Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lze změnit fotku na širokoúhlou bez ořezání a s minimální ztrátou obsahu?

Dobrý den,

Potřeboval bych poradit, jak z fotky, která byla vyfocena na výšku udělat širokoúhlou?

Vím, že to jde jednoduše ořezat. Co když ale na fotce není pořádně co ořezat a nechci ztrácet obsah. Ale hlavně, fotka má víceméně jenom opačné rozlišení respektive 1080x1920. Existuje nějaká snadná možnost, jak ji převést na 1920x1080 s minimální ztrátou obsahu?

Ideálně přes nějaký free software, ale i přes free online službu.

Zkoušel jsem https://photo16x9.com, což je extrémně snadné, ale to tam přidá pouze prázdné pruhy. Možná by to šlo přes gimp, ale ten je totálně neintuitivní, takže jsem na to nepřišel.

Prosím o radu,

Děkuji

No nevím. Fotky upravuji zřídka a tohle jsem upřímně spíš zkoušel obráceně, když jsem to ořezal na širokoúhlé nebo naopak přidal pruhy, aby to byl čtverec.

Avšak, taky jsem viděl způsoby, jak převést 4:3 video na 16:9, takže to asi půjde. Ale reálně jsem to nikdy nezkoušel.

Jako vždy existují 3 základní způsoby, jak toho docílit:
1. ořezání - to ale přijdeš o část obsahu
2. vyplnění okrajů - obsah bude stejný, ale po stranách budou pruhy
3. deformace - v tomhle případě značná

Další způsob je v podstatě vylepšená varinta 2, kdy se po stranách nedoplní jednobarevné pruhy, ale dá se tam nějaký obsah. To dřív bývala ne úplně jednoduchá ruční práce, dnes už to často může zastat AI. Je ovšem otázka, jeslti to chceš.

A asi poslední varinta je to, že ty předchozí nějak zkombinuješ - např. částečně ořežeš, částečně doplníš obsah.

Takže se ptám znovu: jak si představuješ, že by vypadal výsledek?

To vypadá slibně, bohužel rastr je tam víc než znát. V menší velikosti by to asi nevadilo, horší je spíš ten vygenerovaný zbytek obsahu, který je sice super, ale nemusí vůbec odpovídat realitě, což je dost zásadní problém, za který by mě mohl někdo odsoudit.

PS. Neznáte něco AI, ale free? (třeba s omezeným počtem)

moznost samozrejme je:
chybejici data na sirku, ze zaberu ktery znas jen ty, si dokreslis v malovani nebo v ascii art.
pak ti nikdo nemuze nic rict, a jeste to strelis jako umeni.

druha jeste lepsi moznost:
publikovat vyhradne ctvercove fotky. pak nemusis resit dusevni lenost obsluhy fotaku.

Zmenin pomer stran samozrejme muzes, pokud ti nevadi, ze dojde k deformaci a zmeni se proporce.

Pochopitelně je deformace problém. Pro mě osobně i sebemenší.

Muzes nechat AI doplnit chybejici mista po stranach nejakym podobnym pozadim

Samozřejmě, ale né všechny fotky jsou takové, že se tam snadno dá vygenerovat chybějící pozadí.

Klíčová otázka je , jak si to představuješ. Protože nic revolučního nového nelze vymyslet (maximálně tam přidat rámeček, popisek, který opticky zaplácne místo) . ty 3 základní způsoby byly zmíněny. Ano, můžeš si tam něco doklonovat- přikreslit , ručně , ale dělám to jen pro malý pruh, ne pro skoro polovinu rozměru fotky. + 4. způsob fláknout tam šedé pozadí nebo jakýsi rozmazané pozadí který navazuje na okraje obrázku, ale to upřímně nechápu, proč tenhle hnus vůbec ještě neskončil v pomníku slepých uliček.

Nebo s AI, ta to zvládne lépe a rychleji.

Lucifer to ukázal názorně...
Dodám, že když to chceš přetvořit takhle extrémně, tak jde kombinovat všechny techniky: mírně dogenerovat chybějící obraz na nad dlouhými hramami, mírně deformovat (podle citu) a samozřejmě pak oříznout (dle potřeby) a dát do toho rámečku a máš takový splácaný dort.