (podle citu) a samozřejmě pak oříznout (dle potřeby) a dát do toho rámečku a máš takový splácaný dort.
bohuzel, dokud nevymre tupa generace, ktera vsechny panoramaticke zabery foti na vysku, do te doby s tim budes valcit u kazde fotky (a videa).
A přitom by stačilo tak málo, kdyby fotograf při focení vzal do svých paprčí mobil naležato.
Pár fotek a videí jsem z nouze foťákem také vytvořil a nikdy by mě nenapadlo tak činit nastojato.
Co je spatnyho na fotkach na vysku?
U videi bych to i pochopila (i kdyz se priznavam, ze obcas neco taky na vysku natocim, ale to ukazuju tak max kamosum a nemam ambice za to ziskat Oscara), ale u fotek mi orientace na vysku prijde bezna.
Můžeš to ukazovat zase jen na foťáku.
Na normálním monitoru to bude něco málo úzkého uprostřed a spousta prázdnoty okolo. Ten samý problém s fotkama, když je dáš někam na web.
Samozřejmě pro portrét jednotlivce to je dobrý formát, stejně jako třeba pro telegrafní sloup, ale většina věcí dává lepší smysl na ležato, jako landscape, i proto, že tak normální člověk vidí a je na to přírodou optimalizován přinejmenším od doby, kdy vylezl z oceánů.*
Když někam přijdeš, tak se taky přirozeně rozhlídneš doleva-doprava, abys viděla co tam kde je. Nahoru-dolu přidáš jen ve zvláštních případech.
*) čili celá ta řada pralidí, opicoidních, před nima malých krysoidních, předtím studenokrevných ... to už je sakra evoluční tlak na zafixování :)
co je spatneho napovida uz dotaz tazatele: on je nechce ukazovat na mobilu. nezapadaji mu do galerie fotek na webiku (coz by resily vsechny fotky ctvercove)
fotka muze vyjadrovat i pohyb - stovky tisic let nejsme opice skakajici nahoru a dolu ale chodci - pro takove zabery je logicky prostor ve smeru pohybu.
mame oci vedle sebe, ne nad sebou. vetsinou potrebujeme videt panoramaticky. fotit default vsechno na vysku je nemoc. pro nerozhodnute je jistotou fotit vsechno 2x, jak tu padlo, na vysku i na lezato :)
nakonec: jet na to misto podruhe to vyfotit leze do casu a penez.
Nic, pokud z nich nechceš dělat širokoúhlé
Pokud jde o papírové fotografie, nic.
Pokud se to má primárně prohlížet v mobilu, asi také nic (…mě by tedy nenapadlo tak činit, prohlížet si něco na pidimonitoru - ale já "mobilem nežiju", je to pro mě primárně věc na telefonování a z donucení na potvrzování bankovních operací. Pouhé "nutné zlo", jako auto ).
Pokud je ale primární zobrazovadlo PC/TV, využiješ jen třetinu plochy, pokud jej tedy nebudeš obracet na výšku. Někomu to třeba nevadí, mně jo.
Mít ve fotoalbu smíchané fotky na šířku a na výšku taky není zrovna příjemný divácký zážitek. Ale samozřejmě pokud má fotka důvod být na výšku (portrét, rozhledna, strom, žirafa), nedá se nic dělat.
Ve starším typů alb, jak se fotky vkládaly do nalepovacích fotorůžků, to problém až takový nebude (nic jiného doma z dřívějších dob ani nemáme). Já mám papírové fotky poskládané v kartotéce nebo krabičkách - ale posledních cca 25 let už je mám jen v nulajedničkovém formátu.
Fotorůžky v dnešní době používá asi málokdo. Ostatní si koupí klasické album a tam se (většinou) s fotkami na výšku nepočítá. Ale určitě největší skupina jsou ti, kteří už mají jenom digitální fotky - na PC, v mobilu, různých úložištích, Faceboocích, atd...
Žirafa si může lehnout , ale taková Eiffelovka zblízka jde na šířku fotit těžko a třeba Sagrada Familia vůbec, tu tam z toho přilehlého náměstí nedostaneš.
Všetko ide odfotiť na šírku, pozri Google obrázky "Eiffelovka".
Jde, ale já psal zblízka.
vzhledem k tomu kvantu reakci odpovim "sama sobe", ale je to myslene na vsechny
Jasne ze fotka na sirku je prirozenejsi, ale jak uz tu taky padlo, jsou situace, kdy fotka na vysku dava vetsi smysl, proto jsem se podivila, ze je L-Core smahem odsoudil.
Fotit vyhradne na vysku je blbost, ale fotit vyhradne na sirku taky.
Krajina se foti dobre na sirku (nebo rovnou panorama). Vysoke budovy (nebo treba i vodopady) spis na vysku. Lidi jak kdy. Neco zase treba vypada nejlip ve ctverci. Neexistuje univerzalni format.
čtvereček.
byl kdysi foun, co ho uměl: https://www.unihertz.com/products/titan
A k tomu monitor Eizo FlexScan EV2730Q.
Ja som nikdy nepochopil ľudí čo fotia na výšku. Asi majú oči nad sebou.
A třeba malíře, který namaluje obraz na výšku, toho taky nechápeš, jo?
Kdysi jsem fotil neteř s diplomem u téhle sochy, tak tak to snad jinak než na výšku fotit nelze.
Protože záleží na tom co fotíš. Fotit vše tupě na výšku je stejný nesmysl jako fotit vše tupě na šířku.
Pokud někdo fotí "pro časáky", fotí hlavně "na výšku"
Nesouvisí to z očima, ale se záběrem a předpokládanou prezentací/publikací.