
USB kabely – rozdíly data/nabíjecí
Různé přístrojky (mimo mobilů) jsou dodávané včetně usb-c kabelů pro jejich nabíjení. Někdy se stane, že pro spojení mobilu sáhnu po tom nevhodném, pouze nabíjecím. Datové propojené samozřejmě nejde, což se zjistí až po připojení. Jistěže nejlepší je použít originál kabel s originál nabíječkou, ale chtěl jsem se zeptat, jestli se dá na první pohled poznat vizuálně rozdíl mezi datovým a nabíjecím kabelem. Ví to někdo?
Díky za radu
Petr
Neda, pokud to neni napsane napr. na konektoru.
Pokud neni, je na tobe, aby sis to oznacil sam.
dobrý nápad, vlastní označení bude nejlepší volba.
Jen jsem se chtěl zeptat na nejlepším fóru, které v czsk existuje. Škoda, že končí.
ty nabíjecí kabely si naopak ověř v appce, jestli to nejsou bezcenné tkaničky, ale taky něco utáhnou: https://play.google.com/store/search?q=ampere&c=apps&hl=cs
pokud nemáte domácí zvřátka, můžeš je nechat trvale pověšené z těch adaptérů. proto jsou fajn modely co mají výstup dolů: https://www.spyobchod.cz/usb-napajeci-adapter-5v-3000ma-usb-c-usb-a-e127449.htm
dík za tip, 3A nabíječka se hodí.
Když jsme u nich, jsou takové nabíječky, které podporují rychlé nabíjení, nebo je to záležitost pouze/i kabelu? Nebo kombinace obou? Všichni výrobci mobilů píšou "používejte pouze originál dodané nabíječky"
kabely: myslím že do 2 ampér stačí obyčejný kabel, pro větší proudy nebo i napětí už obsahují extra brouk a mají to v popisu.
nabíječka: se musí domluvit s cílovým founem.
to je spíš tím, že norem pro rychlé nabíjení bylo hafo, každý výrobce si zavedl svoji modifikaci.
dnes jsou běžné nabíječky, které zvládají většinu režimů, co při nějakém výkonu (a rozměru, a ceně) dávají smysl.
a čistě kvůli životnosti bych nesoutěžil v tom, která nabíječka zahřeje baterku nejrychleji.
Nabijecka se domlouva s koncovym zařízením na protokolu - PD, QC, ... a podle toho pak je napeti az 20V. Cim vyssi napeti, tim vyssi nabijeci vykon, protoze prumer dratu je omezeny a tim i proud (zjednodusene). Pokud se nedomluvi, pusti jen pomale nabijeni 5V.
Můžeš si o tom něco přečíst:
https://vtm.zive.cz/clanky/v-nitru-kazdeho-lepsiho-usb-c-kabelu-je-schovany-pocitac-apple-je-spicka-svuj-procesor-ma-ale-i-kabel-z-alzy-za-dve-stovky/sc-870-a-234377/default.aspx
Je to kombinace spolupráce nabíječky a zařízení a taky toho kabelu. Pokud zařízení vidí velký úbytek, tak bere menší proud. Stačí použít jiný kabel a nabíjí se plným proudem. To pokud jde o hloupé nabíjení. U chytrého si navíc ještě domlouvaji napětí a zase podle úbytku na kabelu použijou proud. Kromě toho se můžou domlouvat s čipem kabelu, co snese, pokud tam je.
Ta věta v manuálu je takový folklór, stejně jako ostatní. Poslední roky už k mobilům ani nabíječky nedávají.
Xiaomi má svůj protokol, ale i kabel, upravený USB-A a i nabíječku, která musí být originální, aby fungovalo to super rychlé nabíjení (50W+), což je zajímavé zjištění pro mě, mám 100 W nabíječku, která se chlubí podporou snad všemi standardy, ale funguje je 35 W nabíjení, coz mi stačí, takže to neřeším.
Ojediněle mají napájecí kabely symbol blesku namísto symbolu USB. Ale neni to zdaleka pravidlo a taky to řeším.
U USB mini a mikro šlo jen o nabíjení versus data (plus případně dimenzování kabelu), u Céčka je ještě problém, jestli je to jen USB2 nebo USB3.
Normální člověk má na tucet různých usb přístrojů (a to je dost minimalistické číslo) a minimálně stejné množství kabelů (plus další koupené zvlášť a od mrtvých přístrojů) a neznám způsob, jak si zachovat přehled o tom, který kabel je originální od toho či toho.
Takže nezbývá než vyzkoušet. Svého času jsem si na nabíjecí kabely psal N, aby to bylo zřejmé, ale to už je delší dobu (od té doby mám spoustu neoznačených).